Tiché roky

Tiché roky https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402756/bmid_tiche-roky-yGd-402756.jpg 5 6540 1580

Havrnka
05.11.2019 5 z 5

Moje první kniha od této autorky. Velmi se mi líbil styl psaní. Prolínání pohledů obou hlavních aktérů knihy bylo přehledné a kniha tím získala spád.

evask
04.11.2019 5 z 5

Alena Mornštajnová dovede slovy vyjádřit zvláštní neklid a nepokoj, který člověk cítí, když je nespokojený. Napětí, tajemno. Nemusí si vypomáhat líčením sexu, násilí, vulgarismy, jako mnohé jiné současné autorky, i tak čtenář její knížku hltá. I Hana na mě tak působila. Je to dar a ne každému, kdo dneska píše, je tolik shůry naděleno.

HanaNov
04.11.2019 5 z 5

Já opravdu smekám, protože Alena Mornštajnová je geniální vypravěčka! Příběh samotný, jeho poskládání, gradace, rozuzlení, krásný jazyk, vypravěčský styl... To je prostě paráda a já jsem se doslova kochala.

Až do 3/4 knihy jsem si nicméně lámala hlavu, proč zrovna Tiché roky? Celou dobu žádné náznaky, teda kromě neurčitých poznámek hlavní hrdinky o tom, že "je jiná". A mě to absolutně nedošlo! Až když už bylo nade vší pochybnost jasné, čím je Bohdanka "jiná", tak mi všechno do sebe zapadlo a konečně jsem prozřela.
Moc mě bavily dvě linie vyprávění, jak ta Bohdančina, tak ta Svatoplukova. Byli to právě dva vypravěči a jejich rozdílné pohledy na stejnou věc, kdo mě přinutili přemýšlet. Tiché roky jsou knihou především o nepochopení a nedorozumění, o křehkosti vztahů a osudových rozhodnutích.
Tiché roky jsou čtenářským balzámem a příjemnou procházkou vedoucí závažným příběhem.

Lka
03.11.2019 5 z 5

Audio :

Toto byla moje čtvrtá kniha od autorky, jen tuto jsem si poslechla jako audio. Můžu říct, výborný poslech. Kniha byla dojemná, krásná i smutná. Trochu v jiném podání než předešlé knihy, ale o to mě to bavilo víc. Jen mě trochu mrzí konec, ráda bych se dozvěděla víc. Na reakci otce a jak to bylo s nima dál...
Knihu určitě doporučuji.

zdenek118
03.11.2019 4 z 5

Celkem čtvrtá kniha od této pro mě oblíbené české spisovatelky, kterou jsem přečetl. Musím však konstatovat, že ze všech jejich knížek mě tato zaujala asi nejméně. Snad proto, že je psaná povídkovým způsobem, v kterém jednotlivé úseky vyprávějí různí příslušníci několika generací rozvětvené rodiny Žákových, tedy trochu jiným způsobem než zbývající její romany. Chtěl bych však ocenit, že se autorce velmi dobře povedlo vykreslit jednotlivé postavy, jejich charaktery, jejich uvažování a chování a to v různých časových rovinách naší historie a především během složitého období bývalého komunistického režimu. I proto, že jsem příslušníkem starší generace a tuto dobu jsem prožil a mohu posoudit, že spisovatelka toto období velmi dobře a pravdivě vylíčila. Rád si přečtu i další její příběhy.

Belatris
03.11.2019 4 z 5

Je mi záhadou, jak je možné psát tak čtivě, a přitom nebýt povrchní ani podbízivý. Jednotlivé postavy vstávají ze stránek postupně a tak plasticky, že je čtenář po dobu čtení skoro bere za své příbuzné. Původně jsem chtěla jen ochutnat autorčin styl a knihu si přečíst někdy později, až bude kolem Vánoc více času na čtení. Samozřejmě se nic takového nekoná, protože jsem se jen těžko dokázala odtrhnout.
Zajímavý vyprávěcí postup - rozdělit příběh mezi dvě postavy - se může autorovi nehezky vymstít: buď se opakuje, nebo je to pro čtenáře nudné, protože se nepovede vybudovat dostatečné napětí mezi oběma linkami. Tady to fungovalo výtečně, dokonce se v posledních pár kapitolách stupňovalo napětí, které vešlo do vyprávění tak nenápadně, že zpětně ani nedokážu určit jak a kdy se vlastně objevilo.
Velmi dovedně jsou v románu zobrazeny rodinné vztahy, jejich dynamika a zdánlivé drobnosti, z nichž mohou vyrůst velké bariéry a mnohá nedorozumění.
Více zde: https://knihorozec.wordpress.com/2019/11/03/alena-mornstajnova-tiche-roky-promlouvaji-s-jemnou-nalehavosti/

