Svědectví o životě v KLDR

Dění v Severní Koreji bedlivě sledují média a politici po celém světě, přesto se k nám z této země dostává jen velmi omezené a cenzurované množství informací. Kniha koreanistky Niny Špitálníkové, která přináší sedm rozhovorů se severokorejskými uprchlíky, proto představuje mimořádně cenný a unikátní příspěvek k poznání jednoho z nejtužších autokratických režimů na světě. Jak funguje severokorejská indoktrinace? Co pro tamní obyvatele znamená trojice zbožštěných vůdců? Jaký je rozdíl mezi životem na vesnici a ve městě? Na tyto a mnohé další otázky najdete odpověď ve strhujících výpovědích sedmi silných osobností, které se rozhodly riskovat vlastní život, utéct z KLDR – a poznat svobodu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457486/big_svedectvi-o-zivote-v-kldr-msu-457486.jpg 4.9980

Kniha Svědectví o životě v KLDR

kape97

Výborná kniha. Díky za ni. Jsem ráda, že se autorka nebála a poskytla svědectví uprchlíků veřejnosti. Je velmi zajímavé číst rozhovory o něčem, co si můžeme jen domýšlet. Moc se líbilo zpracování i poznámky, které rozhovory doplňovaly o více emocí. Určitě si přečtu i autorčiny předchozí knihy.

roso.mak

(+ SPOILER) Vitejte v KLDR. Vezeni, kde se očekává, ze budete milovat sveho žalářníka.

Dokazete si predstavit, že by vás poslali na 10 let na vojnu, kde byste spali 7 h denne a míň, v zime mrzli a permanentne hladoveli? Ze by byla velka pravdepodobnost, ze o panenství prijdete znasilnenim? Že vám zemře syn hlady?

Teď už se vám nezdá, že se máte tak špatně, co?

eva3992

Kniha, která obsahuje sedm rozhovorů s lidmi, kteří se rozhodli uprchnout ze Severní Koreje. A díky nim můžeme poznat blíže tuto zemi. Pohlédneme na rozdíl mezi městem a vesnicí. Co pro obyvatele znamenají jejich vůdci. Jaký je rozdíl mezi chudými a bohatými. A získáme spoustu dalších informací.

Život v KLDR je pro nás nepředstavitelný, to, co tam lidé prožívají, si ve svobodné zemi nedokážeme ani představit. Jeden velký fanatismus a vymývání mozků. V knize jsem se dozvěděla spoustu nových informací, které jsem četla nevěřícně s otevřenou pusou. Klidně bych ještě pár rozhovorů přidala, mohla bych číst dál a dál.

Rozhodně si pořídím i autorčinu předchozí knihu Mezi dvěma Kimy. A tuto knihu doporučuji prostě všem, jednoznačně stojí to za přečtení.

Rilian

Jsem velice potěšen, že tato kniha vyšla. V současné době je potřeba připomínat, že na světě stále existuje peklo, kde lidská práva nic neznamenají. Autorku obdivuji zejména poté, co správně upozornila, že většina uprchlíků z KLDR nejsou chudí lidé utíkající z táborů, ale lidé, kteří buďto režim budovali nebo z něj profitovali. Kniha proto přináší příběhy lidí různého původů a profesí - převaděč, učitelka, studentka, řidič, šmelinář, apod. Je dobře, že se jednotlivá vyprávění neopakují a že kniha neukazuje uprchlíky jako svaté mezi hříšnými. Mnozí z nich přiznávají, že režimu věřili, považovali diskriminaci nižších tříd za správnou nebo zanechali rodinu svému osudu. Informační přínos mi trochu zkazila účast na autorčiných přednáškách a proto většina informací pro mě nebyla úplným překvapením. Doufám, že vyjde druhý díl, protože kniha je opravdovou jednohubkou a trochu mě zklamalo, že neobsahuje více rozhovorů. Z tohoto důvodu bych udělil hodnocení 4,5. Knihu všemi deseti doporučuji, zejména poslední rozhovor, kdy padne otázka, jestli je pro věřící uprchlici důležitější Kim Ir-sen nebo Ježíš.

PS: V knize jsem objevil pár překlepů, což je samozřejmě škoda, ale s dalším vydáním budou určitě opraveny.

