Tři vyvolení

Tři vyvolení https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/52600/mid_temna-vez-tri-vyvoleni-SMc-52600.jpg 4 1527 1527

Jak už napovídá název, v tomto svazku plní Roland příkazy orákula z dílu prvního, vybírá si tři osoby, bez nichž by svůj úkol nikdy nesplnil. Při výběru se propadne do naší současnosti, dveřmi na mořském břehu vkročí do USA osmdesátých let a „prožívá“ jej očima feťáka Eddieho. Jake z Pistolníka, kterého si Roland zabitím teprve teď transformuje do svého světa, patří k tajemství knihy. Tři vyvolení jsou po Pistolníku druhou knihou z celkem sedmi knih, které tvoří dlouhý příběh nazvaný Temná věž. Děj celé série se odehrává v neobyčejném světě, zaplněném ohromujícími vizuálními obrazy a nezapomenutelnými postavami. Temná věž se nepodobá ničemu, co jste zatím četli. Do rukou se vám dostává vizionářský příběh Stephena Kinga, magická směs fantasie a hororu, který může být i jeho vrcholným dílem. Připojte se proto k výpravě za nedostižnou Temnou věží… Zdá se, že toto dílo je mou vlastní Věží. Víte, ti lidé mi nedají pokoj, hlavně Roland. Vím opravdu, co je ta Věž zač a co tam Rolanda očekává (pokud k ní dojde, a vy se musíte připravit na velmi reálnou možnost, že to nebude on, komu se to podaří)? Ano… a ne. Vím jenom to, že ten příběh mě volá zas a celých sedmnáct let. Tento delší druhý díl stále zanechává spoustu otázek bez odpovědi a vyvrcholení příběhu zůstává daleko v budoucnosti, ale já cítím, že tento díl je mnohem úplnější než ten první. A Věž je blíž.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Drawing of the Three , 1987

callahanh
19.03.2015 4 z 5

Tři vyvolení jsou o třídu výš než trošku rozpačitý Pistolník, na němž je znát, že jde o úvod ságy a že ho přeci jen psal King v poněkud mladém věku. Tady už je to o něčem úplně jiném a jeho propojení jakéhosi bezčasí s výrazným nádechem westernu a "současných" linií funguje naprosto dokonale a v jeho podání vypadá dost jednoduše. Je tu přítomna ona potřebná atmosféra dávno minulých časů a zároveň drsné současnosti, přestřelka s drogovým dealerem je absolutním vrcholem knihy. King tu mistrně představuje tři klíčové charaktery (snad) celé ságy, který je každý jiný, každý je osobitý, zajímavý a společně tvoří netradiční, ale fungující tým a tím pádem je radost číst každé jejich další dobrodružství. Je taktéž fascinující sledovat, jak má King ságu promyšlenou, jak pracuje s motivem tajemna a jak divákovi velmi nenápadně nastoluje další a další otázky ohledně Věže, minulosti světa, který se hnul a postavy Pistolníka, čímž ho láká k četbě dalších dílů. Jediné, co musím vytknout, je trošku zdlouhavější začátek, v němž jsem se těžko orientoval. Jelikož fantasy moc nemusím, série Temná věž jsem se docela bál, Tři vyvolení mě ale přesvědčili o tom, že asi není čeho a že bych měl definitivně číst dál. 85%

Blaník8
06.01.2015 5 z 5

Magické....pravdivé...a krásné....:-):-).. King....:-)

warspite
31.10.2014 2 z 5

Prvá časť s Eddiem bola zaujímavá, ale ako sa kniha prehupla do polovice tak stratila tempo a nastúpila nuda. Myslím že King ma svojím "najlepším" dielom nezaujal, neviem či budem čítať ďalšie knihy série.

fiona007
07.08.2014 2 z 5

tady jsem se dost ztrácela. První část příběhu byla jakž takž stravitelná, ale pak už se mi nelíbilo a dočítala jsem z nutnosti.

bookgover
03.08.2014 3 z 5

O 100% stravitelnější, nežli "Pistolník". Druhý díl se krásně čte a je svým způsobem napínavý. Nicméně těch otázek ohledně celé série je tolik, že v podstatě stále nevím, co to vlastně čtu ... svým způsobem to je to krásné.

