Terror

Terror https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12902/bmid_terror-Ohe-12902.jpeg 4 1134 327

Horor amerického autora je tentokrát inspirovaný tajemnými okolnostmi zániku polární výpravy sira Johna Franklina při hledání takzvané severozápadní cesty, které dodnes nebyly objasněny. Výchozím bodem napínavého děje je říjen roku 1847, kdy u pobřeží Arktidy bezmocně spočívají dvě sesterské lodě anglického královského námořnictva Franklinovy výpravy, Erebus a Terror se zdecimovanou posádkou beznadějně zamrzlé v ledu. V pestré mozaice se prolínají četné retrospektivní pasáže se skutečnými historickými fakty a dohromady tvoří dramatický a barvitý příběh boje o přežití.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , BB art

The Terror , 2007

nemer
04.03.2019 5 z 5

Život je možná ubohý, ošklivý, krutý a krátký, ale... možná to všechno může něco vyvážit. Abyste se dozvěděli, jak skončí v podání Dana Simmonse osudy kapitána Croziera a dalších členů posádky neslavně proslulých lodí Erebus a Terror, bude třeba sáhnout po knize. Popř. po audioverzi, četla/slyšela jsem obojí a přikláním se spíše k audioknize, která tentokrát nabízí přidanou hodnotu zejména díky jednomu z hlavních interpretů. Styl vypravování odpovídá námětu, neznat datum vydání, klidně by knížka mohla vzniknout před sto nebo více lety :) Není to jen obyčejné vyprávění, člověk se i něco dozví (kurděje jsou nesmírně poutavá a škaredá nemoc :) , ale autor v závěru čtenáře i potěší. Osobně bych publikaci zařadila do sekce dobrodružná literatura, horror to věru není a není to naštěstí ani žádná rychlokvašená slátanina, jak by podle anotace (nebo dostupnosti titulu v Levných knihách) mohlo možná vyznívat. Mohu doporučit i v případě, kdy jste o Franklinově výpravě četli a znáte dostupná fakta - v příběhu figuruje také hodně autorovy fantazie a invence (příběh je jiný než z pera novinářů a oficiálních analýz), ale také je zde patrná autorova pečlivá studijní práce. Sice eskymáckou mytologii bych i oželela, místy je děj příliš rozvleklý, na druhé straně pro někoho mohou být poutavé právě tyto aspekty příběhu. Terror není kniha odpovídající rychlostylu konce 20. a 21. století, spíše jako by se skutečně vynořila ze století devatenáctého, v němž se příběh odehrává (a v tomto případě dodává na autenticitě, na druhé straně moderního mladého ne/čtenáře autor může snadno a rychle odradit). Vřele doporučuji ke čtení/poslechu zejména za dlouhých zimních večerů.

misa_k
27.02.2019 5 z 5

Příběh, ze kterého běhá mráz po zádech...

hroubek
26.02.2019 5 z 5

Než, jsem se do knihy pustil, tak jsem na ní četl hodně chvály a doporučení, že je to velká pecka, která je hodně napínavé a působivá. Teď po přečtení mohu s těmi slovy jen a jen souhlasit. Z počátku se jsem byl z knihy trochu nervózní, bál jsem aby kniha nebyla složitá na lodní terminologii a všelijaké postupy mořeplavectví. O to více jsem byl pak překvapen, jak to autor Dan Simmons velmi přehledně popisuje a jak s danými výrazy pracuje. A s dalšími stránky se začalo ukazovat, že Dan Simmons je skvělý spisovatel, který umí udržet pozornost, krásně budovat napětí, pracovat se zvraty a naším očekáváním. Simmons skvělé popisuje okolí, prostor, a hlavně postavy. Každá postava je výborně prokreslená a propracovaná, a díky tomu nám na ní záleží, mrzneme s ní, bojíme se o ní, hladovými s ní, a truchlíme nad jejím skonem, ať už hlady, nemoci nebo z jiných mnohem hrůznějších příčin. Simmons umí nádherně prodat nepříjemné okamžiky, jenž se dostávají pod kůži jako neklesající arktická teplota. Je to nepříjemné a opravdové. Ale jak už jsem psal, o to více je to působivější a čtenářsky velmi vděčné. Těšil jsem na každou další stránku a byl jsem zvědaví co se bude dít, jak se naši hrdinové vypořádají s hrozby, které jsou před nimi postavené. Terror je luxusní knížka, parádní a napínavý příběh, výborná práce s vyprávěním a charaktery. Mohu jen doporučit.

petaSk
23.02.2019 4 z 5

(audiokniha)
Kniha Terror od Dana Simmonse vychází ze skutečné události a rekonstruuje příběh expedice Johna Franklina, která se svými dvěma loděmi Terrorem a Erebem vydala v roce 1845 na plavbu, při které měla objevit severozápadní průjezd do Číny a Indie kolem Severní Ameriky, což by pro Británií měl obrovský ekonomický význam.

