Měděný jezdec

Měděný jezdec https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151588/medeny-jezdec-151588.jpg 5 841 248

Taťána a Alexandr série

Poutavá historická freska je zároveň nezapomenutelným příběhem o lásce vzdorující hrůzám války i lidské zášti. 17letá Taťána vyrostla v Leningradě, v městě, kde památníky zašlé slávy kontrastují s šedivou realitou stalinského Ruska. V roce 1941, ten den, kdy Němci napadnou Rusko, se Taťána poprvé zamiluje - vzápětí pocítí trpkost zakázané lásky: nadporučík Alexandr Bělov je vyvolený její sestry Dáši. Navíc má Alexandr temné tajemství - pochází z rodiny amerických komunistů, kterou zlikvidovalo NKVD. Lásce Taťány a Alexandra není přáno: město drtí německá blokáda, hladomor, zima a všudypřítomný strach ze smrti. Ale jindy slabá Táňa se ukáže jako nejsilnější člen rodiny a s Alexandrovou pomocí překonává všechny útrapy. Nejtěžší zkouškou však bude odolat vlastní touze.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Bronze Horseman , 2001

flycat
02.03.2016

Díky dnešní pohodlné době si lidé nejsou zavázáni a nebojují za nic,neváží si sebe ani druhých,až Vás zamrzí že to nežijete a není možno se takto obětovat-jak ve vztahu k partnerovi tak k životnímu postoji.

vivalamuff
24.02.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih vůbec! Za posledních dvanáct let jsem ji stihla přelouskat už 4x. Příběh je krasný a dojemný, především však velmi emotivní.
První díl je určitě nejlepší, druhý a třetí už pokulhává, ale stejně jde o nadprůměrný román. Láska mezi Taťánou a Alexandrem je nesmrtelná.

Jitaku
19.02.2016 5 z 5

Bez pochyby úžasná kniha se strhujícím příběhem, který chytne za srdce.

KnihomolkaKatka
16.02.2016 5 z 5

Nezapomenutelná, nemohla jsem ani spát. Pořád jsem na ní musela myslet, co bude dál. Chci hned další díl!

SelkaNika
13.02.2016 5 z 5

Nezapomenutelná kniha, na jejíž komentář nestačí pouhá slova. Hrůza války a zkáza Leningradu v kontrastu s láskou, nadějí a naivitou, vyprávěná do nejmenších detailů, jako byste byli součástí - mistrovské dílo.

hanka616
02.02.2016 5 z 5

Ta kniha byla tak reálná, že se mi během jejího čtení o válce i zdálo.

Alex.Barunka
18.01.2016 4 z 5

K této knize nemám slov, ni nedokážu popsat, co všechno ve mě vyvolala. Válka v Rusku byla popsána naprosto realisticky, promlouvala k člověku, to stejné vztah mezi Alexandrem a Taťánou.
Jedinou výtku mám k Lazarevu, přes které jsem se "prokousávala" obtížněji, a kde mi naprosto vadilo Tánino dětinské chování.
Jsem zvědavá na pokračování,

faraod
11.01.2016 5 z 5

Nejlepší knížka co jsem četla.Příběh lásky a zároveň hrůzy války, mě opravdu vtáhlo do děje. Krásně napsané a ač jsem přečetla všechny díly tento se mi zdá nejlepší..rozhodně se k ní v brzké době ještě vrátím a řadím ji do nejoblíbenějších!

happycat
06.01.2016 5 z 5

Smutný, ale nádherný příběh. Už se moc těším na druhý díl a osudy Taťány a Alexandra.

Gret21
23.12.2015 5 z 5

Najlepšia kniha akú som kedy čítala. Milujem tému lásky zasadenú do prostredia vojny a hlavnych hrdinov som si jednoducho zamilovala. Už sa teším ako si knihu prečítam po piaty raz (ten dej, postavy a laska ma snaď nikdy neomrzia). :)

Zahonek
02.12.2015 5 z 5

Kniha mi doma ležela ladem asi dva roky, koupil jsem ji na doporučení jedné kamarádky. Na její naléhání jsem se do ní teda pustil a rozhodně toho nelituji. Krásný romantický příběh, který se odehrává v Leningradě v době německé blokády, který bohužel skončí tragicky. A ani tomu nemohlo být jinak. Skrytá hrozba dodávala celému ději šťávu. Taťány a Alexandra se velkou část příběhu štěstí drželo jako klíště, takže bylo jasné, že se něco musí pokazit. I když oba přežili všechny členy své rodiny, bombardování, hlad i krutý mráz, tak lidskou zášť, závist a zradu překonat nemohli. Na druhou stranu zrada přišla od osoby, od které se to dalo čekat, mě osobně Dimitrij lezl na nervy od první stránky. I když to tak na první pohled nevypadá, kniha končí s příběhem tak trochu neukončeným. Jak dopadla Táňa a Dimo víme, naproti tomu Alexandrův konec je nejasný, dává malou naději, že se z toho ještě mohl nějak dostat a přežít. To že vyšlo i pokračování knihy, mi dává trochu za pravdu... Knihu jsem četl převážně cestou do práce v šalině, po vystoupení jsem se těšil, až si zase sednu a začtu se.

