Svět podle Garpa

Svět podle Garpa https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1053/bmid_svet-podle-garpa-dA9-1053.jpg 4 3405 3405

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace – otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The World According to Garp , 1978

Darknessfriend
19.09.2017 5 z 5

Na tuhle knihu a životní pribeh nikdy nezapomenu.Diky mami diky pane Irving plny počet.

Boby17
15.09.2017 3 z 5

Nemám ve zvyku knihy nedočíst, ale tady jsem měl namále. Musel jsem dost zatínat zuby, abych to zvládl. Pravda, byly tam scény, které mám v paměti dodnes, ale jinak z mého pohledu žádná hitparáda. Takže za tři.

Dajda
14.09.2017 5 z 5

Příjemně nepokojné čtení..jakoby celý děj směřoval ke konci..doslova - konec knihy a jeho stručné popsání dalších osudů protagonistů pro mě byl nejsilnější

katrin.ka
29.08.2017 5 z 5

vrátila jsem se ke knize po mnoha letech a královsky jsem se bavila... svižný a nesmírně vtipný satirický obraz Ameriky a současného světa vůbec... stále aktuální...

MilkyA
09.08.2017 2 z 5

Veľmi výtečne napísaných 608 strán o hovne. Irving čau zase v ďalšom živote, keď sa pomýlim.

Pablo7
29.07.2017 5 z 5

Kniha je plná neuvěřitelných situací. Život Garpa je už od narození výjimečný. Je to dobře napsáno. Snad jen ukázky z Garpovi literární tvorby mě ne vždy bavili. Přesto jsem se dost nasmál. Ke knize se chci vrátit.

markettH
27.07.2017 5 z 5

Tuto knihu jsem měla v povinné četbě k maturitě. Zpočátku jsem k ní přistupovala s nejistotou, jestli nebudu muset všechny stránky pouze přetrpět, ale přišlo příjemné překvapení. Garpa jsem zhltla a všem ji doporučuji :-) Jen je škoda, že příběh uplyne až příliš rychle.

slaska77
26.07.2017 4 z 5

Knížka je to milá, ale ve srovnání s Pravidly moštárny, která jsou prostě boží, jsem se neubránila maličkému zklamání. Obdivuji autorovu představivost a jistě přečtu i něco dalšího.

Audrina
12.07.2017 4 z 5

Kniha, která se rozhodně nebude líbit všem. Irving má celkem dost specifický styl psaní, který buď rádi máte a nebo ne. Svět podle Garpa je jedinečný v příběhu samotném...kniha o spisovateli, ve které se přímo objevují úryvky z jeho děl. Bohužel se v ní často střídají části, které jsou skvělé, a od kterých se nedokážete odtrhnout s těmi, které vás celkem nudí.

Klarinecka
23.06.2017 2 z 5

Jen dve hvezdicky. Irving za to nemuze. Muze za to nakladatelstvi, ktere odvedlo opravdu mizernou praci. Ta kvanta hrubych pravopisnych chyb a preklepu na kazde strance mne poradne hnula zluci a dokonale mi otravila cele cteni :(

Terezz123
18.05.2017 5 z 5

Neuveritelne čtivá kniha, spíše pro takové zklidnění, kdo v tom nenajde zalíbení a knihu nepochopí tak se mu líbit nebude

pauele
16.05.2017 3 z 5

Odpočúvané ako audiokniha, kde pan Zahálka dáva románu poriadnu pridanú hodnotu. V knihe sa striedajú výborné a nápadité časti s nudnými a zdĺhavými. Miestami som mal dojem, že by pan Irving mohol takto pokračovať do nekonečna. Odbočky a z odbočky ďalšie odbočky a ešte ďalšie. Nie nemôžem to kritizovať, ale ani to nejde pochváliť. Bude mi to počúvanie chýbať, som však rád, že to mám za sebou. A taký je vlastne celý "svet podľa Garpa".

Ence
25.04.2017 2 z 5

Vydání osmé, v EMG páté a asi na deseti místech je místo Garp napsáno Gael? Trochu s podivem (nemá vliv na mé hodnocení).

tlllk
24.04.2017 4 z 5

na rozdiel od jeho predchádzajúcich kníh som si tu vyslovene neobľúbil ani jednu z postáv, ani tá otázka feminizácie spoločnosti ma zas tak neoslovuje, ale ako celok to malo opäť hĺbku a pointu nad ktorou budem ešte dlho rozmýšľať.

najviac ma ubíjali tie časté odbočky na rozpracované poviedky, kde som nevidel priamy súvis s prebiehajúcim dejom, ale ako audioniha to bolo znesiteľnejšie.

francouz
02.04.2017 3 z 5

No musím říci, že jsem se místy opravdu trápil. Knížka střídala moc hezké okamžiky s fadní nudou, která mi protékala mezi prsty. Ale na druhou stranu je pravdou, že zde člověk najde spousty pěkných a poučných myšlenek, které jaky by najednou vystupují z běžné šedi. A je to víc než dráždívé, ten pohled, který nám připadá známý, jako by byl náš a podruhé jako by k nám někdo promlouval z dálky, protože mu není vůbec rozumět. Ano a hlavně pozor na spodního víra.
Každá doba bojovala se svými předsudky, doba poválečná v Americe, nebyla vyjímkou.

Sonik19
17.03.2017

Kvůli dvoum posledním stránkám poslední kapitoly ta kniha stála za to..jinak to bylo utrpení číst, pořád sem čekala co se stane a o čem to je...Bohužel nepatřím do sorty lidí, která se zvládla ztotožnit se smýšelním pana Garpa.

Marbo
11.03.2017 3 z 5

Svět podle Garpa - další freska poválečných USA, tentokráte z pohledu zdravotní sestry a spisovatele. Irving moc dobře vystihl ten typ lidí, co huláká svou pravdu a každý, kdo se odváží mít názor opačný, je hnusák, fašoun, rasista, komunista ( poznáváte se ? měli bychom, v tomhle žijem ). Knihu však sráží závěr, nesedly mi pasáže z Garpových knih a hlavně vymlácení postav v Shakespearovském stylu. Ke knize se určitě ještě vrátím.

Misty_blog
03.03.2017 5 z 5

Původně jsem si knížku vybrala jen kvůli povinné četbě a ani ve snu by mě nenapadlo, že by se mi mohla začít líbit. Jak jen jsem se spletla! Svět podle Garpa je tak skutečný, a život po Garpovi.. :) Líbí se mi Irvingův styl psaní (překvapivě). Příběh měl hlavu i patu, a postavy byly přesně takové jaké by být měly. Je tam tolik skvělých myšlenek, které stojí za zapsání. Protože, ve světě podle Garpa jsme všichni smrtelné případy. za mě 5* :)

Ema22
27.02.2017 5 z 5

Dokonalé polytematické dílo, postmoderna jak vyšitá. Hodně mě baví samotný proces psaní, i když některé Garpovy texty malinko pokulhávají. Ale jinak jsem při každém dalším čtení nadšena. Tolik myšlenek, které stojí za zaznamenání. Pozor na Spodního víra!

roman9739
27.02.2017 5 z 5

Laskomina. Jsem moc rád, že jsem před lety, pro nepochopení, tuto knížku odložil. Teď jako dvojnásobný otec jsem si na ní smlsnul. Od této chvíle bude pro mě svět před a po Garpovi. Souhlasím s autorem v tom, že existují knihy, které mohou ovlivnit Váš život.