Svědectví o životě v KLDR

Svědectví o životě v KLDR https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457486/bmid_svedectvi-o-zivote-v-kldr-msu-457486.jpg 5 3047 648

Dění v Severní Koreji bedlivě sledují média a politici po celém světě, přesto se k nám z této země dostává jen velmi omezené a cenzurované množství informací. Kniha koreanistky Niny Špitálníkové, která přináší sedm rozhovorů se severokorejskými uprchlíky, proto představuje mimořádně cenný a unikátní příspěvek k poznání jednoho z nejtužších autokratických režimů na světě. Jak funguje severokorejská indoktrinace? Co pro tamní obyvatele znamená trojice zbožštěných vůdců? Jaký je rozdíl mezi životem na vesnici a ve městě? Na tyto a mnohé další otázky najdete odpověď ve strhujících výpovědích sedmi silných osobností, které se rozhodly riskovat vlastní život, utéct z KLDR – a poznat svobodu.... celý text

martinasudová
17.01.2023 5 z 5

Člověk neví co k této knize napsat... Snad že si jí všichni musí přečíst.
Neuvěřitelně silné příběhy lidí, kteří žili ( a přežili) ještě v neuvěřitelnější zemi.
Doporučuji!

xxtom
12.01.2023 5 z 5

Hodně silné rozhovory se Severokorejci, kterým se povedlo utéct přes hranice.

L.Helena
07.01.2023 5 z 5

Obsah rozhovorů je natolik úděsný, že cokoliv bych k tomu chtěla dodat, nedokázala bych vyjádřit víc, než již bylo řečeno. Autorka odvedla skvělou práci, kladla přesné otázky, přitom je cítit, že se ke zpovídaným osobám chovala citlivě a s respektem. Když jsem knihu začala číst, myslela jsem, že si každý den přečtu tak jeden dva rozhovory, jenže jak jsem se začetla do prvního, nedokázala jsem přestat. Přestože obsah je doslova šokující, tak jeho literární zpracování je opravdu výborné.

zuzulique
02.01.2023 5 z 5

Čítať knihu Svědectví o živote v KĽDR je ako ocitnúť sa v dystopickom svete, ktorý poznáme z románov od Atwood alebo Orwella.

Nina Špitálníková napísala knihu obsahujúcu sedem rozhovorov so severkórejskými utečencami, ktorí riskovali svoj život a rozhodli sa spoznať slobodu. Vhodne zvolila ľudí rôznych profesií a veku a poodhalila svet, v ktorom platia šialené pravidlá. Výborné, no nesmierne ťaživé čítanie, pri ktorom mi stískalo srdce, hlavne pri posledných vetách jednotlivých rozhovorov. Mala som chuť tých ľudí objať a poplakať si s nimi. Všetci prišli o svojich blízkych a možno sa už nikdy nedozvedia, čo sa s nimi stalo a či prežili.

Za posledné dva roky sme svedkom toho, ako ľudia zneužívajú slovo sloboda a nepoznajú jeho skutočný význam. Už len môcť si prečítať práve takúto knihu predstavuje jeden z jej významov.

Dolik13
01.01.2023 5 z 5

I přesto, že jsem viděl snad všechny dokumenty, které se k Severní Koreji vztahují, tak i tak mě dokáže život v této zemi i nadále fascinovat a šokovat. To jak tato země funguje, jakým způsobem se tam žije a jakým způsobem lidé přemýšlí.

Říkám si, že i kdyby západ dokázal Severní Koreu osvobodit, jak dlouho by trvalo změnit myšlení lidí, kteří jsou už po odstřihnutí pupeční šňůry učeni k tomu, aby nenáviděli Ameriku a spol?

Ivaksa
01.01.2023 3 z 5

Kniha je opravdu velmi důležitým svědectvím a mělo by podle mého názoru zatlačit na systémy západních vlád, které by si měly sáhnout do vlastního svědomí. Určitá tolerance, obchodování, diplomatické styky, nebo možnost studia "Kimů" na západních univerzitách, myslím není v pořádku. Osobně mě nejvíc zaujal příběh studentky a důchodkyně. Představovala jsem si však, že otázek bude o něco více a konfrontace s realitou důkladnější. Stěžejním prvkem četby se tak jeví převážně snaha šokovat...

lenkaBajza
31.12.2022 5 z 5

Skvele cteni. Zajimave a zasnouci pribehy,ktere nuti k zamysleni-jak lidstvo dela stale ty stejne chyby porad dokola…jak je vubec mozne,ze je dela ve 21.stoleti??

iceVS
31.12.2022 5 z 5

Člověk se vzteká, nechápe, je smutný, frustrovaný, naštvaný...
A já osobně jsem ráda, že žiju tam, kde žiju.

