Trhlina

Trhlina https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355445/bmid_trhlina-4EX-355445.jpeg 4 3822 1244

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tribeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Trhlina , 2016

Sharru-ken
06.04.2023 4 z 5

Jo, přesně takhle má vypadat hororový román lokálního formátu. Vezmete skutečnou oblast s několika záhadami. Pak do něj zasadíte jedno z následujících:
a) přeživší vyhynulé nebo mytologické zvíře
b) mimozemšťana
c) fyzickou anomálii s metafyzickým přesahem
Z vyprávění hlavního "hrdiny" se dozvíme stručnou historii pohoří Tribeč (kde sem ta někdo zmizí, umře nebo zešílí) doplněné o skutečná místa, která se dají všechna v rámci jednoho prodlouženého víkendu navštívit. No a ten člověk se při své nezaměstnanosti tak nudí, že jde na výlet s nerdem, učitelem fyziky a svou přítelkyní, která se asi nudí při své zaměstnanosti. A to všechno jen proto, aby měl dost podnětů pro svůj blog?
No je tam pár úsměvných momentů, ale jako celek to funguje. Bavilo mě to a dokonce to dostalo i důstojný film. Takže doporučuji přečíst. Já rozhodně plánuji výlet do Tribeče. Pro všechny případy raději v létě.

emilieselden
05.03.2023 4 z 5

Nemám slov. Bylo to děsivé. Atmosféra je vykreslená naprosto dokonale. Jen to bylo místy možná trochu natahované. 4,5*

lennyd
26.02.2023

Strašně mě baví tento žánr (ať již v literární nebo filmové podobě). Tato kniha má kromě své zápletky ještě jeden doplněk, a to - že si většinu zdrojů můžete sami dohledat (pro případné odpůrce gůglení autor doplňuje odkazy přímo do knihy). A pokud máte zájem, tak si po dočtení knihy můžete prohlédnout desítky různých videí z oblasti Slovenské Tribeče (některé přímo od autora knihy), a nutno říct, že z nich opravdu ono tajemno úplně sálá.
Ale zpět ke knize - četla se mi náramně dobře, a i po několikerém přečtení, i když už člověk věděl tzv "wo co gou", stejně mi běhal mráz po zádech jako poprvé. A stejně jsem posledních asi 40 stránek přečetl na posezení (a znovu si řekl, že si ten konec budu muset přečíst znovu, pomaleji a v klidu, abych si pořádně užil všechny nuance autorova vyprávění). A jsem si jistý, že při dalším čtení to dopadne stejně. Pro slabší povahy bych doporučil raději shlédnout film, který je proti knize mnohem slabším čajíčkem..

KNTRFKT
24.02.2023 5 z 5

Trhlina je naprosto bezprecedentní jízda po tribečských hřebenech hor a lehce temné prodírání se různými variantami ALE a KDYBY. Začínáme skvělym popisem znuděného spolubytí páru v garsonce, z nichž každý zabíjí čas a nachází svůj koutek samoty v něčem jiném - v případě Igora je to psaní blogu a Mia zase ráda uklízí. Tahle lenivá atmosféra ale záhy končí objevením sejfu a dokumentů v něm. Než dojdu k spoilerové části, musím si tu pro svoje budoucí já zdůraznit, že byť tahle kniha neni "bací" (a to jsem ji měl v audioverzi!), je krásně mrazivá a dokáží být hodně mysteriózní, ačkoliv se vlastně nic neděje. Karika tu ale skvěle pracuje s fenoménem "čumim do temnýho lesa, vim, že tam nic neni, ale nešel bych tam ani za zlatý prase" a tuhle atmosféru se mu daří dostat pod kůži. Pozor, spoiler!!!

