Pustiny

Pustiny https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107294/bmid_pustiny-ZAr-107294.jpg 5 1371 144

Pustiny vyprávějí, co se přihodilo poutníkům Středosvětem několik měsíců poté, co byly otevřeny poslední dveře na břehu moře. Ušli už pořádný kus cesty do vnitrozemí. Doba odpočinku končí a začíná doba učení. Susannah se učí střílet… Eddie se učí vyřezávat… a pistolník se učí, jaké to je, přicházet kousek po kousku o rozum.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Waste Lands , 1991

Anushka1
30.07.2018 5 z 5

Pustiny mě už naplno vtáhly do děje Temné věže. Skvělá část z Ludu, když je unesen Jake a Roland ho běží zachránit. A hlavně se tu prvně objevuje jedna z nejmilejších postav Ochu.

"Blaine is a pain and that is the truth."

verense
30.07.2018 5 z 5

Kdo by to byl u prvního dílu řekl, že se z toho vyvine takováhle jízda! Zatím pro mne nejlepší díl, strašně mne baví, jak se objevuje propojení různých světů a událostí. Barvité popisy vytočily mojí fantazii na plné obrátky, a myslím, že mi dlouho vydrží podezřívavý pohled na všechny kolem jedoucí vlaky... Doufám, že další díly budou mít stejně vysoko nastavenou laťku.

xvasek
09.07.2018 5 z 5

Pustiny, pustiny. Postupně jsme se dostali někam, kam první díly v podstatě mířily. Na jednu stranu jsou tam některé věci poměrně otravné, jako rozpolcení časoprostorových os, ale na druhou stranu musíme nechat Kinga, ať nám popíše ty zvláštní věci ve své hlavě a kdo to má rád, může si to konečně užít, protože takové fantaskní světy má občas King v některých povídkách, ale tady má mnohem víc prostoru.

Ivan Kučera
27.06.2018 2 z 5

Tu sa moja púť s Rolandom bohužiaľ (?) končí. Chápem, že je to obrovská sága, ktorej autor venoval podstatnú časť svojho života a je to na nej vidieť. Chápem, že mnohí čitatelia ságu milujú a nedajú na nej dopustiť (na rozdiel od strašného filmu s Idrisom Elbaom). Ale mňa to proste nechytilo a dosť ma to nudilo. Pištoľník bol hrozne nezáživný a dejovo extra riedky, čo následní Traja vyvolení síce vylepšili, ale že by sa tým pre mňa začala zábava, to sa ozaj povedať nedá. No a Pustiny sú posledný dôkaz toho, že táto séria nie je nič pre mňa. Neviem, možno o pár rokov až desaťročí to s ňou skúsim ešte raz. Neviem. Možno. Asi. Ale skôr nie, ako áno.

milanseitler
23.06.2018

Vše funguje jak má, knize ale chybí trochu momentu překvapení nebo pocit zranitelnosti hlavních hrdinů. Zdá se až příliš jasné, že hrdinové musí urazit ještě dlouhou cestu, a proto je každá zápletka dopředu odsouzena ke šťastnému konci. V první polovině je děj trochu pomalejší a prolínání dvou světů mne až tolik nebavilo, po jejich spojení se ale tempo zrychluje a kniha opět ubíhá vpřed velmi čtivým způsobem.

martin3724
15.06.2018 5 z 5

S každým dílem lepší a lepší!! :) První díl, zajímavé, ale nějak jsem se do jeho příběhu nemohl dostat. Dvojka, naprostá pecka, jak kdyby šlo úplně o jinej příběh. No a třetí díl jsem prakticky nepustil z ruky. Dočteno a rovnou začínám čtyřku.

