Tri temné koruny

Tri temné koruny https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378882/bmid_tri-temne-koruny-uZe-378882.jpg 4 587 131

Temné koruny série

Prvý diel novej a poriadne temnej fantasy série. Romantiku nečakajte! Na ostrove Fennbirn sa každú generáciu narodia tri výnimočné deti – trojčatá. Tri kráľovné, tri právoplatné dedičky temného trónu. Každej koluje v žilách iná mágia. Mirabella je nebojácna elementalistka, ktorá lusknutím prstov vykreše nenásytné plamene či privolá hromy a blesky. Katharine je travička, ktorá namieša akýkoľvek jed. A naturalistka Arsinoe ovláda faunu a flóru – traduje sa, že pod jej rukami rozkvitne tá najčervenšia ruža a skrotne aj najzúrivejší lev. Ktorá zasadne na temný trón? V deň svojich šestnástych narodenín sa musia sestry podujať na sériu nebezpečných skúšok na život a na smrť. Korunu získa tá, ktorá ostane nažive. V hre je totiž viac než len starodávny trón.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Three Dark Crowns , 2016

Kaila146
07.01.2022 3 z 5

Kniha sice měla chyby, ale stejně se mi líbila.

jmn7053
28.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Myslím, že bychom měli začít rozdělovat fantasy knihy do podsegmentů, tohle totiž není fantasy, tohle je ROMÁN s prvky fantasy a ten kdo neví, je nalákán třemi královnami, které si mají jít po krku, magickým světem, zvláštními nadáními, krásnou obálkou, a vidinou krve, potu a slz, se může ocitnout nad knihou, která se mu nelíbí a odložit ji než se dostane ke konci, a věřte mi, že konec pro mě všechno změnil!

Kdyby se kniha měla jmenovat podle postavy, které dala autorka nejvíce prostoru, tak by to bylo - Dobrodružství (hlavně romantická) Jules a Camden, plus sidekick Arsinoe. Styl psaní byl poutavý, vykreslení světa, postavy, zvyky a tradice, to všechno bylo skvělé, a ty drobné detaily jako jáma uprostřed ostrova, kam hážou mrtvá těla předchozích nešťastnic, mlha, co královny nepustí z ostrova, fakt, že dívky nemají stejně rozdělenou moc, malá magie, traviči, co jí jen otrávené jídlo,... no prostě bylo toho dost v čem jsem se vyžívala, jenže to bylo naprosto zazděno dějem, který mi rval oči z důlků.
Místo, abychom sledovali Katharinu (malého Pygmaliona) mezi hady, jak kuje pikle, tak jsme sledovali Jules a Josepha; místo, abychom s Mirabellou odkrývali neřesti kněžek a tajemství Bohyně, tak tu byla zas Jules a Joseph; no a místo toho, abychom s Arsinoe běhali po tajemném ostrově a hráli si s malou surovou magií, která nepřináší nic dobrého, tak jsme zase byli u těch dvou zamilovaných/nezamilovaných. Mirabella tu byla jen pro obzvláštnění jejich vztahu, Arsinoe jako wingman a chudák Katharina byla jen vycpávka mezi kapitolami, aby čtenář neztratil pozornost. Takový potenciál a naprosto ztracen kvůli romantické zápletce, která ani nebyla ničím zajímavá.

Chtěla jsem tu knihu několikrát odložit...naštestí ale přišel Beltain a přinesl trochu akce! Ten konec, bohužel opravdu jen posledních pár stran, byl famozní! Konečně fantasy jakou jsem očekávala už od začátku. Bylo to zajímavé, neotřelé, akční a dramatické. Možná i sáhnu po dalším díle, a to vše jen díky těm pár stranám. :)