Fairiella
18.06.2014 5 z 5

Pro mě nejlepší díl Temné věže. Člověk se seznámí s celým ka-tet a zamiluje se do něj.

Herby77
19.05.2014 5 z 5

Pistolník se mi hodně líbil přečetla jsem ho za jedno odpoledne,tři vyvolení mě moc nebavila ta část z letadla ale potom se příběh dobře rozjel a od knihy se těžko odcházelo,už se těším na pustiny.

Chipsonator
25.02.2014 5 z 5

Svět se hnul a taktéž druhý díl téhle série se hnul. Tady už je to ten starý dobrý King se svým stylem, že kdyby popisoval chcaní ve vlaku, tak by to bylo žrádlo. Tři vyvolení jsou jedna velká adrenalínová jízda. DED-A-ČOK. Roland hned ze začátku dostane pěkně do těla a pak se postupně začne vydávat záhadnými dveřmi do našeho světa. Potkáme feťáka Eddiho, sladkou a dobromyslnou Odettu, mrchu Dettu (možná jsem je zaměnil, už je to dávno co jsem to četl) a nakonec sympatickou avšak tvrdou Susannah. Pokud vás některé Pistolník odradil, tak věřte že po Třech vyvolených budete spěchat pro Pustiny. 95%

geimz
02.02.2014 5 z 5

Oproti Pistolníkovi už čistokrvný kingovský štýl, ktorý sa znova ako predchádzajúci diel číta jedným dychom od začiatku do konca. Nápad s prelínaním svetov je geniálny, a aj keď by sa mohlo zdať, že môže narúšať atmosféru Rolandovho (momentálneho) sveta, nie je tomu tak, perfektne sedí do príbehu a epizódy z New Yorku len praskajú vo švíkoch, ako sú naplnené dejom a nečakanými udalosťami. Plus traja vyvolení, každý jeden z nich osobitý a vynikajúci charakter (kraľuje Detta/Odetta). Opäť tlieskam a pripravujem sa na Pustiny.

namoki
26.12.2013 5 z 5

Dalsi dil vyborne serie Temna vez. To se neda komentovat, to se musi proste cist!

tsal
26.12.2013 4 z 5

Zatímco Pistolník byl poetický úvod, Tři vyvolení jsou již první kapitolou románové ságy, což je vidět i na stylu vyprávění. Zatímco první díl byl psát s notnou dávkou melancholie a vše bylo řečeno jen v matných obrysech, Tři vyvolení jsou již určitější. Lyrika byla nahrazena epikou a v centru děje stojí čtyři postavy - tři nové a pistolník, o němž v prvním díle nebylo mnoho řečeno. Je to díl seznamovací, avšak rozhodně ne nudný. Každá postava je nám představena zevrubně, s notnou dávkou akce, která napomáhá sblížení s charaktery a mezi charaktery, a která také buduje atmosféru napětí.

LuciusWlk
24.12.2013 4 z 5

Po poněkud vlažnější první knize, jsem rád, že jsem dal dalšímu dílu šanci. Tři vyvolení mě vtáhly do děje a má zvědavost má vzestupnou křivku. Doufám, že i série Temná věž si udrží zatím slibnou vzestupnou tendenci :)

papuja
14.11.2013 5 z 5

Tak po prvním díle Temné věže jsem byl docela zklamaný. Druhý díl mi to prvotní zklamání 100% vynahradil. Celou první třetinu jsem četl skoro s otevřenou pusou, druhá třetina je trochu klidnější a závěr kde se to začne spojovat a gradovat jsem prostě hltal očima.
Je toho mnoho neobjasněného, tajuplného, prozatím nepochopitelného.
Takže se těším na další díly. A jsem nakonec rád, že jsem začal u King(a) sérií Temná věž.

