Svědectví o životě v KLDR

Svědectví o životě v KLDR https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457486/bmid_svedectvi-o-zivote-v-kldr-msu-457486.jpg 5 3044 648

Dění v Severní Koreji bedlivě sledují média a politici po celém světě, přesto se k nám z této země dostává jen velmi omezené a cenzurované množství informací. Kniha koreanistky Niny Špitálníkové, která přináší sedm rozhovorů se severokorejskými uprchlíky, proto představuje mimořádně cenný a unikátní příspěvek k poznání jednoho z nejtužších autokratických režimů na světě. Jak funguje severokorejská indoktrinace? Co pro tamní obyvatele znamená trojice zbožštěných vůdců? Jaký je rozdíl mezi životem na vesnici a ve městě? Na tyto a mnohé další otázky najdete odpověď ve strhujících výpovědích sedmi silných osobností, které se rozhodly riskovat vlastní život, utéct z KLDR – a poznat svobodu.... celý text

maca_t
25.02.2023 5 z 5

Knížku jsem četla 7 dní, každý den jeden rozhovor, abych vůbec vstřebala něco tak šokujícího. Nechápu, jak to může být tak dlouho tolerováno, vždyť představitelé světových zemí o tom musí vědět. Je vůbec možnost těm lidem pomoci, aniž by z toho nevypukla další válka? Nevěděla jsem o hladomoru a dalších hrůzách, co se tam dějí ještě v dnešní době. Je dobře , že taková knížka vyšla, aby se to lidé dozvěděli. Jinak kniha je psaná čtivě, stručně a velmi dobré jsou vysvětlivky ve spodní části strany. A graficky se mi také moc líbila.

misa.novakova
21.02.2023 5 z 5

Určitě stojí za to si tuto knížku přečíst. Doporučuji

Prey
21.02.2023 4 z 5

Tady klaplo všechno: Rozhovory nejsou přehnaně dlouhé. Není jich příliš. Jsou dostatečně odlišné a zajímavé. Faktografické poznámky mají jen takový rozsah a styl, aby nerušily hlavní text. Plusem je i grafická úprava knihy. Nedokážu úplně posoudit odbornou stránku (jestli se něco neztratilo v překladu, co by nám prozradily cenzurované pasáže, jak moc byly rozhovory do psané podoby učesány), ale vlastně už dlouho jsem nečetl takhle dobře zpracovanou populárně naučnou literaturu. Autorka má koule… a téma samotné je samozřejmě smutně fascinující.

hlenicka
21.02.2023 5 z 5

Silný čtení. Při otáčení stránek jsem měla za to,že je to jen nějaká další scifi,co by kdyby ... NE! Ona je to true Story a to až moc true! To pomyšlení na to,že v 21 století,kdy se lidi přecpavaji jídlem,které nesni a vyhodi ven jen tak to popelnice, ač by to mohli mít i další den lidé umírají hladem ve státě,o kterém málo lidí ví,jak se v něm vůbec žije. Že hladomor a veřejné popravy jsou tam denním chlebem a když chce jet někdo vlakem,potřebuje mít dovolení a stejně tak potřebuje razítko i ten,kdyz chce na WC?! Jako vážně. Pokud máte silný žaludek a nervy ze železa,zkuste ji, musím ji doporučit,ač je to fakt až k nedoporučeni

MarqueeMoon
20.02.2023 5 z 5

Táto kniha založená na tvrdej realite života v KĽDR robí zo všetkých kníh s označením "dystopický román" alebo "horor" rozprávku na dobrú noc. Čítať tieto výpovede, založené na živote skutočných ľudí sú desivé, tragické a pre obyvateľov Západného sveta priam neuveriteľné. Realita je častokrát horšia ako akákoľvek fikcia.
Táto sonda do príbehov a myslí jednotlivých utečencov je vzácne svedectvo pre všetkých, ktorí si myslia, že sloboda je garantovaná a iba tak si povieva vo vetre.

LucieT
20.02.2023 5 z 5

Neskutečná kniha. Člověk sice leccos o životě v KLDR tuší, ale to není ani zlomek toho, co se tam skutečně děje, jak těžký život lidé mají, co se všechno kontroluje a trestá, jak je jim život naplánován, volný čas, vojna, práce, že i partnera vybírá strana, žádná zdravotní péče, hlad... Mám z toho úplně husí kůži a nevycházím z údivu. Vedení rozhovorů se mi moc líbilo, dobře kladené otázky a autorka se často zeptala na to, co se mi zrovna honilo hlavou. Opravdu tleskám.

