Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306166/bmid_trhlina-s0C-306166.jpg 4 3844 3844

Táto kniha vznikla zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy, ktorú máte pred sebou. Na jej stránkach rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč. Legenda, zámerná mystifikácia alebo desivá skutočnosť? Túto otázku si kladie aj autor, predkladá strhujúci hororový príbeh a necháva na čitateľovi, aby našiel odpoveď.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Trhlina , 2016

P4vlin4
18.07.2019 5 z 5

Dobře napsané, napínavé. Kniha ve čtenáři budí zvědavost. Poznámky autora dodávají ještě více napětí a nejistotu, co je skutečné a co fikce.

jadwiga
18.07.2019 1 z 5

Knihu louskám už dlouho a musím říct, že mě nebaví vyprávění toho sebestředného kluka. Jsem na 100. straně a nemůžu se donutit číst dále. Kniha je pro mě velkým zklamáním na to, kolik má kladných recenzí. Za mě tato kniha ne. Nebaví mě a nic mi nedává.

trudoš
18.07.2019 4 z 5

Taková slovenská obdoba Záhady Blair Witch, se vší tou nezbytnou mystifikací kolem. V některých momentech tak funguje Trhlina naprosto dokonale, v jiných zase fatálně selhává. Neřeším přitom potřeštěnou fabulaci, již spousta lidí vzala automaticky za svou - to k hororu patří a naopak palec nahoru každému tvůrci, kterému se takový majstrštyk povede. Osobně mi více vadily nakousnuté motivy, jež se později ukážou jako nepodstatné a proto i bez vysvětlení končí v koši. Ve svém důsledku ale spokojenost, perfektní kombinace nevysvětlitelných záhad a atmosféry husté tak, že by se dala krájet. Jen to finále mohlo být propracovanější. Tady se totiž ukazuje, že Jozef Karika nemá zájem o nějaké skutečné drama. Pročež tu hrdinové s jekem pobíhají z místa na místo a snaží se odhalit Tribečskou záhadu dřív než Tribečská záhada odhalí je. Chybělo mi ovšem konkrétní nebezpečí, jež by tomu pomatenému chování dávalo smysl. A ačkoli je vysvětlení celé té patálie nápadité, pro mě bylo krajně neuspokojivé.

HanaMalina
17.07.2019 4 z 5

Uff, mám to za sebou. Nevím co si mám o knize myslet, ale reálné mi to rozhodně nepřipadá a uvěřit, že se něco takového stalo, moje zdravá mysl odmítá.
Jelikož hororové příběhy nečtu a budu v tom i pokračovat, tak autor mě dokázal dobře napínat a připravilo mi to pár bezesných nocí :-) Rozhodně se do Tribeče nepodívám, radši zůstanu věrná nudným českým horám :-)
Trhlinu jsem četla v létě za bílého dne a nedokážu si představit ji číst v sychravém počasí nebo v zimě.

Dizzy3
16.07.2019 2 z 5

Pardon, ale ta jízda, kterou tady všichni zmiňují byla kde?? Dle recenzí jedna z nejděsivějších knih, ale já jsem se u ní vyloženě nudila a pořád jsem čekala, kdy to teda přijde, což je v knize zmiňované pořád, neustále a až otravně dokola.. a ono z prdu kulička.. příběh je trochu zajímavý až na straně 326, možná pokud by byla knížka minimálně o polovinu kratší určitě by to příběhu prospělo, protože víc než polovina příběhu je natahování ničeho a samé bla bla bla... námět super, klidně bych věřila, že se na Tribeči něco děje, ale to zpracování... to bylo tak nešťastný, že zničilo celou atmosféru, kterou tenhle námět mohl mít.. Očividně dle komentářů je lepší pustit si audioknihu, to by pak asi byla jiná recenze.. Zkrátka po dočtení nechápu ten humbuk okolo..

TiredLikeDog
14.07.2019 4 z 5

Uf. Tak toto byla jizda.

Gibis
12.07.2019 5 z 5

Nevím, jestli by na mě kniha tak zapůsobila, kdybych ji četla, ale já ji poslouchala jako audioknihu ve slovenštině a to bylo docela sugestivní a mrazivé.
SPOILER: Je pravda, že příběh pro mě dost ztratil na uvěřitelnosti v momentě, kdy Igor přiznává, že si "šlehnul piko" a že mu drogy nejsou tak úplně cizí, ale to nic nemění na ostatních tajuplných zmizeních a na mrazivosti vyprávění.
A já za sebe si rozhodně výšlap na Tribeč plánovat nebudu (ani v létě) :) Pro jistotu :D

jituz
10.07.2019 5 z 5

Plný počet hvězd jen za Hýkala:) od ted zpíváme v lese celá rodina:)
Nevěřim příběhu, je to kravina.
Ale..několik nocí jsem nespala a myslím, že dokud mám knihu doma na polici tak ani spát nebudu. Už ji chci konečně vrátit do knihovny a věřit, že sejde z očí, sejde z mysli...

