Tracyho tygr

Tracyho tygr https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429135/bmid_tracyho-tygr-sf1-429135.jpg 4 2300 310

Nové vydání americké kultovní novely čtenářům znovu připomene půvabný příběh Thomase Tracyho, newyorského mladíka, ke kterému se jednoho dne připojí jako stálý společník tygr, na něhož mladík už od dětství čeká, aby v něm probudil lásku k dívce Lauře a naučil ho dalším důležitým věcem, jež potřebuje mladík ke své proměně v muže.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Argo

Tracy's Tiger , 1952

Mion
03.06.2018 5 z 5

Přiznám se, že mne kniha z počátku vůbec neoslovovala. Nemohla jsem přijít na chuť té průchodné hranici mezi iluzí a realitou a neskutečně mi vadila naivní povaha Thomase Tracyho (za obojí se teď tak trochu stydím). Četla jsem ji snad 14 dnů a už jsem myslela, že to s ní vzdám, ale potom.....potom si Thomas Tracy potřásl rukou se všemi. Věřil totiž v jejich upřímnost. A nebo tušil jejich bezmocnost...
Tento krátký úryvek se mnou neskutečně zacloumal. Přišlo mi vážně úžasné, že si Tracy potřásl rukou s těmi, kteří ho jen využívali, sráželi ho k zemi, plivali mu do obličeje a hlavně -ublížili jeho Tygrovi. Oni postřelili černého pantera, Saroyanovu lásku, ale spisovatel přesto nechal svého hlavního hrdinu podat ruku všem a nepřistoupit na pravidla jejich hry.

Knížku jsem od té doby četla nesčetněkrát a zařadila ji na čestné 1. místo v žebříčku mých nejmilejších knih. Miluju humanistické myšlenky, které lemují každou stránku, miluji způsob, jakým Saroyan psal a prosím všechny, kteří se chystají tuto poetickou novelu otevřít o případnou trpělivost, protože když nedáte Saroyanovi, Tracymu ani jejich tygrovi potřebný prostor a čas, můžete přijít o něco, co by vás mohlo (tak jako bude mě) doprovázet po celý život.

Maevie
20.05.2018 5 z 5

Úchvatná novela - skoupá na slova, ale plná moudrých slov. Nutno přečíst. Je jedno kdy, tahle knížka se může číst pořád.

"Kolik srdcí bylo zlomeno v časech minulých, kolik srdcí je zlomeno v časech nynějších, a kolik srdcí bude zlomeno v časech, které nadejdou."

PWM
15.05.2018 5 z 5

Úchvatná a okouzlující kniha s neuvěřitelným, jemně elektrizujícím, nábojem. Saroyan zde bravurně zvládá převyprávět pohádkový příběh naprosto civilním způsobem…nebo snad civilní příběh naprosto pohádkovým způsobem? Přitom však nechává na našem uvážení, jak si poselství příběhu vysvětlíme – sám si je jistě velmi dobře vědom toho, že ač on sám vysvětlení na konci navrhuje, každý ve skutečnosti v příběhu najde to, co tam v danou chvíli najít potřebuje…

Úchvatnější je to o to víc, když si uvědomíme, že celá novela, ač tak převelice útlá, vznikla jen proto, že Saroyan měl právě hlad a dluhy a tak prostě něco napsat potřeboval a ani vlastně sám neutušil, co, o čem a jak to dopadne. Sedl a psal – a narodil se Tracyho tygr.

V knize proto není nic vyumělkovaného, žádné prvoplánované odvažování toho a onoho, žádné složité cizelování jazyka, vymýšlení novotvarů, kombinování složitých zápletek a dějových linek. Tuhle novelu dost možná vlastně vůbec nenapsal Saroyan jako spisovatel, ale Saroyan jako člověk – jeho podvědomí, jeho lidskost a láska k životu. Tracyho Tygr je totiž jednoduše kniha lidsky krásná, přirozená, nezkažená a naplněná radostí ze života, optimismem a vírou v dobré konce.

Celkově vzato: Jedna z mých TOP 5 knih a oblíbený dárek pro nejbližší přátele.

Calinda
06.05.2018 5 z 5

Krásné čtení, milý příběh, úžasně poskládané věty. I mě knížka typově připomíná Malého prince.

evonra
03.05.2018 5 z 5

Útlá a tak kouzelná knížka.
Mezi řádky je ukryto spousty půvabných jinotajů …
Skvostné, křehké, geniálně podané…
Jedna z knih, které můžete číst několikrát a pokaždé udělá krásně.

Hanka_Bohmova
02.05.2018 5 z 5

"Tracyho tygr čas od času bloudil očima po okolí pro případ, že by mohl spatřit mladou tygřici s vhodnými mravy pro cokoliv, co by mohlo vzejít z toho, že by se spatřili."

Není to úžasná věta? I když jsem si už vůbec nepamatovala, že v téhle knize je, stačilo ji přelétnout očima a byla jsem najednou někde jinde někdy jindy. Bylo tam kouzelně hravo a bezpečno a věci venku vypadaly lákavě a stály za objevování.
Tohle je prostě radostná knížka. V době, kdy nakukujeme do světa, nás ujišťuje, že to tam nakonec bude dobré. Když se nenecháme splést a půjdeme správně. A tak mám radost, že mi kdysi bylo dvacet a měla jsem přátele, se kterými jsem mohla číst Tracyho tygra. To už se neztratí.

