Tajemství Chimneys

Tajemství Chimneys https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230/bmid_tajemstvi-chimneys-QW6-230.jpeg 4 282 36

Policista Battle série

Na začátku česky dosud nevydané detektivky Agathy Christie se nejprve podíváme do Afriky. Anthony Cade tu rád opouští nudnou práci místního průvodce a nechává se svým přítelem-dobrodruhem najmout, aby do Anglie dovezl rukopis pamětí hraběte Stylptiče a svazek milostných dopisů, které před lety napsala jakási Virginia Revelová. Po příjezdu do Londýna Anthony záhy zjišťuje, že jeho úkol nebude vůbec snadný. O paměti bývalého předsedy vlády balkánského Herzoslovenska projevují enormní zájem nejroztodivnější jednotlivci i organizace. Anthony se v Anglii sotva rozkouká a už musí odklízet mrtvolu, již ve svém domě našla půvabná Virginia Revelová… Všechna dávná i současná tajemství, s nimiž se doslova trhá pytel, se nejasně vztahují k venkovskému sídlu Chimneys a právě tam se všichni svérázní aktéři příběhu sejdou. Ale záhady dál odolávají detektivům-profesionálům i sympatickému, ale velmi podezřelému Anthonymu, jenž se chtě nechtě stal detektivem-amatérem…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Secret of Chimneys , 1925

zipporah
09.04.2024 4 z 5

Toto je čistý gordický uzol, treba čakať so zvesenými plecami do konca, inak z tých lepších... a hlavne sa mi páči, že je tu humor!

ivetka859
16.03.2024 4 z 5

(SPOILER) Žádnou anotaci jsem dopředu nečetla. A první čtvrtinu knížky jsem silně tápala. Nejenom ve vykonstruovaných reáliích fiktivního slovanského státu, ale i v tom, který z těch všech zločinů bude tím hlavním předmětem vyšetřování a hlavně, která z postav je podezřelý a která potenciální civilní detektiv. Hercule Poirot se totiž ne a ne dostavit na scénu. Přiznám se, že mi tam trochu chyběl, většinou vnáší do děje jakýsi systém a řád.
Inspektor Battle ale taky nebyl špatný, měl jasný charakter, nebyl to žvanil.
I přes přehršel politikaření a zápletek jsem si užila styl A. Christie. Umí vzbudit zájem, bádavost, natáhnout vyvrcholení, a pak čtenáře uvést v omyl, ale neodradit. Tahle autorka je prostě i přes slabší kousky můj oblíbenec.

Emik87
17.02.2024 3 z 5

Bez Hercula nebo Jane to prostě není ono.

jprst
27.12.2023 3 z 5

Žádná velká sláva, příběh mi připadl hlavně z počátku dosti vleklý, navíc řada věcí byla neuvěřitelných nebo si dokonce odporujících. A závěr mi přišel téměř bez překvapení, takový jako by odbytý, uspěchaný. Ale je to Agatha Christie, takže pod tři hvězdy nejdu.

petrarka72
06.02.2023 4 z 5

Rozkošné - psáno lehkým perem, dialogy jiskřivé a sloučení atributů Jugoslávie, Ruska a dalších v jedno Herzoslovensko pikantní.

Tyrkysová
26.01.2023 3 z 5

Příjemná oddychovka, ze které vám sice nespadne čelist a má trochu ukvapený závěr, ale čte se hezky. Propojení série je velmi volné a jednotlivé díly spolu nesouvisejí, takže se dají číst i samostatně.

85098211
24.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Jak to už bývá u autorky obvyklé, kniha se dobře čte - navzdory absenci slečny Marplové nebo Hercula Poirota ;-). Tentokrát se zde totiž poprvé setkáme s policistou Battlem, i když mně se už jedna kniha s ním do rukou dostala dříve. Tentokrát jde o to, že se hlavní postava Anthony Cade - samozřejmě nic zlého netušíc - rozhodne pomoci dávnému příteli a do Londýna dopravit jeden rukopis a také milostné dopisy, podepsané jistou Virginií Revelovou. Kromě toho vůbec nechápe, proč by měly být paměti nějakého hraběte důležité? A také co vlastně chystá jakýsi "král Viktor"? Vražda, vydírání, krádež dokumentů a legendární chybějící diamant – všechny stopy vedou k Chimneys, jednomu z největších anglických historických venkovských usedlostí. Sice to chvilku potrvá, ale právě tam jsou nakonec odhalena všechna tajemství a také pravá identita podezřelých ;-). A i když případ není obsáhlý, na těch několika stránkách čtenář najde opravdu všechno, co k dobré detektivce patří - celou řadu postav, tajemství, spoustu náhod a hned několik zápletek. Já jsem možná ve svých komentářích ke knihám své nejoblíbenější autorky nekritická ;-), ale znovu nemohu jinak než hodnotit plným počtem. A brzy se budu těšit na další setkání s některým z jejích detektivů ;-).

sgjoli
27.11.2022 4 z 5

Tajemství Chimneys neprezentuje ani slečnu Marplovou, ani Hercula Poirota, ale to vůbec nevadí, protože autorka to umí i bez nich. Tady místo toho na scénu vstupuje inspektor Battle a vyšetřovatel-amatér Anthony Cade. A funguje to dobře i s nimi.
U téhle knihy jsem se dost pobavila, neboť autorka tu přišla se zápletkou a politickými intrikami kroužícími kolem státu zvaného Herzoslovensko (v originále skutečně Herzoslovakia), což zrovna v naší kotlině ten úsměv na tváři prostě vyvolá. Celkově ta zápletka je trochu komplikovanější, což je ještě umocněno větším počtem postav, kdy každá lobbuje za své zájmy. Ale i tak je kniha dost svižně napsaná a já se u čtení dost bavila. Zvraty a nová zjištění tu přicházejí poměrně často, takže jsem měla dojem, že se tu pořád něco děje a tudíž ani nemám moc čas se nudit.
Přesto ubírám 1 hvězdu, a to kvůli závěru, který mně osobně přišel trochu zmatený. Respektive to závěrečné rozuzlení a vysvětlení, kdo za co může. Trochu jsem se v těch postavách v závěru knihy ztrácela. Navíc ty poslední cca 2 kapitolky mi jakožto závěr přišly trochu uspěchané, lehce odbyté.
Nicméně 4 hvězdy na místě, celkově je pro mne tohle jedna z těch zářných knih od paní autorky.