Obě lodi byly naposledy viděny v Baffinově zálivu a od té doby jsou jejich osudy předmětem mnoha dohadů.
Kniha Dana Simmonse je opuluntním survival dramatem s prvky hororu. Námořníci jsou uvězněni na dva roky v ledu a pod velením kapitána Croziera se rozhodnou obtíženi čluny a zásobami vydat pěšky po ledu k Backově řece, k otevřené vodě. Nepřítelem jim nejsou jen hlad, zima a kurděje, ale taky netvor, který snad vzešel ze samotné inuitské mytologie a taky lidská povaha, která se ukáže být mnohem horší než samotná bestie z ledu.

Dan Simmons je mistr vyprávění, popisu lidských pocitů a demonstraci charakterů. Při poslechu audioknihy (smekám před brilantní interpretací všech herců) jsem měla pocit, že jsem přímo na lodi a na krk mi dýchalo zoufalství námořníků a chlad ledu. Postavy se střídají ve vyprávění, každá je barvitá a má svůj osud. V žádném případě se nejedná o generické charaktery, ale naopak, na jejich životě mi velmi záleželo.
Simmons se nevyhýbá krvavým scénám, kanibalismu a nahotě, ale nejedná se o snahu šokovat, ale jen dokreslit hrůznost a nelidskost podmínek, ve kterých se umírající námořníci ocitli.

Simmonsovým problémem je ale přílišná rozvleklost děje a mnohy se zastavuje na místech, které by mohl zkrátit. Například velká kapitola eskymáckých mýtů, nebo poslední část, týkající se jedné postavy. Přímo jsem cítila takovou Simmonsovu fascinaci tématem, že bylo až na škodu, žeknihu nebyl schopný včas opustit.

Pořád se ale jedná o jednu z nejlepších survival příběhů, která pohltí svou atmosférou a záběrem. Doporučuji si po dočtení dohledat informace o expedici.
Dávám velký palec nahoru.

Berg1
19.02.2019 4 z 5

Terror je kniha, na kterou určitě jen tak nezapomenu. Díky prostředí, ve kterém se odehrává má hodně zvláštní atmosféru a těžko si představit beznaděj, ve které se posádka nacházela. V průběhu čtení se mi při dlouhých popisech stávalo, že jsem ztrácel pozornost ale na konci musím uznat, že všechno v ní má svůj význam. Závěr byl skvělý a sedl mi, jen to možná Simmons mohl naplno rozbalit o něco dříve.
Každopádně výborná kniha, na které je vidět kolik toho autor nastudoval o polárních výpravách, kultuře Inuitů i arktické krajině.

sweettest
18.02.2019 5 z 5

Docela brutální počteníčko :-) čekala jsem nudu a místo toho samé omrzliny, amputace, vnitřnosti, mozky... autor měl navíc skvěle zvládnuté dobové reálie. A věděli jste, že Terror už se našel? https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/kanada-lod-terror-franklin-nalez.A160913_100138_zahranicni_ert

Nunynka
16.02.2019 2 z 5

Asi jsem divná,ale mě se kniha nelíbila. Musela jsem ji třikrát odložit a číst něco jinýho,abych ji vůbec dočetla. Někdy jsem se přistihla,že vlastně nevím co čtu. Občas tam nějaký napětí bylo,ale hned poté zase dlouhé pasáže popisování ledu a sněhu. Můj žánr to opravdu nebyl.

Carrion
14.02.2019 4 z 5

Hodně dobrá kniha a hlavně zajímavé téma. Osobně si ale myslím, že bez toho bubáka by to bylo lepší :-)

Fondis
12.02.2019 4 z 5

No, to bylo počteníčko...teď v zimě mi bylo úplný teplo. Super kniha.

Arkagas
08.02.2019 5 z 5

Je to proste masakr. Knizka, ktera se Vam vryje pod kuzi i do pameti, neco co si troufam rict nema obdoby a jeste zasazene do historickych udalosti. Zima, hlad, beznadej, podrazy, boj o preziti. A do toho vseho pridal Simmons jeste dalsi temno. Ted jsem ji docetla a nez si urovnam myslenky vali se mi hlavou jen to, ze jsem smutna ze uz jsem ji precetla. Kazdy den jsem se tesina na tech par minut s touhle knihou. Za me 10/10 ❤️????????

Simstr
02.02.2019 5 z 5

Seriál jsem zatím neviděla, ale po přečtení této knížky to určitě udělám. Začalo to pěkně pozvolna a pak už se člověk nemohl odtrhnout i přes velký počet stran. Konec jsem čekala malinko jiný, ale oprvadu skvělé čtení, ze kterého tak mrazí, že si říkáte, že Vám se nic neděje a máte se skvěle :-)

Evazita
29.01.2019 3 z 5

Přes prvotní přemáhání a víru, že to přece nemůže být tak špatné, jsem se po cca 100 stránkách konečně do příběhu dostala a se zájmem četla osudy námořníků arktické výpravy. Jaký byl však pro mě začátek knihy, takový byl i konec - nebavil mě a bylo už víceméně povinností knihu dočíst. Takže mínus jedna hvězdička za prvních cca 100 stran a mínus jedna hvězdička za cca 100 stran posledních.

