Svět podle Garpa

Svět podle Garpa https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1053/bmid_svet-podle-garpa-dA9-1053.jpg 4 3403 384

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace – otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The World According to Garp , 1978

Blondiee
19.05.2018 5 z 5

Irving a jeho knižní charaktery jsou pro mě unikáty ve světě literatury... Garp má v tomhle universu svoje zvláštní místo.

elisabeth03
03.05.2018 4 z 5

Já jsem byla trochu zmatená. Bylo mi řečeno, že jsem na tuto knihu mladá a že ji nemám číst. Vzala jsem to jako výzvu a knihu do posledního písmenka přečetla. Přiznávám... byla těžší, ale propracovaná. Určitě se ke knize jednou vrátím. Přinesla mi zmatek, ale taky jistotu, že život je zlý.

Tess.96
29.04.2018 4 z 5

Jedná se o velmi zvláštní knihu, která má pár míst, jenž jsou vynikající a pár míst, které jsou zbytečné a nudné. Velmi se mi líbila místa, když Jenny otěhotněla, Garpova nadrženost a nevěry a také tragická scény s nevěrou a automobily. Naopak si myslím, že výňatky z Garpových knih byly zbytečně a nepodstatné, kniha by tak byla o několik stránek tenčí a přijatelnější. Chvíli mi trvalo než jsem si zvykla na autorův styl psaní, ale nakonec jsem si ho velmi oblíbila a ke konci jsem knihu nemohla odložit. Navíc mě potěšila poslední kapitola, kde se dozvídáme, co se stalo s postavami z knihy, takže jsem mohla v klidu knihu uzavřít a nemusela jsem přemýšlet, co se asi s nimi stalo.

Aptronym
26.04.2018 5 z 5

Vynikajici i kdyz surealne absurdni aneb mozna prave proto.

Květinka008
23.04.2018 4 z 5

Při prvním čtení před několika lety jsem si Garpa zamilovala, nyní jsem se ke knížce vrátila a nejsem tolik nadšená. Asi záleží na rozpoložení... anebo jsem již více kritická k razantním ženám, které přebíjí v mužích vše mužské a dělají z nich bačkory. Chudák Garp to schytal od matky i od manželky :-) A i kdyby člověk zapomněl na celý děj, v hlavě mu vždy zůstane jedinečné početí tohoto člověka, které nikdo nevymyslí - až na Irvinga :-)

gladya
03.03.2018 5 z 5

Svět podle Garpa jsem kdysi dávno začala číst a odložila. Teď jsem to dočetla a jsem nadšená. Zkrátka k některým knížkám musí člověk dozrát. Nejen čtenářsky, někdy si člověk musí i něco odžít.

Je fakt, že postavy jsou často v nějakém ohledu "divní" lidé. Uznávám, že dramatických až katastrofických událostí je tam až moc. Jenže někde pod vší tou absurditou (a že jí tam je dost) je ukrytá hluboká pravda, pravda o lidech, o době, kdy knížka vznikla a v které se odehrává.

Je to vlastně kromě jiného sága vyprávějící o třech generacích jedné rodiny, ale je tam množství jiných postav. Trochu navíc se mi zdál popis osudů tolika postav v závěru, ale je mi jasné, že zrovna to někdo může ocenit.

Některé Garpovy povídky a romány se mi zdály přinejmenším zajímavé. Kladně hodnotím střídání humorných a smutných částí. Zkrátka tahle knížka si pozornost zaslouží.

e.s.e.t.
16.02.2018 5 z 5

Jednoduše láska. Celý Garpův život je dost šokující, smutný, neuvěřitelný a v podstatě úplně hloupý, ale to, jak jej Irving vykresluje, člověka dokáže přesvědčit o tom, že všechno co se stalo v knize, se stalo i doopravdy. Proto třeba hrozně lituji, že "Sexuálně podezřelá" je pouze fiktivní knihou, vydanou v imaginárním světě podle Garpa.

Ondra148
14.02.2018 4 z 5

Někdy moc upovídané, celkově natažené tak na 200% své reálné vytěžitelnosti a málokdy opravdu vtipné. Nicméně přesto všechno dobrá a čtivá kniha, kterou bych asi nejvíce přirovnal k Forrestu Gumpovi. To je ale vyšší liga.

