Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3844 3844

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina , 2016

Corso
17.06.2019 4 z 5

Ja mam s Karikom jeden zasadny problem. Nesedi mi ten jeho styl rozpravania. Nech vynecha vsetky tie vulgarizmy, prihovory k citatelovi na urovni postpubertalnej prvotiny, a bude to skvele. Zvladol som Strach, Tmu, aj Trhlinu a za mna su to dobre pribehy. Nemam po nich pocit strateneho casu. Ale ta silena Ich forma. Dokonca Trhlina je podporena po nete roztrusenymi strankami ktore z toho robia zaujimavu hru s citatelom. (Nepreveroval som, neskumal.) Akoze Jozef dokaze s citatelom rozohrat hru na urovni, nech mi je odpustene, miestami az pripomina Ludvika Soucka. Len nech sa vykasle na tie ospravedlnovacky, neustale opakovania aka hroza hlavnu postavu caka a hlavne, na vulgarne slova ktore maju potvrdzovat ani uz neviem co. Len mi proste vyrozpravaj pribeh a budem spokojny. Veelke plus ze je to zasadene do slovenskych realii, veelke plus za to ze ide o horory. Veelke minus za formu.
PS: Poslednu cast knihy je celkom prijemne citat s otvorenou Google Earth a sledovat to nadialku. Obcas takto citam knihy, s googlom na notebooku.
Inak, viem si zivo predstavit, ze trhlina mohla celkom ozivit turisticky zaujem o Tribecske vrchy :)

ocena
16.06.2019 3 z 5

Za mě poměrně zdlouhavé, poslední část byla napínavá.

hrona
11.06.2019 5 z 5

Trhlinu jsem si netradičně poslechl jako audioknihu a musím říct, že mě atmosféra naprosto dostala. Výborný čtený projev Josefa Kaluži, autenticita starých nahrávek v podání pana Lichého a Davida Viktory je bravurní, hudební složka krásně do vytvářela celý obraz děje. Asi rozumím, tomu, proč se některým zde kniha zdá taková nijaká, jelikož autor hodně popisuje prakticky nepopsatelné, s každým podpořením typu,, a to jsme ještě nečekali co přijde,, osobně mě toto v knihách hrozně rozčiluje a proto se nedivím zdejšímu kolísavému hodnocení. Na druhou stranu v poslechu se tyto významy celkem v pohodě dají snést. Shrnu tedy - za mě doporučuji, pusťte si to ve sluchátkách.

MahulenaK
10.06.2019 2 z 5

Rozhodně se nemůžu ztotožnit s nadšenými komentáři některých čtenářů. Schválně jsem si sehnala knížku ve slovenštině, abych to měla autentičtější, a byla jsem zklamaná. V podstatě dvě třetiny knížky čtete poznámky typu: kdybych to věděl, kdybych si toho nevšímal, to nejhorší teprve přijde atd. atd. Začátek vypadal hodně nadějně, nález v trezoru a další pátrání zvaly k napínavému a jedinečnému příběhu, ale pak to celé nějak vyšumělo , a po pravdě, už mě ani nezajímalo, jak to celé dopadne.

Balthazar
09.06.2019

Napínavé, super kniha, rovnou objednávám další knihy tohoto autora :) doporučuji

zazvorka
09.06.2019 2 z 5

Nezaujalo mne, hodně mne odpuzoval nesympatický hlavní hrdina, také mi vadilo, že autor předstírá autentické informace - ale rozhodně se o nich nehodlá s nikým bavit... A to proč? Zřejmě chce zvýšit tajemnost své fabulace . Nezdá se mi, že by to byl šťastný nápad, jeho závěrečné řeči působí hodně křečovitě.
Co se týče příběhu - na začátku měl spád, později už to byla nuda - omílaná pořád dokola.

terijans
09.06.2019 4 z 5

Neříkám, že nic z popsaného se nemohlo stát, ale podle mě se svým způsobem podílely na příběhu i drogy. Viděla jsem i film, kniha je podle mě lepší. Chystám se na další knihy autora.

