Svědectví o životě v KLDR

Dění v Severní Koreji bedlivě sledují média a politici po celém světě, přesto se k nám z této země dostává jen velmi omezené a cenzurované množství informací. Kniha koreanistky Niny Špitálníkové, která přináší sedm rozhovorů se severokorejskými uprchlíky, proto představuje mimořádně cenný a unikátní příspěvek k poznání jednoho z nejtužších autokratických režimů na světě. Jak funguje severokorejská indoktrinace? Co pro tamní obyvatele znamená trojice zbožštěných vůdců? Jaký je rozdíl mezi životem na vesnici a ve městě? Na tyto a mnohé další otázky najdete odpověď ve strhujících výpovědích sedmi silných osobností, které se rozhodly riskovat vlastní život, utéct z KLDR – a poznat svobodu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457486/big_svedectvi-o-zivote-v-kldr-msu-457486.jpg 4.91049

Kniha Svědectví o životě v KLDR

vodovodnice

Téma KLDR mě dlouhodobě zajímá a tak jsem se na obě knížky od autorky těšila.
Její první knížka o studiu v KLDR mne moc nenadchla, tak jsem se s obavami pustila do její druhé knížky a to už na štěstí bylo lepší.
Zpracování rozhovorů bylo příjemné, líbilo se mi, že se autorka ptala lidí na neběžné věci, třeba na dětství, práci a nešla přímo za "senzací" útěku z KLDR.
Trochu mi občas ve čtení drhlo, když se autorka neudržela a projevila svůj názor, ale chápu, že ne vždy se člověk udrží nestranný.
Knihu jsem si přečetla s velkou chutí. Škoda, že těch rozhovorů nebylo víc.

NelaF

Strhující a přečtené na jeden nádech, všem doporučuji...

plejtvák

NINA: ... Je pro vás důležitější Kim Il-sŏng, nebo Bůh?
O MI-RAN: Na to nedokážu odpovědět. Kim Il-sŏng byl jen jeden, Ježíš Kristus je také jen jeden. Mají toho ale hodně společného. Oba dávají naději v těžkých časech.

Svědectví o životě v Korejské lidově demokratické republice je kniha, které se dobře čte, a to i díky přepisu rozhovorů formou dialogů jako v dramatu. Špatně se může někomu číst kvůli brutalitě, která je v ní popisována.

Na knize se mi líbil akademický přístup autorky, která se snaží nesoudit, i když je zřejmé, že na ni každý rozhovor měl velký emocionální dopad. Jako plus uvádím také design knihy doplněné o několik kreslených obrázků v moderním stylu.

Veroba

Šílené. Při čtení jsem si připadala jako v Orwelově 1984. Akorát že tohle bylo skutečné.

Páájinka

Úžasná kniha v tom smyslu že jsem se dozvěděla velké množství informací. Toto téma určitě budu nadále objevovat.
Nejvíce mě zaujal příběh poslední staré ženy, která milovala Kim Il-songa i přesto, jak tu zemi vedl, a kam to dopracoval. Z hlediska propagandy je KLDR unikátní země. Příběhy mi připadají jako kniha 1984 v realitě. Člověk má jistou představu o životě v totalitním státu, ale některé odstavce mi teda braly dech.

Terka_v25

KLDR - země, kde jen pro cestování do sousední vesnice potřebujete úřední povolení. A to je jenom střípek z toho, jak jsou v této zemi kontrolováni všichni a všechno. Bez úplatků se tam neobejdete, věřit druhé osobě to snad ani nejde, perzekuce, indoktrinace ideologií od dětství...A je toho samozřejmě mnohem víc, co se lze dočíst v přepisu sedmi rozhovorů s lidmi, kteří KLDR opustili. Musím pochválit i obálku a ilustrace. Knihu určitě doporučuji pro všechny pro rozšíření povědomí.

jejda.majda

Věděla jsem, že život v KLDR není žádný med, ale to, co jsem zjistila z rozhovorů v téhle knize, pro mě bylo opravdu ohromující. Neumím si vůbec představit, že takhle může někdo žít ve 21. století. V KLDR se totiž život zastavil před 70 lety.

Z rozhovorů vás mrazí, mnohdy ani nechcete uvěřit tomu, že tohle se opravdu někde na světě děje právě teď. Je to silné čtení, každý rozhovor je úplně jiný a přitom jsou všechny o tom stejném.

Jsem moc ráda, že mám tuhle knihu ve své knihovně a určitě se k ní ještě vrátím.