Hanyuu-hime
09.10.2013 4 z 5

O poznání lepší než Pistolník. Je vidět, že už se příběh víc rozvíjí a různě navazuje na události z předchozího dílu. Dalo by se to sice spíš považovat zase za další část seznamování se - Objevují se nám nové postavy a převážná část knihy je především o nich a dovoluje nám poznat je blíž, ale i tak je to už teď moc povedené. Nejen proto, že jednotlivé charaktery jsou výborně vykresleny a mají hloubku, ale i z toho důvodu, že tentokrát už má čtenář šanci pochopit úplně všechno. V Pistolníkovi to tak nebylo a občas se mi zdálo, že místy tak úplně nepobírám, co má co znamenat.
Nezbývá mi, než těšit se na přečtení dalšího dílu, který, věřím, bude taky stát za to.

see_sawandrew
22.08.2013 5 z 5

Po prvním nijak výjimečném díle přišla obzvláště strhující kniha, což je neuvěřitelné vzhledem k tomu, že pouze představuje postavy a odehrává se pouze na jednom místě. Ale už od počátku se Tři vyvolení do čtenáře silně zakousnou. Rolandovi totiž jde celých 400 stran doslova o život. Cesta k Temné věži teprve začíná, a člověk by pro všechny postavy už snadno plakal. 90%

borknagar
26.07.2013 5 z 5

Můj nejoblíbenější díl "Temné věže". Postava Eddieho je geniálně napsaná a nezaostává ani Detta/Odetta/Susannah. A věž je opět blíže, ale stále daleko......

Neobee
28.05.2013 5 z 5

Super kniha, poutavá a napínavá od začátku do konce... Jsem zvědavá, jak bude příběh pokračovat. Skvěle popsaná scéna v letadle a metru... dokonalé. Jen jsem nepřišla na chuť Dettě, na můj vkus moc vulgární, ale tak to asi k záporné postavě a schizofrenii v téhle knize patří... Všem schizofrenikům, pokud jsem se jich dotkla, se omlouvám.
Doporučuji k přečtení.

kindlic
22.05.2013 4 z 5

-"Tím mi neodpovídáš na otázku. ty pújdeš dál, že?"
-"Ano."
-"Až úplne do konce."
-"Ano. Až úplne do konce."

Druhý diel bol podstatne stráviteľnejší ako prvý. K Rolandovi sa pripojí feťák Eddie a Detta/Odetta. Dejová linka s Eddiem na letisku ma bavila asi najviac. Teším sa na ďalší diel.

Jamal
17.05.2013 5 z 5

Druhý díl Temné věže úzce navazuje na díl první. Na konci prvního dílu usíná Roland na pobřeží Západního moře a na začátku druhého dílu se probouzí, je napaden a zraněn. Roland spalovaný horečkou postupuje podél pobřeží a nachází troje dveře. Dveře do současných světů, odkud si do Středosvěta přivádí nové společníky, kteří ho budou provázet na dlouhé cestě k Temné věži. Tři vyvolení jsou rozhodně důstojným pokračováním Pistolníka. Je lhostejno, jestli se děj odehrává v tajemné Středozemi, nebo třeba v letadle - ve světě, který dobře známe. King je výborný vypravěč a dokáže si udržet čtenářovu pozornost od první až do poslední stránky.

Niraj
15.05.2013 4 z 5

Souhlasím s příspěvky přede mnou. Tento díl je opravdu svižnější a pochopitelnější než předchozí díl. Spousta nejasných věcí z minula je zde zase vysvětlena (spousta otázek naopak vzniká).
Jak píše kolega níže, autor si dělá naprosto co chce, slučuje zdánlivě neslučitelné ..... naprostý úlet jsou humroidi, nebo záverečná část, kdy dva pistolníci tlačí po pláži beznohou Odettu na kolečkovém křesle. To je fakt úlet.
A to nyní čtu už třetí díl "Pustiny" a ten je ještě o krok dál v této "nesmyslnosti" :-)
Nicméně příběh je to natolik poutavý, že člověka nutí číst dál a dál - tak jak se to od dobré knihy očekává.