Svědectví o životě v KLDR

Svědectví o životě v KLDR https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457486/bmid_svedectvi-o-zivote-v-kldr-msu-457486.jpg 5 3044 648

Dění v Severní Koreji bedlivě sledují média a politici po celém světě, přesto se k nám z této země dostává jen velmi omezené a cenzurované množství informací. Kniha koreanistky Niny Špitálníkové, která přináší sedm rozhovorů se severokorejskými uprchlíky, proto představuje mimořádně cenný a unikátní příspěvek k poznání jednoho z nejtužších autokratických režimů na světě. Jak funguje severokorejská indoktrinace? Co pro tamní obyvatele znamená trojice zbožštěných vůdců? Jaký je rozdíl mezi životem na vesnici a ve městě? Na tyto a mnohé další otázky najdete odpověď ve strhujících výpovědích sedmi silných osobností, které se rozhodly riskovat vlastní život, utéct z KLDR – a poznat svobodu.... celý text

Čmeláček
13.08.2022 5 z 5

Výborná kniha, čte se jedním dechem, ale tohle budu hodně dlouho rozdýchávat. Do KLDR fakt nikdy, ani za zlatý tele ne!

Nikola086
09.08.2022 4 z 5

Opravdu silné příběhy, u kterých se nestačíte divit, co vše je ještě možné ve 21. století. Dočtete se o totalitě, o které jste ještě neslyšeli, dočtete se o ztrátě lidskosti, smutku a hlavně i strachu.
Bohužel jednu hvězdičku strhávám za hloupé otázky autorky. Výpověď byla pro mě dost jasná, ale autorka se stejně chtěla ujistit.

Romča11
08.08.2022 5 z 5

Tak tohle byla síla! Tahle kniha je opravdu výborná! Nikdy by mě nenapadlo, že na světě může být země, kde to takhle funguje. To, co se tam děje, je strašné.
Nina Špitálníková dokázala skrz rozhovory s uprchlíky ze Severní Koreji skvěle popsat a vysvětlit, jak to v téhle zemi chodí a funguje. Dokázala to tak skvěle, že mě z příběhů uprchlíků až mrazilo.
Kniha je opravdu skvěle zpracovaná, autorka se ptá na ty správné a skvělé otázky. Ptá se tak, že se dostane opravdu do hloubky a do detailů, které jsou ale zásadní a hrůzostrašné.
Vybrané rozhovory a příběhy zpovídaných jsou opravdu velmi silné a hodně dobře vyprávěné a to i díky správným otázkám autorky.
Některé příběhy jsou opravdu dlouhé a místy se trošku táhnou, ale vždycky po pár stránkách opět naberou spád, když se autorka otázkami přesune k jinému tématu.
Tuhle knihu si určitě musíte přečíst. Pokud si myslíte, že je to v Severní Koreji strašné, tak po přečtení téhle knihy zjistíte, že je to ještě horší, než jste si mysleli. Určitě doporučuju všem! Tahle kniha vám otevře oči.

ladna
05.08.2022 4 z 5

Silné příběhy jsem často četla se slzami v očích.

Jafe
29.07.2022 5 z 5

Něco člověk o KLDR ví a pak zjistí, že všechno je to děsivější než ty nejhorší představy.
Oceňuji, že výpovědi jsou od různě starých lidí, různého pohlaví a z rozdílných sociálních vrstev. Tahle kniha se silně otiskne do vědomí.

Marketa1994
28.07.2022 5 z 5

Skvělý.
Vhled do země, o které se přeci jen pořád tolik neví. O to zajímavější nebo někdy až nepochopitelné popisování situací ,,normálního života” v nenormální zemi.

Noisette73
27.07.2022 5 z 5

Tohle byla jízda!
Tolik si toho člověk při čtení uvědomí, korejce jsem litovala a jen měla oči navrch hlavy a brada mi co chvíli padala také. Nemám slov.....
Dozvíte se zde i to co nechcete.

Kira283
27.07.2022 3 z 5

Musím se přiznat, že mě moc nebavil styl psaní, ale víc mě táhlo poznání o KLDR, takže jsem knihu dočetla. A nelituji. Moc lidí nemá možnost se podívat a zažít si pravou Severní Koreu, ne jen představení dělané pro turisty. Musí vás mrazit, když si uvědomíte, že v dnešním moderním světě se děje něco podobného. KLDR je ukázkovým příkladem, jak funguje propaganda a jak si s osudy několika milionů lidí může hrát pár vybraných jedinců...

1alena1
27.07.2022 5 z 5

Co dodat ?
Kniha by měla být povinnou četbou úplně pro všechny. Nevím jak dlouho mi to bude trvat, ale vzpomenu si na ní při každém jídle, při každém otevření plné ledničky, při každém nákupu. Také při každém televizním rozhovoru o naší současné "tíživé" situaci, o naší "nesvobodě".
O této knížce se nedá psát, ta se musí přečíst. Děkuji autorce.