Stephaniee

Já smekám. Výborně zpracovaná kniha, která otevírá oči. Doporučuji přečíst hlavně lidem, kteří si stěžujou jak se máme špatně, že nemůžeme do kaváren, kin apod. (V době korony) Knihu určitě nečtu neposledy.

PastorMal13

Díky této knize jsem si jaksi začal vážit místa, kde žiji... Je neskutečné a neuvěřitelné, že lidé stálé někde žijí jako v 18. století. Nejvíce mě dostala seniorka, která stále přirovnává Kim Ir-sena k Ježíšovi...

mgeisselreiter

Tomu snad naše mladá generace ani nemůže věřit, ale ti starší, kteří ví, kdo byl Stalin a komunisti, to vstřebají. Je to otřesné a neuvěřitelné, že něco takového v současné době je vůbec možné. Příběhy jsou různorodé a pestré, vidíme tak situaci v KLDR z různých úhlů a směrů. Kniha je oživena pěknými ilustracemi, to se dnes už moc nevidí. Jen mi trochu vadilo, že časové určení je obvykle hodně nejasné (což je vysvětlováno jako ochrana osob). No a u konce knihy korektuře uniklo pár tiskových chyb. Přes tyto drobné výhrady je to i tak na 100%. 28. 4. 2021.

archivářka115

Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla. Alespoň jsem si udělala částečný obraz, jak to tam vypadá. Nedovedu představit, že bych tam žila. I když u nás (za komunistů) byly problémy, tak se to se Severní Koreou nedá srovnat.
Jsem zvyklá (podle ruské transkripce) používat jméno Kim Ir-Sen. Stále se mi pletlo, že korejské jméno Kim Il-Song vlastně znamená česky Kim Ir-Sen.

IvetKl

Kniha mě naprosto pohltila. O KLDR jsem měla nějaké potuchy, ale toto předčilo vše. To je jako fakt možné v dnešní době?! To se nejedná o scifi, ale o realitu?! A pořád si říkám, že toto fakt není možné...hrůza!

Kate72

Stále přemítám, co o knize napsat, těžko se hledají slova. Je mi líto těch lidí, žít celý život ve lžích, strachu, hladu, vůbec si to nedovedu představit, prostě KLDR = vymývárna mozků už od školek. Nedovedu si představit, že bych musela mít doma v obýváku obraz Zemana a chodila by mi domů kontrola jestli mi nevisí na nevhodném místě. A kdyby jo, tak by mě na tuty vyhodili z práce, v lepším případě, protože taky bych mohla skončit s kulkou v hlavě. No to nechceš:(

Vydra57

Přesvědčivé příběhy o do absurdity dotaženém kultu osobnosti a dokonale nastavené totalitní vládě : špiclování, hlad, strach . Uvnitř KLDR tomu nelze utéct. Skoro geniální počin spisovatelky , protože bez přečtení této knihy člověku spousta věcí nedojde. 50. léta u nás byla jen slabý odvar .

splaty

Moc zajímavý pohled pod pokličku "nejvyspělejší a nejdemokratičtější" země tohoto světa. Líbila se mi předmluva autorky. Příběhy 7 lidí, kteří měli to štěstí, že vyvázli. Na základě několikrát zmíněného hladomoru musím neustále přemýšlet o tom, zda tam nyní zabíjí covid víc, než hlad. Odpověď se však dozvíme až s odstupem času.

Lenísek

Svědectví o životě v KLDR mě nejednou šokovalo.

Helmutovooko

Tak na tuhle knizku jsem se hodne tesil, rozhodne nezklamala. Prestoze jsem jiz neco malo o KLDR slysel, to o cem se tady pise je jeste silenejsi nez si myslite. Doporucil bych precteni kazdemu. Nejen proto, aby vsichni vedeli jak se v KLDR zije, ale protoze kniha umoznuje nahlednout do uvazovani (byvalych) obyvatel zeme. Najdou se mezi nimi i taci, kteri system vlastne schvaluji, veri mu..veri mu v dobre vire..

ilona_1981

Přečteno za dva dny. Šlo by to rychleji, pokud by člověk pořád jen fascinovaně nezíral a neodkládal knihu s pocitem, že tomu nemůže uvěřit. Nina Špitálníková ví o čem píše, KLDR dobře zná a ptala se v rozhovorech na otázky, na které i mě zajímala odpověď. Výborná kniha.

