Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4312 1133

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz , 2018

Mandalka74
30.08.2018 5 z 5

Dnes dočteno. Tušila jsem, že mě kniha zasáhne, ale zasáhla mě mnohem víc než jsem čekala. Nejen všemi hrůzami, jako všechny knihy z tohoto období, ale i dobře napsaným příběhem. Pro mě tento příběh patří mezi nejlepší, nejlépe zpracované příběhy z Osvětimi, které jsem četla.

Slovenský žid Lale Sokolov byl tatérem v Osvětimi. Měl lepší podmínky, větší volnost než ostatní, ale nemyslel jen na sebe. Snažil se pomáhat ostatním. Vyměňoval šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pak rozdával ostatním vězňům, kterým to pomáhalo přežít. Riskoval tak stále, při dopadení by ho čekala jistá smrt. Příběh je plný hrůzy a bolesti, ale také odvahy, naděje i lásky. Lale na tomto hrozném místě našel i lásku, dívku jménem Gita.

Žil podle hesla: "Pokud se ráno probudíš, pak je hezký den". Knihu doporučuji všem, co se zajímají o období 2. světové války. Při čtení jsem použila spoustu lepíků a došlo i na slzičky. Na tuto knihu a příběh Lala a Gity nezapomenu.

adrika20
30.08.2018 5 z 5

Budu stručná. Je to síla. Při čtení knihy se mi tajil dech, a chvílema jsem možná ani nedýchala. Kniha vás natolik pohltí,že zapomenete na přítomnost.Myslím,že každý kdo si knihu přečetl má své vlastní pocity, které se snad nedají ani popsat. Silný příběh ,který se vám vryje do kůže jako tetování.
Každopádně stojí za to si jí přečíst.

Dan
29.08.2018 5 z 5

Trochu jsem váhal, zda se do knihy pustit, neboť mi není blízké válečné prostředí a historie. Tatéra z Osvětimi jsem však přečetl velmi rychle. Obdivuji vnitřní sílu a povahu hlavního hrdiny Lalea. Je neskutečné, co si muselo tolik lidí vytrpět, a jaké stvůry mohou mezi lidmi být... A také je vidět, že láska (alespoň někdy) hory přenáší. Hezká kniha.

Stani95
29.08.2018 5 z 5

Ackoli popisovana situace je kruta, hezky se to cetlo a celkove se mi kniha libila.

Marekh
29.08.2018 5 z 5

Další ze skutečných příběhů z 2. světové války během holocaustu. Původně autorka psala Laleův příběh jako scénář, později jej přepracovala do knižní podoby. Kniha se mi líbila a knihu doporučuji. Určitě by tato kniha neměla ujít pozornosti čtenářům, kteří čtou knihy tohoto žánru.

Hlavní postavou je Lale Sokolov, jehož práce spočívá v tetování vězňů v Osvětimi. Zaujalo mne, že si občas volně povídal s příslušníkem SS, který měl nad ním dohled a dokonce mu uděloval rady v oblasti lásky. Lale se také zamiluje do dívky Gity. V knize nalezneme také romantické a milostné scény, ale jen okrajově. V knize nalezneme řadu otřesných událostí!!!

Lale byl dobrosrdečným člověkem, měl vždy zdvořilé chování k dívkám, pomáhal jiným vězňům se sháněním jídla, dával naději ostatním vězňům a povzbuzoval je, aby to nevzdávali, někdy vzpomínal na svůj domov a zejména na svoji mamku, kterou velmi miloval a bral si její rady k srdci. Žil podle hesla: "Pokud se ráno probudíš, pak je to hezký den."

Stále se utvrzuji v přesvědčení, že pokud někomu v životě pomůžeme a podáme mu pomocnou ruku, zpětně se nám to vrátí. Lidé nezapomínají na to, když jim někdo pomůže v těžkých chvílích a dokážou to ocenit a oplatit nám naši laskavost.

Přebal knihy je velmi pěkný. V doslovu nalezneme pár slov Laleova syna. V knize se nacházejí 3 fotografie, mapa evropské pevniny 1942 - 1945, plánek Březinka-Osvětim II, 1944.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Kdo zachrání jednoho, zachrání celý svět.