Mayaku
29.05.2018 5 z 5

Začínám mít dojem, že Temná věž je návykovější než ďáblova tráva. Zdá se to téměř nemožné, ale King opět posunul laťku o další stupeň výše. Rolanda a jeho souputníky z našeho světa znovu potkáváme několik měsíců poté, co jsme je v předchozím dílu opustili. Charaktery postav a vztahy mezi nimi se v mezidobí utvářely a upevňovaly a tento proces nadále trvá i v průběhu Pustin. Do děje se nám vrací i staronová postava Jakea a Rolandův ka-tet tímto postupně nabývá finální podoby (zejména poté, co se objeví i Ochu). Vedle Kingem zatím načrtnutých žánrů přichází v Pustinách řada i na regulérní postapo, jehož krajina vyvolává jen další otázky, po jejichž vysvětlení srdce čtenářovo lační. A Temná věž je blíž a blíž.

Musím podotknout, že když jsem se dostala k závěru, byla jsem vážně ráda, že celá série už vyšla a já mohu hned hmátnout po dalším dílu. Jinak by si mé rozčarování nezadalo s rozčarováním z čekání na další díl Písně ledu a ohně :D

tsal
24.04.2018 5 z 5

Co začali Tři vyvolení, to Pustiny dotáhly k dokonalosti. Vztahy mezi postavami se upevňují a dotvářejí, stále v nich však zůstává mnoho nevysloveného a neotestovaného do budoucna. Oba společníci si během putování zvykají na Rolanda a Roland si zvyká na to, že už není sám. Do příběhu se také vrací chlapec Jake, jehož role kmitá někde mezi Rolandovým svědomím a svébytnou entitou, která má v textu své plnohodnotné místo. Pokud jde o příběh, k bájné Věži se dostaneme sice blíže, jenže jen nepatrně. Nevíme o ní vlastně skoro nic nového, jen je jistější, že k ní musíme, ať je Věž čímkoliv a kdekoliv. Tempo vyprávění se celou dobu drží na střední rychlosti. Neploužíme se, ale ani neletíme. Dobře to však zapadá do kontextu pomalého pěšího putování, namáhavého přežívání ve světě, který se hnul, a družiny, která se stále učí. Body k dobru navíc za Blaina a neustálé odkazy na literaturu a popkulturu.

Pustiny jsou tak první Kingovou knihou, k níž nemám žádné výhrady. Je to vyvážené, svébytné a přitom to táhne k přečtení dalších dílů. Postavy jsou propracované, živé. Prostředí fantaskní, přesto postavené na solidních základech. Způsob psaní bez chyby.

Mergirus
12.04.2018 4 z 5

Začátek knihy mě rozčiloval, jak se vlekl a jen se stále někam putovalo. Pak se to začalo rozjíždět a děj mě natolik strhl, že jsem nemohla knížku odložit. Jen ti pavouci mě opravdu vyděsili. Těším se na další díl, kde se konečně dovím více o Rolandovi.

kap66
02.04.2018 5 z 5

Vynikající!!
"Vítejte na fyzice v blázinci," říká výstižně Eddie - a dá se to brát jako charakteristika celého dílu, v tom nejlepším slova smyslu: promyšlené motivy, neuvěřitelné a zároveň do sebe zapadající. Všechny postavy miluji, ale Eddieho mám čím dál raději - nejen kvůli jeho vtipným glosám (i když: "Ježíšku na křížku, copak to nechápete? Zabíjíte se kvůli muzice, která nikdy ani nevyšla na singlu!" - ta je skvělá). Mimochodem, právě to propojení cesty k Temné věži a hudby, filmů a knížek (např. v "Jakeově" části o hledání dveří a koupi dvou knih, tak zásadních pro další děj) mě ohromně baví. A že to nejděsivější je spojené nebo nějak souvisí s něčím, co bylo původně určeno pro děti a má uklidňující vlastnosti (třeba růžovou barvu), to se asi dá u Kinga očekávat, je to tak?
Tak vysoko nastavená laťka... Bojím se, jestli další díly budou stačit s dechem. Ale i kdyby ne a tento byl vrcholem, stálo to za to.