Sidonka3
06.06.2019 3 z 5

Zhruba první polovina knihy je velmi poutavá, sugestivní, napínavá, plná napětí a nastavuje čtenáři mnoho dychtivějších otázek. Člověk se ocitne v úplně jiném tajuplném světě se zvláštní atmosférou, je zaháčkován zájmem. Bavilo mě poslouchat o nešťastném pacientovi, o blogu, vnímat články o tajuplně se ztrácejících lidech a bavila mě i počáteční interakce mezi čtenáři blogu a autorem, čekala jsem kam se situace bude vyvíjet dál. Během čtení jsem měla strach a zároveň zájem, který mě nutil číst dál až dlouho do noci, pak jsem se bála usnout.
Bohužel někdy za půlkou začíná mít kniha sestupnou kvalitu, i když po celou dobu horor servíruje náměty k přemýšlení o různých věcech a místy má autor dobré postřehy. Co mi vadilo: například se opakují stejné věty a některé nápady, až je to otravné. Příběh se stává čím dál méně uvěřitelným. Postavy si stále nadávají, parťákové na cestě jsou jen pro ty druhé hňupové, zmrdi apod., nechápu, jak by se tak nesourodá skupina, která k sobě chová odpor, mohla dát za jakýmkoli účelem dohromady a jet spolu na průzkum. Ke konci, na který jsem tak čekala, jsem měla navíc potíže udržet už samotnou pozornost, ztrácela jsem se, kniha mě do toho všeho ještě uspávala. Putování po Tribeči je chvilku zajímavé, poději už nic nového nepřináší, jen nedostatečně vysvětlené konspirační teorie o bermudském trojuhelníku, černých dírách, přecházení do jiných světů (?), které jsou ovšem podány nezáživně, už nedokáží udržet pozornost ani nejsou úplně přehledné. Klubko už je v této oblasti moc zacuchané, chtělo by to zpřehlednit. Na druhou stranu jsou některé pasáže naopak zbytečně rozvláčné a omílané, šlo by například popis cesty osekat. Možná jsem měla zvolnit tempo a číst pomaleji a více se koncentrovat, ale příběh mě už prostě v závěru z různých důvodů nebavilo číst. Musela jsem se trochu přemáhat, pořád jsem sice byla zvědavá, jak vše skončí, ale nevyhovoval mně už způsob vyprávění. Nakonec zůstala jen nechuť se v textu dále hrabat, natož se k němu ještě zpětně vracet. Konec knihy neudržel tempo ani nedokázal "přeskočit" vysoce nastavenou laťku. Za mě neuspokojivě zvládnutý text, který ztratil sílu v okamžiku, kdy měl naopak gradovat. Škoda.

Cleo De Nile
06.06.2019 2 z 5

Bohužel musím jít proti proudu, mě tedy tato kniha ani trochu nesedla. Neumím si to vysvětlit, ale nedokázala jsem se na příběh pořádně soustředit, hlavní postava mě neskutečně vytáčela a podle těch neustálých narážek typu "Měl jsem tam ten trezor nechat a utíkat rychle pryč" jsem si vyvrcholení děje představovala trochu jinak. Tyhle mysteriózní věci na mě nepůsobily ani tak neuvěřitelně, to ne, popravdě by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby se alespoň část toho neudála. Jen se mi nelíbilo, jak to vystupňované a celkově napsané. Mrzí mě to.

mrwendor
05.06.2019 5 z 5

Zajímavé uspořádání knihy. Bylo tam pět kapitol, totiž čtyři. Ne, tři...ulita! No prostě jsem z této knihy měl dvě noci beze snů. Kapitoly byly krutě dlouhé a autor to do vás pere hned od začátku, takže jsem četl se zatajeným dechem a neměl jsem moc možností se nadechnout. Prostě jedna pecka za druhou. Je to pravda nebo fikce? To musí zjistit každý sám, osobně, v Tribeči. Zvláštnosti je, že jako na potvoru nejsou žádné hmatatelné důkazy. Něco se pokazí, rozbije, ztratí... to nemění nic na tom, uspořádat další a další objevné expedice. Ale beze mě. Vrcholová kniha 05/06/2019, lesy jsou hluboké a šumí, David

leona223
05.06.2019 5 z 5

Je mi úplně jedno, zda jde o fikci či o skutečný příběh. Nic to nemění na tom, že mě příběh zcela pohltil a nemohla jsem se od knihy odtrhnout. I když moc ráda chodím po horách, tak Tribeč mě opravdu neláká.