PREBURDA
18.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha, kterou autorka napsala, jsou výpovědí lidí, kteří v tomto šíleném systému žili a kterým se podařilo z tohoto systému utéct a žít jinde a hlavně SVOBODNĚ.

Jestli si lidé kdy stěžovovali, stěžují na to či ono, na stále obemílající slovo v médiích o svobodě a jak se všichni měli kdykoli špatně .......... pak DOPORUČUJI SI PŘEČÍST TUTO KNIHU. Ani ve středověku se lidé neměli takto krutě, jak v tomto státě v těchto dobách. Dokonce si troufám říci, že by kniha, měla být povinnou četbou na středních školách a těm, kteří hlásají, jak bylo vše špatně. A ruku na srdce, je zajímavé, že do tohoto státu se NIKDO z okolních státu jakkoliv (politicky ani humanitárně ) nevměšuje a cokoliv se jim nedovolí nařizovat? ....................... že by STRACH, poněvadž tam vládne vláda šílených bláznů - strachem ovládají vše a všechno - rodina Kimů .......a nikdo neví, co by se dělo?

Citace s knihy:
"V KLDR jste hlídání na každém kroku doma, v práci i na ulici. Jestli jste vhodně oblečeni, učesání, jestli se neflákáte a jestli děláte vše pro prosperitu státu. Všechno, co jste měli, jste dostali od státu. Stát rozhodoval, jak dobře se budete mít, co budete vlastnit, co budete jíst. Nikdy jste nerozhodovali sami za sebe. Nařízení bylo tolik, že si je člověk ani nemohl zapamatovat. I zde však "pomohl" stát, který kontroloval, jestli se nařízení dodržují. Kontroly byly tak časté a tak běžné, že se brzy všichni začali kontrolovat vzájemně."

"Na skoro každou hodinu života máte harmonogram od státu. Ten však zapomíná, že byste měli trávit čas s rodinou, to jediné mne mrzelo. Ráno jdete do zaměstnání, kde trávíte značnou část dne, a po práci svůj volný čas věnujete státu. S partnerem, kterého vám doporučí strana, se vidíte většinou jen po večerech, kdy už jste většinou tak unavení, že jdete raději spát. V Severní Koreji není běžné trávit čas společně. Chození na večeře, do divadel, kin, na různé recepce je většinou za odměnu od státu."

kamilk
14.02.2023 5 z 5

"I když má šlověk přátele tak je opatrný, spoléhá jen na sebe. Nemůže nikomu věřit. Všechno je hlídané a člověk nikdy neví, jestli ten nebo onen nespolupracuje s tajnou policií, případně k ní rovnou nepatří."
Mrazivo verné popísanie reálií každodenného života v socialistickom raji. Je až neuveriteľné, aké zúfalstvo sa podarilo vybudovať za tri generácie diktatúry a plnej kontroly nad obyvateľstvom. 90%
"Musíte souhlasit, pokud nechcete mít problém. Režim člověka otupí. Je to realita, neznáme jinou."

lenka9250
13.02.2023 5 z 5

Člověku zůstává nad takovým "absurdistánem" rozum stát. Tohle by si měli přečíst lidé, co si stále na něco stěžují... Knížka nutí k přemýšlení, k jinému pohledu na svůj vlastní život, nad žebříčkem hodnot...

Aaloha
10.02.2023 5 z 5

Tak takhle se žije na druhém konci světa ve 21. století? To je spíš jak středověk. Prostě strašné, terorizování obyvatel, omezování naprosto ve všem, hladomor, lži a vymývání mozků. Několikrát jsem se přistihla jak s údivem kroutím hlavou, že toto je vůbec možné. A hlavně jíst 3 jídla denně je nezdravé, jak může takovou hloupost vymyslet někdo, kdo sám žije v přepychu.

Kopretina_aku
10.02.2023 4 z 5

Kniha, která člověka donutí přemýšlet a uvědomit si, jak se má dobře. Každý příběh byl jiný, ale všechny byly vlastně stejné, plné bezmoci, trýznění a hledání naděje, ale mnohdy za cenu nejvyšší. Člověk si nevybere, kde se narodí a nemá možnost z této země odejít. Může jen utéct, když to přežije...

