Tereza Raquinová

Tereza Raquinová https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2982/bmid_tereza-raquinova-MTs-2982.jpg 4 423 71

Román francouzského naturalisty je analýzou vzniku, průběhu a dohry zločinu manželky nenávidící svého muže. Nešťastná Tereza Raquinová touží po změně a hledá únik z monotónního všedního života, který vede po boku svého manžela. Známost s jistým mladým mužem vyústí nejen v milenecký poměr, ale i v hrůzný čin vraždy manžela. Bezvýchodnost situace i osudová touha uniknout končí i pro milence tragicky – společnou sebevraždou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Práce

Thérèse Raquin , 1867

Baushka
02.08.2017 5 z 5

Ani dokonalý zločin nezůstane bez trestu. Trestá svědomí, trestá strach, trestají noční můry, běsy. Skvěle rozebrané stavy lidské duše po zločinu, které vyústí v logické a rychlé řešení. Zola jako vždy mistrně ovládá popis, na všechno nalézá mnoho přirovnání, pojmenování...

Hanka_Bohmova
24.07.2017 4 z 5

Zločin a trest ve dvou. Spoluvinictví nepřinese útěchu, ale strašlivou, strašlivě logickou formu trestu. A v Paříži Terezy Raquinové není žádná krása, která by mohla spasit svět.

Bumeso
22.06.2017 5 z 5

Pan Émile Zola si u mě opět pořádně šplhl.
Zkaženost a bestialita Terezy a Laurenta je neuvěřitelná (ovšem na druhou stranu, kdo není v Zolových knihách zkažený a bestiální).Na Zolovy poměry tenká knížka člověka chytne a pustí až daleko za poslední stránkou. K příznivému dojmu o této knize přispěly měrou vrchovatou kapitoly, které nejsou tak dlouhatánské jako u Zabijáka, ale jsou mnohem kratší.
Tuto knihu každému vřele doporučuji!

iva2423
18.06.2017 5 z 5

Miluji Zolu. Tahle knížka opět nezklamala, spolu se Zabiják a Člověk bestie patří mezi mé favority. Jakmile začnete číst už se neodtrhnete. Mistrovství, jak od dokáže popsat psychologii postav.

janarzk
28.04.2017 5 z 5

Ponuré až depresivní, přitom nádherné, čtivé a literárně vytříbené dílko.

Melic
07.03.2017 3 z 5

Já mám problém právě s tou uvěřitelností. Zápletkou určitě ano, ale to, jak oba viníci vidí věci stejným způsobem v tu samou chvíli (přitom rozdílné povahy), se mi úplně nepozdává (nebudu psát konkrétně, ale stalo se to vícekrát). Napsána je kniha samozřejmě poměrně dobře (akorát už jsem začal být alergický na "po té změně to bylo ještě mnohem horší"), autor se nevyhýbá šťourání v nehezkých věcech, což napomáhá působivosti díla. Jeho popis oné pasáže - místa děje hned na začátku knihy se mi velmi líbil, jako bych tam přímo stál a díval se kolem sebe. Jinak můžu říct, že během čtení se nudit nebudete, děj zbytečně neodbíhá a jste zvědaví, jak se vše vyvine. Subjektivně to vidím mezi 3 a 4*.

Ema22
26.02.2017 4 z 5

Velmi čtivá kniha, kam až dožene člověka touha po něčem "lepším", do jiné náruče, ke zradě, vraždě, sebedestrukci. Dostala se mi do rukou na doporučení mamky, která ji dostala před více než 40 lety, a nebyla jsem zklamaná.

Domuly
25.01.2017 5 z 5

Miluji Zolu, s každou další knihou víc. Naprosto výborné vykreslení destrukce psychiky člověka. Bravurně napsáno, mnohem intenzivnější a uvěřitelnější než Zločin a trest. Od čistých a nezkažených lidí k první zvrácené myšlence, až po zlomení a zhroucení člověka díky svědomí.

Danae001
14.11.2016 5 z 5

Co dokáže vášeň zatemňující lidské smysly....dohnat člověka až ke zrůdnosti...dokonale autor popisuje všechna temná zákoutí lidské duše...velmi čtivé a napínavé dílo

Pajina68
27.07.2016 5 z 5

Působivá knížka. Jako malá jsem viděla film a tak mne zaujal, neustále jsem na něj myslela, že jsem musela přelousknout i knihu. Za mě skvěle pochmurně napsaná knížka o špatném svědomí.

sinamona
31.05.2016 5 z 5

Zolu jsem si velmi oblíbila a to právě kvůli T.R. knihu jsem hltala s hrůzou v očích, jeho naturalismus a více než detailní popis všeho ve mě zanechal velikou stopu, sice uděluji komentář asi po třech letech od přečtení knihy, ale i v tuto chvíli si vybavuji obraz a zápach těch plesnivých zdí, které byly svědky tolika zla, vybaví se mi mnoho scén, které jsem při čtení měla na očích jak promítaný film, kde jsem hltala každičký detail...

archandelka
02.05.2016 5 z 5

Zpočátku to vypadá, že se nic nestalo - neprůstřelné alibi, dobře vymyšlený scénář. Ale zlo začíná svůj rozklad a důsledky se rozšiřují tak, že je v podstatě jediné východisko, jak je zastavit.
Neuvěřitelné dílo, syrové popisy, ze kterých jde mráz po zádech. Rozhodně se k Zolovi ještě vrátím.

