Text

Text https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390961/bmid_text-o7R-390961.jpg 4 243 71

Ilja Gorjunov, typický ruský osamělý hrdina, nevinně odsouzený za dealerství drog, se vrací po sedmi letech domů – a rázem se mu zhroutí svět. Matka mu zemřela, jeho dívka ho nechala, nejlepší kamarád mezitím založil rodinu a o jeho přátelství už zjevně nestojí. Ilja zůstal úplně sám. Ze zoufalství se rozhodne pomstít policistovi, který ho z uražené ješitnosti do vězení dostal, a začne uskutečňovat svůj šílený, předem ztracený plán. Od samého začátku je však jasné, že nemůže uspět, neboť se pouští do marného boje se systémem a organizací, jež semelou dříve nebo později každého, byť sebechytřejšího a sebestatečnějšího jedince. Svůj tragický konec se Ilja pouze snaží oddálit. Že ho posléze urychlí tím, že se obětuje pro milovanou dívku, jenom podtrhuje jeho nešťastný osud... Autorův první realistický román, pohybující se na rozhraní thrilleru, románu-noir a dramatu, pojednává o konfliktu generací, absurditě lásky a marné touze po odplatě. Ukazuje proměny, jež vládnou v současné ruské „lepší“ společnosti s její hamižností, poživačností a přesvědčením o vlastní beztrestnosti, a mezi moskevskou mládeží, jejímž krédem je užívat si života, dokud to jde.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kalibr

Текст (Těkst) , 2017

Erinys
19.08.2022 5 z 5

Kniha, která mě nutila přemýšlet o jejím závěru dlouho po jejím dočtení.
Šlo to jinak?
Hlavní hrdina si bere zpět to, co mu bylo bylo "ukradeno." Tím rozjede vlak, který už nejde zastavit. Bojuje se svým vlastním svědomím. Důsledky , které způsobil nevinným lidem. Snaží se napravit chyby hlavního padoucha knihy, ale zároveň s tím očistit i svoje svědomí.
!SPOILER:
Možná, že to mohlo dopadnout happy endem - chybělo málo a mohl uniknout a začít žít někde znovu. Ale byl by šťastný, když znal cenu, kterou by za něj zaplatili jiní?

tučňák222
14.06.2022 5 z 5

Nejděsivější kniha, kterou jsem kdy četl – psychicky náročná na čtení.
Příběh je obecně jednoduchý, rozvíjí se ztuha a ve velmi omezeném prostoru a čase, ale jako obvykle u Glukhovského čtenář, a asi ani autor, nemá v průběhu představu, co bude následovat.

Příběh mimo jiné záživně popisuje – pomocí monologů – bezprostředně těžký život v současném Rusku.

Kniha mi svými motivy, moderním pojetím a líčením životních situací připadá jako opravdové dílo soudobé literatury.

Stále mě ale trápí otázka:
Kdo z nich dvou (hlavních protagonistů děje) byl vlastně uvnitř horší?

zipporah
09.06.2022 3 z 5

Dobre vykreslená atmosféra Moskvy, no ako turista takú bezútešnosť skrátka nemôžem poznať. Moskva a Petrohrad sú prekrásne mestá s ochotnými ľuďmi. Ale ako autor píše: mesto je také, akými ľuďmi sa obklopíš... Tie dni som bola obklopená najlepšími ľuďmi, alebo je ruská blízkosť skrátka typická pre nich. Aj film Neľjubovni má podobnú brutálne pochmúrnu atmosféru života v 21.storočí. Je to čistá depresia toto čítať. Čítame pochmúrnosť spočívajúcu v chudobe v knihách o 19.storočí, čítame pochmúrnosť spočívajúcu v konzumnom živote v knihách o 21.storočí. Na čo som sa tá pochmúrnosť bude zakladať v tom ďalšom storočí? :/

morpheus
15.05.2022 4 z 5

Libilo se mi to, ale po oddelani poldy a uklizeni jeho tela stacilo ajfouna hodit do reky a bylo by po ptakach. Jenze, to bychom si moc nepocetli, protoze kniha by se hodne zkratila :)

genduna
17.02.2022 5 z 5

Zajímavě napsaná kniha, chvílemi trochu zdlouhavá, kdy má čtenář tendenci pár stránek přeskočit. Rozzuzlení bídné, čekala jsem happyend, bohužel...

rareh
04.01.2022 2 z 5

čtivé, ale na druhou stranu nic, z čeho bych se posadil na zadek :-)

marra82
03.09.2021

Obdivuji, jak dlouho autor dokázal to jednoduché téma ždímat a vystavět z něho kompletní dramatickou křivku. Je tam něco z řemeslné zručnosti, co stojí za pozornost..

