Tracyho tygr

Tracyho tygr https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429135/bmid_tracyho-tygr-sf1-429135.jpg 4 2300 310

Nové vydání americké kultovní novely čtenářům znovu připomene půvabný příběh Thomase Tracyho, newyorského mladíka, ke kterému se jednoho dne připojí jako stálý společník tygr, na něhož mladík už od dětství čeká, aby v něm probudil lásku k dívce Lauře a naučil ho dalším důležitým věcem, jež potřebuje mladík ke své proměně v muže.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Argo

Tracy's Tiger , 1952

Paobratil
15.11.2017 5 z 5

"Tak. Dvě otázky. Jedna. Váš tygr. Je co?"
"Můj," odpověděl Tracy.

Třetí z deseti knih v mém evakuačním zavazadle.

broskev28
05.11.2017 5 z 5

Nikdy by mě nenapadlo, že se ke čtení téhle knížky dostane desetileté dítě (nikoli moje!). A další šok jsem utrpěla tehdy, když ta malá čtenářka začala nad knížečkou jásat, připravila si o ní úžasný referát pro spolužáky a napsala na TT předlouhou báseň.
Tracyho tygr - knížka, která osloví každého z nás, bez ohledu na věk, pohlaví nebo národnost. Neváhejte a najděte si každý svého tygra!

tereija
04.11.2017 5 z 5

Ve chvíli, kdy Tracyho tygr vyšel ze dveří a následoval Tracyho a Lauru, mi začal běhat mráz po zádech. Toto se stává u hodně málo knih. Něžně roztomilá knížka.

kuky921
04.11.2017 4 z 5

Poprvé jsem Tracyho tygra viděla v divadle před cca 20 lety a teprve nyní jsem si přečetla knižní podobu. Velmi pěkná knížka...

Tygře, tygře planoucí
lesem černým za noci,
čí ruka nesmrtelná
stvořila krásu tak děsivou?

Leenah
29.10.2017

Po prvním přečtení asi zatím nejsem schopná udělit hodnocení. Tohle je jedna z knih, které si určitě přečtu znovu, ale ne proto, že by mě tak ohromě oslovila a zasáhla, ale proto, že jí chci lépe porozumět. Zatím totiž úplně nevím, co si o ní myslet...

jelad
28.10.2017 5 z 5

O tom, že když vymizí vášně, chtíče, touhy a lásky, tak z člověka nic nezbyde. Že když vás opustí tygr, pomalu vás opouští i život.
Tracyho tygr, to je alegorie života zbaveného veškeré animálností a pudů - jedinečnosti a osobitosti, které nejsou uznávány společností, když popírají obecně přijímanou normalitu, přitom jsou ale pohonem pro žití života.
Tracyho tygr je šťáva a míza, krev a lymfa. Zvíře, které se z nás postupně vytrácí, nejspíš kvůli tomu, že se ho sami bojíme a odháníme jej. Saroyan svým textem varuje před tím, jak tragické je nechat zemřít svého tygra - živelnou a všepohlcující lásku.
Nahota literatury a kapitoly z Freuda v praxi.

„Před šesti lety jsem stál před podnikem Otto Seyfanga.“
„Proč jste tam stál?“ zeptala se Laura.
„Protože jsem tam pracoval,“ řekl Tracy. „Stál jsem a povídal si s ochutnávači kávy, Nimmem, Peberdym a Ringertem.“
„Kde jsou?“ zeptala se Laura.
„Nimmo zemřel,“ řekl Tracy, „Ringert je tady, a kde je Peberdy, nevím. Stál jsem tam a najednou přešla kolem po Warrenově ulici překrásná dívka.“
„Byla krásná?“ zeptala se Laura.
„Byla to nejkrásnější dívka na světě.“
„Kdo to byl?“
„Vy, Lauro,“ řekl Tracy.

Air15
21.10.2017 1 z 5

Nepochopil jsem a přiznávám, že tohle mě naprosto míjí. Snové a asi i magické, ale zároveň jedno velké a prázdné NIC. Nemám rád knihy, jejichž výklad si musím po přečtení vyhledávat, a u kterých zjistím, že mohou znamenat tohle, nebo tamto, případně něco úplně jiného a do kterého si čtenář může dosadit víceméně cokoliv, co se mu zrovna líbí.

zuba
29.09.2017 5 z 5

Knihu jsem si přečetl už před lety a měl jsem z ní takový ten zvláštní hřejivý pocit. Přinesla miho poslední věta knihy. A i po letech mi její poslední věta ten pocit vrací.

Vlado84
25.09.2017 5 z 5

Nádherná drobunká knižka a tak milá, vtipná, plná lásky. A koľko toho bolo medzi riadkami!! Aké je krásne mať svojho tygra.. ;)

Jarushka9
15.09.2017 5 z 5

Musela jsem to nechat den odležet, abych tu dokázala něco napsat. Knížku jsem zhltala asi za 3 hodiny. Potom jsem asi půl hodiny koukala do blba a byla z toho přejetá. Nejsem si jistá, jestli jsem knížku správně pochopila, ale jestli ano, pak celý svůj život za mě jednal tygr a teprve poslední necelé 2 roky jsem se dostala ke slovu já. Přeji pěkné čtení. :-)

MOu598
14.09.2017 4 z 5

Četla jsem v únoru 2001. Podle mých poznámek:
Snové, čtivé, hezké, zvláštní, záhadné. Nechává pocit, že by si člověk měl domyslet, ale já zatím nevím jak.

montaana219
08.09.2017 5 z 5

A co vy? Máte tygra?

