Pistolník

Pistolník https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407594/bmid_pistolnik-e3q-407594.jpg 4 2194 334

V první knize ze skvělé série Temná věž představuje Stephen King čtenářům jednoho ze svých nejtajemnějších hrdinů, Rolanda z Gileadu, posledního pistolníka. Je to znepokojivý charakter, samotář putující po fascinující cestě dobra a zla. V pustém světě, který děsivě obráží náš vlastní svět, Roland pronásleduje muže v černém, setká se zde s přitažlivou ženou jménem Alice a spřátelí se s chlapcem ze Země, kterému se říká Jake. Pistolník uchvacuje svým realismem promíseným s přízračnou snovostí, takže čtenář dychtivě očekává každou další kapitolu.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

The Gunslinger , 1982

Velká Feferona
23.11.2018 2 z 5

Kinga mám moc ráda, ale upřímně - v případě Temné věže nějak nechápu, co na tom kdo vidí. Vůbec mě to nebavilo a jestli v tom bylo nějaké skryté poselství, já ho tedy nenašla.
No co už. Těšila jsem se, že budu mít, co číst, ale další díly odkládám a raději si znovu přečtu Zelenou míli nebo Řbitov zviřátek.

Karnager
16.11.2018 4 z 5

Kniha se dobře čte, nicméně se nedá říct, že bych byl knihou nějak uchvácený..celou dobu jsem se pohyboval na třech hvězdách, maximálně na půl čtvrté..až stéblo trávy převážilo misku vah směrem ke čtyřem hvězdám. Co se mně týče, asi bych si po téhle knize další pokračování nekoupil. Naštěstí jsem koupil celou sérii takže tomu dám šanci...

"tak jdi. Jsou jiné světy než tento."

antonin0999
14.11.2018 4 z 5

Sympatickej kvérman. Líbil se mi způsob uvedení do série. King nechrlí jména. Chrlí svět. Myšlenky. A já s ním chci dokráčet k Temné věži. Tím se chaos vytříbí. Bum. Prásk.

Andrée
02.11.2018 4 z 5

Pistolník mě bavil, baví a snad tomu tak bude i u dalších dílů.

soupik2012
26.10.2018 3 z 5

Začátek příběhu mě moc nebavil, kniha se dost vleče a postrádám v ní nějaké větší napětí a akci. Příběh narušují nekonečné odbočky do minulosti, ve které se příběhy nakousnou a nic se nedokončí. Samé otázky a žádné odpovědi. Beru to tak, že to byla první kapitola a celé sérii dám ještě šanci. Bohužel knihu nepozvedne ani audiokniha. Alespoň mně tedy příliš nesednul hlas pana Libora Terše.

Yokolobuna
19.10.2018 4 z 5

První část ságy o Temné Věži mne na rozdíl od mnohých komentujících nezklamala. Kritické hlasy však dokáži pochopit, protože i na mne byl použitý styl, který není pro Kingovu tvorbu úplně typický, občas dost nepříjemný na čtení. Snové plácání a filosofování naštěstí neustřelilo z přijatelných mezí a vlastně Pistolníka pozvedává někam mimo konkurenci. Ne výše, ale mimo. I přes nejednoznačnost vyprávění, kdy možná ani autor netušil, co tím chtěl vlastně říct, však musím jedním dechem dodat, že King umí zatraceně dobře psát. Na Tři vyvolené se tak pořádně těším, jelikož tam už by měly drobné nedostatky ustoupit geniálnímu provedení. Snad na mě nečeká zklamání.

Ondracool
13.10.2018 3 z 5

První díl této poměrně populární série mě moc nechytl, spíš až na konci mě to začalo bavit. Dám šanci druhému dílu. Doufám, že mě King nezklame.

Brooksie
27.09.2018 3 z 5

Pútavé vtiahnutie do deja, ktorému chýbajú šťavnatejšie dejové peripetie. Zatiaľ je to skôr filozofická dialógovka, s pár zábleskmi akcie a snaživo prepracovanou mytológiou. Ostatné diely si asi prečítam. Ešte uvidím.

Rihatama
16.09.2018 5 z 5

Zaprášený plášť, stetson, boty prodřené od dlouhé chůze a dva kolty proklatě nízko. Pistolník. Lahůdka pro milovníky klasických amerických westernů. Včetně železnice, která se v době osídlování Divokého západu stavěla, zatímco tady, v postapo, dosluhuje. Úplně mi zní v uších foukací harmonika, před očima víří pouštní písek a kůži spaluje nemilosrdné slunce... Tuším, že s pistolníkem uvozujícím Kingovu ságu Temné věže skončí i westernové líné tempo a poklidná, beztvará, pouštní nálada přerušovaná smrtícími, krvavými intermezzy. Pro mě nový, zcela neznámý King. Zdá se, že se může pustit do kteréhokoli žánru a nemůže zklamat. Mě tedy určitě ne. Temná věž už na mě čeká.

Kat.Ru
26.08.2018 3 z 5

Pro mě celkem nezáživná kniha a špatně se mi četla...pořád někam putovali, probíhaly divné strohé rozhovory...Každopádně Pistolník je první část k Temné věži, ve které budou i jiné příběhy, na které jsem zvědavá.

Alvari
19.08.2018 4 z 5

Ze začátku to byl takový chaos bez výraznější zápletky, ale i tak jsem zůstal ke knížce jako přikovaný a v poslední kapitole na mě dýchlo něco snového. Něco, co by se dalo přirovnat k popisovanému stéblu trávy. Něčemu, co mě jednoznačně nakoplo k přečtení celé série s očekáváním epické jízdy.