Dagnov157
08.02.2018 4 z 5

Dala bych i pět hvězdiček, ale některé scény z knihy na mě byly tak silné, že jsem je dlouho vydýchávala.

nicolettkaa
25.01.2018 3 z 5

První kniha od Irvinga, kterou jsem četla. Myslím, že bude trvat dlouhou, než si troufnu na nějakou další. Pro mě byla zbytečně moc zdlouhavá, některé pasáže byly vyloženě nudné a těšila jsem se, kdy už skončí. Třeba povídku Penzion Grillparzer bych úplně vynechala. Tři hvězdy dávám hlavně díky některým scénám, které z hlavy jen tak nevymažu.

Sandalkar
13.01.2018 4 z 5

Knihu jsem četla před několika lety, ale některé její segmenty si budu pamatovat navždy. Třeba legendární scénku v autě... Skvělá kniha!

vivienna
28.12.2017 4 z 5

kniha se mi líbila, ale místy zbytečně zdlouhavá, ubrala bych....

Chesterton
20.11.2017 1 z 5

Svérázné, leč celkem dobře čtivé :( Zatím jediný Irving, co jsem četla.

AyaEssa
30.10.2017 1 z 5

Beznadejne uzvanene, bez spadu, o nicem. 300 stranek clovek ceka, ze se vsechny ty divne nerealne situace a jejich nasledky v nejakem bode spoji, ze to cele nabere jakysi smysl - a po dalsich 200 strankach pochopi, ze jen ztracel cas. Pusobi to, jako by autor psal roman po castech, ktere vychazeji v podobe sloupku v nejakem tydeniku, chaoticke, utrzkovite, neusporadane. Milion moznych zapletek a napadu (casto vybornych), ale nic neni dotazeno do konce, postavy se objevuji a zas mizi beze stop. Knizku jsem zakoupila na zaklade mnozstvi pozitivnich recenzi, ale uprimne receno nechapu nadseni ostatnich. Syrovejsi sceny me nijak nepohorsily, spis pusobi prvoplanove ve smyslu "uz tam dlouho nebylo nic zajimaveho, tak tam vrznem nejaky sex". Pritom Irving umi, o tom neni nejmensich pochyb..

Sarhem
27.10.2017 5 z 5

Jak zažít? Kniha je naprosto dokonalá - ovšem musí se dočíst do konce. Začátek byl pro mě popravdě hodně zdlouhavý a bila jsem se do hlavy, že je kniha tak dlouhá. To se ale po pár stránkách změnilo a pro změnu jsem litovala, že není kniha delší. Četla jsem ji jedním dechem a nedokázala jsem se odtrhnout. Některé části jsou nechutné, některé trochu zdlouhavé a o ničem, ale v závěru je to kniha s velkým K a patří k mým nejoblíbenějším. Opravdu stojí za to vydržet a dočíst ji do konce.

ddkk
22.10.2017 5 z 5

Už ten začátek! Početí Garpa je klasika, byť nikoli pro přecitlivělé nátury...A bez dočtení do konce nemá smysl ani začínat se čtením. I mně vadily "autentické" ukázky Garpovy tvorby, ale nešť! Je to jedna z těch knih, kterou chci mít stále v knihovně (a taky že mám :-) )

Danca196
19.10.2017 3 z 5

Kniha plná zvratů a neskutečný příběhů, prostě Irving.

readah
05.10.2017 5 z 5

Skvělé zpracování současných témat, Irving precizně píše a ví, o čem psát.

micha-ella
05.10.2017 4 z 5

Je v tom všechno, je toho hodně a něčeho až moc. například obdivu hlavní postavy k jednomu kousku svého těla.

alexijova
03.10.2017 5 z 5

Kniha, která se opravdu musí dočíst až do úplného konce. A právě kvůli tomu je kniha velmi nepochopená-dočíst ji až do konce zvládne málokdo.
Kdo ovšem vydrží, bude nakonec mít radost.
(bez ukázek z Garpovy tvorby by kniha byla nejen kratší, ale možná i o trochu lepší)