petrarka72
31.03.2018 4 z 5

A už došlo na parafráze pohádek a hádanek, nezbytnou to součást těch nejpřitažlivějších fantasy... A protože knihovna za rohem a další díl dávno vydán (asi tak před pětadvaceti lety), konec spíš pobavil než naštval...

boxas
24.02.2018 5 z 5

Dlouhý, předlouhý úsek cesty prošli Roland a ti ostatní v této knize! A že to byla fakt napínavá cesta!
A skutečně nemá cenu "tlačit na pilu" a chtít vše odvyprávět jen v Pustinách.
Jak to s nimi bude dál? Co se stane? Přežijí?!
Otázky a zase jen otázky.
Ale jedno vím jistě! Mám Rolanda a všechny ostatní z jeho družiny čím dál raději.
Takže vzhůru za dalším dílem!

Predator666
23.12.2017 5 z 5

Tak Pustiny se velmi povedly. Hodně temné drama. Jedna z mála knih, která by si zasloužila víc než pět hvězd.

slawa.cap
17.12.2017 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Příběh se začíná trochu rozplétat. Asi nejbližší prolnutí našeho světa a Středosvěta. Většina odkazů na hudbu je na mé oblíbení interprety. Spousta popkultůrních odkazů. Od seznámení s Karlíkem Šš-šš mi přijdou postavičky s Mašinky Tomáše mnohem děsivější.

SeanFifield
10.12.2017 5 z 5

Tady je cejtit ta Kingovina. Mistr si tu pohrává s postavami, které patří k Ka-tet. Umí perfektně vystihnout jejich „profily“, tak, aby je pochopil i čtenář, který nečetl předešlé příběhy. Osobně jsem se celé série bál, ale teď se těším na další knihy.

Remi BeLo
04.12.2017 4 z 5

Kvalita předchozí knihy se udržela a možná i o něc stoupla. Blíže se seznámite s postavami a začítáte si k nich tvořit již pevnější pouto. Nemůžu se dočkát, kam až tato banda dojde.

doktorking
28.11.2017 4 z 5

Tak mame tu treti pokracovani kvalita zustava stejna jako u dvojky jen uz neni tak akcni.Mistr zapojil do pribehu trosicku vic psychologie az nam z toho male Roland zesilel.Novy clen Ochu sazka na jistotu.Putovani stredosvetěm dalsi nastrahy v mestecku a nakonec hlavolam hadanky a vlak.Perfektni ale presto ze kvalita je vysoka nema to takovy spad jako tri vyvoleny ale urcite je to lepsi nez pistolnik.Ale jak spravne tusite to nejlepsi nas teprve ceka...

Lolila
25.11.2017 5 z 5

Výborné pokračovanie Temnej veže. Postupne sa odhaľuje nevysvetlené z predchádzajúcich častí, teším sa na pokračovanie. Dej oživil aj nový člen partie - Ochu:-). Jednoducho - King je "pán spisovateľ".

TERRORDROME
12.11.2017 4 z 5

Tretí diel temnej veže pokračuje kvalitatívne na úrovni druhého, možno ešte o niečo lepšie. Tento diel je viac techno, dôležitú rolu hrajú trosky civilizácie a Roland začína strácať rozum kvôli existenciálnemu časovo-dimenzionálnemu paradoxu. Strašidelný dom transformer, nakazený medveď cyborg, súlož s neviditeľným démonom a tak vôbec, ale najlepšia je epizóda z "Falloutovského" mesta Lud plného odpadu a krajne pochybných existencií, to bola paráda. A takisto samozrejme stretnutie so šialeným inteligentným vlakom Blainom, ktorého zúfalo potrebujú prešťať. Parádna postapokalyptická jazda ktorá končí v najlepšom a núti pustiť sa do ďalšieho dielu, toto Kingovi vyšlo.

tlllk
02.11.2017 3 z 5

Oproti predchádzajúcej časti tu bolo zopár hluchých miest, také to napätie či prežujú a pritom viete že máte ešte ďalších 5 dielov pred sebou...., ale zas ako audiokniha to bolo celkom fajn.