Termina
23.01.2019 2 z 5

Nechápu jak jsem se mohla prokousat ke konci .. kniha opravdu není můj žánr ale co se říká .. co te nezabije to te posílí a já ziju takže ??

Joges
20.01.2019 5 z 5

Více smutný než hororový příběh (jak napsala i PetaZ). Některé jednotlivé části mě svou popisností příliš nenadchly a nezaujaly, říkal jsem si, tohle není zrovna moje parketa, nakonec jsem se ale díky několika zajímavým událostem začetl a celý námět, děj i postavy mi natolik zalezly pod kůži, že Terror z paměti hned tak nevymažu. Po celkovém obdivném pohledu na knihu mi nezbývá nic, než ji zhodnotit plným počtem bodů.

redcliff
14.01.2019 5 z 5

Takže arktický výlet dvou plachetnic nedopadl dobře pro většinu účastníků. Kdybyste mě kouzlem přenesli do příběhu, nejspíš bych se nechal dobrovolně zabít mezi prvníma.

Stateční mužové Britského královského námořnictva zakusili několik mrazivých zim v sevření ledu za přítomnosti bestie vzhledu zvířecího, avšak prohnaností a vypočítavostí hodící se spíše mezi druh lidský. Zásoby jídla propadají zkáze a způsobují souchotě a halucinace, morálka mužstva degraduje až na samotnou hranici barbarství. Je to hra na kočku a myš, přičemž myší rychle ubývá a zůstává jen jediná otázka - Prchnout či zůstat?

PetaZ
13.01.2019 4 z 5

No neprislo mi to jako horor, ale smutny pribeh.. Mozna tim ze je to inspirovano skutecnymi událostmi tak nejsem "vystrasena".. Jednu hvezdu ale strhnout musim.. Kniha nedokazala celou dobu udrzet moji pozornost..

VesmirnaOndatra
09.01.2019 5 z 5

Naturalistický a drsný remake Cimrmanovho Dobytí Severního pólu

Zhrnutie deja (obsahuje spoilery): Je zima

Moje dojmy (obsahujú zeleninu): Ak sa vám stane, že sa po takmer troch týždňoch mimo Bratislavy vrátite domov a pri pohľade do vyrabovanej chladničky sa rozhodnete skočiť si do mesta na celkové doplnenie zásob a, povedzme si pravdu, i na nejaké tie povianočné výpredaje a kniha, ktorú práve čítate sa vám akosi nezmestí do kabelky, ale vy namiesto toho, aby ste si vzali inú knihu, začnete hľadať inú kabelku, čo sa ukáže byť nie až také jednoduché, ako to znie, pretože jediná kabelka, ktorá dokáže pojmúť toto 700 stranové hebedo s výtlakom 2 kilogramy, je Lidl taška, ale vás neodradí ani hrozba, že vás takto môže nachytať módna polícia alebo bývalá kolegyňa a po pol hodine zmätkovania nakoniec udýchane dobehnete na električku, v ktorej po štyridsiatich minútach zistíte, že ste zabudli peňaženku, mobil a vystúpiť, takže to rovno otočíte domov a tam vyberiete z chladničky mrkvu (alebo špenát, podľa farby ani konzistencie sa to žiaľ už nedá presne určiť) a ako si tak ešte v čižmách sadáte s knihou do kresla, napadne vás, že to celé boli vlastne príjemne strávené dve hodiny... ak sa vám toto stane, tak zaručene viete, že čítate dobrú knihu.

Rita55
09.01.2019 3 z 5

Krom knihy jsem viděla i seriál, který ovšem zdaleka není tak "mrazivý". Navíc jsem se nemohla přenést přes herecké obsazení a pojetí Johna Franklina, které bylo v rozporu s jeho skutečnou fyzickou podobou a dle všeho i povahou...
Ale kniha stojí ze přečtení. Délka mi nevadila. Postupné strádání a odumírání posádky sužované nemocemi, vyčerpáním, tmou a mrazem, to je ovšem depresivní. A ani za nic bych se dobrovolně k podobné výpravě nepřihlásila :-) Takže na otázku, co člověka žene do takovýchle akcí, jsem ani tady nenašla odpověď. U řadového námořníka si to lze vysvětlit neinformovaností, ale co ti, kteří moc dobře ví, jak chutnají vlastní boty?

kilometr
07.01.2019 3 z 5

"Jestliže i muž sedící v pohodlném domácím oblečení a uhlím vytápěného krbu knihovny ve svém londýnském panském sídle dokáže pochopit,že je život osamělý,ubohý,ošklivý,krutý a krátký,jak by to mohl popírat muž táhnoucí arktickou nocí pod zešílevší oblohou saně naložené zmrzlým masem a kožešinami přes nepojmenovaný ostrov k zamrzlému moři tisíc a víc kilometrů od jakéhokoli civilizovaného krbu?"Další z těch knih,co jsou dost nadhodnocené a které by slušelo,kdyby měla o 150 stran méně.60%.

Back
04.01.2019 5 z 5

Ještě že jsem se do těch Levných knih pro knihu vrátil! Napínavé, děsivé, frustrující, prostě skvělé.