Matka se posadila. Lale usedl na židli naproti ní. "Hlavně jí musíš umět naslouchat. I kdybys byl unavený, nikdy nesmíš být unavený tolik, abys nevnímal, co ti říká. Zjisti, co má ráda, ale hlavně musíš vědět, co ráda nemá. A kdykoli to bude možné, dávej jí drobné dárky - květiny, čokoládu. Takové věci mají ženy rády."

Lale žil v komunitě rozdělené na dvě části - na židy a Romy, kteří se liší rasou, nikoli národností. Lale to pořád nedokázal pochopit. Národy mohou být hrozbou pro jiné národy. Národy mají moc, mají armádu. Jak ale může být hrozbou nějaká rasa rozptýlená v mnoha zemích? Věděl, že to nepochopí nikdy, ať už bude jeho život krátký, nebo dlouhý.

MarketS
28.08.2018 5 z 5

Úchvatná kniha, která je plná smutku, lásky a naděje...

ElikaBendova
27.08.2018 5 z 5

Moc ráda bych napsala nějaký smysluplný komentář, ale tohle nejde. Naprosto se mě to dotklo a nemůžu...Tohle musíte přečíst.

Klára2216
27.08.2018 5 z 5

Jedna z nejhezčích knih o nejhroznější době. Naprosto mě příběh pohltil, tím spíše, že je to opravdu podle skutečnosti.

Janniska
27.08.2018 5 z 5

Možná bylo napsáno podobných příběhů mnoho,ale je potřeba si stále připomínat lidskou krutost.Strhující a dechberoucí.Úžasně zpracovaný příběh.

Anna27
26.08.2018 4 z 5

Tato kniha me absolutne pohltila. Nadherne zpracovany pribeh... s citem. Nejlepší kniha na tohle téma,co jsem zatim cetla a ze uz toho mam precteno dost. Sila lasky a pratelstvi prekonala i takove peklo v koncentracnim tabore. Doporucuji každému, kdo se o pribehy přeživších 2. sv. valky zajima.

Redhead
26.08.2018 5 z 5

Příběh, který vezme za srdce. Hezky napsané a autentické

oskarka
25.08.2018 1 z 5

Nedočetla jsem. Některé situace mi přišly nevěrohodné, rozhovory, které určitě nebyly slovo od slova autentické, ale vymyšlené autorkou, tahaly za vlasy. Možná je to překladem, ale za mě bohužel zklamání.

nakavusterezou
24.08.2018 5 z 5

Velmi silní příběh, který vás na konci dostane tak, že na něj už nikdy nezapomenete. Nejlepší kniha tohoto roku!!

Katka2382
24.08.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem.Moc pěkná kniha.

Imanekatch
24.08.2018 5 z 5

To byla pecka! Přečteno jedním dechem. Všechny hrůzy nebyly moc konkrétně popsané, ale dokázaly neuvěřitelně vtáhnout do děje! Děkuji za tuto knihu, budu na ni dlouho myslet!

hzd
24.08.2018 5 z 5

Krásně napsaná knížka. Příběh dvou obyčejných lidí, kteří se setkali v nejhorší době a prostředí. Přesto jejich láska překonala všechny překážky, které jim osud přichystal. Všem vřele doporučuji k přečtení.
Navíc napsáno podle skutečné události.

Fibinnka
22.08.2018 3 z 5

Napsáno hezky, četlo se rychle, ale čekala jsem hlubší myšlenku, bylo to všechno moc povrchové a konec hodně zrychlený....

Zdenka1978
21.08.2018 4 z 5

Čtivě napsané, čekala jsem však od knihy hlubší zážitek. I když jsem moc ráda, že to byl příběh s dobrým koncem, tak hlavně konec byl jako z červené knihovny.

Ohniva
21.08.2018 5 z 5

Moc hezky psaná kniha a zase jeden neobjeveny pribeh...

bookaholic_no.1
19.08.2018 5 z 5

Fascinující příběh, navíc je strašně dobře sepsán. Určitě doporučuju