Hodně mě zaráží, že se tu v komentářích nijak nespekuluje - a vlastně jsem nenašel nic ani po pár desítkách minut gůglení. Jakto?! Co jsme to vlastně četli? Byl hlavní postavou vlastně Igor? Nebyl to celou dobu Walter Fischer? A tady se mi rozjíždí fantasie... Realita, která je pro Igora elementární a vnímá ji jako tu svou, je realita, ve které na Tribeč odchází 4 lidi - on, Mia, David a Andrej. Pro Miu se ale tahle realita překryje jinou - tou, ve které vyrazili jen oni dva s Andrejem, ale Igor není Igor - nýbrž David. V jednu chvíli ale všichni vnímají, že realita 4 není správně, existuje totiž realita pěti! Kdo byl ten pátý? To on začínal výpravu? Nebo to byl jen někdo do počtu? Něco takovýho do konceptu příběhu ale nesedí - David (pragmatik a zarytý odmítač konspiračních teorií), Andrej (náruživý hltač konspiračních teorií), Igor (manipulátor, který nás dostal na Tribeč) a Mia. Koncepčně tam pátá postava nesedí. Nebo jo? Waltera Fischera to podle výpovědi svědků na Tribeč táhlo. Odešel z práce s tím, že jde na procházku na Tribeč, která měla být vzdálená desítky kilometrů. Igora Tribeč fascinuje jakbysmet. Pak tu máme kluka ve větrovce, který na Tribeči chodí sám bez rodičů, se všemi žoviálně klábosí a absolutně se tam nehodí. Můžou tihle 3 být jedna osoba v různých časových překryvech alternativních realit, které Tribeč nabízí? Kolikrát se vlastně Walter Fischer na Tribeč vydal? A kdo byla pátá osoba? Po dlouhé době krásně zamotaná věc, kterou by MOŽNÁ rozmotal jen Karika. Nebo taky ne. :-)

veronika4001
18.02.2023 5 z 5

Zajímavé. Nápadité. Knize by prospělo, kdyby byla psána v kapitolách, děj by se stal nutkavějším a pro čtenáře naléhavějším. Ze splývajícího textu by se tím zdůraznil wow efekt. Vměstnaný, neoddělený a tak trochu nepřehledný text mi navodil dojem nepropustného tribečského lesa. Příběh ze začátku působí jako Zajetí démonů s Edem a Lorraine Warrenovými doprovázené Mlčením jehňátek a tak trochu smíchané s Lesem sebevrahů. Nález a přehrávání hlasů má snad většina béčkových hororů, které tepají lidskou psychiku a které se mi tolik líbí. Tady příběh vedený formou rozhovorů a e-mailových vsuvek není špatný - rychle odsypá a vy se více dozvíte. V průběhu čtení jsem si říkala, jaký vliv by měla na mě tato kniha, kdybych jela na Tribeč? Co bych očekávala, že najdu? Autor si k Tribeči vybral skvělé postavy; vyznačují se odlišnými až protichůdnými charakterovými vlastnostmi. Za mě jednoznačně skvěle podaný příběh, který si zaslouží čtyři a půl hvězdy.

Anniee
16.02.2023 4 z 5

Dočteno už pár dní zpátky, a co vám budu povídat, bojím se ještě teď.
Atmosféra je neuvěřitelná, to, že jsem viděla film zážitek ještě prohloubilo. Zlo protkané celou knihou jako by s blížícím se koncem sílilo a sílilo a autorův doslov tomu teda dodal korunu - potřebuju nutně vědět, jak to s pohořím Tribeč vlastně je!!

monarichter
15.02.2023

Po přečtení téhle knihy se ve mně mele strašně moc pocitů. Knihu mám doma snad už od jejího vydání v roce 2016, ale dostala jsem se k ní až teď. A rozhodně nelituju.

Začátek je poněkud táhlý, popravdě jsem se musela občas i nutit, abych vůbec pokračovala. To, co ale následovalo po zahájení výstupu na pohoří Tribeč, bych absolutně nečekala. Celý příběh vás v tu chvíli naprosto vtáhne a na jeho konci nevíte, co jste to právě přečetli. Nenechává vás, neustále budete nuceni přemýšlet, jestli to všechno, co jste přečetli byl výplod čisté fantazie obyčejného pomatence nebo realita. Není to žádná duchařina, bubáky nebo nadpřirozené bytosti opravdu nečekejte. Tahle kniha ve vás vyvolá trochu jiný strach. Strach z neznámého. Samozřejmě jsou zde situace, které nejsou, alespoň z mého pohledu, úplně reálné. Nebo lépe řečeno, dají se jednoduše vysvětlit. Ale z jiných vám naopak půjde hlava kolem a budete zaměstnávat mozek tak naplno, abyste došli k nějakému vysvětlení, až se vám z hlavy bude "kouřit".