Domka901
02.11.2019 5 z 5

Mornštajnová opět nezklamala! Skvělá knížka a příběh, ve kterém si myslíme, jak co je a poté zjistíme, že je všechno jinak, než se zdá.. :)

m.valova
02.11.2019 5 z 5

Nádherný,smutný a dojemný příběh..snad se šťastným koncem,kdybych mohla dám i více hvězd..nadchl mě a zaujal ještě o level více jako Hana.Život se s nikým nemazlí,jednou jsi dole a jednou nahoře,těžkou soudit a odsuzovat...Běla i Bohdana mi svým chováním a vzájemnou láskou a porozumněním i oddaností přirostly k srdci a zanechaly v něm hlubokou stopu.A Svatopluk..vlastně také..Doporučuji.

martini.ce
02.11.2019 5 z 5

První knížka od paní Mornštajnové a chytila mě za srdce od první věty. Strhující, čtivá, ani věta navíc a zbytečná. Byla jsem z ní nadšená.

Gooverka
02.11.2019 4 z 5

Mornštajnová je prostě paní spisovatelka, a i když ubírám jednu hvězdičku, stále podle mě i tento kousek patří k nejlepším knihám současné české literatury. Autorka prostě ví, jakým způsobem čtenáře chytnout a už nepustit. Téma komunismu se sice už poněkolikáté v její tvorbě opakovalo, ale ona se prostě umí v této těžké době dost dobře babrat a najít nový úhel. Dá se říct, že ani jedna postava mi nebyla sympatická a konec se dal trochu předvídat, proto ubírám jednu hvězdičku. Několikrát mě však příběh šokoval a strašně se mi jako vždy líbilo rozdělení vyprávění z pohledu více postav.

Gigy
01.11.2019 5 z 5

Mornštajnová prostě umí, to se ví. A v novince překvapila. V předchozích knihách byly všechny postavy dostatečně propracované a jejich osudy byly uvěřitelné. Tiché roky ale otevřely čtenářům naprosto nové obzory. Postavy začaly víc žít, donutily mě, jakožto čtenáře, s nimi soucítit a účastnit se jejich osobních dramat. Osud Blanky byl podle mě pro Mornštajnovou trochu netypický a docela (wow) drsný, ale za mě palec hore! Dávám plný počet. Protože se Alena Mornštajnová navzdory pochvalným slovům ze všech stran dokázala posunout zase o kousek dál!

Monty966
31.10.2019

Velmi čtivá a skvělá knížka jako ostatně všechny knihy autorky.

fionka36
31.10.2019 5 z 5

Po přečtení jsem si musela dát několik dní oddych. Ten popis přemýšlení Bohdanky, opravdu nádherné

Adriassa
31.10.2019 5 z 5

Kniha se pekne cetla. Autorka ma velky dar krasneho jazyka. Velmi ctive a citlive zpracovane tema.

Kami33
30.10.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila, četla se skoro sama. Autorce se povedlo vykreslit charaktery jednotlivých postav. Jen mám pocit, že Bohdanin "problém" by si zasloužil větší prostor.

Petass
30.10.2019 5 z 5

Autorka v příběhu skvěle vystihla problém mnoha lidí a rodin. Spousta lidí spolu neumí mluvit, domýšlí si, co ten druhý myslí... Proč dělá to a to...

"Za svůj život jsem řekl až příliš mnoho slov, která neměla být vyslovena..."

Z mého pohledu jich spíš měl Svatopluk říct mnohem mnohem víc...

Přečtěte si tuto krásnou knihu a mluvte se svými blízkými. Doporučuji!

nicole1990
30.10.2019 5 z 5

skvělá knížka každá knížka od autorky byla super. Nemůžu říct,že by se mi nějaká líbila víc a jiná mín. Za mě plný počet hvězd. Doufám,že brzy výjde další knížka od paní autorky. Jediné,co bych vytkla je otevřený konec ten jsem čekala trošku jiný.

Bramborak81
29.10.2019 5 z 5

Opět skvělá kniha od této autorky. Vyprávění otce a dcery, vše do sebe zapadá do nejmenšího detailu, napsáno krásným jazykem. Už se těším, co příště Alena Mornštajnová pro své čtenáře nachystá.

jittik
29.10.2019 5 z 5

Kniha opět potvrdila um spisovatelky.

LucySmile
29.10.2019 1 z 5

Naprosto nechápu tak vysoké hodnocení u této knihy. Tady se hodí tak maximálně "mnoho povyku pro nic". Příběh téměř o ničem, v polovině knihy jsem už znala konec. Navíc otevřený konec, který nic neříká. Oproti autorčině předchozí knize Hana obrovské zklamání! Jak toto mohl psát ten samý člověk? :(