Terror

Terror https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12902/bmid_terror-Ohe-12902.jpeg 4 1135 1135

Horor amerického autora je tentokrát inspirovaný tajemnými okolnostmi zániku polární výpravy sira Johna Franklina při hledání takzvané severozápadní cesty, které dodnes nebyly objasněny. Výchozím bodem napínavého děje je říjen roku 1847, kdy u pobřeží Arktidy bezmocně spočívají dvě sesterské lodě anglického královského námořnictva Franklinovy výpravy, Erebus a Terror se zdecimovanou posádkou beznadějně zamrzlé v ledu. V pestré mozaice se prolínají četné retrospektivní pasáže se skutečnými historickými fakty a dohromady tvoří dramatický a barvitý příběh boje o přežití.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , BB art

The Terror , 2007

Back
04.01.2019 5 z 5

Ještě že jsem se do těch Levných knih pro knihu vrátil! Napínavé, děsivé, frustrující, prostě skvělé.

Rilian
28.12.2018 5 z 5

Musím přiznat, že kniha mě velice zaujala. Většina podstatných informací už napsali jiní, takže se omezím jenom na konstatování, že autor bravurně vystihl tíživou atmosféru arktické pustiny. Už dlouho ve mě kniha nevyvolala takový pocit beznaděje jako autorův popis marného boje o přežití. V textu se objevují i podrobné výčty zemřelých a přesné propočty zásob, což čtenáře o to více vtáhne do děje a všeobecné deprese. Kniha se sice může tím zdát velice dlouhá, ale existují případy, kdy je délka knihy nezbytná pro dokreslení atmosféry. A Terror je jedna z nich. Čtenář si lépe uvědomí onu každodenní dřinu, kdy po celodenním táhnutí těžkých člunů urazili nicotných pár kilometrů a dalších tisíc leželo stále před nimi. Co se týče motivu nestvůry na ledu, tak na něm neshledávám nic špatného. V naprosté pustině má člověk neustále pocit, že ho něco nebo někdo odněkud sleduje. A někdy to může být i pravda.
Rovněž kvituji, že se zde nevyskytuje levný patos a Dan Simmons odhalil i temná zákoutí lidské duše - viz opuštění nemocných a nezvěstného kapitána nebo kanibalismus mezi skupinou námořníků. Samotný autor se detailně seznámil s fakty a historickými prameny, z jejich útržkovitosti vystavěl brilantní vyprávění, jehož pointou budiž mimo jiné i to, že lidská vynalézavost a touha přežít nemusí vždy obstát nad všemocnou přírodou.

work
28.12.2018 1 z 5

Plusové body za tu autentičtější část, která čtenáři zboří všechny romantické představy o arktických výpravách a bez obalu naservíruje, jak to asi tak probíhá.To je asi tak všechno. Jak píše TheMajkee, třetinu knihy seškrtat a velkým obloukem se vyhnout dětinskému motivu bílé obludy, která patří do sešitového vydání na pokračování, nikoli sem, a celou novelu zadupe do země, tedy pardon, pod led. Kdyby Terror nenapsal Simmons, nejspíš by se zůstal na pultech bez povšimnutí, pokud by jej ovšem vůbec někdo vydal. Inu značka táhne...

Kolaloka
26.12.2018 5 z 5

Na tlusté bichle jsem před časem zanevřela, ale tahle mě se svými 600 stránkami ani na chvíli nenudila. Spíš než o horor se jedná dobrodružnou knihu. Trošku mě vrátila do dětských let, kdy jsem četla Londona a Vernea.

...a je to docela dobré při otužování, nemůžu si stěžovat, že je venku -10, když vím, že je lidské tělo schopno vydržet daleko větší zimu :-)

João M
26.12.2018 5 z 5

Velice mrazivé čtení, které mě nenechalo spát. Největší napětí nedělala jakási nadpřirozená obluda, ale všudypřítomný mráz, hlad a rostoucí ponorka.