Aoedann
20.01.2016 4 z 5

Jsem rád, že jsem se to donutil přečíst kvůli maturitě, jistě si tuto knihu přečtu někdy znovu, abych se znovu stal svědkem pomalého kažení lidského charakteru.

fruitbueno
19.01.2016 5 z 5

Vynikající studie zla lidské duše s tak nadčasovým přesahem, že mě místy mrazilo. Grandiózní finále. Bravo!

gossipavlina
23.11.2015 4 z 5

K této knize už bylo řečeno vše, jen bych opakovala už napsané. Zkrátka, souhlasím se všemi komentáři přede mnou. Stojí za přečtení.
Excellente.

Ethela
22.06.2015 5 z 5

Skvělý popis postav, jejich charakterů, myšlenek, strachu, viny a výčitek svědomí.
Můžu jen vřele doporučit!!

HDosoudilová
20.06.2015 5 z 5

Další má oblíbená kniha od tohoto skvělého autora. Vřele doporučuji.

Morgause
03.05.2015 4 z 5

V jednom ze svých prvních ryze naturalistických děl se Zola s téměř patologickou zaujatostí šíleného vědce pouští do popisu svého experimentu s lidskými povahami. V něm staví horkokrevnou neurotickou ženu do pozice, kdy je nucena v naprostém pokrytectví popřít samu sebe, přičemž nemá lepší vyhlídky než celý svůj život pomalu umírat nudou. Autor jí nabízí východisko v podobě milence - poněkud přihlouplého, líného a zbabělého, ale hlavně pořádného chlapa. A kolečka stroje se rozjíždějí, od této chvíle autor již jen pozoruje další dění: budování napětí, vraždu a její následky, zničení vztahu dvou lidí, zoufalý boj s výčitkami svědomí, utrpení matky zabitého a hloupou slepotu svědků. Dílo je velmi zdařilé, ale autorovo umění se zde teprve rozvíjí - rozhodně se nedokáže vyrovnat pozdějším románům, v nichž Zola experimentuje nejen s povahami jednotlivců, ale s celou společností se všemi jejími vrstvami.

callahanh
20.03.2015 4 z 5

Naprosto brilantní psychologická studie a vlastně takový Zločin a trest po francouzsku. Zolova pozdější díla jsou sice trošku jinde, Tereza Raquinová je ale zřejmě nejpřístupnější, protože není tak rozsáhlá. Autor tu precizně vykresluje psychologii dvou vrahů, kteří si uvědomí, že po spáchaném zločinu ztratil jejich vztah náboj a vzrušující pečeť tajemství a také to, že s tím, co provedli, musí nějakým způsobem žít, což se jim moc nedaří. Prakticky dokonale je tu vystižena destrukce jednoho vztahu a smutný úděl člověka, který díky nemoci nemůže cokoli udělat. Jediné, co bych vytkl, je to, že i přes nevelký rozsah, je to všechno někdy dost monotónní a chybí tu jakýsi sociální přesah, který je přítomen v autorových pozdějších románech. Pro někoho může být negativem (stejně tak ovšem i pozitivem) i fakt, že až na výjimky pasáží z márnice tu není příliš naturalismu a syrově popsaných výjevů. Jinak je ale Tereza Raquinová perfektní kniha, která je nadčasová a i skeptiky přesvědčí o tom, že některá klasika se dá v klidu číst i dnes a člověk se do ní nemusí nutit. 90%

Thanyss
23.09.2014 5 z 5

Ach pane Zolo, opět jsme se spolu setkali, abyste mi představil další ze svých úžasných příběhů. A znovu jste nezklamal. Byl jste bravurní vypravěč, schopný zkoumat hlubiny lidské duše a nezalekl jste se ani těch nejčernějších lidských pohnutek a myšlenek. Naturalismus ve vašem podání mrazí do morku kostí, návštěva v pařížské pitevně děsí a utopencův přízrak znepokojuje.
Tereza Raquinová je úžasnou studií zločinu a to od úplného prapočátku, kdy shoda okolností zrodí myšlenku, myšlenka vede k plánu, plán k vraždě a vražda k postupnému úpadku zločinecké mysli až se zcela zhroutí pod tíhou výčitek. Člověk se tak v konečném důsledku potrestá sám, přestože světská spravedlnost po něm sklouzla pohledem bez povšimnutí.