P.S. Mám mnoho otázek a pramálo odpovědí. Možná jsem to zapomněla, nepostřehla, vymazala z paměti, ale pročpak se královny musejí navzájem zabíjet? Rozumím, že je to pro ostrovany mnohem zábavnější volba královny, ale co by se stalo kdyby dvě zůstaly naživu? To mi nějak nebylo osvětleno. Nebo proč nemůže vládnout Rada, která to po porodu a "útěku" dosavadní královny stejně celou dobu dělala? Proč královny nosí jen černou a nepamatují si nic z dětství? Proč se jim říká "královny" neměly by to být spíš princezny? Proč mají kněžky takovou moc, když bylo zmíněno, že většina lidí se stejně k víře nehlásí... Bohyně se zdá být dost flegmatická, zatímco si tam někteří vymýšlejí vlastní pravidla, takže hněv Bohyně asi nebude ta vhodná odpověď...No zkrátka autorka sice vymyslela spoustu tradic a zvyklostí a pravidel, ale jaksi je zapomněla vysvětlit nebo alespoň trochu přiblížit proč se většina dodržuje. Pokud má někdo odpovědi, které jsem přehlédla, klidně mi pošlete zprávu, díky! :)

Petkona
05.12.2021 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla už podruhé a i napodruhé to bylo skvělé. Mám moc ráda ten svět a magický systém a hrozně mě baví sledovat jak se vyvíjí příběhy postav. Určitě je to zajímavá fantasy, která by vás neměla minout.

_Brunetka_
20.11.2021 5 z 5

Dámy a pánové, tohle? To bylo něco. Autorka má úžasný a čtivý styl psaní, díky kterému jsem se do příběhu ponořila okamžitě a vypěstovala si na něm závislost – ano, tak moc mě to opravdu bavilo a nenašla jsem tu žádné hluché místo. Do celého tohohle originálního nápadu jsem se zamilovala už z anotace a čtení mě v tom ještě utvrdilo, vážně jsem z něj úplně na větvi. Námět byl taky nejen skvěle vymyšlený, ale i zpracovaný a já tleskám autorce za svět, kterým dokázala čtenáře naprosto pohltit a okouzlit zároveň – minimálně mě tedy ano. Co se týče tří královen, rozhodně patří Kendare Blake můj obdiv za to, že dokázala vymyslet a věrohodně popsat tři tak rozdílné charaktery, které vámi při čtení pohnou – je jedno, jestli je budete nesnášet, nebo milovat. Já osobně jsem si zamilovala Arsinoe, která mě okouzlila svým rozumem v hrsti, statečností, důvtipem a spoustou dalších věcí. K Mirabelle jsem si taky vytvořila určité sympatie, ale Katharina byla vyloženě na přes držku, působila na mě stylem zatoulaného štěněte, které se nechá hrozně jednoduše zmanipulovat a neví, v čím stínu má chodit. Příběh byl taky místy drsný a celkově hodně intrikářský, nečekejte tedy knihu nadupanou akcí od začátku do konce, přesto ale počítejte s tím, že ji budete jen s hodně velkým přemlouváním a obtížemi dávat z ruky. A konec? Ten byl naprosto, s prominutím, k posrání a skvělý, moje pusa netušila, jak se má zavřít. Pokud to po celé téhle recenzi stále nechápete, tohle byla naprostá bum, bum, prásk pecka a já mám další oblíbenou autorku fantasy.

Damonka18
14.10.2021 4 z 5

Musím říct, že jsem tuto knihu četla měsíc. Byla zajímavá, ale děj byl zdlouhavý. Jinak se mi příběh líbí a zvrat jsem už uhádla v polovině knihy. Určitě se pustím do dalšího dílu.

Rebarborka
04.10.2021 2 z 5

Nepovedená fanfikce YA fantasy příběhů...
- styl psaní (nebo překladu)
- plochost postav a jejich neadekvátní reakce na situace
- nelogičnosti
- vyloženě lživý popisek na přebalu knihy (anotace tady)
- krása občas nejdůležitější vlastností postavy
- žádné pozadí zvyků, skoro žádné budování světa
+ námět
+ velké řádkování a krátké kapitoly, takže se čte rychle

Závěrečné kapitoly sice slibují potenciálně zajímavý další díl, ale už se nenechám nachytat.

vaskajiras
05.09.2021 2 z 5

Takhle si tedy temnou fantasy rozhodně nepředstavuju. Stejně jako u Anna krví oděná kniha slibuje něco jiného, než v ní opravdu je. Čekala jsem pořádně gothic atmosféru, ale jediné, v čem to spočívá, je název a fakt, že královny nosí černou barvu. (?!) Jak už poznamenali mnozí, v prvním díle se nic neděje a jediný zvrat, který stojí za povšimnutí, se dozvíme v poslední větě. To bych osobně ještě překousla, ne každá kniha musí být nabušená akcí od první do poslední stránky, ale v tom případě bych očekávala jiné kvality. Zajímavý styl psaní. Promyšlený svět. Dobře udržovanou atmosféru a napětí. Brilantně vykreslené charaktery a vztahy mezi postavami. Bohužel nic z toho kniha nemá a je mi záhadou, co na tom tolik lidí baví.