Pavlína_K
15.11.2015 5 z 5

Četla jsem knihu cca před rokem, a často si na ni vzpomenu, jak dokonale napsané to bylo. Od té doby jsem přečetla spoustu jiných knih, na které si již ani nevzpomenu,ale tento silný příběh na mě zanechal velký dojem - osobní statečnost hlavních postav je až zarážející. Myslím, že nato, že zde jde o ženský román, tak autorka věnovala hodně času přípravě o detailech druhé světové války. Vždyť o jakém románu pro ženy můžeme říct, že má dobře propracovaný děj :-) Pravda, Lazarevo mohlo být trochu kratší,ale na kráse to knize rozhodně neubralo...aspoň pro mě ne. Určitě se ke knize (i k druhému dílu) budu vracet. Třetí díl jsem nečetla, mám pocit, že už je zbytečný.

Beky
08.11.2015 4 z 5

Oceňuji živé vtáhnutí do doby 2. světové války, hladu a smrti, přátelství, závisti, zrady a lásky. Nicméně mi někdy chování hlavních hrdinů přišlo poněkud dětinské a nelogické, což podle mě zbytečně protáhlo děj, ale jinak skvělé čtení, strhující, napínavé a realistické. :)

Manyna
04.10.2015 5 z 5

Tuhle knížku s chutí zařazuji mezi nejlepší, co jsem dosud přečetla. Jen párkrát se mi stalo, že by mě kniha naprosto odzbrojila a já o ní musela pár dní přemýšlet. Jediná věc, co mě maličko zlobí je ta, že kniha má tolik stránek, které dopodrobna líčí pomalu každý den války, nicméně ten úplný konec mi osobně přišel maličko hrr. Nicméně jsem měla obrovskou radost, když jsem zjistila, že jsou ještě další dva díly.

evelýny
28.09.2015 3 z 5

Ztěží uvěřitelný příběh osobní statečnosti - ale i zrady, velké osudové lásky - ale i nenávisti, obětavosti - ale i sobeckosti. To vše umocněno kulisami II. světové války, potažmo blokády Leningradu, a v neposlední řadě i strachem z kruté nekompromisní totalitní stalinské vlády.
Knihu jsem vybrala pro její vysoké hodnocení a velmi kladné recenze. Proto mě překvapila jalovými pasážemi, kde se nic nedělo, hloupými dialogy, u kterých jsem dost často nepochopila smysl (možná špatný překlad, možná nedostatek mé fantazie), 727 stran knihy = hodně zbytečného textu, do poloviny knihy jsem se nemohla dočkat konce a stále jsem hledala těch 92% v hodnocení. Opravdu mi připadalo, že příběh je tak nějak náhodně poslepován z ničeho - když je potřeba, tak tam přidáme další zápletku a jede se dál. Taťána mi opravdu připadala nadčlověk. Poslední třetina knihy tomuto příběhu v mém hodnocení přičarovala jednu hvězdičku navíc, neboť od ní jsem se opravdu neodtrhla. No co, na výstavu fotografií půjdu zítra :-) A jsem zvědavá na pokračování.