Pasadenka
28.12.2020 4 z 5

Dobrý autor, dobrý nápad, dobré zpracování. A teď možná trošku obšírněji. :)

Budování hlavního hrdiny a soustředěnost na jeho psychologii je tak „ruská“, že je to až patetické! :D Nicméně funguje to opravdu dobře. Dimitry zde neřeší technologickou stránku zcela dopodrobna a je cítit, že aby příběh logicky fungoval, musí někdy dělat kompromisy – ale to už tak s SMSkama bývá. :)

Nicméně potácení-se hlavního hrdiny na mezi totální rezignace, aby se následně dostal do pohádkového deliria štěstí a pak následně osciloval mezi dvěma póly odrývajíce skutečný život jeho Nemesis, aby vyvrcholil do jediného smysluplného závěru… Jako nezlobte se na mě, ale tak ucelenou dějovou linku s tolika přesahy a možnými vysvětleními u mě už žádná knížka dlouho neměla. Jednoznačně skvělá kniha!

de_baques
07.10.2020 5 z 5

Velmi dobře zpracovaný příběh nehrdinského hrdiny, kterého okolnosti dostaly do téměř neřešitelné situace. Děj je až do samotného závěru napínavý a vyústění ještě 10 stran před koncem stejně nečekané a dobré, jako celá kniha.

Autorovi bych doporučil psát knihy ze současného Ruska - jde mu to o mnoho lépe než průměrné sci-fi, na kterých si udělal jméno.

trudoš
15.09.2020 2 z 5

Na můj vkus trochu ufňukaný thriller, kde spíš než akce hraje prim ublížená mysl nespravedlivě odsouzeného. A přestože jsem měl pro hrdinovo rozhořčení pochopení, bylo mi zatěžko postupně zjišťovat, jak velký nekňuba to vlastně je. Rozhodování impulsivní, plány nulové a nervy permanentně na pochodu. Neví si rady s pohřbem matky, ani se svým absurdním nápadem na obohacení, přičemž číst jeho panické myšlenkové pochody při každém zazvonění iPhonu šlo snášet jen po určitou dobu. Ještě bych bral, kdyby zápletka měla nějaký směr a mířila k němu, ale většinu děje tvoří jen hořekování, tesknění a chlastání, kombinované slíděním v osobnostním profilu inkriminovaného padoucha. Musím však uznat, že Ilja Gorjunov působí velmi realisticky, perfektně charakterizuje bezradnost propuštěných trestanců navrátivších se do společnosti. Problém je, že jej autor, Dmitry Glukhovsky, staví do pozice jakéhosi morálního mstitele a v tu chvíli si člověk říká – ty kráso, i já bych na jeho místě jednal rozumněji.

Messa
19.08.2020 5 z 5

Hodně silná knížka, poutavá od samého začátku, poslední třetina knihy je hodně napínavá. Konec jsem sice očekával, ale i tak jsem si to užil.

Ještě jsem nepřečetl všechny jeho tituly, ale tohle bylo pro mě lepší než celé Metro.

jaroiva
17.08.2020 5 z 5

Na doporučení jsem (po nedočtení ani prvního Metra) sáhla po tomto románu a jsem nadšena.

Nesympatického antihrdinu jsem si nakonec i oblíbila.
Myšlenka se pěkně rozvíjí a Ilja pěkně postupně odhaluje minulost policajta Péti.
Román mě neskutečně vtáhl do sebe a za den nebylo co řešit. Atmosféra připomíná situaci, kdy omylem skutálený kámen se valí z kopce a nabaluje se dalším bordelem, vypravěč už není s to ho zastavit a může jen čekat, co bude, až se ten kolos svalí až na dno. Rozmačká ho dole nebo vezme s sebou cestou? Bez peněz, přátel a rodiny není naděje na napravení nenapravitelného. Co se stalo, nedá se odestát.