Katka_Malfoy
22.08.2021 5 z 5

Má to zdlouhavý děj, ale já to přežila, jelikož jsem byla nadšená. Je to opravdu jednoduché a krásné pohodové čtení. Na poslední stránce krásný zvrat. Já to doporučuji!

SpeeDeeX
12.08.2021 5 z 5

Na tuhle sérii jsem se hodně těšila, ale zároveň jsem se i trochu bála kvůli názorům, že je první díl zdlouhavý, nudný, že je tam málo akce atd. A je to vlastně pravda. První polovina je lehce zdlouhavější a pro někoho může být nudná, mně to ale nevadilo. Nebýt zdlouhavého začátku, asi bych se ve světě a v postavách, kterých nebylo zrovna málo, tolik neorientovala, takže jsem za něj ráda. Ve druhé polovině začalo akce i zvratů přibývat a konec jsem dočítala s otevřenou pusou. Svět i většinu postav jsem si naprosto zamilovala a užívala jsem si každou stránku. I když mi většinou u knížek vadí střídání kapitol mezi postavami, tady mi vůbec nevadilo, dokonce se mi líbily i kapitoly s Katharinou, kterou jsem si z královen oblíbila asi nejmíň. Moc se těším na další díl ❤

Peťa2110
13.07.2021 3 z 5

Zo začiatku som sa nevedela začítať. Prvý diel cca do polovice bol pre mňa utrpením a do čítania som sa musela vyslovene nútiť (preto menší počet hviezd). Chvíľu mi trvalo kým som sa zorientovala v postavách a zvykla si na autorkin štýl písania. Potom ma však séria chytila a nepustila až pokým som nedočítala poslednú časť. Vrelo odporúčam a moja rada znie - nevzdávajte to na začiatku! :D

katee21
15.06.2021 1 z 5

Moc mě mrzí, že jsem tuto knihu nezvládla dočíst... Zuby nehty jsem se snažila číst dál, ale musela jsem ji odložit. Příběh jakoby nikde nebyl a celý děj šel tak strašně pomalu... A to je na tu knihu tolik skvělých ohlasů... Možná jsem na tyto knihy stará, ale bohužel víc jak 1 hvězdičku dát nemohu....

Mikuše-Ivet
12.06.2021 3 z 5

Musím uznat, že že začátku jsem se do knihy musela hodně nutit to, ale nebyl jediný problém. Problém hlavně byl, že člověka hnedka že začátku spisovatelka zahltila nejen třemi dějovými linkami, ale hlavně tím, že každá ta linka měla plno postav, ve kterých se člověk že začátku muže ztrácet stejně jako já. Abych řekla pravdu kniha mě začala trochu víc bavit až někdy za půlkou. No uvidíme, jak to bude dál.

masavole
11.06.2021 5 z 5

Originální svět, příběh i postavy si mě získaly hned na začátku. Chvíli mi sice trvalo než jsem se zorientovala, ale pak jsem příběh naprosto hltala. Tento příběh je plný intrik, ale taky přátelství a lásky. Zamilovala jsem si hlavně Arsinoe a Billyho. Ze začátku jsem fandila všem královnám stejně, ale ke konci u mě vyhrála Arsinoe. Bylo zajímavé sledovat jaký na vás má dopad to, kde jste byli vychováni. Knížka postupem nabírala obrátky a všichni byli rozhodnuti vyhrát. Závěr knihy mě ohromil a hned jsem musela popadnou druhou knížku, abych se dozvěděla jak to všechno dopadne. Jediné co mi vadilo byl vztah Mirabelly a Josepha, hrozně mi lezli na nervy.

