Tisíce planoucích sluncí

Tisíce planoucích sluncí https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2292/bmid_tisice-planoucich-sl-2292.jpg 5 1958 391

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

A Thousand Splendid Suns , 2007

Alfiryn
12.11.2013 5 z 5

Krásná kniha která mě donutila číst až do raních hodin. Při čtení se mi střídali nálady jako vztek,radost,lítost,smutek...Fakt super počtení..doporučuji!!! :)

Haninkaa
01.11.2013 5 z 5

Tato kniha mě vzala za srdce,a zanechala opravdu veliký pocit zamyšlení.U čtení jsem doopravdy prožívala pocity nevolnosti, úzkosti a smutku.Nepamatuji si, kdy jsem tyto emoce u čtení DOOPRAVDY prožívala naposledy.Život Marjam, Lajly a jejích dětí je plný smutku,deprese, bolesti...Úžasné,jak autor spojil dva děje dohromady, a jak se životy těchto dvou žen spojili.Též se mi líbili pocity,které v knize autor popisoval.Život v Afghánistánu není lehký,obzvláště pro ženy,a tady je vše popsané...Ještě dlouho nad tím vším budu přemýšlet,a dávat si otázky,ale tato kniha mi jasně ukázala (nám všem),že naše životy jsou úžasné,oproti tomu,co prožívají všichni v tomto příběhu...VŠEM DOPORUČUJI!

Nehanka
28.10.2013 5 z 5

Příběh klasicky arabský, dívka donucena se vdát za staršího muže....příběh je smutný, dojímavý,napínavý, určitě doporučuji.

Sebrali mi jmé
24.09.2013 3 z 5

Osobně jsem si více oblíbila Lovce draků, ale i tato exkurze do světa afghánských žen na pozadí afghánské historie mi připadala velmi čtivá a zajímavá. Všechno je tu sice jednodušší a předvídatelnější, ale detaily z kábulských ulic drží knihu vysoko nad brakem.
Za obálku by nakladateli měli utrhnout hlavu.

LisbethSalander
22.09.2013

Jsem ráda, že mě neodradil obal knihy, který poukazuje spíše na nějakou "lacinou" harlequin. Ale vzhledem k tomu, že jsem od autora znala Lovce draků, tak bych od něj harlequin nečekala a dobře jsem udělala.

tinkal
21.09.2013 4 z 5

Lovec draků se mi líbil mnohem víc. Tato kniha mi přišla malinko prvoplánová, ale i tak jsem ji "zhltla" během chvíle...

czeszka
14.09.2013 5 z 5

Příběh, který není jen o tom, že se odehrává na Východě, je o citech, a to z něj dělá bestseller. Na tohoto autora nedám nikdy dopustit!!! Jeho knihy musím mít doma.

HanaNov
30.08.2013 5 z 5

Geniální, skvěle napsané, brilantní, avšak šokující, neuvěřitelné, děsivě mrazivé!!.... Dočetla jsem se slzami (což se mi stává opravdu zřídka) a ještě teď (po dvou dnech) mi hlava víří otázkami. Neustále zpětně probírám příběh a jeho zákruty, divím se, nechápu, snad se mi ani nechce věřit. Je tohle opravdu ten stejný svět, ve kterém žiju já? Je tohle v civilizaci jednadvacátého století vůbec možné?
Dva příběhy, dva obrazy diametrálně odlišných životů, které se nakonec přece jenom střetnou. Jejich výchova a názory nemohly být rozdílnější, přesto k sobě našly díky společnému utrpení cestu - jedna našla dceru, kterou nikdy neměla, a druhá matku, jejíž lásku nikdy nepoznala.
Charaktery jsou dokonale vykreslené, vztahy, reálie, zvyky, styl života, to vše doslova vystupuje ze stránek, jak je to opravdové. Děj se sice rozbíhá pomaleji, než tomu bylo u Lovce draků, ale pak najednou už nejde přestat číst...
Pro mě naprosto šokující svou smutnou a krutou pravdou, doporučuju všem skoro jako povinnou četbu. Jednu větu ze své hlavy asi nikdy nevymažu: "...A bylo to naposledy, co Marjam ve svém životě někoho uposlechla..."

Tereza39
08.08.2013 5 z 5

Tato knížka je poutavá, čtivá, smutná a hezká zároveň, pravdivá, oddechová, napínavá, silná i docela naučná, prostě a jednoduše fantastická svým způsobem, svým krutým půvabem.

