Boj o trůn

Boj o trůn obálka knihy
Mé hodnocení:

Závěrečná kniha trilogie Svět Tryllů. Wendy Everlyová čelí nepříjemné volbě. Trylly může zachránit před nemilosrdnými nepřáteli jen tím, že se sama obětuje. Pokud se nevzdá Vittře, její lid se ocitne v brutální válce s neporazitelným nepřítelem. Ale jak by Wendy mohla opustit přátele, i když je to jediná možná cesta k jejich záchraně? V sázce je všechno, protože království není to jediné, co by mohla ztratit. Poté, co se zamilovala do Finna i Lokiho, se musí rozhodnout, koho bude milovat navždy. Nakonec zjistí, který z nich dvou je ten pravý. Není však jisté, že se naplnění své lásky dožijí. Všechno směřovalo k tomuto momentu. Má v rukou budoucnost celého svého světa. Je připravená za něj bojovat? 1. vydání. -- zdroj: legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154393/boj-o-trun-XJh-154393.jpg 4.3371

Svět Tryllů / Trylovia 3.

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Fortuna Libri (ČR)

Ascend, 2011

Kniha Boj o trůn

10.08.2020

Tahle kniha mě vážně vzala za srdce. Třetí díl byl nejlepší a epilog mě vážně překvapil.

Pedruska01
20.07.2020

Závěrečný díl se vážně povedl. Autorka nepolevila z toho tempa, čtivosti a přidala tam ještě víc akce a zvratů. Opět mě to vtáhlo a já musela jen otáčet stránky. Nebylo lehké knihu odložit. Rozhodně se to zvedlo, a to výrazně od předešlého pokračování, které jsem označila trochu za "vycpávkový". Některé věci a události se mi zdály bohužel unáhlené anebo lehce nesmyslné, nedotažené, což v té chvíli bylo nemilé, ale celkový dojem mi to naštěstí nezkazilo.
Hlavní hrdinka Wendy ušla obří cestu, a to nejen od prvního dílu, první zmíňky, kdy se mi představila jako rozcapený spratek, až po holku, která je schopná se obětovat za své nejbližší, ale ve smyslu toho, že ještě nedávno odmítala být princezna a nechtěla nic s tím společného. Teď už se role chopila ještě víc než se dá, až mi to přišlo zase nepřirozené, a vrhla se do politiky a chodu království, jak nic. Trochu mě štvalo, že její nejčastější odpověď na důležité otázky bylo "já nevím" a v zápětí (překvapivě) přišla s velkým plánem, kterým se všichni řídili. Neměla jsem s ní problém, oblíbila si ji, ale je fakt, že občas jsem jí nepobírala a kapku mě štvala. Její/autorčino rozhodnutí ohledně "výběru" partnera mě teda vážně překvapilo. Většinou se setkávám s tím, že je to právě ten první než druhý amant. Ale rozhodně to není špatně. Překvapivá změna a vlastně se mi to líbilo.
Druhý hrdina Loki - toho jsem si prostě musela zamilovat. Jinak to nešlo. Hrozně jsem ho měla ráda, bavil mě, byl vtipný a jeho postava byla vážně bezchybná.
Osud třetí postavy Finna jsem nečekala - to že... vlastně nic. Bylo mi to/ho líto. Nejspíš jsem pořád doufala (po celou sérii), kdy, ale autorka to směřovala dávno jiným směrem. Ale ve výsledku nevadí. Možná je to lepší, protože ten konec si prostě zasloužil.
S ostatními postavami jsem neměla problém, naopak, oblíbila jsem si je, byla jsem ráda, že to tak s nimi dopadlo. A děj? Opravdu byl natřískaný akcí, některé kroky se mi zdály tedy zbytečné - jako "záchranná" cesta do Oslinny, ale chápu, stala se tam dost vztahově podstatná věc. Každopádně i tak to byla celkem jízda, člověk se nenudil a prostě, mě se to líbilo. Vůči příběhu jako takovému nemám výhrady.
Moje romantická duše je taky spokojená. To jsem si užívala snad ještě víc, ty vztahové linky hlavních postav. Byl tam náznak trojúhelníku (v celé sérii), ale rychle se to obrátilo. Spíš se vlastně vždycky jednalo o dvojici. Ačkoliv jsem příznivec tohoto geometrického tvaru, tak mi to ale v tomhle případě vůbec nevadilo.
Epilog byl fajn, ale abych pravdu řekla, to, co bylo zase jako minipovídka stranou na samém konci knihy, tak to by měl být ten pravý epilog. Anebo ho tak beru já. A právě to bylo hrozně hezké a milé. Celá ta parta trollů a lidí. Tenhle závěr jsem si opravdu užila, vykouzlil mi úsměv na tváři a přiznám se, i kalné oči. :D
Kdybych to měla shrnout... nevím, proč jsem čekala tolik let, než jsem se k téhle sérii dostala. Je vážně dobrá, líbila se mi a bavila mě (a hned po zavření této knihy jsem měla chuť znovu popadnout druhou sérii - Kroniky Kaninu, které už mám přečtené, a to z jednoho důvodu - abych se do toho světa mohla vrátit znovu). Je to jako celek milé, oddechové, fantasy svět propletený s tím reálným, je to akční, čtivé, romantické a rozhodně jsem se nenudila. Tohle prostě musím hodnotit plným počtem a doporučit nejen jako knihu, ale jako celou sérii. :)

