Terror

Terror https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12902/bmid_terror-Ohe-12902.jpeg 4 1134 327

Horor amerického autora je tentokrát inspirovaný tajemnými okolnostmi zániku polární výpravy sira Johna Franklina při hledání takzvané severozápadní cesty, které dodnes nebyly objasněny. Výchozím bodem napínavého děje je říjen roku 1847, kdy u pobřeží Arktidy bezmocně spočívají dvě sesterské lodě anglického královského námořnictva Franklinovy výpravy, Erebus a Terror se zdecimovanou posádkou beznadějně zamrzlé v ledu. V pestré mozaice se prolínají četné retrospektivní pasáže se skutečnými historickými fakty a dohromady tvoří dramatický a barvitý příběh boje o přežití.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , BB art

The Terror , 2007

Ales.BD
15.07.2019 3 z 5

Závěr to tak nějak napravil. Jinak bylo té zimy, vojenského šaškování a umírání ve jménu nenažrané britské koruny trochu moc. Jako pozitivum vidím, že je čtenář ušetřen otravného imperiálního měření na míle, yardy a jiné předpotopní jednotky, ať už za tuto vítanou změnu může autor nebo překladatel.

45Bodie
09.07.2019 5 z 5

Simmons je můj oblíbený autor. Způsob, jakým píše mi vyhovuje. Platí to i v tomto případě. Z té knihy na člověka dýchá mráz, hlad, útrapy a beznaděj. Ten, kdo ve mě dokáže vzbuzovat takové pocity v pohodlí obývacího pokoje v parném létě je prostě mistr.

SuperSojka
29.06.2019 4 z 5

Velmi "hutná" kniha, po jejímž přečtení jsem chvíli nebyla schopna číst nic jiného. Nadpřirozený, resp. mýtický, prvek je zajímavý, ale kniha by podle mě uspěla i bez něj tím, jak sugestivně dokázala zachytit mrazivou atmosféru polárních oblastí a usilí západního člověka si tyhle nepřístupné ledové oblasti podmanit. Tím, že se příběh odráží od historických faktů, je velmi fascinující. Odkryla se tím pro mě celá jedna kapitola objevitelských výprav, o kterých jsem do této chvíle měla jen mlhavé představy. Knihu samozřejmě pozvedá i výborný překlad.

bosorka
10.06.2019 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu a dost dlouho si myslela, že zvlášť kvůli mírně rozvleklému začátku oboduji maximálně 4 hvězdami. Ale ono se to pak rozjede! A graduje tak, že mi tam ta další hvězda záhy přiskočila. Atmosféru má Terror neskutečnou, mrazivou a depresivní. A i když člověk ví, jak to nejspíš dopadne, stejně ho skvělá práce autorova udrží v napětí. Život námořníků v severních vodách, resp. ledech popisuje Dan Simmons skvěle. Nebyl to pro mě čistý horor, nebála jsem se, spíš mi bylo tak nějak těžce po těle. Nadpřirozeno mi nevadilo, a i když si umím představit knížku i bez něj, dodávalo mu na mírné mystičnosti, která nebyla na překážku.

Nedokážu zpětně posoudit, jak bych hodnotila při klasickém čtení, audioknížky mají někdy ten problém, že mi některý z hlasů nesedí a tady to byl Jan Vlasák, jehož hlas je sice vcelku libozvučný, ale vůbec jsem u něj nedokázala udržet pozornost. Naopak již klasicky skvělý Martin Stránský, který měl i nejvíc prostoru, a pak musím vypíchnout Davida Novotného a Ivana Luptáka.

R.A
07.06.2019 5 z 5

(audiokniha doplněná místy papírovou verzí, aby se mi líp orientovalo v časové lince)
Dokonalé, mrazivé, syrové, překvapivé, hnusné, zamrzlé, uf. Dám si nanuk.
Někde ve dvou třetinách jsem se začala fakt bát, co ještě hrozného se může v tom zbytku dít. Skutečnost předčila očekávání, ale buď jsem otupěla, nebo se ty věci popisovaly pro čtenáře / posluchače poněkud šetrněji.
Konec by mohl být označený jako epilog, přijde mi velmi jiný než zbytek knížky. Na druhou stranu, vzhledem k situaci to dává vlastně smysl takhle a naopak by nedávalo, kdyby se pokračovalo ve stejném duchu.

Těším se na Erebus, kvůli kterému jsem vlastně objevila tento Terror.

jamesak
02.06.2019 5 z 5

Určitě doporučuji, dozvíte se spoustu zajímavostí z té doby, co mě fascinovalo, jak bezstarostně umírali, myslím že bez slepé víry v boha by to nešlo.... Mají můj obdiv. Připomíná mi to současný islám, ten se nachází ve středověku....