TheMajkee
26.12.2018 3 z 5

Simmons je skvělý vypravěč, atmosféru Arktidy vystihl bravurně - všechny popisy, pocity, emoce protagonistů... Mráz a led prostupoval doslova každým řádkem. Na jedničku zvládnul i technikálie kolem mořeplavectví, lodí, samozřejmě dobové reálie. Jenže tímhle umem si je tak jistý, až je nabubřelý. Po polovině knihy se v ději zacyklí, opakuje se a tempo mu začne upadat. Příběh postupuje hodně pozvolně, komorně a na dobrodružnou knihu má pomalý spád. Je to škoda, stačilo by při tom vyškrtat zhruba 200 stran. Simmons by zvládl postavy vykreslit i na kratším rozsahu a nemusel by opakovat motivy. V základu je Terror totiž skutečně skvělou a čtivou knihou, jenže ne ve všech pasážích dokáže udržet napětí.

Rizek75
20.12.2018 5 z 5

Nechtěl bych být v kůži hlavních hrdinů - ani minutu. Napětí, spád, barvitě líčený dobrodružný hororově laděný příběh.

soupik2012
16.12.2018 5 z 5

Napínavé, emotivní, dobrodružné a děsivé. Tak bych asi shrnula tuto knihu. Málo kdy, jsem tak spokojená, že nemám ani čárku, kterou bych mohla knize vytknout. Pravda vadilo mi, když zemřela některá má oblíbená postava, ale na konci příběhu by mi daleko víc vadilo, kdyby přežila většina posádky. Do této knihy se to prostě nehodilo. Je drsná jako je drsná arktická příroda a naprosto strhující. Knihu jsem poslouchala jako více hlasovou audioknihu a vzhledem k tomu, že se kvapem blíží konec roku, tak si dovolím tvrdit, že toto dílo v příštím roce získá titul audiokniha roku.

85098211
03.12.2018 5 z 5

Tak tahle kniha je doslova peckoidní záležitost! ;-) Výborně napsaný příběh strhujícího boje o holé přežití v nehostinných pustinách Arktidy, k tomu ne vždy čestní účastníci výpravy odsouzené k zániku a "něco", co eliminuje jejich řady, a ani čtenář se nakonec pravdu nedozví… To všechno tvoří osu knihy, kterou si prostě musíte přečíst a ani stránky nebudete stačit obracet, jak budete příběhem fascinováni :-). Tedy, aspoň doufám, protože tohle přesně vystihuje moje pocity po jejím přečtení ;-).

Radza
02.12.2018 4 z 5

Mraziva.. jak jinak. Vyborne zkloubeni fikce a reality.

Kat.Ru
01.12.2018 5 z 5

Perfektní :)

kolby
29.11.2018 5 z 5

Veľmajster Simmons je evidentne muž mnohých žánrov a majster svojho remesla. Na jednej strane fenomenálny Hyperion, na strane druhej oveľa slabší "Mrchožrouti".
Občas výhybka - Terror. Fenomenálne dielo s presne dávkovaným napätím, strachom, depresiou, beznádejou, autentická špina, chlad, mráz, choroba, hrôza, des. Všetky postavy absolútne uveriteľné, rozpad charakterov pomalý, nenápadný, končiaci buď drasticky rýchlo, alebo pomalou a veľmi bolestnou alternatívou. Hrdinovia uveriteľní - či zlom, alebo silným charakterom.

Každý riadok sa mi premietal z vnútornej strany viečok ako širokouhlý megafilm 4K kvality so zvukom značky 7.1. O to viac som bol zvedavý na rozpačito prijatý seriál, ktorý síce nedosahoval nebeské výšiny knižnej predlohy, ale v rámci svojich možností dôstojne zobrazil, čo nám tým všetkým chcel "Pán Dan" povedať.

Malá výčitka autorovi: Prečo iba 641 strán? nedalo sa 1.282 ???

Bravo Mr. Simmons!!!

parxel
13.11.2018

Když jsem dočetl Hyperion, tak jsem si říkal, že se k tvorbě Dana Simonse už nikdy nevrátím. Nyní krátce poté, co jsem zdolal poslední stránky Terroru, jsem rád, že jsem svůj slib nedodržel. Příběh dvou lodí a jejich posádky je vskutku podmanivý. Mráz na vás dýchá doslova z každé věty. A to nejlepší na celé knize je vědomí toho, že se jedná o příběh inspirovaný skutečnými událostmi.

