Planeta, která neexistovala (I)

Philip K. Dick, mnoha fajnšmekry považovaný za nejlepšího sci-fi spisovatele v dějinách naší sluneční soustavy, v tomto reprezentativním výboru z rané tvorby přenáší čtenáře do alternativních světů na své verzi zeměkoule, planetě Terra. Zápletky buduje na tématech, jimiž zůstal věrně posedlý i po zbytek svého neobyčejně tvořivého života: cesty časem, hrátky s realitou, svár člověka a technologií, definice lidskosti, komunikace s obyvateli paralelních vesmírů, geneze světa, vývoj lidstva po nukleární katastrofě, kontrola společnosti, telepatie a paranoia. Kromě několika vydařených horůrků a humorných hříček výbor obsahuje zejména chmurně ironické antiutopie, ve kterých Dick varuje především před ztrátou lidskosti, touhou po moci, ekologickou bezohledností a konzumem závislým na technickém pokroku. Jeho nápadité a překvapivě pointované povídky jsou často i jakousi imaginativní metafyzikou, literárně filozofickými tezemi o možné povaze naší reality. Sbírka vychází ve dvou svazcích. První díl sbírky, která celkem zahrnuje 27 dystopicky a hororově laděných sci-fi povídek, vydaných časopisecky v letech 1952—1955 nastiňuje většinu témat, kterými se kultovní sci-fi autor později zabýval ve svých románech: nukleární válku a její dopad na přeživší lidstvo, boj s mutanty a s mimozemšťany, objevování cizích planet a civilizací, zdokonalování a prodlužování lidského života až k absurditě, vynalézání dokonalých drog, bez nichž se nelze obejít, tvoření lidských replik, které jsou ve všem lepší než lidé a dokonce se v krizových situacích chovají lidštěji. Kromě vydařených horůrků a humorných hříček výbor obsahuje chmurně varovné antiutopie o možné povaze naší reality....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8798/planeta-ktera-neexistovala-i-8798.jpg 4.3107
Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno, Argo

Second Variety, 1989

Kniha Planeta, která neexistovala (I)

opic 12
06.10.2019

Dick ze začátku...
Tak jsem si dal repete Planety,která neexistovala.I po letech však existuje živoucí planeta PKD.
I po letech stále funguje i když se tu mistr teprve rozpinkával.Spolehlivě tyto jeho světy baví a nutí k zamyšlení.A tu mě napadá,že se zase až tak nezměnilo.Víme více i když podobně tápeme.Odpovědi mlhavé otázky zůstávají.Téma lidství,tak to je samozřejmě věčné a dokud budeme na povrchu planety Tera,tak to tak zůstane.Technologie velmi aktuální a A.I. jakbysmet.
A co s povahou reality ? Kdy lidský mozek je vesmírem a vesmír je...vždy to nikdo neví,nebo snad...Co je projekce naší mysli a co není,pokud vlastně je.Kolik rozměrů má a kolik skrývá dalších ? 86 miliard neuronů (miliarda sem miliarda tam) jak fungují mysl a vědomí a proč je tak vše jak je a proč ne jinak ? Je to haluz a zamotanina.Rozum nepobírá,pokud dovolí.Bude to stačit ? Bude na to někdy stačit náš osobní software ?
V padesátkách to začalo.Povídkama ve velké kadenci.Philip Dick se nadechoval a dodnes je to výrazná stopa.Pro mě nepopiratelně vůbec jedna z největších srdcovek v žánru všeobecně.

afinabul
17.04.2019

Náboj Pána PKD, už začína byť zreteľný.

jarynek
03.04.2019

Povídky z autorova ranného období, v nichž již možno nalézt některá témata, která se proplétají celou pozdější tvorbou PKD jako např. život po jaderné katastrofě, hrozba strojů, otázka rozpoznání reality od fantazie. Ke klasickým sci-fi kouskům tentokrát PKD přidal několikrát i povídky hororového střihu. Ačkoliv v některých případech se dá závěr celkem dobře odhadnout, přesto dychtivě čtete až do konce, protože jedinečný autorův styl stejně vždy přinese něco nověho.

Zedisková
02.08.2018

Velmi zdařilé literární dílo. Velmi se mi to líbilo po všech stránkách

Senua
27.06.2018

PKD opět projevil svůj spisovatelský um, protože povídky se skutečně povedly. Nepřestává mě překvapovat. A to by si člověk řekl, že po tolika knihách už se autor bude opakovat a ono ne. Znovu a znovu mě udivuje, jaký měl PKD vlastně záběr a mrzí mě, že jsem se svým oblíbencem nemohla setkat. Každá z povídek, i z těch kratičkých, v sobě něco nese, něco k zamyšlení, někdy zase trochu hororu.
Těším se na druhý díl a na Planetu, která neexistovala.

TERRORDROME
03.02.2018

Pôsobila to skôr dojmom priemeru, vyložene slabých poviedok bolo len pár ( hlavne Za Dvierkami ), viacero ich malo zaujímavé nápady a myšlienky, ale nie všetky boli aj odpovedajúco spracované a mali tendenciu sa rozplizávať ( Cestujúci, Svet Ktorý si Vysnila ). Ale niektoré trafili do čierneho ( Projekt zem, Niektoré Formy Života ). A poviedku Druhá Séria už poznám z iných zbierok.

zimela
15.06.2016

Planeta, která neexistovala (díl 1.) je výborem pěkných a méně známých kousků z autorovy ranné tvorby. A i když první dvě povídky zas tak moc pěkné nebyly a tu třetí a poslední už znám odjinud, musím pořád trvat na tom, že Planeta, která neexistovala (díl 1.) je výborem pěkných a méně známých kousků z autorovy ranné tvorby.
4 údernické ****

vlkcz
29.04.2016

Některé z povídek dnešním pohledem mohou vypadat poněkud naivně a přímočaře, na druhou stranu je třeba uvědomit si, že Dick je psal v době, kdy právě povídky tohoto typu teprve tvořily žánr. Takže poměřování s tvorbou pozdějších autorů není úplně fér.
Pokud bych měl vybrat tři, které mě zaujaly nejvíc, tak by to byl Jonův svět, Cestující a naprosto nepřekonatelný Svět, který si vysnila.