Mathiola8
03.06.2019 3 z 5

Jasný důvod proč nesňupat perník. Viděla jsem film a jelikož mi připadal nic moc, vrhla jsem se do knihy. Existují věci mezi nebem a zemí, ale tady mi to připadalo spíše jako pohled do mysli narkomana. Zaujalo mě snad jen na začátku ten nález v blázinci a pak už to byla vesměs nuda. A dost mi nesedl Igor a jeho sprostá řeč a sobectví.

katchamccall
03.06.2019 5 z 5

Jelikož jsem trochu cáklá konspiračními teoriemi a svou paranoiu si prohlubuju pravidelným čtením Enigmy, Trhlina mě totálně pohltila. A just bych na ten Tribeč jela :D.

allyce
02.06.2019 4 z 5

Stalo se? Nestalo? Věřím? Nevěřím? Kniha je napsána velmi čtivě, ale můj mozek neměl čas si ani na chvíli odpočinout, stále rozebíral, koumal, pitval, vyhodnocoval..... téměř zavařený to nakonec vzdal a nechává, ať si jiní lámou hlavu.

veronika8816
02.06.2019 3 z 5

Knížka se dobře čte, ale 85% knížky je zbytečné natahování příběhu.

pixiepickpocket
31.05.2019 3 z 5

Kvalitu titulu Trhlina posuzuji ve dvou rovinách. Na straně jedné je dobrý potenciál námětu, na straně druhé je jeho ucházející zpracování v čele s postavou Igora, který má ději dodat hlavní prvek autentičnosti. Igor ve mně ale právě naopak vyvolal dojem absolutně nedůvěryhodného a arogantního blbečka, který nám dokola omílá, že už od začátku ví, že se řítí do problémů. Rovněž mi přijde žalostné, že má autor potřebu si v knize dělat "pod čarou" reklamu na své další tituly. Navíc způsobem, že čtenáře s jejich existencí "nenuceně" obeznámí prostřednictvím "Igora".

Neustálým připomínáním pravosti příběhu si autor sám pod sebou podřezává větev. Tato nežádoucí repetice ubírá na žádoucím a pravděpodobně i záměrném dojmu věrohodnosti. Když už se děj začne rozbíhat nezapomene do něj autor "trefně" vložit připomínku, že tohle všechno není žádný výmysl. Autor tak svému příběhu pouze škodí. Neskutečně mi lezlo na nervy, když "Igor" už posté nezapomněl zmínit "možná moje vyprávění nějak využiješ"... v těchto momentech jsem měla chuť nacpat si pěst do pusy a křičet z plných plic.

Lezla mi na nervy autorova chabá přirovnání a metafory, u kterých jsem nemohla jinak než protáčet oči v sloup. Podprůměrné tropy se pak v průběhu čtení buď vytratily, zlepšily (sem tam se nějaká dobrá vyskytla), nebo jsem je prostě jen přestala vnímat s tím, jak začínalo přibývat děje.

Samotná záhada je pak podle mě fúzí Záhady Blair Witch a Djatlovovy expedice. Zajímavé bylo sledovat dynamiku skupiny v krizové situaci a chování jednotlivců. Důležité bylo si připomenout, že každý má právo na vlastní názor a že ustrnout ve svém vnímání a nebýt otevřený jiným interpretacím svědčí jen o naší zabedněnosti.