Taj-ka
07.07.2019 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a chvílema jsem se bála tak, že když průvan zavřel okno,vyskočila jsem metr nad zem. Velmi jsem ocenila že ač je kniha o nadpřirozenu, nijak ho nerozpitvává ani neobhajuje, jen nechává nevysvětlitelné viset ve vzduchu. Pořád mám strach pátrat jestli se podklady celého příběhu zakládají na pravdě.

Adél97
07.07.2019 4 z 5

Kniha mě ze začátku naprosto pohltila, byla jsem nadšená a nebyla schopna se od čtení odtrhnout. Bohužel mi celé dílo zkazil závěr. Teď jsem na vážkách, zda se opravdu jedná o "Igorův příběh", nebo jsme svědky skvělého proma knihy. Každopádně ať je to jakkoli, příběh je fantastický.

Adelajda_4
05.07.2019 5 z 5

Jsem ráda, že jsem knihu četla v létě, ve dne, protože číst ji na podim, nebo v zimě, asi už nevyjdu sama ven. Námět je zde podobný jako u knihy Strach, neboť po jejím vydání autora kontaktoval muž, jenž měl podobný zážitek ze slovenských hor. Tento příběh totiž poodhaluje jednu z největších slovenských záhad, a sice nevysvětlitelné mizení lidí na Tribeči. Autentičnost mu také dodává to, že autor v knize pracuje se skutečnými články. Čtení bylo opravdu psycho, tíživé atmosféry a strachu jsem se nezbavila od začátku do konce a už nyní jistě vím, že tribečské pohoří mým dalším turistickým cílem rozhodně nebude.

zoubek69
04.07.2019

Je to lehce záhadné ,ale také dobře čtivé dílko slovanského autora.

Jirulka
02.07.2019 5 z 5

Lehce mi to připomíná Záhadu Blair Witch, každopádně se mi to líbilo, čtivě napsané

MikeDV3
30.06.2019 5 z 5

Za mě byla tato kniha ještě lepší než předchozí Strach. Při čtení jsem neustále přemýšlel, zda čtu skutečný příběh, nebo jen výplody autorovy představivosti. Díky odkazům na různé články, které se v knize nacházely jsem se vrhnul do takového svého malého pátrání a skutečnost, že jsem příběh mohl propojit s realitou u mě jen zvýšila napětí a strach.

Při čtení některých pasáží jsem až nevěřil vlastním očím a říkal jsem si, že tohle by žádná lidská mysl nebyla schopna vymyslet. Nedávalo to prostě logicky žádný smysl. V ten moment jsem si uvědomil, že se autor snaží čtenářům přiblížit takový zážitek, který nejde žádnými slovy vyjádřit a snaží se ze všech sil aspoň trochu přiblížit neuvěřitelnou děsivou pravdu. Tohle je něco, co jsem u žádného jiného autora neviděl.

pavlina68
29.06.2019 4 z 5

Napínavé, tajemné, Karika umí skvěle vytvořit atmosféru strachu. Ani filmová verze není k zahození.

stehlicek
28.06.2019 4 z 5

Výborná kniha, přečteno na jeden zátah, pan Karika prostě umí. Bohužel jednu hvězdičku strhávám za český překlad. Ach jo, všechna slova se opravdu nedají překládat doslovně. "Aha, pozrite sa" není "Aha, podívejte se", ale "Hele, podívejte se". "Stretnutie" není "střetnutí", ale "setkání". "Při hradisku" není "při hradišti" ale "u hradiště". Fráze "chodím hore dole" znamená "chodím sem a tam", nikoli "chodím nahoru a dolů", atd. Škoda.

Bulldog
26.06.2019 1 z 5

Byla jsem ráda, že tuhle knihu jsem dostala a po přečtení putovala dál...rozhodně nemá v mé knihovně místo..nuda a o ničem..

Termina
23.06.2019 3 z 5

Ano, nejděsivější věci jsou ty které nás v normálních situacích děsit nemají a neděsí.
Pochmurný konec knihy je podle mého třešnička na dortu. Dík !

het2
21.06.2019 4 z 5

Možná trochu předvídatelný děj a konec, rozhodně ale výborně napsané, tajuplné a znepokojivé čtení. Člověk má pocit, že je spolu s tou nesourodou partou průzkumníků přímo na Tribeči. A ten pocit není vůbec příjemný...

Sanderia
18.06.2019

Ale Jo, dobrý to bylo.....