katasokolov

Poutavé a zajímavé čtení výpovědí rozmanité skupiny severokorejských uprchlíků. V knize na Vás čeká 7 rozhovorů, přičemž jednotliví respondenti se liší jak svým socioekonomickým původem, tak také jejich vnitřními pocity, které chovají ke KLDR a jejím vůdcům. Rozhodně největší přínos knihy vidím v tom, že můžeme nahlédnout do každodenní reality Severokorejců (historie mě vždycky bavila právě proto, že je psaná lidmi - proto, když jsem kupříkladu psala na škole práci o vzniku anglikánské církve, zajímal mě i názor historiků, kteří se na celý proces dívali právě optikou prostého lidu). Dalším kladem je určitě i postoj autorky, kdy se nesnaží lidi posuzovat ze svého hodnotového systému a “našeho evropského” pohledu.
Knihu rozhodně doporučuji, už jenom z toho důvodu, abychom nedopadli ne/slavně, jako kdysi svého času S. Palinová, bývalá kandidátka na viceprezidentku USA s jejími výroky právě o Korejském poloostrově :-D. Pro ty, kteří mají raději historii a politiku podanou beletristickou formou, mohu doporučit thriller Hvězda severu.

Arsi007

Autorka v této knize dává prostor sedmi uprchlíkům, kteří vypráví o svém šokujícím životě v totalitou sužované KLDR. O útěcích se zde kvůli bezpečnosti dotyčných nedočtete, což mě na jednu stranu mrzelo, na druhou jsem více než ochotná tuto skutečnost pochopit.

Rozhovory jsou vybrány velmi pečlivě a různorodě. Najdete zde mladou dívku, která žila v Severní Koreji život v nadstandardním luxusu a rodiče, kterým to dodnes vyčítá jí bez jejího vědomí poslali za hranice; důchodkyni, která dodnes věří režimu; muže z velmi nízkého postavení, který pašoval, co se dalo, aby přežil on i jeho nejbližší nebo profesorku na vysoké škole.

Explicitně zde není popsané žádné násilí a vše je napsáno s citem. A ač nejsem naivní a nenosím růžové brýle, přesto jsem často měla pocit, že čtu dystopii z jiného světa a že přeci není možné, aby se něco takového dnes kdekoliv nasvětě dělo.

Doporučuji všem.

IG: @hanybooks

Zorka

Moje již několikátá kniha o režimu v KLDR. Tentokrát trochu jiná. Člověka napadne, jak může psát Češka věrohodně o Koreji - ovšem jen do té doby, než vezme knihu do ruky. Autorka totiž zvolila formu autentických dialogů s uprchlíky žijícími v Jižní Koreji, kteří pocházeli z různých společenských vrstev a o režimu smýšleli během svého života také různě. Kniha poukazuje na to, že společenské postavení v KLDR není nikdy zárukou spokojeného života, protože se může změnit ze dne na den. Vždy ale jen k horšímu. Cesta zpět nahoru už nikdy nevede...

tn2003

Vždycky jsem rád koukal na videa z KLDR, protože mi přišel ten jejich život nepochopitelný, zvláštní a pro mě nepoznaný. Ale všude mi chyběl vhled do domácností a životů běžných lidí. Číst tuto knihu v době pandemie mi vlastně pomohlo si uvědomit jaké štěstí máme, když řešíme "dočasný" problém, který snad brzy pomine a my si budeme zase užívat malicherností. Každé ze sedmi svědectví je trochu jiné. Každý z těch sedmi lidí mi byl jinak sympatický/nesympatický, ale stejně jako autorka Nina jsem se snažil nesoudit. Ba naopak, jsem se pokusil vcítit do jejich situace, času a okolností - nikdy totiž člověk neví, jak pokroucený charakter by v KLDR nakonec měl. Nino, díky za tuhle knihu. Snad se vám podaří sepsat další příběhy, které budou stejně jako těchto sedm v něčem podobné ale i přesto každý jiný. Tomáš

onyx84

Nemám slov...hodně mrazivé čtení...jen jedna věc mě hrozně štvala a to jsou překlepy...na 250 stránek jsem napočítal 4 a to mi v době,kdy mi chybu i telefon opraví,přijde opravdu hodně...

Stoklaska

O KLDR jsem toho moc nevěděla. Kniha pro mě byla šokující, hlavně zjištění, co všechno může být kontrolováno. Zajímavý byl pohled lidí z různých vrstev společnosti. Kniha je výborně napsaná, od jednotlivých rozhovorů jsem se nemohla odtrhnout.

kneslova

Název knihy přesně odpovídá obsahu a to není radostně čtení, je to pro nás těžko představitelné.