Lenny33
23.07.2022 5 z 5

Děsivé čtení, hlavně když si uvědomíte, že se něco takového děje i v dnešní době. Něco málo jsem o Severní Korey věděla, ale mnoho informací z této knihy pro mě bylo šokujících, někdy až nepochopitelných. Musím ocenit autorku, za skvěle vedené rozhovory i celkové zpracování výsledné knihy.

manasx
22.07.2022 5 z 5

Super formát s šíleným svědectvím. Bála jsem se, jak takovou knihu budu dlouho "louskat" a za dva dny bylo hotovo. Nedá se to moc odložit. Příliš vážné, zarážející, pobuřující, NEUVĚŘITELNÉ. Doufám, že si to přečte hodně lidí a hodně mladých lidí.

vlkove
21.07.2022 5 z 5

Velice dobře odvedená práce. Chválím jak obsah, tak formát a grafické zpracování. Knihu všem doporučuji. Rozhovorů bych snesla klidě i více, je to až neuvěřitelné jak je KLDR izolováno a jak málo toho celkově víme.

marketa.ul
18.07.2022 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Co víc říct než že potřebuji VÍC. Na Severní Korei je něco děsivě fascinujícího.
Těším se, až Nina vydá svou první beletrii, kterou prý aktuálně píše.

Voliarty
13.07.2022 3 z 5

Dostal som ako darček a vôbec som nevedel, čo čakať. Preto ma zo začiatku prekvapilo, že sa jedná vlastne o zbierku rozhovorov. Nakoniec som bol ale spokojný. Za mňa slečna Špitálníková vedela, ako chce dané rozhovory viesť a na čo sa pýtať (síce to znie ako zrejmá vec, ale urobiť dobrý rozhovor nie je až tak jednoduché). Častokrát sa pri rôznych respondentov pýtala na to isté (vojna), vďaka čomu čitateľ dostáva viac rozdielnych pohľadov na určitú vec (i keď tak rozličné zas neboli).

Mal som pocit, ako keby som čítal Orwella, alebo inú sci-fi knihu o totalitnom štáte. Človeku sa ani nechce veriť, že toto sa dialo/deje niekde na svete, zatiaľ čo on sedí na zadku a píše na tento web vyjadrenia ku knihám. Pri niektorých textoch mi to prišlo skoro až za vlasy pritiahnuté a moc sa mi tomu nechce veriť. Čo ma mierne prekvapilo, tak že korupcia v Kórei je väčšia, ako v Gothame (fiktívne mesto, po ktorom lieta superhrdina Batman).

Musím pochváliť pekný prebal a aj vnútorné ilustrácie.

Jedná sa o zaujímavú knihu, ktorá ponúka bližší pohľad na krajinu, pri ktorej máte pocit, že čítate antiutopistický román. Ono to ale nie je román, ale realita.

mazlak
12.07.2022 5 z 5

Když jsem bral tuto knihu do ruky, bál jsem se co to bude za nudné, novinářské čtení formou reportáží. Jak jsem byl překvapen. A tu knihu jsem jen s obtížemi odkládal. Audiokniha pak byla jen zkrášlením tohoto díla. Jen ta fakta jsou opravdu hrůzná. Jeden by řek, že vymývání mozků už dnes neprojde a lidé prozřeli.

Marcela52
12.07.2022 5 z 5

Pokud se vám zdá, že žijete ve státě, kde není vše v pořádku, začtěte se do strhujících výpovědí sedmi lidí, kteří se rozhodli riskovat vlastní život a utekli z KLDR. Autorka těchto rozhovorů vystudovala koreanistiku a jako první žena ze Západu absolvovala stáž na univerzitě v Pchjongjangu. Severní Korea je v současné době nejuzavřenější zemí, o které se dovídáme jen prostřednictvím médií. Země, která je po desetiletí ovládána dynastií Kimů, se nám bude zdát absurdní, ale my, dříve narození, bychom si měli připomenout, že i my jsme ze strachu vylepovali do oken československou a sovětskou vlajku a volili jedinou stranu. Už jsme zapomněli na ubíjející šeď, ve které nechybělo nic, kromě svobody. Tak čtěte a přemýšlejte...

Jarrée
11.07.2022

Knihu jsem nedokázala dočíst. Nepochybuju o tom, že je putavě a zajímavě napsaná, ale ta fakta o životě v KLDR jsou šílená. Z ideologie, která doslova vymývá mozky, se mi dělalo špatně.

Akinimod25
03.07.2022 5 z 5

Autorka knihy si dala záležet s různorodostí zvolených respondentů. Kniha tedy nabízí pohled na různé společenské vrstvy. Audiokniha byla rovněž skvělá.

Andrea864
29.06.2022 5 z 5

Skvěle napsaná kniha s velmi dobře zvolenými respondenty. Výborně vedené rozhovory nám ukazují neuvěřitelnou, mnohdy až absurdní realitu života v KLDR. Život v KLDR je plný strachu, bídy, nedostatku, nespravedlnosti, nadřazenosti a všudypřítomné ideologie. Doporučuji.

domihruzkova
29.06.2022 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha a to tomu dalo ještě další rozměr. Člověk poslouchá jednotlivé rozhovory a je šílené, co se na druhé straně děje, jak tam lidé žijí, jak se chovají a jak to vnímají.