Dion
10.07.2013 5 z 5

Hosseini nám opět předkládá silný příběh a tím i trochu jiný pohled na afgánské dějiny, které mě přiměly zvážit svůj názor na společnost v tomto státě a ve světě vůbec. Osud obou hrdinek je strhující, obzvláště Marjamina pokora a přijetí svého života takového, jaký byl, zasáhne čtenáře přímo do srdce. Více než politická zvěrstva je daleko děsivější krutost muže ke svým vlastním ženám, jeho lhostejnost k jejich potřebám a bolesti. I přes tíživé téma však autor dokáže stále být poetický, citlivý a dokonale čtivý.

hlina
06.07.2013 5 z 5

Velmi silný příběh. Zjistila jsem, že ač se mi současná situace u nás nelíbí, může být ještě mnohem hůř.
Je to první autorova kniha, kterou jsem četla. Zaujalo mě, jak ji vystavěl. Líbila se mi jeho "úspornost". Lovec draků už tu na mě čeká.

raty
03.07.2013 5 z 5

Přemýšlím, kdy na mě nějaká kniha takto zapůsobila. Už vím, naposledy Lovec Draků! (a to jsem ho četla před dvěma lety).

Amber
31.05.2013 5 z 5

O malinko slabší, než autorova první kniha Lovec draků, přesto stejně strhující, smutná a krásná. Hosseini dá do knihy vše co má v mysli a hlavně i na srdci.

evasamankova
22.05.2013 5 z 5

Krásná kniha, u které ukáplo hodně slz. Kniha je psána velmi čtivě a působivě. Stránky jsem otáčela rychlým tempem.

andrejs
16.04.2013 5 z 5

Zcela určitě nejsilnější příběh, jaký jsem kdy četla! Naprosto emotivní děj, u kterého jsem ronila slzy, běhal mi mráz po zádech, třásla se hrůzou a dokonce i zažívala skutečnou nevolnost a strach. Je pro mě až nepochopitelné, jak může být někdo obdarovaný tak obrovským talentem vyprávění! ÚŽASNÉ!

Jediná vada pro mě byl přebal knihy, který ve mně zpočátku vzbouzel dojem, že se jedná o literaturu z žánru červené knihovny, což se však samozřejmě literární hodnoty díla nikterak nedotýká.

zampik75
29.03.2013 5 z 5

Úžasná knížka, která naprosto změnila můj pohled na Afghánistán a utvrdila v přesvedčení, že jsem se narodila v nádherné zemi a žiji šťastný a spokojený život...

Barbastelle
27.03.2013 5 z 5

Po Lovci draků už jsem tušila, co od tohoto autora očekávat a ani v nejmenším jsem nebyla zklamaná. Jsem ráda, že jsem tímmto prostřednictvím mohla nahlédnout do jiné kultury, do jiného vnímání. Začala jsem si také vážit toho, že můžu dělat v podstatě co chci a nejsem omezovaná tím, že jsem žena.
Ohromně působivé je na knize téma, ale i autorovi se musí připsat ohromný kus práce. Ta knížka, jak je náročná, jak je děsivá ve svém obsahu, tak je úžasně čtivá.

malazluta
15.03.2013 5 z 5

Tato kniha je dokonalá a děsivá zároveň. Příběh dvou žen v Afgánistánu je opravdu silný, smutný, depresivní a skvěle napsaný. Chvílemi mě z děje opravdu mrazilo a svíral se mi žaludek úzkostí. Po přečtení jsem byla opravdu vděčná za to, že jsem se narodila tam, kde jsem se narodila. Kniha mě po jejím přečtení přiměla zjistit si víc informací o Afgánistánu, jeho historii a kultuře - a to je podle mě hlavní účel tohoto díla, protože pro mě byl před touto knihou Afgánistán pouhým místem na mapě o kterém se občas mluví v televizi.

bondula
06.03.2013 4 z 5

Príbeh tohto románu je zasadený do turbulentného obdobia moderných afgánskych dejín. Podobne ako Majster Šarkanov, je aj toto dielo poučnou sondou do tvrdého každodenného života v Afganistane, tentoraz ozvláštnené odhrnutím závoja do skrytého sveta afgánskych žien. Neviem sa žiaľ zbaviť porovnania s Hosseiniho prvotinou (predpokladám, že vzhľadom na kvalitu oboch diel väčšina čitateľov po prečítaní jedného siahne aj po druhom), tu mi pri príbeh neprišiel až taký zaujímavý, mužské postavy konajú príliš šablónovito (zdá sa až že podľa nejakých stereotypov o tvrdých a násilných afgánskych chlapoch). Mám dojem, že tento román vedia viac oceniť ženy, pre mňa, aj napriek nesporným kvalitám, na päť hviezd nemá. Za prečítanie však jednoznačne stojí.

zdennyve
11.02.2013 5 z 5

úžasné čtení,všem doporučuji! A čekám na další knihu od tohoto báječného spisovatele!

Afghánistán Tálibán uprchlíci migrace

Khaled Hosseini
afghánská, 1965
2007  92%Lovec draků
2013  86%A hory odpověděly
2008  93%Tisíce planoucích sluncí
2018  85%Mořská modlitba

Kniha Tisíce planoucích sluncí je v

Přečtených2 874x