kniznistranky
06.09.2017 5 z 5

Tahle kniha se skvost! Za mě je plná inspirace - jak v podobě ilustrací tak i v podobě textu. Kniha je to malinká a kraťoučká, ale to pravé kouzlo se na vás přenese, když budete číst pomalu, vychutnávat si každou větu a číst mezi řádky. Za mě obrovské doporučení a 5 hvězdiček je v tomhle málo. Tahle kniha se dokonce možná ani nedá tak úplně obodovat. Každý si v ní musí najít to své a podívat se pod povrch...

meluzena
23.08.2017 5 z 5

Thomas Tracy měl tygra.
Vlastně šlo o černého pantera, ale co na tom, pro Tracyho to byl tygr.
Měl krásné bílé zuby.
Takto Tracy svého tygra získal:
Když mu byly tři roky a věci kolem sebe poznával podle zvuků, tu kdosi řekl tygr! Ať už tygr! bylo cokoli, Tracy to chtěl.
Jednoho dne se Tracy s tátou procházeli po městě, když uviděl cosi za výlohou rybárny.
„Kup mi toho tygra,“ řekl.
„To je rak,“ opravil ho táta.
„Tak to nechci,“ řekl Tracy.
O pár let později navštívil s mámou zoo a v kleci viděl skutečného tygra. Vypadal jistě nejtygrovatěji ze všech tygrů, ale jeho tygr to nebyl. (...)
Až jednoho dne si zašel Tracy do zoo sám. Bylo mu tehdy asi patnáct, pokuřoval cigaretu a koukal po holkách, když tu najednou stanul konečně před svým tygrem.
Byl to rozespalý černý panter, který se právě probudil, zvedl hlavu, zpříma se na Tracyho podíval, stoupl si na všechny čtyři a řečí černých panterů pozdravil, což znělo asi takto: Uajíí, pak popošel k mřížím klece, na chvíli se zastavil, s očima stále upřenýma na Tracyho, a zas se líně vrátil k místu, kde až dosud spal. Tam sebou žuchnul a zahleděl se kamsi do dálky tolika mil a let, kolik mil a let prostor má.
Teď zas pro změnu zíral Tracy na černého pantera. Zíral tak upřeně asi pět minut. Pak odhodil cigaretu, odkašlal si, odplivl slinu a vyšel ze zoo.
„Tohle je můj tygr,“ řekl si.
Nikdy se již do zoo nevrátil, aby si tygra ještě jednou prohlédl. Nebylo to nutné. Měl ho. Měl ho celého a se vším všudy za těch pět minut, kdy ho viděl, jak odevzdaně hledí do nekonečného prostoru s výrazem té strašlivé tygří pýchy.
Pokud vás nechytne tenhle začátek, možná skoro nemá smysl číst dál.
Mě tahle knížečka, která není rozměrem větší, než (dnešní) mobily, přímo nadchla - dnes stejně jako před lety. Má v sobě poetiku, která asi není pro každého.

Tracyho „tygr“ je metafora a může znamenat cokoli.
Metaforu nelze vysvětlovat - buď vás osloví, nebo ne. Možná proto jsou tu tak rozporuplná hodnocení.
Pro mě šest hvězdiček z pěti.

eliska2106
20.08.2017 4 z 5

Být ochutnávačem kávy by byl job snů. Nejspíš to nepůjde. Nevadí, ani Tracymu se to nepodařilo, ale trénovat na to můžu. Možná by mě to stejně časem omrzelo, protože "stejně tak jako i jiné věci se zdají zprvu jedinečné se časem projeví jako všední" :-)

L_Into
18.08.2017 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších knih mého dospívání.

archandelka
28.07.2017 5 z 5

"A tak byl Thomas Tracy jednoho krásného říjnového nedělního odpoledne umístěn do Bellevue. Zjistil, že tamější lidé jsou hodně blázniví. Také zjistil, že každý z nich má tygra: velmi nepokojného, velmi vzteklého, hluboce zraněného, tygra připraveného o humor, lásku ke svobodě a legraci, fantazii a naději. Byl tam Nimmův syn s tesknícím a umírajícím tygrem. Byla tam Peberdyho dcera s vyděšeným tygrem, který přecházel sem a tam. Byl tam Ringert s tygrem, který se podobal starému utahanému psu. Byla tam Laura Luthyová, jejíž kdysi velkolepá tygřice byla nyní vyhublá, vyhládlá a k politování...
Jediný Tracy byl bez tygra. Tracyho tygr se schovával pod pohřebním ústavem. Tygr tam ležel v strachu a opuštění, truchlící, zoufale nešťastný a toužil po smrti. "
Neuvěřitelné - není třeba dodávat nic jiného. Řadím na seznam top knih,které mi kdy v životě prošly rukama.

kejty91
17.07.2017 3 z 5

Bylo to vtipné. Bylo to poučné. Někdy člověk zapomíná, že mít kuráž není na škodu. A dopracovat se skrze ní k lepším výsledkům, je fér.
Asociace tygra či pantera jako této vyzývavé, dobrodružné stránky člověka je požitek. Koho by to napadlo.
Líbilo se mi, jak abstraktní a všemožné to bylo.
Je to zvláštní a přesně proto je to kritizováno. Protože je to něco, co není všední, zažité. Co by lidé jasně pochopili, apod.

vipera
14.07.2017 5 z 5

Tohle je ta nejkrásnější knížka na světě.

hellena1523
14.07.2017 3 z 5

O příběh jako takový tu, řekla bych, tak nějak vůbec nejde, a tak jsem si spíš užívala atmosféru a genialitu některých myšlenek.
Nicméně...na základě zdejších komentářů jsem asi čekala trochu víc. Něco mezi 3 a 4 *...