Nakonec můžu říct, že kniha pro mě byla velkým zážitkem a budu nad ní přemýšlet ještě dlouho.

Martule44
14.02.2023

Po přečtení několika recenzí a názorů jsem se rozhodla neposuzovat knihu jako takovou, protože věřím, že ji pan Karika napsal s nejlepšími úmysly zapůsobit a oslovit co největší počet čtenářů...a to se knize samotné jistě povedlo.
Za sebe mohu říci,že vím jaké to je stoupat v horách, putovat hlubokými lesy a ocitnout se v tak husté mlze, že najednou ztratíte směr a nevíte kudy kam. Vím, jaké to je usínat u pohasínajícího ohně, kdy ze tmy najednou vystupují stíny a nocí se ozývají všechny zvuky, kterých si za dne ani nevšimnete :-)
A nevím, jestli by mi přečtení samotného příběhu dalo tolik jako poslech, který svižně plynul, ale rozhodně jsem se u toho usmívala a vzpomněla si i na místa, kde člověk nebyl úplně ve své kůži, ...ať už tyto pocity vyvolalo cokoliv. :-)
Od pana Kariky to byla moje prvotina a zklamaná jsem nebyla ...

katlouc.ha
13.02.2023 5 z 5

Jedna z mých nejmilejších knížek. Přečetla jsem ji už hodněkrát a pořád mě u ní mrazí, pořád cítím ten strach a konec mě pokaždé dostane, i když už ho znám tak dobře. Tohle se opravdu povedlo.

Terrez93
13.02.2023 4 z 5

Moje první knížka od autora a musím říct, že jsem velice překvapena. Jednu hvězdu strhávám za ten zdlouhavý začátek, to jsem se musela nutit do čtení a moc mě to nebavilo, ale jak se vydali na cestu, tak děj konečně nabral správný směr. Místy to vyprávění bylo fakt strašidelný, až jsem se bála, záhady, které se staly či nestaly? Podivné nevysvětlitelné věci, nad kterými musíte přemýšlet... no za mě velice povedené.

TomD
01.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Dávám plný počet *. Začátek mě nadchl, taky jsem vyklízel starý dům, ale bez trezoru . Potom chvilku nudnější, ale po 2/3 super příběh. Jiný nejiný dům, fotka, super nápad. A konec, o kterém jsem celou noc přemýšlel. Je to rozporuplný příběh, ale nakonec se mi to líbilo. Každopádně, až přijdou kámoši, ať jedu s nima na trek na slovač, tak asi víte, kam je pošlu.

adela2316
26.01.2023 5 z 5

Co říci na tuto knihu, noo, musím se přiznat, že konec me dostal. Az takové jsem to nečekala, protože přibližně od půlky knihy jsem se trochu nudila. Ale poté, co si prohlíželi fotku na mobilu, jsem byla opravdu v šoku. To jsem dlouho rozdychavala. Opravdu velice zajímavý příběh...