nikiss76
29.06.2020

Závěrečný díl série byl i tím nejlepším. Konečně děj začal běžet svižněji a odehrála se očekávaná bitva s Vittrou. Bohužel ani poslední díl mě nepřiměl změnit názor na hlavní hrdinku. Skončilo to tak, jak jsem očekávala. Celou sérii bych doporučila pouze opravdu mladším čtenářům.

Ewiczka
09.06.2020

I zakončení série mne vlastně zklamalo, mytologie s hadem totálně nedotažená, dyť by se s tím dalo tolik věcí vymyslet, jenže ono to celé velkolepé zakončení vyznívalo spíš jako náhoda, ne že by opravdu objevila něco v historii čím by šlo válčení ukončit! "Bad boy" dostal princeznu a stal se z něj princ krasoň dokonalý milující, král znovu a snad ještě víc než předtím plochá postava, chce moc a království a nic jiného ho nezajímá... A Wendy teda taky se chovala vyloženě "logicky", obětuju se za království (o kterém jsem před pár měsíci nic nevěděla) a budu za mučednici je nějaký ya osvědčený vzorec, tady ale moc nefungoval.... Hlavní a možná i jediná katarze a uspokojení tam pro mne bylo že se Michael-Rhys setkal se svojí matkou, na to jsem čekala od prvního dílu :) K téhle sérii se stoprocentně nikdy nevrátím, ale i přesto kolik tam bylo iritujících málo popisných a logckých pasáží, tak se to svižně četlo.

Peťa2110
02.01.2020

Od tejto serie sa nedá čakať veľa, siahla som po nej ako po oddychovke a bola to skvelá voľba. Číta sa to samé. Seria je originálna tým že je to iný svet, niečo trošku iné. Občas dobre padne odych od všetkých tých upírov/vlkodlakov a pod. Ak od nej nebudete očakávať príliš veľa tak si túto sériu zamilujete tak ako ja. Náročnejšieho čitateľa už bohužiaľ nenadchne a tiež určite odporúčam mladším ročníkom :-)

Elize
17.10.2019

Přestože závěrečná bitva byla kapku odbytá, tak za mě celkově super série, možná o kapku lepší než Kroniky Kaninu, hlavně díky Lokimu, který byl charakteristicky zajímavý, vtipný a zároveň trochu zlomená duše a skutečně jsem si zamilovala Duncana, který je naprosto roztomilý jouda, ale věrný přítel za každé situace. No těžko se mi loučilo s postavami na konci knihy. Doufám, že autorka brzy napíše nějakou další sérii, už dlouho jsem se do něčeho tolik neponořila. Svět, který Amanda vytvořila je pro mě strhující.

DajaF
06.05.2019

Už jsem asi na takové příběhy moc stará!

zinon
07.04.2019

Nebylo to špatné, dobře se to četlo, ale chyběla tomu hloubka. Autorka ve mně nedokázala vyvolat hlubší emoce. Většina postav byla sympatická, ale hlavní hrdinka mi k srdci moc nepřirostla...milostný trojúhelník ušel (nápad dobrý), ale napsat to šlo určitě mnohem lépe.

POZOR SPOILER
Jedinou větší emoci ve mně vyvolalo, když Elora umírala a zpovídala se Wendy. Pak to, co Wendy zjistila, když Elora umřela (ty obrazy o ní). To bylo hodně emotivní. Proto mě mrzelo, že nebyla schopna jí říct mami aspoň jednou, i když i to se dá pochopit.