Také konec je tak nějak "správně". Musím dát plný počet.
Doporučuji.

tonysojka
09.08.2020 5 z 5

Glukhovskeho jsem zkoušel dvakrát s Metrem a potřetí už nevím s čím a pokaždé odložil nepřečtené. Přesto mě jeho jméno nějak láká a proto jsem zkusil přečíst "TEXT". Tentokrát jsem dočetl a musím ohodnotit za sebe plným počtem.Dovolím si tvrdit, že rozpitváním osobnosti hlavní postavy , popisům jejích citů a viny a monology se dílo blíží Zločinu a trestu Dostojevského.
No dobrá, tak ne.
Ale určitě mu chtěl Glukhkovsky šlapat na paty, což se mu za mě povedlo. Ten ponor do temnoty nekonečně širé ruské duše se mu opravdu podařil. Příběh , který je naturalistickým popisem rádoby demokratického Ruska s fungujícím právním systémem, je velmi neveselé a deprimující čtení.
Jež mne vedlo ke vzpomínání na naše veselá a demokratická devadesátá léta s Klausem, Mečiarem a dalšími výtečníky.
Ten nápad s..... Pozor, prozrazení základní části děje ( česky : "spoiler") mobilem, jehož prostřednictvím vrah ovlivňuje žití a bytí nic netušících pozůstalých a přátelů a partnerky a milenek oběti je velmi zajímavý z hlediska faktu, co vše jsme ochotni do tohoto družicemi sledovaného přístroje schovat.
Tímto to trochu voní sci _fi, ale bude to spíše realita.
Velmi překvapivě dokonalý psychothriller ze současného Ruska.

Rainbow_Owl
18.06.2020 5 z 5

"V podstate urobil všetko správne, ale bolo to jedno - aj tak pôjde do pekla. Život na zemi je zariadený tak, aby sa všetci ľudia dostali okamžite do pekla. Najmä v Rusku."
- tento citát z môjho pohľadu dokonale vystihuje celú knihu Text - z každej stránky na mňa dýchala beznádej, smútok tma.
Pre mňa to bolo skvelé dielo, keby to išlo dám aj 10 hviezdičiek! Štýl písania, atmosféra- pre mňa jednoducho dokonalosť.
Každé jedno miesto v knihe poznám, Rusko, aj jeho srdce- Moskvu som navštívila niekoľko krát, možno aj z tohto dôvodu ma Glukhovsky doslova vtiahol do knihy, keby som mala čas zhltnem ju na jedno posedenie.

tlllk
24.05.2020 3 z 5

V podstate banálny príbeh podaný celkom zaujímavým spôsobom. Kniha , ktorá by možno Kočnerovi zmenila život.

Dopi70
11.05.2020 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Načteno výborně, cesta při poslechu příjemně ubíhala. Při poslechu byla výhoda, že kniha je psaná z pohledu jedné osoby a děj se odvíjí postupně, v knize nejsou žádné skoky mezi různými osobami nebo událostmi. Očekával jsem po přečtení anotace něco trochu jiného, ale bylo to drsnější a depresivnější než jsem čekal. Asi proto, že by se něco takového mohlo klidně stát.

Polinius
04.05.2020 3 z 5

Anotaci už znáte a ta říká všechno.
Ruská melancholie pro 21. století. Když budu hodně tvrdý, tak řeknu, že kniha postrádá sympatické postavy a je až nepříjemné sledovat vnitřek ostatních vedlejších postav.
Hlavní postava knihy se možná "spravedlivě" mstí, ale následně se zavrtá do masa rodiny a kolegů zavražděného jako tasemnice.
Tasemnice si jistě o sobě také nemyslí nic špatného, ale my lidé ji vnímáme jako cizopasníka.

Ales.BD
27.04.2020 4 z 5

Spravedlivý mstitel převezme digitální život potrestaného a najde v něm věci, které nečekal. Nečernobílé, realistické, poutavé, předpokládal jsem jiný konec. Lepší než celé Metro.

JohnnieStewe
19.01.2020 5 z 5

"Po niektorych ludoch na Zemi cosi zostane a niektori po sebe nezanechaju nic." Dmitry Glukhovsky (Text, Ikar, 2018)

DG patri k mojim oblubenym spisovatelom.
Napriek tomu som sa jeho posledneho diela obaval... Text zaujme svojou tematickou inakostou, obcasnym cynickym humorom, ale tiez vnutornymi monologmi hlavnej postavy.
Po precitani zostane otazka: "Co vsetko sa da poskladat o nasom zivote z ulomkov ulozenych v mobile?" Pociatocna obava zo zmeny zanru autora nebola opodstatnena.

st18321
18.01.2020 4 z 5

Tohoto autora mám velmi rád. Zatím mě ani jednou nezklamal. Je ale pravda, že do této knihy jsem se dlouho nemohl začíst. Po první třetině se to ale zlomilo. Závěr byl pak skvělý. Líbila se mi ponurá atmosféra a zajímavé postavy. Dávám pouze čtyři hvězdy přece jen ostatní knihy od autora se mi líbili o fous více.