Eruvie
09.09.2015 2 z 5

Na tuto knihu jsem se neuvěřitelně těšila a vzhledem k vysokému hodnocení jsem od ní měla jistá očekávání, která se ale bohužel nenaplnila... no ano, jsem zklamaná. Takže jen stručně pár věcí, proč se mi to nelíbilo: nesympatické postavy - Taťána mi lezla na nervy už od začátku (hlavně v první části knihy), o něco později se k ní přidal i Alexander (ten pro změnu spíše až v té druhé)
kapitoly o ničem - knize by vůbec neuškodilo nějaké proškrtání a zkrácení... klidně bych její tloušťku zredukovala třeba jen na polovinu, přišlo mi, že v některých částech se vůbec nic nedělo, děj se nikam neposouval a takových scén tam bylo až zbytečně moc (např. část odehrávající se v Lazarevu)
milostný čtyřuhelník - wtf? prooč?
celkově mi asi moc nesedl styl a vyjadřování autorky, některé věty jsem vůbec nepobrala, ale možná jsem jen divná a nechápavá
....
nicméně, bylo toho víc, co mě při čtení naštvalo, zklamalo a je mi to hrozně líto, ale bohužel negativní pocity převažují nad těmi pozitivními. Nemůžu ale říct, že je to až tak špatné. To ne. Kniha má i dobré pasáže, např. blokáda Leningradu a všechny strasti, které obyvatelé města během tohoto období zakoušeli jsou popsané tak dobře, že jsem při čtení o neuvěřitelném hladu a nedostatečném zásobování sama dostala hlad (a to jsem, prosím pěkně, byla najedená!). Celkově je ale kniha pro mě zklamáním a ještě si rozmyslím, jestli se pustím do dvou zbývajících dílů.

morava
30.08.2015 5 z 5

Libilo a to hodne.Nenechte se predem odradit poctem stran, ponevadz se to cte uplne samo a nakonec budete litovat, ze uz to konci.Nastesti jsou tu dalsi dily, i kdyz ja se do nich nepustim hned. Chci si nejakou dobu o teto knize popremyslet . Silny pribeh, ktery urcite stoji za precteni. Jen to Lazarevo mohlo byt o hodne kratsi.

Markét.t
22.08.2015 5 z 5

Wow!
Dnes v jednu hodinu ráno jsem knihu dočetla.
Tak nějak si nejsem jistá, jak přesně vyjádřit, jaký dojem z ní mám.
Kniha mě chytla už na začátku. Začetla jsem se hned po prvních stránkách. Styl psání mi náramně sedl, takže jsem neměla sebemenší potíže. Strhlo mě to.
Nejlepší knihy bývají ty, které vám navodí pocit, jako byste stáli přímo vedle hlavních hrdinů a prožívali jejich příběh spolu s nimi. A přesně takový pocit jsem při čtení měla.
Stejné je to s knihami, které při čtení odkládáte a říkáte si: "Ne to snad ne, to není možný, to nemůže být pravda!". Takové knihy, které umí neustále překvapovat.
Prostředí, postavy, popis tehdejšího života... To všechno bylo tak uvěřitelné a reálné.
I když moc nemusím červenou knihovnu, protože mi většinou přijde jako strašné klišé, které má už předem dáno, jakým směrem se bude ubírat a málokdy mě dokáže překvapit, tak příběh Taťány a Alexandra mě chytil... a už nepustil.
Četla jsem a četla, kdykoliv jsem měla chvilku volného času.
Souhlasím, že část v Lazarevu byla trochu jednotvárná a zbytečně protahovaná. Nicméně to tak asi mělo být.
Kniha, nad kterou neustála přemýšlím.
Kniha, na kterou budu ještě hodně dlouho vzpomínat.
Kniha, která si mě získala.
Kniha, jejíž hrdinové mi utkví v paměti.
Kniha, která by si zasloužila mnohem více čtenářů.
Kniha, na kterou nezapomenu.

„A můj závěr je takovýhle: všechny velké věci, které za něco stojí, vyžadují velké oběti."

„Nedělejte si starosti. Někdy věci nevyjdou tak, jak bychom očekávali, že? Bez ohledu na to, jak moc jsme si je plánovali či přáli. Je to tak?"

1v8na
21.08.2015 5 z 5

Spoiler - Příběh se mi velmi, velmi líbil!!!Byl romantický, dobrodružný, napínavý!!! Dimitrij mě šíleně rozčiloval - přišel mi jako strašný vydřiduch!! Jediné, co bych tomu trošku vytkla, tak byla pasáž, jak byli v Lazarevu....
Nicméně mě fascinovali pasáže, kde se popisuje, že Taťána pracovala jako zdravotní sestra...
Kniha se mi velmi líbila a opravdu to stojí za to!!!

Rodaw
15.08.2015 5 z 5

Tak jsem tuto knihu přečetla podruhé.. Poprvé jsem ji četla v létě 2013 a toto léto jsem si dala re-reading. Neskutečné .. Zapůsobilo to na mě ještě více než první čtení. Snažila jsem se připravit na ty smutné a dojemné scény - protože jsem o nich věděla- ale nešlo to! Paullina je literární bůh... Měděný jezdec je naprosto dokonalá kniha. Pokud jste ještě nepřečetli, neváhejte! Toto opravdu stojí za to!!