Na konci autor zmiňuje, že už se k věci nebude nikdy žádným způsobem vyjadřovat. Takže spíš než závěrečnou validaci, že se autorův příběh mohl skutečně stát, jsem dostala přiznání toho, že celý děj je autorův výmysl. Pokud byl autorův záměr podsunout čtenáři myšlenku, že je jeho příběh fikce (nepočítám novinové články) a že chce, abychom to tak brali, tak mohu říci pouze "bravo". Mám ale dojem, že se pletu.

Kdyby si autor některé věci ušetřil, mohla být Trhlina parádní pecka. Celkový dojem titulu ve mně budí spíše zklamání, přestože potenciál námětu je skvělý.

ElizabethB
28.05.2019 2 z 5

Karika ma predtym oslovil knihou Strach, ktora bola jednoducho skvela. Rada by som sa dostala aj k precitaniu Tmy. Ale Trhlina... Ja neviem. Bohvieako ma to nedostalo. Pride mi zaujimave, ze to je podla skutocnosti. Ale vobec ma to tak nedostalo ako strach... A celkom ma to aj mrzi, lebo som od tejto knihy vela ocakavala. Sklamala ma...

P1tr
27.05.2019 5 z 5

Strhující kniha, která mě po dlouhé době pohltila od začátku do konce. Upřímně je pro mě nepodstatné, zda je námět knihy skutečně založený na pravdě, či zda jde o tvůrcův výmysl. Nic to nemění na tom, že se Trhlina čte neskutečně dobře. Možná bych byl ještě více ohromen, kdybych zjistil, že jde o Karikovu fabulaci, neboť vyprávění působí uvěřitelně a přednes hlavního protagonisty bezprostředně, čehož není lehké docílit a tak by o to výrazněji vynikly tvůrcovi dovednosti. Jde o vtahující zážitek, který se opírá o několik nezpochybnitelných, lehce dohledatelných faktů, ale zároveň občas dojde na zpochybnění vlastního vypravěče, díky čemuž se do Vás příběh zahryzne a je ideálním příkladem na první pohled neuvěřitelného příběhu, který ve Vás nicméně mnohokrát vyvolá víru ve svojí reálnost a tak celou dobu přemýšlíte, zda je to celé pravda, nebo ne, díky čemuž je zážitek ještě intenzivnější. Je až s podivem, jak kompaktně vzhledem ke svému "původu" kniha působí a ještě neobvyklejší je, že samotný děj a napětí z neznámého nejsou znehodnoceny nesympatickými postavami, kdy tyto negativní charakterové rysy naopak předloženému příběhu výborně slouží a vzájemně se doplňují. Pokud máte rádi napětí a nejsou pro Vás cizí nevysvětlitelné fenomény a konspirační teorie, určitě si Trhlinu přečtěte. Jde o neobvyklé dílo, které jakmile Vás chytne, tak Vás už nepustí, což má kniha společné s ústřední lokalitou záhadné Tribeče.

Eduarda
26.05.2019 4 z 5

Já mu nevěřím nos mezi očima! Fikce od a do z (tedy samozřejmě až na ten tribečský námět) - ale látka zpracovaná se vším všudy, postmoderna jak vyšitá, superčtivá. Dvě třetiny jsem brblala - někdy moc rozvleklý, jindy moc zkratkovitý, dobrá story, ale... Poslední třetina to všechno vykoupila. Paráda (a to nesnáším horory). Doporučuju číst na jeden zátah.

Martiiiik
23.05.2019 3 z 5

Tak nějak nevím, co si mám o knize myslet.. nečetla se mi moc dobře, snažila jsem se na ni celou dobu pomýšlet z pohledu, jaký autor nastínil hned na začátku.. doufala jsem, že mě to někde po cestě vtáhne, že bude trochu běhat mráz po zádech, věřím, že ne všechno na světě se dá racionálně vysvětlit.. ale asi jsem tak nějak očekávala něco trochu.. víc, jiného, nevím jak to lépe vyjádřit. Asi po další autorově knize nesáhnu.