Přečti_si
30.12.2022 5 z 5

Super knížka, přečtená za den. Velice dobře zpracované, zajímavé téma. Must have každé knihovny. :)

SuzukiZ
29.12.2022 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, ve které autorka dokáže přiblížit tak těžké téma jako je život v KLDR s nadhledem. Objektivitu a vysvětlení některých událostí jednotlivým rozhovorům dávají autorčiny poznámky pod čarou s historickými vsuvkami.
Nejvíc mě překvapil poslední rozhovor s důchodkyní, která ač žije 20 let v Jižní Koreji, nedá dopustit a stále uctívá Kim Ir-Sena a nevěří ani trošku “západní propagandě,” která má odlišný výklad historie

kalinkacz
26.12.2022 5 z 5

Po naprosto vynikající knize Mezi dvěma Kimy jsem musela sáhnout i po Svědectví o životě v KLDR!
Jedná se o soubor rozhovorů Niny Špitálnikové s lidmi různého věku i povolání, kteří utekli ze Severní Korei. Tato kniha ještě předčila má očekávání… Bylo to tak silné, upřímné, bolestivé a nezapomenutelné…
Tohle by si měl přečíst prostě každý, bez výjimky!

aktijnov
25.12.2022 5 z 5

Velmi silné příběhy ze země, která fascinuje a zároveň děsí.

JaneH
22.12.2022 5 z 5

Kniha se mi četla hezky, i když jsem denně mohla přečíst maximálně dvě kapitoly. Cítila jsem vztek, absurditu a občas mi bylo až fyzicky zle. Ale i proto si myslím, že ta kniha je tak krásná. Je prostě přesně taková, jaký je život v KLDR. Líbilo se mi, že lidé, kteří zde popisovali své životy, byli z různých společenských vrstev. Mohli jsme proto sledovat, jak rozdílný život Severní Korea nabízí. Od chudoby po blahobyt, přesto sledováni na každém kroku a bez svobody i u sebe doma. Pro mne osobně je to něco nepředstavitelného.
Po dočtení knihy jsem toho stále plná. Dlouho se mi nestalo nic podobného. Dle mého názoru by si knihu měl přečíst každý. Často totiž zapomínáme, jak krásně se vlastně máme. Tohle uvědomění se hodilo i mně.
Nejvíce mne bavil příběh studentky, feministky a řidiče.

sgjoli
18.12.2022 5 z 5

Byť mám knihu doma v tištěné podobě, nakonec jsem vyposlechla audio verzi, kterou Nina Špitálníková namluvila s dalšími sedmi lidmi (narátory). Jedná se tu totiž o sedm velmi silných a emotivních rozhovorů, které do jisté míry poodkrývají život v KLDR - autorka tu totiž zaznamenala rozhovory s lidmi, kterým se podařilo ze zmíněné země utéct.
Tušila jsem, že život v Severní Koreji není procházkou růžovým sadem, ale výpovědi konkrétních lidí mi ukázaly, kolik toho o této zemi nevím. Jak náročné musí v Severní Koreji žít. A jak moc odvahy to, zdá se, chce, aby se člověk odhodlal utéct za hranice a ještě o tom třeba někomu vyprávět.
Audio kniha je silná v tom, že když rozhovory slyšíte namluvené, tak to mluvené slovo nějak víc člověka podle mne zasáhne. Aspoň na mne to tak působilo. Nějak jsem měla dojem, že dokážu více vnímat, že za těmi rozhovory opravdu stojí skuteční lidí - že jsem se neocitla v nějaké bizarní alternativní verzi našeho světa, ale v realitě jednoho konkrétního státu. Narátoři do toho vložili kus svého lidství a uměli zdůraznit naléhavost a sílu jednotlivých osudů. Nevím, jestli má slova teď dávají aspoň trochu smysl... nicméně mluvené slovo mi v tomto případě hodně pomohlo vnímat...
Knihu si určitě přečtu i ve fyzické podobě. Jednotlivé příběhy totiž obsahují mnoho pro mne nových informací, že se i při druhém probírání touto knihou dozvím něco nového, co mi třeba teď uniklo.
Zároveň mi připadala zajímavá myšlenka, kterou sama paní autorka zmiňuje v úvodu knihy - to, že se při rozhovorech snažila být nezaujatá a nesoudit lidi na základě jejich zkušeností. Uvědomila jsem si, jak snadné je k tomu sklouznout a soudit, ač sami nikdy nebudeme kráčet ve šlépějích těch lidí a bez vlastní zkušenosti nebudeme přesně chápat, co přesně cítili, proč si co mysleli a proč se chovali, jak se chovali, aby v Koreji přežili.
Pokud se chcete seznámit s tímto tématem, zajímá-li vás život obyčejných lidí v takové zemi, jako je Severní Korea, určitě mohu doporučit.

Ajinka126
16.12.2022 5 z 5

Audiokniha - naprosto ohromná! Četba, audio doprovod, režie. Wow. Wow.

Co se samotného dialogu s obyvateli Severní Koree, tak obash je stejěn silný. Úžasně kladené otázky, dobře řízený rozhovor. Všechna čest autorce.