Pokud teprve zvažujete, že si tuto knihu přečtete, tak se nenechte odradit její tloušťkou. Terror je jedna z těch knih, kde si nakonci budete říkat, že pár stránek navíc by rozhodně neuškodilo.

Dávám 5 ledových hvězd za úžasnou mrazivou atmosféru. Tohle je totiž kniha, ke které se jednoho dne s velkou chutí vrátím.

Lady Jane
10.11.2018 5 z 5

Četla jsem během vražedných letních veder a chvílemi mi byla zima. Naprosto úžasná kniha, nesmírně silný a smutný příběh nejen o tom, kam až jsou lidé v krajních situacích schopni zajít a jak se v takových chvílích obnažují ryzí i ty méně ryzí lidské charaktery a co všechno dokáže člověk udělat, aby si zachránil holý život...zdařilá literární fikce na základě skutečných historických událostí neméně zdařile prolnutá s eskymáckou mytologií...stejnojmenný seriál, který natočil Ridley Scott je skvělý, herecký casting, výprava i kulisy jsou naprosto dokonalé a filmové zpracování zcela hrdě drží krok se svou knižní předlohou...mohu vřele doporučit obé ;)

allyce
07.11.2018 5 z 5

Děj je napsán tak sugestivně, že vám doslova omrzají všechny části těla a dech se sráží do krystalků ledu. Četla jsem s nadšením (skvělá kniha), lítostí (chudáci námořníci), odporem (krysy u zemřelých) i strachem (monstrum z ledu). Kniha je velmi emotivní a věřila jsem autorovi každé písmenko.
Doporučuji!!!

AlčaVaca
01.11.2018 5 z 5

Velmi působivé a mrazivé čtení. Víc není třeba dodávat, rozhodně doporučuji.

Crozz
31.10.2018 5 z 5

Dobře vykreslená atmosféra, ale oproti jiným knihám sem se občas musel nutit číst. Poměrně dlouhá kniha.

Freemantle
29.10.2018 4 z 5

Naprosto geniální kniha, která mě uchvátila detailním popisem děje. Bylo úžasné před očima sledovat (ne číst, ale doslova sledovat, protože díky bohatému popisu to působilo jako film) vyčerpávající a frustrující dobrodružství námořníků, kterým se sen o objevení severozápadní cesty rozplývá jako pára nad hrncem, přičemž musí bojovat nejen s urputnou arktickou zimou, tajemným monstrem, ale zejména sami se sebou. Simmons je bravurní vypravěč, detailista, drží čtenáře v napětí a nutí hltat další a další stránky. Ve třetině příběhu jsem tam byl s nimi, na palubě Erebusu a později Terroru, v tom ledovém sevření, tak strašně sugestivní toto dílo je. Vtáhne vás a nepustí až do samého konce. Plný počet nedávám kvůli duchovnímu konci, který mě úplně nepřesvědčil. Jinak opravdu výborná kniha, kterou doporučuju. Její tloušťky se nebojte, odsýpá to jako zběsilé...

Atanone
22.08.2018 5 z 5

Kniha o tom,čeho všeho je člověk schopný,aby přežil. Kam až dokáže zajít,co a koho je schopný obětovat.
Kniha plná napětí,barvitých scén a emocí,kdy přemýšlíte,co ještě se asi může stát,aby autor udržel napětí. A když už se stane skoro všechno,přijde nakonec tiché poselství několika posledních kapitol,kde se na otázky života a smrti díváte očima Opravdových lidí.
Kniha,která bude patřit k těm,které si zapamatuji.

Toffee
20.08.2018 4 z 5

Výborná, fascinující kniha o pro mne neznámém objevitelském pokusu. Říkám si, jakou museli mít odvahu, když se do něčeho tak riskantního pustili. Hororová "věc z ledu", kterou Simmons do příběhu vložil, mi přišla skoro nadbytečná, protože pořádným hororem byl už jen každodenní boj posádky o přežití. Jako kdyby nestačilo, že se do arktické zimy vydali s nedokonalým vybavením (i když asi nejlepším, jaké se dalo v 19. stol. opatřit), ale výpravu řídí samolibý vůdce neochotný připustit jiný názor, jehož špatné rozhodnutí má fatální důsledky pro celou výpravu.