Iamblichos
02.06.2019 5 z 5

Skvele....serial sa k tomu nepriblizuje ani nahodou

Petruse21
31.05.2019 4 z 5

Ačkoli člověk dopředu věděl, že to nebude mít dobrý konec, tak to mělo spád a napětí. Škoda, že se to nedrželo pořád v nějakou mimoparanormální rovinu. Crozier byl vykreslen perfektně.

icewind
24.05.2019 5 z 5

Nejdřív jsem se chtěl podívat na TV seriál, ale u filmových zpracování dávám skoro vždy přednost nejdřív předloze a ještě než jsem se pustil do čtení pátral jsem trochu po skutečných osudech hrdinů této výpravy, o které jsem ke své škodě neměl dosud vůbec tušení.....Ale zpět ke knize - za prvé, nepůsobila na mě jako horor. Spíš to chápu jako mix literatury faktu v románovém podání s příměsí mystična, autor si dal velice pečlivou práci s historickými fakty a detaily a podání atmosféry, z které opravdu mrazí se skutečně povedlo.... tak tedy na pokraji smrti chladem, na pokraji smrti hladem, na pokraji smrti vyčerpáním, ale stálo to za to. Připijím sklenkou rumu na počest nejen kapitána Croziera, ale i autorovi za nevšední čtenářský zážitek.

Gustik5
22.05.2019 5 z 5

Poprvé v životě jsem si přes internet koupil audioknihu (rozsáhlé a zajímavé obsazení prostě nalákalo) - ne na nosiči, a dobře jsem udělal! Vyčníval ovšem Martin Stránský (tedy jeho kapitán Crozier), který by snad dokázal poutavě načíst i telefonní seznam. Tady se však nedá říct, že by předloha potřebovala přidávat na poutavosti...

Franklinova expedice je totiž poutavá sama o sobě. Dan Simmons si navíc neskutečně pečlivě nastudoval nejmenší podrobnosti ohledně celého "podniku" a skvěle je zasadil do mrazivého (doslova) románu, rámovaného vysloveně fiktivními hororovými prvky z poupravené inuitské mytologie.

Více než Tuunbaq, tedy monstrum z ledu, jsou tu za monstra lidé (jak už to tak v nejlepších hororech bývá). Odmítám tvrzení o zdlouhavosti (třeba takový adaptující seriál, který předlohu pochopitelně notně osekal, je oproti ní docela slabota). Kniha přímo stojí na stejně jako neskutečný mráz plíživé, ponuré a bezvýchodné atmosféře blíží se katastrofy. Je prostě brilantní.

Při poslechu jsem mezery doplňoval literaturou faktu od Michaela Palina - Erebus: Příběh ztracené lodi, a číst tyto dvě knihy najednou byl skutečně velkolepý zážitek a dokonalá kombinace. Za mne skvělé a na Simmonse si jakožto na autora ještě posvítím. Protože je to opravdu Pan spisovatel...

Lulinec
29.04.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila a kdyby nevycházela ze skutečnosti, neměl bych jí celkem co vytknout. Snad jedině příšera útočící na námořníky zbytečně kazila dojem realističnosti vyprávění a možná by byl příběh lepší bez ní. Hlavně mi ale nepřijde správné, že zatímco někteří členové expedice jsou popsáni jako hrdinové, jiní jako zrádci a vrazi. Nikdo neví, co se přesně stalo a jak se kdo ze zúčastněných lidí zachoval, proto si podle mě nikdo z nich nezaslouží, aby byl popisován jako lidská zrůda. Chápu, že autor potřebuje ve vypravování docílit napětí a sporů mezi posádkou, myslím ale, že to šlo udělat i ohleduplněji k památce lidí, kteří tehdy zemřeli.

Pasadenka
28.04.2019 5 z 5

Terror. Mrazivě vzdálená loď, ze které se stalo na několik desítek měsíců útočiště odvážných námořníků. Knížka není hloubkovou sondou do lidské psychiky, není ani dobrodružstvím prošpikovaný román. Je to dlouze se vlečící zpověď několika námořníků, kteří se snaží přežít. Kteří, ač o tom nevědí, zamrzli na místě, kde si pro ně přijde smrt.

Autorovi se daří stylem navodit atmosféru, zoufalství i nudu, které jsou spjaty se situací, ve které se postavy nacházejí. Určitě to není knížka pro někoho, kdo potřebuje akci a rychlý spád děje. Domnívám se, že kdyby autor knihu psal takovým stylem, nestála by ani za zlámanou grešli. Leč v té plazivé temnotě, ve které číhá prastaré zlo je ukrytá krása celého vyprávění.

Knížka mě držela i přes svůj rozsah a přiznávám, mrazilo mě z ní. Doporučuji každému, kdo se nebojí pomalého tempa, které jak mráz zaleze do každé spáry a nepustí, dokaď nenajdete Karibu. :)

PS: Desetidílný seriál docela věrně adaptuje knížku, leč ni zdaleka se mu nepovedlo zachytit sílu knížky.