To všechno dohromady dává uvěřitelný, tragický a dojmený pohled na tamní život. Také je vidět, jak nechutně dokonalý systém si tam vytvořili. Nevěří ani vlastní manželce (ano, z domluveného svazku), tak jak by se mohli organizovat, aby si pomohli.
Tragicky krásné. Hltala jsem každou minutu.

Rozhodně doporučuji a jako audiokniha je to masterpiece!

betička
09.12.2022 5 z 5

Neuvěřitelně silná knižka.
Zajímavé jsou ty momenty, kdy lidé říkají, že je vlastně nenapadlo, že je špatné, že jsou kontrolováni na každém kroku, že nemůžou nikomu věřit, nemají kamarády, že jsou lidé rozděleni na třídy, že umírají hlady atd. To vše tu už v průbehu staletí bylo ... nic z toho není úplná novinka v dějinách, ale děsivé je to, že se to všechno děje dnes a na jednom místě.
Něco mi přijde tak strašně absurdní a nereálné, ale pak si člověk uvědomí, že oni když nic jiného nepoznali, tak neví, že se může žít jinak ... pravidelná kontrola bytů a domů; když najdou šaty, které při minulé kontrole nebyli, tak hned jsou konfrontováni, kde je vzali; k obrazu vůdce dostanou bílé rukavice, aby mohli kontrolovat jeho vyleštění; informace v médiích, že 2 jídla denně stačí pro zdraví severokorejského lidu a jako důkaz video s mužem, který když snědl oběd, tak zemžel; muž, který byl zaměstnán jako opravář strojů a přitom to nikdy nestudoval, nic o tom nevěděl ....

B-artX
08.12.2022 5 z 5

Velmi zajímavá a silná knížka. Špitálníková skrze sedm rozhovorů ukazuje, jak funguje nejtotalitnější stát na světě, jak se tam žije obyvatelům a jaké strasti život v KLDR přináší. Autorka inteligentně dělá průřez napříč věky, gendery a povoláním respondentů a přináší tím v rámci možností kompletní pohled na jednu zemi skrze sedm lidí. Moje nejoblíbenější části byly výpověď studentky a seniorky. Studentčino náhlé odloučení od rodiny a nejistota, co se s nimi stalo, bylo velmi silné a neodkážu si představit, že bych zažil něco podobného. Její výpověď byla hlavně zajímavá z emoční stránky, po té psychologické a informační byla ale nejlepší seniorka. Až náboženská láska k vůdci Kim Ir-senovi, trvající víceméně celý život, byla něco, co mě neuvěřitelně fascinovalo, protože to je pro mě jako moderního Evropana něco velmi vzdáleného.
Určitě doporučím všem čtenářům 15+. Myslím, že to může každému něco dát a trochu ho vrátit do "reality" toho, co se na světě stále bohužel děje.

Metla
06.12.2022 5 z 5

Když máte pocit, že se ve vaší vlasti leccos obrací pos*aným navrch, neuškodí si přečíst / poslechnout něco o tom, jak se žije jinde. Pravděpodobně si uvědomíte, jak dobře se pořád máme. Nina Špitálníková shromáždila výpovědi několika šťastlivců, kterým se podařilo zdejchnout z KLDR, kupodivu nejde pouze o protirežimní živly. Pro nás, co jezdili do školy na dinosaurech, jsou mnohá vyprávění nepříjemně povědomá. Naštěstí se v ČSSR, snad i díky švejkovské povaze, nepodařilo utáhnout šrouby až tak pevně. Co je v Severní Koreji považováno za normální, to je v civilizovaném, svobodném světě nepřijatelné. A neměli bychom si svou volnost nechat brát jménem žádné ideologie, ať se tváří sebeušlechtileji - obvykle se to vyšší dobro nějak zvrhne.
Velmi civilní a věrný náhled do všední reality v nejtvrdší diktatuře světa, všechny palce nahoru.

maja2712
04.12.2022 5 z 5

Kdysi jsem napsala ke knize 1984, že už NIKDY (Follett) nechci nic podobného číst. Severokorejci fikci z této knihy žijí v realitě. Šokující svědectví ze všech sociálních vrstev.

AelinAshryver
03.12.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR není nic víc ani míň, než napovídá název. Svědectví sedmi různých lidí rozlišného věku, pohlaví a hlavně postavení v komunistické Koreji. Dozvídáme se zde primárně o běžném životě lidí, ale máme možnost nahlédnout do velice neuvěřitelného režimu plného korupce, hlídání, lží a strachu právě přes běžný den občanů. Pro někoho, kdo se s jinou knížkou o severní Koreji nesetkal, může být velice poučné.
Autorka se snaží klást otázky nezaujatě a uprchlíky nesoudit, někdy se jí to ale nepodaří a z otázek lehce vyznívají výčitky. Je to ovšem dobrý důkaz toho, že režim je pro nás, svobodné občany, nehledě na to kolik času strávíme jeho studií, naprosto nepředstavitelný.