Ocásek
04.02.2023 5 z 5

Sedm rozhovorů se sedmi různými lidmi různého věku a různého společenského postavení. Sedm velmi silných, emotivních, drsných, ale skutečných příběhů, které jsem poslouchala jako audioknihu.
Každý rozhovor načetl jiný interpret/interpretka, a to fungovalo skvěle. Každý rozhovor byl jiný, ale v každém se našlo něco, co mě šokovalo.
Myslím si, každý z nás má alespoň trochu povědomí o životě v KLDR, ale přiznám se, že tohle jsem opravdu nečekala. Pokud na tuhle knížku máte žaludek, tak byste si ji určitě měli přečíst - otevře vám oči, začnete si vážit věcí, které jsou pro nás samozřejmostí a uvědomíte si, jak jsou naše problémy malicherné ve srovnání s těmi, jaké musí snášet obyvatelé KLDR.

Andzelka85
31.01.2023 5 z 5

Moc se mi líbila. Pestré a různorodé výpovědi lidí s různým postavením v severokorejské společnosti, zajímavé detaily z jejich životů. Díky tomu si člověk udělá plastičtější obrázek, jak se tam asi žije. A je to poměrně děsivé, když člověk čte ty reálné detaily, jak propaganda probíhá už od batolat.. a i paní, která utekla, protože ji díky tomuto režimu umřelo půl rodiny, si s sebou jako jednu z mála věcí vezme portrét Kim Il Songa...

ZuzullaM
30.01.2023 5 z 5

To bola neskutočná kniha. Som si ešte viac začala vážiť slobody ktorú mám. To by si mal každý prečítať.

veriszv
27.01.2023 5 z 5

Stejně jako autorka jsem se snažila nikoho nesoudit. Zkusila jsem si představit, že se v totalitním systému pohybuju od dětství, a jak bych asi vnímala všechno já.
A běhal z toho mráz po zádech…
Kniha je skvěle zpracovaná a čtenářsky skousnutelná pro všechny.
Klidně bych ji dala jako četbu na střední školy k hodinám o autokratických systémech…

AlexandraBane
26.01.2023 5 z 5

Tohle byla síla. Všem můžu jenom doporučit

Caa
25.01.2023 5 z 5

Severokorejský režim lidem diktuje zda a co smí jít studovat, čím budou, kdy se smí oženit nebo vdát, jak se mají oblékat a upravovat, co číst, co říkat i co si myslet. Kontroluje je v práci i doma a kontroluje také většinu jejich volného času. Problémem ale není jen totální nesvoboda. Ekonomika kolabuje a v zemi zuří hladomor. K tomu nedostupná lékařská péče, bující korupce a úplatkářství, povinná vojenská služba v naprosto nevyhovujících podmínkách pro muže 10 let a pro ženy 6 let, pracovně převýchovné tábory, ve kterých se můžete ocitnout třeba za zpívání nevhodné písně a z kterých se málokdo vrátí, veřejné popravy za "politické" přečiny, při kterých jsou popravovány i děti...
Jen doufám, že ani podpora Číny už nedokáže udržet tuhle zrůdnost dlouho při životě a severokorejský režim se brzy zhroutí jako domeček z karet.

capricorn__
22.01.2023 5 z 5

Silná kniha, člověk skoro nevěří, že je možné, aby se něco takového dělo v 21. století. Nemluvím jen o hladomoru, bídě a nedostatku léků, ale i např. o omezených účesech, vysokých školách či povolení/zákazech k řízení aut. O KLDR toho vím hodně, ale i přesto jsem se z knihy dozvěděl spoustu nových informací. Celkově hodnotím jako velmi přínosné, jak je kniha stylizována, díky čemuž nemizí surovost a pravda, líbí se mi, že autorka použila rozhovory s lidmi z odlišných sociálních tříd. Nakonec mě jednotlivé osudy tolik pohltily, že jsem knihu přečetl ve dvou dnech.

R47
21.01.2023 5 z 5

„A kdy vám to začalo být divné? / Když v rádiu začali hlásit, že jíst třikrát denně je nezdravé.“ Tahle kniha mě položila na lopatky. Počítal jsem s tím, že když jsem si zažil komunismus alespoň trochu na vlastní kůži a spoustu toho slyšel milionkrát, tohle mě jen utvrdí v tom, co už vím. Špitálníková se ale dokázala dostat ještě dál. Výpověď řidiče, který na řízení musel vystudovat školu a trvalo mu roky, než se dostal z trenažéru do auta (protože auta nejsou), nebo výpověď 17leté holky, která do poslední chvíle netušila, co se kolem ní děje, anebo výpověď důchodkyně, která Kim Ir-sena pořád zbožňuje... Tleskám za to, co se autorce podařilo.

pasión
19.01.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Doporučuji. Jen je škoda, že v ní byly překlepy (zejména v posledním příběhu).