Makropulos
12.04.2018 5 z 5

Malá večerní lahůdka, vlastně takový bonbon, který jsem snědla během dnešního večera. Tracy jich snědl šest a „přijal vše“ a políbil matku své dívky. A já bych chtěla políbit pana Saroyana za to, jak krásný večer mi připravil a přijímám vše, co napsal, tak, jak to cítím já. Protože o tom to asi je.

evask
11.04.2018 3 z 5

Moc jsem to nepochopila. Kdyby tygr byl láska, tak by z toho zelinářství vyšel s nimi, ne? Bylo to ale zajímavé, zvláštní čtení. Určitě ne pro každého. Líbily se mně ilustrace.

malazluta
02.03.2018 5 z 5

Kniha, která mi dala víc, než jsem od ní čekala....

Půca4
01.03.2018 5 z 5

Páni, jedna z knih, u které jsem si řekla: ,,To bude dobrá!" již po pár stránkách. V něčem mi připomněla Malého prince, kterého mám neskutečně ráda, ale kniha Tracyho tygr mě oslovila dokonce více! Jsem ráda, že jsem na ni narazila a časem si ji jistě pořídím jako vlastní. Velké plus u mě má báseň, kterou kniha obsahuje. Je to moje milovaná Tygře, tygře od Williama Blakea! Dále musím ocenit a vychválit ilustrace a celkově vzhled knihy (Argo, 2005). Krátké čtení na jednu hodinku s jednou velikou metaforou...

veronikahessy
28.02.2018 5 z 5

Knihu jsem si vybrala na základě doporučení od paní profesorky. Zezačátku jsem vůbec nic nechápala, ale postupně jsem začala odkrývat i skryté významy, že ten tygr není doopravdické zvíře,ale jakási vnitřní síla. Nakonec mi bylo i líto,že jsem ji dočetla za týden :-)

Malýmedvěd
27.02.2018 4 z 5

Krátké, snové, pohádkové, poetické dílko. Významově mnohoznačné, každý si v tom může najít něco jiného, něco svého.

Pablo7
15.02.2018 5 z 5

Krátká kniha, která stojí za přečtení. Vývoj v knize mě překvapil. Kniha o hledání a ztrácení lásky. Nemůžu říci, že jsem vše pochopil, přesto ve mě kniha zanechala silné pocity. Líbila se mi i grafická úprava a obrázky.

Marekh
05.02.2018 4 z 5

Na tuto knihu jsou různé názory, ale mě se celkově líbila. Asi je to kniha, kterou je lépe přečíst dvakrát, interpretace knihy mohou být u čtenářů různé.

Myslím si, že na tom může být něco pravdy, že každý člověk může mít v sobě "tygra", kterého přivolá na pomoc, když potřebuje, a pokud vykoná tygr svůj úkol, zaženeme ho zase do klece. :) V některých situacích, zejména u lidí, kteří nezvládají vypjaté situace, jim "tygr" může pomoci, poněvadž sami by si neporadili, a raději by daný problém neřešili a byli potichu. Z jedné strany může "tygr" pomoci, z druhého hlediska však také může člověku poškodit, pokud bude hodně divoký. :) :) :)

Závěr knihy je na zamyšlení.

V knize se mi líbily také ilustrace.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Čas ho vždycky fascinoval. Nerozuměl tomu, a přece věděl, že všechno, na čem opravdu záleží, ať je to myšlenka nebo pravda, přijde na člověka naráz. Chce-li, může třeba navěky čekat a zůstat jen při tom, ale taky se může začít pohybovat - v čase a s časem - může pomoct té myšlence na svět, a pak, náhle, protože vkročil do času a kráčel s časem, protože pomáhal zrodu té myšlenky, ono to přijde, přijde to celé, přijde to čisté a přijde to naráz!

PetraBery
27.01.2018 4 z 5

Zvláštní, snivá, poetická a čtivá knížka, kterou přečtete na jeden zátah. Knížka plná pravdivých myšlenek… Každý má svého tygra.

Karhal
11.01.2018 5 z 5

skvělá oddechovka na cestu vlakem, pobaví.

pavel8996
07.01.2018 5 z 5

To se tak krásně čte. Tato knížka mě skutečně pohladila na duši i rozesmála. Zavane z toho taková lehkost a je to psané s takovým milým vtipem, jaký si pamatuji z mála knih. :)

Melic
24.12.2017

Ještě v půlce knihy jsem to chtěl strhat. Prostý příběh psaný stylem, který by zvládl lecjaký středoškolák. Tak tam přidáme tygra, aby si toho nikdo nevšimnul :-) Zhruba v půlce knihy jsem prošel hodnocení zde a zjistil, že bych měl hledat nějakou moudrost. Tak jsem to zkusil a po dočtení můžu říct, že jsem to nedokázal a naprosto mi unikla pointa (skoro mě láká si to přečíst znovu a hledat od začátku). Proto nechám bez hodnocení.

Andvejka
27.11.2017 5 z 5

Tracyho tygra jsem někdy ve svých 12 letech viděla jako divadelní insscenaci ve Východočeském divadle Pardubice, kde byl tygr (pokud se nepletu) ztvárněn saxofonistou. A učaroval mi.

Teď, po 16 letech jsem se dostala ke knize, kterou jsem měla přečtenou raz dva a rozhodně jsem ji nečetla naposledy. Byť jsem za těch 16 let zapomněla, o čem příběh je, hned jsem pochopila, co tygr ztvárňuje a jeho význam v příběhu.

kdu
20.11.2017 2 z 5

Přečetla jsem. Nepochopila jsem. Já na ty filozofické knihy s hlubším smyslem prostě fakt asi nejsem.