Svět podle Garpa

Svět podle Garpa https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1053/bmid_svet-podle-garpa-dA9-1053.jpg 4 3403 384

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace – otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The World According to Garp , 1978

Peršanka
23.11.2018 5 z 5

Hodnocení? Ne, raději si to přečtěte sami :)

Patapuf
04.11.2018 4 z 5

Je to velmi dobrý příběh a jako takový se hůře čte, ale dlouho vydrží v hlavě.... Příběh sám o sobě je takový občas veselý a občas smutný, ale po přečtení na mě padla velká melancholie, hlavně kvůli ukončení.... mám raději, když si naivně přestavuji, že žijí věčně...

Anulek
28.10.2018 5 z 5

Skvěle čtivá knížka! :)

marhoul
21.10.2018 5 z 5

Garpa jsem vláčela v batohu a tak jsem se nad ním trápila...Až jsem ho dočetla a všechno se to najednou nějak usadilo a já jsem zjistila, že je to opravdu jedna z těch Knih s velkým K. Chtělo si to "odtrpět".

Pavlusa007
15.10.2018 2 z 5

Jedna z nejnudnějších knih, které jsem kdy četla. Jedna postava nesympatičtější než druhá. Vím, že to bylo kvůli nastavení zrcadlu americké společnosti :) atd., ale dočetla jsem jen kvůli čtenářské výzvě.

tygřík2
09.10.2018 2 z 5

Bohužel, nepochopila jsem jednání ani jedné postavy.

hu_87
06.09.2018 3 z 5

Jestli má něco splňovat kritéria pro opravdu divnou knížku, pak je to tahle. Dodneška mě dostává vzpomínka na tu část, kdy jeho matka znásilnila nějakého chlapíka, aby mohla otěhotnět.
Nejméně polovina kniha se mi četla velmi špatně a stálo mě to hodně přemáhání.

Ran
29.08.2018 3 z 5

Někdy mi přišlo, že se autor trochu moc rozepisuje, ale jinak se kniha četla dobře.

dagmar7365
28.08.2018 5 z 5

Svět podle Garpa jsem četla před 20 lety a jak už to tak u mě bývá, zůstal mi jen pocit, že to byla výborná kniha. Tak jsem si ji přečetla znovu, abych si tento dojem zcela oprávněně potvrdila. Svět podle Garpa vyšel před 40 lety, nicméně ani za tu dobu neztratil nic ze své aktuálnosti. Téma feminismu, jinakosti a tupého stádního připojování se k různým aktivitám, bez toho aniž by lidé přemýšleli, proč dělají, to co dělají, je stejně živé jako bylo tehdy. Stejně jako touha T.S. Garpa po obyčejném průměrném životě a bezpečí pro svou rodinu.

jfialova
22.08.2018 5 z 5

Středoškolská kultovka, kterou jsme četli jedním dechem a dlouho o ní diskutovali :-) Filmové zpracování jsem viděla s mnohaletým odstupem a není to ono :-( Mnoho momentů z knihy pořád nosím v hlavě a i když jsem pak od Irvinga přečetla skoro vše, co napsal, Garp je prostě jednička.

Eeli
12.08.2018 3 z 5

Mé dojmy jsou hodně rozpačité. Jako kdyby kniha balancovala na hranici mezi geniálním a šíleným, následkem čehož se musela stát kultovní záležitostí. Tento příběh o životě spisovatele, který "zavrhoval myšlenku, že umění má vůbec nějakou společenskou hodnotu", je hodně nadsazený, ale hlavním znakem je dle mého názoru taková smutná, až tragická grotesknost. Mnoho pasáží se stalo notoricky známými a stály za přečtení, v jiných místech jsem měla pocit, že už to nevydržím a knížku odložím. Protože se jedná o klasiku, jsem ráda, že jsem vydržela, ale jednou a dost...

alzbeta4340
11.08.2018 4 z 5

Román jsem četla jako studentka několikrát a stal se jedním z mých nejoblíbenějších. Teď po letech jsem Garpa poslouchala jako audioknihu a bohužel už mě tak neoslovil. Vlastně se mi nejvíc líbila část z Vídně a Garpova povídka o penzionu, což je přesně to, co mě jako mladou dívku bavilo nejmíň.
Je zajímavé zjistit, jak se může vnímání knihy čtenářem během let změnit. Spíše ze sentimentality dávám 4 hvězdičky.

de_baques
20.07.2018 2 z 5

Po jediném Holdenovi z Kdo chytá v žitě, zde autor představuje celou plejádu vyšinutých jedinců, kteří se stali objetí vzorové idiotky (nikoli v lékařské terminologii) Jenny Fieldsové.

Kniha názorně ukazuje, jak život v takovéto rodině (narušená matka, otec nikde) tragicky ovlivňuje Garpovu povahu a neschopnost normálního života. Zpočátku zajímavý příběh se postupně dostává do roviny, kdy sledujeme osudy skupiny poblouzněných cvoků, kteří mění pohlaví, vyřezávají si jazyky, berou a přátelí se mezi sebou a jsou na svůj stav v podstatě pyšní.

Do toho nám autor jako vycpávku prodává nějaké své jiné nepovedené povídky pod fiktivní značkou T.S. Garpa a z románu se tak stává jakýsi mnohoznačný kompost, ve kterém si zřejmě dle mínění autora má každý najít co ho zaujme. Kniha ve své době jistě šokovala (záměrně - reklama zdarma) a stal se z ní hit, dnes, kdy už ztratila punc originality, jí pomáhá pouze jméno slavného autora.

ypres.bass
15.07.2018

nezvládl jsem to víc jak do půlky

Mirka2778
11.07.2018 1 z 5

Jedna hvězdička za autora, kterého mám poměrně oblíbeného a do odpadu určitě nepíše. Jinak tahle knížka opravdu nebyla pro mě, nepochopila jsem ji, vůbec.

PetrKral
01.07.2018 3 z 5

Dobré, ale místy neuvěřitelně zdlouhavé...

Summer7
27.06.2018 5 z 5

Knihu jsem četla už dávno na střední škole jako povinnou četbu. Takže jsem od ní mnoho neočekávala. Kniha mě nadchla a zamilovala jsem se do ní. Některé situace jsou poměrně absurdní, na druhé straně to jsou situace a události, které nám přináší život a my je neovlivníme.. Postavy jsoi hezky vykresleny a každá má správný charakter. Kniha utíká rychle a děj je pestrý a svižný. Klasika literatury, určitě si ji přečtu jednoi znova. Film je nic moc, ale kniha je vždy lepší. Časem určitě vyzkouším další knihy autora :-)

aliali
20.06.2018 3 z 5

Přečteno v rámci výzvy 2018, nebyl to úplně šálek mé kávy, nicméně věřím, že své čtenáře tahle kniha zcela určitě má.

Frupet
14.06.2018 5 z 5

Kniha plná tragikomických situací a absurdních postav. A z nějakého důvodu to funguje. Knihu jsem četla s chutí. Vlastně nejen knihu autora Irvinga, ale i knihy a povídky autora Garpa.
Při čtení se mi z paměti občas vynořily scény z filmu a především obličej Robina Williamse. Nicméně film byl pouze slabým odvarem knihy. Složité charaktery postav se ve filmu nepodařilo zachytit tak přesně, jak by bylo potřeba k pochopení jejich jednání.

Strnady095
05.06.2018 5 z 5