Anett525
23.05.2021 5 z 5

Tahle kniha je opravdu povedená. Jediné co,tak mi chvilku trvalo se zorientovat,ale jak se do toho člověk dostane,tak se nemůže odtrhnout, teda aspoň u mě to tak bylo. :)
Za mě super a plný počet.

klarisSs
23.05.2021 4 z 5

Začala bych asi u toho že už mám přečtené dva díly této série a dočítám třetí... Abych řekla pravdu ze začátku této knížky jsem se dost motala v tom která královna má který dar a tak. první jsem se musela do čtení nutit, ale stálo to za to!! Po pár kapitolách se to zlepšilo a kniha se mi četla sama. Za mě úžasný příběh, rozhodně doporučuji. (Ale myslím že další díl je o něco lepší :) )

anndrra
14.05.2021 2 z 5

Kde začít? Charaktery postav jsou ploché. Svět není uvěřitelný a chování hlavních hrdinek je většinou absolutně nelogické. Vztahy nejsou vybudované, ale myšlenka a námět- ty si zaslouží jednu hvězdu a druhou dávám obálce. Kdybych si nekoupila celou sérii, dál nečtu. Snad bude druhý díl aspoň lepší.

Percabethka
03.05.2021 1 z 5

Spíš než YA fantasy je tahle knížka červená knihovna plná plochých postav a plytkých dialogů. Nic jsem od ní nečekala a přesto mě dokázala zklamat. Přijde mi, že autorka vymyslela poměrně originální zápletku, to musím ocenit, ale měla ji poradit někomu, kdo umí psát. Celý děj byl zdlouhavý a poměrně chaotický, bylo tu mnoho nevysvětlených věcí (minimálně v první polovině knihy, pak jsem jí odložila a dál číst nehodlám), zároveň tu bylo nepřeberné množství postav, kterým se ale autorka neměla čas věnovat a nějak rozkreslit jejich charakter, hlavní hrdinky byly hrozně hloupoučké a co se dialogů a stylistiky týče, tak jsem během čtení div nepociťovala fyzickou bolest. Za mě brak a ztráta času...

Magdyla.8
06.04.2021 3 z 5

No očekávala jsem od knihy mnoho, slyšela jsem spoustu ohlasů a měla velké očekávání. Jak už to tak bývá, děj mě bavil byl svižný a měl spád. Také je to konečně originální námět, který trochu děsí svou tradicí. Chybičku vidím ve spoustě postav, které se na začátku na nás navalí, nejsou ani oddělené kapitoly a občas jsem se ztrácela. Také kamarádky královen jsou prostě chytřejší, hezčí a pomalu schopnější vládnout než sama královna. Také jsem měla zkreslenou představu o tom, že se královny samy rozhodují, kdy a jak se zabijí a ne, že do toho kecá celé království. Samozřejmě ke konci nechybělo ani klišé, kdy se role obrátí (to bylo více méně jasné). Přirostla mi k srdci Arsinoe, ale nejspíše jenom tím, že byla jiná žádná princezna, ale obyčejná holka s rodinou a také její děj byl nejvíce popsán. No těším se na celou sérii jako celek, ale zatím mě první díl moc neoslnil.

leník511
26.03.2021 5 z 5

(4,5*)
Wooow jakoze musím říct, že jsem od toho nic moc neočekávala, protože mi přišlo, že se to hrozně moc lidem nelíbilo, ale já teda nemůžu souhlasit. Ten svět je neskutečně propracovaný, hlavní hrdinky jsou úžasné (u mě je teda favorit Mirabella :) ), zvraty jsou fakt top a hrozně moc se těším a zároveň jsem nesmírně zvědavá na další díl.

lily_maleckova
24.03.2021 4 z 5

Fantasy už moc nečtu, jsem spíš na YA contemporary nebo dystopie.
Když jsem knihu začala číst, myslela jsem si, že mi kniha zabere spoustu času. Už ale druhý den čtení jsem se začetla a stránky mi rychle ubíhaly.
Námět knihy mi přišel dost originální a celkově zajímavý. Kniha měla některé prvky, které jsou pro YA fantasy typické.
Celkově musím říct, že se mi kniha líbila a opravdu mě překvapilo, že mě čtení tak moc chytlo. Každá ze sester královen byla zajímavá a svým způsobem originální, mně se ale asi nejvíc zalíbila Arsinoe.
Moc se těším na další díl, předpokládám, že v něm bude hodně akce a děj se zase posune dál ❤️
Za mě 4/5⭐