lis-elis
26.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Příběh mě od začátku vtáhl do děje a hezky se četl. Ovšem od poloviny jsem měla podezření a poslední 3 kapitoly i jistotu, kdo jsou pachatelé i adepta na následníka trůnu. A tak mé nadšení postupně začalo upadat. Agatha mě většinou hodně překvapí, ale tentokrát to za mě bylo bohužel průhledné.

Alizon
09.02.2022 3 z 5

Proste Poirot ani slecna Marplova to neni. Za me jedna ze slabsich knih od Agathy Christie. Jakmile jsou do toho zapojeny politika/ruzne organizace uz to proste neni ono. Radeji mam od A. Christie jeji klasictejsi detektivky.

matej7245
25.01.2022 5 z 5

Kniha si ma podmanila už na začiatku. Dlhší úvod dával na známosť predzvesť zamotaného príbehu. Politika, krádeže, špionáž, vražda, vymyslená balkánska krajina Herzoslovensko (!), rozpracované postavy a ich povahy... Anthony Cade, Virginia Revelová... Bavil som sa na posave lorda Caterhama.
Mal som určitý tip, kto stojí za tým všetkým, ale postupne sa všetko rúcalo a pri rozuzlení mi zostali len otvorené ústa.
To mám na Agathe rád. Toto môže vymyslieť len Ona

KubaHanzelin
21.01.2022 3 z 5

Další oddychovka od Agathy, sice hodně pomalý rozjezd, ale pak se to slušne rozjelo a hlavně se to četlo samo.
A závěr? I když jsem si byl stoprocentně jistý, tak mě nakonec zase překvapil..:)

Forest66
13.10.2021 5 z 5

Dobrá klasická detektivka, na Christie i docela vtipná, to mě mile překvapilo, jsem u ní zvyklý spíš na vážnější notu. Je trochu snazší na řešení, ale vůbec jí to neubírá na přitažlivosti nebo zajímavosti

Bája89
06.02.2021 3 z 5

Poněkud těžkopádný rozjezd. Trvalo mi nějakou dobu než jsem se začetla, ale pak mi to Agatha všechno vynahradila závěrem.

ladyxx
07.07.2020 4 z 5

Mezi autorčina top díla nepatří, ale je to dobrá oddechovka plná vtipných jmen a přezdívek.

marlowe
14.06.2020 3 z 5

Šestá Agátina kniha (z roku 1925), první ze série " Policista Battle".
Tenhle román, řekl bych, nejvýstižněji charakterizuje slovní spojení PŘÍLIŠ MNOHO. Příliš mnoho slov, příliš mnoho zápletek, příliš mnoho vyšetřujících a příliš mnoho postav.
Velmi mile jsem byl překvapen mírou humoru, kterého jsem si užíval plnými doušky, ale jak se čím dál tím více zauzlovával děj a přibývalo motivů, nezbývala už na radost ze čtení čas a zcela převládl pocit ZAHLCENÍ – abych to řekl na plnou pusu, někde v polovině už mě to prostě přestalo bavit.
Resumé: nejsilnější se mi autorka jevila v komorních, dialogových scénách a naopak zcela selhávala ve scénách akčních a dramatických.

MonikaKutá
16.01.2020 3 z 5

A teď zpět ke knize ???? tento příběh se mi líbil. Bylo to trošku něco jiného, než co jsem doposud od Agathy četla a musím se přiznat, že mi tam trochu chybělo napětí. Příběh se mi zdál poměrně vleklý a u rozuzlení jsem nepociťovala téměř žádné překvapení a nadšení. Takže tuto knihu hodnotím průměrně 3/5

petraj30
15.08.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila a tady mi ani nevadilo, že tu není Poirot, nebo sl. Marplová. Kniha mě velmi vtáhla do děje. Bylo to překvapují a strhující. Konec pro mě opět překvapení

PPardinio
09.02.2019 5 z 5

Trošku jiné čtení, což mě právě hodně bavilo. Smyšlená země Herzoslovensko, kde žádný král nevydrží déle než 4 roky, to nemá chybu! Ropná pole a tajemný hrabě Stylptič, jehož podivné jméno překonal jen LÁLA PRECLÍK. Co to? No a k tomu ještě Bublinka, Břežinka a Palička. Jinak ale super knížka, která byla poprvé vydána skoro před 100 lety (1925) a i tak je stále čtivá.

mahdal
04.02.2019 3 z 5

Knihu hodnotím v rámci série od A. Christie. Kniha spadá mezi kvalitnější v autorčině tvorbě. I přes občas "nezáživné" pasáže byla kniha celkem "čtivá". Spletitost postav vám však nedovolí odhalit vraha dříve než na konci! Snažil jsem se do každé z postav nahlédnout z různých úhlů, ale takový konec, jaký mi A. Christie poskytla, jsem nepředpokládal. Autorka mě znovu překvapila. I přesto, že se kniha neřadí mezi "klenoty" z tvorby této autorky, byla kniha dalším střípkem, který mi přiblížil autorčinu tvorbu. Doporučuji.