MóňaVíšJak
16.08.2018 3 z 5

Byla jsem nesmírně natěšená na celou sérii, asi až moc, takže mě první díl poněkud zklamal, oproti tomu Tři vyvolení mě přesvědčili, že tahle série mě ovlivní už navěky, díky sai

jaroiva
10.08.2018 2 z 5

Že jsem to nepochopila, to by mi ani tak nevadilo, věřím, že pochopím časem s postupující sérií i tento první díl.
Jen jsem se musela často v textu vracet, protože jsem těžko udržovala pozornost. Připadá mi to zatím jako nějak náhodně poskládané, kam zrovna spisovatele text sám zavedl. Atmosféru to má i teď zajímavou, ale to je tak dosud všechno. Určitě je to něco úplně jiného, než jsem prozatím četla.
Narozdíl od verense mě zaujala právě poslední část knihy - rozhovor s Walterem. Teprve od této pasáže se mi zdá, že by mohla mít celá sága nějakou hlavu a patu, myšlenku, ke které stojí za to se pročítat. Tak tedy uvidíme...

Anushka1
30.07.2018 4 z 5

První díl Temné věže se trochu vleče. Člověk ho prostě musí přelouskat, aby se dostal k tomu zlatu, co následuje po něm.

verense
23.07.2018 3 z 5

Z odstupem hodnotím knížku jako takový trochu neučesaný vstup do série, kdy to chvílemi vypadá, že postavy vládnou autorovi, a ne autor postavám. Je zde spoustu nejasného, leckdy nesrozumitelného (např. rozhovor Rolanda s Walterem byl pro mne utrpení), ale nenechala jsem se odradit - hlavně díky zdejším komentářům, že pokračování příběhu za to stojí (a opravdu stojí). Pro mne takový průměr někde mezi 3 a 4 hvězdami.

xvasek
09.07.2018 3 z 5

K Pistolníkovi asi jenom toto: Je to portál někam dál, kde to stojí za to. A ačkoli to tak z komentářů nevypadá, dá se to přečíst bez větší újmy a naštěstí to není moc tlusté. :-)

Adhara
27.06.2018

Názory fanúšikov Temnej veže na jednotlivé diely ságy sa značne líšia. Mnohí sa nechali počuť, že najlepší diel ságy je hneď prvý – Pištoľník. Pre mňa osobne bol najhorší a nikdy sa mi ním nepodarilo prehrýzť až do konca. Z môjho pohľadu je priveľmi abstraktný a nejasný. Príbeh sa mi začal páčiť až od druhého dielu, v ktorom už bol autor konkrétnejší.

Mátová
23.06.2018 5 z 5

Je to zvláštní... je to příběh a není, je řečeno všechno a nic a ani sám autor neví, kam to všechno povede. Je to jako vznášet se v mlze, kde je vše v matných obrysech ale, nevidíme nic.
A že ta kniha nemá zápletku? Vadí to? Mě v tomhle případě ne, protože na mě působí jako obraz - snově surrealistický, drsný jako rašple, který mě prostě sežral i s botama.
(Četla jsem původní, neupravenou verzi)

milanseitler
14.06.2018

Po přečtení řady Kingových knih se konečně dostávám k proslavené Temné Věži. Tuto knihu hodnotím ihned po jejím přečtení, tedy bez znalosti budoucího děje v dalších knihách.

Je otázkou, zda lze tuto knihu vůbec hodnotit jako samostatné dílo nebo zda je nutné ji posuzovat v kontextu celé série. V prvním případě by totiž hrubě neobstála. Byť je motiv putování a honu dostatečně zajímavý na to, aby vás donutil knihu dočíst, ostatní vlastnosti knihy se příliš vyzdvihnout nedají. Dílu chybí určitá lehkost, čtení je spíše námahou než odpočinkem a i když se prokoušete až na konec, zjistíte, že jste vlastně zase na začátku.

Kniha je plná náznaků, vzpomínek, nejasných myšlenek i nepochopitelných dialogů. Postavy jsou před vámi pořád o kousek napřed, vědí více než vy, ale odmítají vás zasvětit do souvislostí. Zároveň jsou jednotliví aktéři nečitelní a rozpolcení, jednají nepředvídatelně.

Musím se přiznat, že mě tohle neodhalené "tajemno" po celou dobu do určité míry iritovalo, nakousnutých otázek přibývá a jen málo z nich je nakonec zodpovězeno. Je potřeba se při čtení smířit s tím, že věci jsou tak jsou, stejně jako se hrdinové smiřují s událostmi kolem nich.

Jako samostatná kniha je Pistolník jen nepochopitelnou změtí náznaků a nejasných linek. Jenže ona to samostatná kniha není. Zdá se, že Pistolníka je potřeba vnímat jako nutnou daň k tomu, aby mohlo v dalších dílech vzniknout něco mnohem lepšího. Jsem tedy zvědavý, zda tomu tak opravdu bude.

Mayaku
02.05.2018 4 z 5

King mě stále nepřestává fascinovat, jak fenomenální autor to je. V sáze o Temné věži se pustil do fantasy říznutého westernem (alespoň tedy v úvodním díle) a zase je to naprostá pecka. OK, Pistolník sice je taková úvodní jednohubka, taková vstupní skica rozsáhlého universa, ale za mě rozhodně skica, která ve vás vzbudí touhu vědět víc. Znamenité.