PetK
19.04.2019 2 z 5

Kamarádka, která už to četla, se mě ptala: "A ve které části teď jsi?" Uvědomila jsem si, že se mi chce odpovědět: "Je tam zima a něco je chce sežrat,", což byl ovšem prakticky přesný popis všeho, co jsem doposud přečetla...
I přes četné povzbuzování kolegů z Co čteme jsem nevydržela a knížku odložila nějak těsně před půlkou. Četla jsem to už snad měsíc, bojovala, chvíli mě to bavilo a pak zase dlouho nebavilo. Možná to na mě bylo moc "chlapské" téma, co já vím? (I když nerada takhle genderově rozlišuju, ale jistě mě chápete.) Ale nějak mi to neodsýpalo, a když cítím, že se na večerní čtení netěším... život je na to příliš krátký a můj seznam "to read" příliš dlouhý.
Terroru se ale nedá upřít atmosféra a atraktivní je jistě i to, že předlohou příběhu je skutečná událost. Tak vám ostatním přeju víc štěstí. :-)

čuřil
08.04.2019 5 z 5

Výborná kniha. Je sice pravda, že jsem se ze začátku s touto knihou nemohl sčíst, ale postupně příběh nabíral na dramatičnosti. Až došlo k závěrečnému, povedenému vyvrcholení. A když si člověk uvědomí, že se tato kniha inspirovala skutečnou událostí, běhá vám mráz po zádech. Opravdu musím říct, že ten plný počet si tato kniha z mého pohledu zaslouží a určitě doporučuji.

thorir
06.04.2019 5 z 5

Je to již docela dávno, co jsem knihu četl, přesto si pamatuji ten pocit chladu, mráz, zimu, led, sníh, hlad, strach a zase zimu, zimu a stále zimu. Autorovi se neuvěřitelným způsobem podařilo vystihnout atmosféru zoufalství. Kniha ve mně zanechala hlubokou stopu. Příběh námořníků na kraji světa, příběh objevitelů posouvající hranice lidského poznání, příběh vzdávající hold jejich oběti. Přes drsný a krutý příběh nelze nevidět naději prostupující tímto věkem objevů, naději, že tam za horizontem se ukrývá něco, něco co dosud nikdo nespatřil. Jasně, přeháním, ale jsem přesvědčen, že to tenkrát ti odvážlivci takto cítili. A jsem přesvědčen, že v dnešní době tento pocit, tahle touha objevovat neznámé, odvaha riskovat a zaplatit nejvyšší cenu, zoufale chybí. Dan Simmons vzal skutečný příběh a vytvořil z něj skvělou knihu. Je to pocta všem objevitelům. Doporučuji.

Lukasitch
03.04.2019 1 z 5

Zkusil jsem asi před deseti lety a ne. Zkusil jsem teď znovu, že jako už jsem do toho dospěl, a zase ne. Je to prostě nuda. Přečetl jsem víc než půlku, ale dál to prostě nešlo. Třetinu knihy vyškrtat a bylo by to fajn.

Mlha
02.04.2019 5 z 5

Skvělé! Kdo má rád příběhy ze severu a četl někdy Curwooda nebo Kutíka nemůže být zklamaný. Výborně popsaný život námořníků uprostřed věčné zimy. A k tomu Simmons přidal svůj temný příběh. Nepředstavitelné podmínky pro život. Vynikající atmosféra. Ještě jednou - skvělé!

SatanHorna
30.03.2019 2 z 5

Dosť dlhú dobu som sa u tejto knihy nudil.Však rozzuzlenie bolo zaujímavé.

Fremr
09.03.2019 5 z 5

Neskutečně vymakaná kniha o lidském utrpení, ve které je snad vše co tam má být. Stránky při čtení ubývají neskutečným tempem, stejně jako posádka obou lodí. Teplota padá s každou stránkou, naděje také. Je to čistokrevný terror lidské duše. Je to jedna z knih, která Vás donutí zjistit vše o téhle výpravě, která dojela na ohromné množství špatných rozhodnutí. V každé postavě se odráží pokřivenost života, kterým se civilizovaný člověk vydal. Marný, smutný, ubohý život s nevyhnutelným koncem. A všechno jednou končí. Led jednou roztaje. Nezbývá mi než říct, že to byl neskutečný zážitek, smekám před Danem Simmonsem a se slzou v oku zavírám tuhle skvělou knihu, jejíž závěr Vám zamotá hlavu a možná ve Vás nechá i kousek (bez)naděje.

shrike
08.03.2019 5 z 5

Strhující vyprávění o posádce lodí Erebus a Terror, která musí čelit nelidským podmínkám v arktidském pekle při hledání tzv. severozápadní cesty, přičemž kruté mrazy a nemoci nejsou jedinou věcí, která námořníky sužuje. Danovi Simmonsovi se velmi zdařile podařilo vybalancovat mezi fakty, které jsou známé o ztracené Franklinově expedici, a fikcí v podobě eskymácké mytologie. Díky tomu se z více než šest seti stránkové knihy stalo poutavé čtení. Možná bych si dovedl představit méně doslovný konec. To ovšem neznamená, že by se mi závěr, tak jak ho Simmons napsal nelíbil. Jen mohlo zůstat ve vzduchu víc otázek a tajemné neodhaleným. Ale i přes to se jedná o velmi podařené dílo a já se budu muset po Terroru a Hyperionu poohlédnout po nějaké další knize od mistra!

Vydání od BB art je velmi povedené. K dokonalosti mi chyběl pouze seznam posádky s jejich funkcemi, který by trochu zlepšil orientaci v hierarchii lodních důstojníku.