Tajemný protivník

Není tomu dlouho, co skončila válka, kdy Tommy Beresford sloužil v armádě a Prudence Cowleyová, zvaná Pentlička, byla ošetřovatelkou. Teď jsou oba svobodní, bez zaměstnání a bez prostředků, ale plni odhodlání něco se svým životem podniknout. Odvážně spolu zakládají kancelář Mladí dobrodruzi, a sotva stačí svůj nápad promyslet, dostanou první, zcela výjimečnou zakázku. V sázce je osud Anglie, jíž hrozí nejen změna vlády, ale možná i další válka. Pátrání je zavádí k pravým i falešným pracovníkům tajných služeb, k předsedovi vlády i do doupat zločinců kujících velezradu. Do posledních stránek tohoto zdařilého špionážního románu Agathy Christie však čtenář váhá, kdo je oním tajemným protivníkem…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77610/tommy-pentlicka-taje-77610.jpg 4.3197

Tommy & Pentlička 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Knižní klub

The Secret Adversary, 1922

Kniha Tajemný protivník

ladyxx

Z tohoto detektivně-špionážního románu mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu příběh začínal dobře, bylo to napsané poutavou odlehčenou formou, a jisté kouzlo spočívalo v tom, že čtenář netušil, jakým směrem se bude děj ubíhat. Když se linka překlopila do politicko-konspiračního tématu, moc mě to nepotěšilo. Zklamáním byla rovněž identita tajemného protivníka tahajícího za všechny nitky. Ani Tommy s Pentličkou mi nebyli tak sympatičtí, jak by hlavní postavy měly být - na druhou stranu mě ani nijak nedráždili, a díky neutrálnímu postoji k jejich osobám jim dám šanci i v dalších knihách.

LahoferRose

Akční, napínavé, méně humoru než jsem u Agathy zvyklá. Celkově zajímavé, ale tyhle světové komplety mi přijdou až příliš komplikované a nereálné.

Bája89

Moje první setkání s Tommym a Pentrličkou a hned si mě zaháčkovali. Tajemný protivník má skvělou zápletku, akční děj a ten závěr. Nečekala jsem ho. Vše navíc okořeněné romantikou. Po téhle knize jsem hladově hltala všechny příběhy této dvojice. Škoda, že jich A. nenapsala víc.

kvnhvta
08.10.2020

Naopak si myslím, že tenhle 'Protivný tajemník' je typicky agátovská kniha: detektivní zápletka, vodění čtenářů za nos, zapojení většího počtu postav, překvapivé rozuzlení a ROMANTIKA. To už i Nekonečná noc má jinačejší strukturu.
Neodsýpala mi, jak bych chtěl, ale to může být tím, že jsem už před tím viděl televizní zprasování (kde T a P byli manželé a dokonce už měli dítě).
Tak dneska za 3 a hrr na Hnědého člověka v kvádru (chci Agátu číst chronologicky, kromě těch, co už jsem četl/viděl/slyšel/cítil).

VilkoLy
14.09.2020

Knihu jsem si vzala jako oddychové čtení k vodě a při prvních stránkách, když jsem zjistila že to není Poirot, myslela jsem, že knihu odložím, ale jsem ráda, že jsem ji dala šanci. Zápletka bych řekla že typicky detektivní - velký génius/padouch a spousta náhod (některé až absurdní - podat si inzerát že sháním info o jisté osobě mi přišel vyloženě dětský, ale omluvitelné u začínajících detektivů). Pentlička, mě osobně nesympatická postava, s pořádnou dávkou kuráže, drivu a bystrosti a oproti tomu na Tommym jsem obdivovala jeho pevné nervy a stálost.
Kniha se hodí jako letní oddychové čtení, čte se snadno, neurazí.

marlowe
04.07.2020

Druhá Agátina kniha (z roku 1922), první ze série "Tommy & Pentlička".
Myslím, že Tajemný protivník je učebnicovou ukázkou odvěké pravdy, že značka prodává. Kdyby knížku napsal nějaký neznámý Joe Black, vsadím pravou ruku na to, že její hodnocení by skončilo hluboko v modrých číslech. Úroveň této špionážní detektivky naprosto pregnantně vystihl uživatel Fideidefenso: "stupidní příběh s extrémně natvrdlými hlavními hrdiny".

Zpočátku mě čtení i bavilo, v expozici působili oba ústřední crazy-protagonisté uvolněně a sympaticky a navíc nechyběl ani humor, který celému vyprávění dodával tu správnou šťávu, jenže jak začalo "houstnout napětí" a klubko zápletek se začalo zašmodrchávat, zábavnost se kamsi vytratila a zbyl jen hodně slabý béčkový příběh, plný náhod, který jsem dočetl se značným sebezapřením.

Že je v knize těch náhod až moc si zřejmě uvědomovala i autorka, protože sama na toto téma občas zavede řeč: "A pak že se náhody nestávají!" Nebo: "Už jsem si mockrát všimla, že jak se jednou začnou stávat divné náhody, tak potom pokračují úplně neuvěřitelně." Atd.

Malá zajímavost na závěr: V příběhu je na jednom místě zmínka o inspektoru Jappovi, který se poprvé objevil v Agátině předešlém románu.

P.S.: Protože se v knize vyskytuje věta: "…měl nepříjemný, slabošský obličej a Tommy ho odhadl buď na Rusa, nebo Poláka," mám reálnou obavu, že fanatičtí aktivisté román, kvůli národnostní nesnášenlivosti, co nevidět zařadí na seznam libri prohibiti…

akinomV
29.05.2020

Raději dávám přednost Poirotovi nebo sl.Marplové a upřímně, dvojice Tommy a Pentlička mě moc nelákala. ALE ... nakonec jsem byla naprosto nadšená tímto jejich příběhem! Výborná zápletka, akční děj a ten závěr ... opravdu jsem si byla jistá, ale Agatha mě přelstila :-D Rozhodně doporučuji k přečtení!

Fideidefensor
18.02.2020

Nebudu lhát, kniha mě zklamala. V žádném případě mi nevadí naprosto odlišný styl psaní než mají všechny ostatní autorčiny romány, stejně tak jsem v pohodě s jakýmsi prapodivným špionážním příběhem.
Co mi ale vadí je stupidní příběh s extrémně natvrdlými hlavními hrdiny, když kdo je "tajemný protivník" muselo být každému jasné už alespoň 100 stran před koncem. V knize kvůli tomu nefunguje napětí a především postrádá pořádný detektivní příběh, což je u dektivního/špionážního románu zásadní.
Prazvláštní jsou také všemožné náhody, jež se celou knihou prolínají, a vyloženě bizarní je vyústění vztahu mezi americkým bratrancem se svou sestřenicí na konci románu.
Přes toto všechno se musím přiznat, že mě závěr knihy zajímal, díky lince s hledáním záhadné Jane Finnové, jejíž konec byl pro mě asi jediným překvapením v jinak značně předvídatelném díle.