PosPol
21.01.2023 4 z 5

Co to.... kurva.... bylo? Choulostivější povahy prosím přivřete očka, ale tato kniha si zaslouží peprnější recenzi.
Takže... musela jsem si dojít pro nechutně drahý kafe do Starbucks, aby mě vrátilo nohama na zem a vytrhlo ze spárů zvráceného a odporného místa jménem Tribeč. Říkáš si, jak sakra místo může mít takové přívlastky? No jen se jeď podívat do těchto končin. Good luck....
Popravdě mi to roz.ebalo mozek na atomy, vyzkratovalo veškeré obvody, mít na sobě holter už pro mě jedou....
Kniha se ke mně dostala díky knižná štafetě a je to přesně ten důvod, proč se jich účastním - nikdy bych si tuto knihu sama nepořídila, ještě minulý týden jsem neměla ponětí, že nějaký Jozef Karika existuje.
Kniha je buď děsnej blábol jednoho zmatenýho feťáka s přesmaženými závity, nebo záznam jakéhosi nevysvětlitelného jevu. Já chci věřit první variantě, totiž ve chvíli, kdy byť na sekundu připustím druhou možnost, tak už nikdy nezamhouřím oko. Totiž jak říká hlavní hrdina Igor: "Ani nevíš jak a přeskakuje ti z toho. Lidský mozek není uzpůsobený přemýšlet o takových věcech"..... Igor mě sral již od prvních stránek - vychcanej "bývalej" feťák, co vystuduje vejšku a čeká, kdy mu svět spadne k nohám. Když se tak nestane, dává to za vinu systému a okolí. Jak typické...
A tomuto člověku máš věřit, že prožil vše, co vypráví. Více času než čtení mi zabralo ověřování všech informací z knihy, většina se dá opravdu dohledat, často jde ale o spekulace a hypotézy. A tenhle Igor najde záhadný trezor. A v něm záhadné dokumenty, odkazující na pacienta Fischera, který byl 3 měsíce nezvěstný a pak ho Tribeč doslova vyflusla, popáleného, zraněného, pořezaného.... A zcela mimo smysly. Igorovi to nedá a nenapadne ho nic lepšího, než se v tom začít šťourat. První třetina knihy není moc záživná, jen posloucháš debilní kecy frajera Igora. Jeho arogance, odporné chování k vlastní holce, totální disrespekt k ostatním ti nejednou zabrnkají na nervy.
No co ti budu, čtenáři, povídat.... Blair Witch hadr, večer to nečti, jinak oka nezamhouříš. Kniha má spoustu děravých míst, začátek je opravdu vleklý a hlavní hrdina tě bude srát celou dobu, ke konci obzvlášť. Ale stejně se ti zaryje pod kůži, rozštěpí myšlení a já ti radím - nemysli na to, protože žít s myšlenkou, že něco takového existuje? To nechceš, to opravdu nechceš....
Trochu jsem se rozepsala, tak mi odpusťte, každopádně knihu doporučuji, jde o mysteriózní dílo a jsem moc ráda, že se ke mně dostala.

Majdalenka
09.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha mě úplně uchvátila. Nešlo se odtrhnout, přistupovala jsem k tomu jako ke skutečnému příběhu a to byla chyba. Konec mě úplně zklamal - během knihy doplnění o ověřené informace a konec nic.. přehnaný a nevysvětlený. Přesto kdybych to brala jen jako příběh tak bych byla nadšena

Přečti_si
30.12.2022 5 z 5

Po románu Na smrt, který je stále nejlepší knihou, jakou jsem kdy četla, jsem se pustila do autorovy jiné knížky, konkrétně do Trhliny. A je naprosto famózní, hrozně hezky se četla, nepustila, pořád jsem na ni musela myslet! Jsem si jistá, že tohoto autora budu mít v knihovně velmi brzy kompletního.

david8843
27.12.2022 5 z 5

Není to bez chyby, ale stejně tu pětku napálím. Už jen za to, že je to opravdu horror, narozdíl od některých bestsellerů, které si tak jen říkají (běž se vycpat, Darcy Coates). Smekám nad ukázkovou prací s postavami a čtenářovou imaginací. Po vzoru Lovecrafta využívá Karika nejsilnější lidský strach, a to strach z neznáma. I po dočtení ve mě zůstává onen lahodný pocit neklidu a znepokojení.

krejcovka76
19.12.2022 1 z 5

Nedočetla jsem. Čekala jsem mrazení, neodpoutání od knihy a zatím se přes měsíc trápím a nutím do čtení. Možná bych byla na závěr překvapená, ale nechci. Mám strach, že bych jen ztratila čas. 1 * dávám, protože někomu se určitě líbit bude :-)

Nofar197
09.12.2022 4 z 5

Děsivý, ale zároveň skvěle zpracovaný thriller. Ať už je důvod mizení lidí ve slovenském pohoří Tribec jakýkoli, nepřiblížim se k němu na vzdálenost menší než deset km.

Cassidy.L
06.12.2022 3 z 5

Pro mne kniha spíš zklamání. Nemohu vytknout skvěle popsané mrazivé prostředí, ale děj je trochu zmateční - možná jsem autora jen špatně pochopila. Přesto jsem ráda, že jsem knihu přečetla.

SadUnicorn
03.12.2022 5 z 5

Tohle mě velmi příjemně překvapilo. Rozhodně mrazivé prostředí tajemných hor a popis událostí, které skvěle fungují i bez nějakého strašáka nebo ducha. Stačí samotné lesy na Slovensku. Poslouchat jako audioknihu na procházkách lesem bylo obzvláště mrazivé.