Romana698

Pěkně psané, spousta nových informací, bravurně zpracované. Kdy bude druhý díl?

jan7940

Povinná literatura pro všechny, kteří pořád remcají, jak se mají špatně a jsou jim brána jejich práva.

zuz333
31.12.2020

kniha, ktoru precitate jednym dychom a bude sa vam nad jej pribehmi zastavovat rozum - neskutocne, ze sa to bohuzial deje. velmi pekne spracovane, klobuk dole autorke aj odvahe utecencom

freharovatereza
29.12.2020

jedna z nejlepsich knih co jsem kdy cetla

Shindo
27.12.2020

Nina opäť nesklamala (a ja som rád, že som mohol na knihu prispieť v rámci autorkinej kampane na Hithite). Kým predošlá kniha bola o jej niekoľkomesačných študijných pobytoch v Kórei, táto je zbierka svedectiev ľudí, ktoré si severokórejské peklo zažívali na vlastnej koži celé roky.

Kniha ponúka rozhovory s ľuďmi rôzneho veku z rozličných sociálnych vrstiev a profesií, ktorí toto peklo opustili. Niektorí utiekli spolu s rodinou, iní ju v Severnej Kórei nechali a už o nej nepočuli. Jedno svedectvo ukazuje na to, že ani príslušnosť k vyššej sociálnej vrstve človeka neochráni pred všadeprítomným sledovaním Stranou. Iné zasa hovorí o mnohých prípadoch sexuálneho zneužívania žien v armáde. Z rozhovorov je vidieť, že aktérom sa o živote v Severnej Kórei hovorí ťažko aj dlho po tom, čo ju opustili. Holt, život v krajine vedenej dynastiou psychopatov, kde vás môžu popraviť za spev cudzokrajnej piesne nie je med lízať.

Táto kniha by podľa mňa mala byť povinným čítaním na hodinách dejepisu pri totalitných režimoch. Ešte aj dnes je bohužiaľ v Čechách aktívna organizácia, ktorá severokórejskú ideológiu a propagandu vyzdvihuje ako niečo úžasné (pričom sa do osoby autorky minimálne raz pustili).

radka4524
27.12.2020

To teda bylo něco. Smekám před odvahou autorky a také stylem, kterým je kniha napsána. Děkuji za tuto knihu!

yaoiyuri
18.12.2020

Co má společného vysokoškolačka, řidič, šmelinář a důchodkyně? Prožili velkou část svého života v pozemské verzi pekla. Jak vypadá pozemská verze pekla? Jako současná i minulá KLDR – fúze komunistického manifestu a Orwellova 1984 šmrcnutého Příběhem služebnice. Děsivý koncentrát bizarnosti, absurdnosti, politické i občanské nesvobody a šíleného bezpráví a zvěrstev existující už více než sedmdesát let, jen pár desítek tisíc kilometrů od nás, což je na tom to nejděsivější. Skutečně se to stalo a skutečně se to stále děje. Právě teď.

Neuvěřitelně silná kniha. Neuvěřitelné lidské osudy. Doporučuji naprosto všem.

PS. Jediné, co mi trošičku kazilo celkový dojem, byly nevychytané korektury.

Dzovicek
17.12.2020

Jediné, co bych této dechberoucí knize vytkl, je její krátkost :-) velký font a málo stránek z ní činí jendohubku na jeden večer, ale je to tedy drsné čtení. Všem, co se zajímají o KLDR jen doporučuji.

14.12.2020

Zprvu jsem Ninu Špitálníkovou bral s jistým nadhledem, skepsí a shovívavostí starce, který si spolu s KLDR prožil a ví své. No dobře studovala tam, několikrát se zúčastnila toho jejich divadla pro cizince a v podstatě může psát o tom, co jí dovolili vidět, nebo naopak čím jí uprchlíci na Jihu "nakrmili", ALE
změnil jsem názor a dovolím si říct, že o KLDR (žádná "Severní Korea", stejně jako nebylo žádné "Východní Německo") je v této knize popsána velmi autenticky a až k pláči. KLDR je moje srdeční záležitost a mám přečteny snad všechny texty, které česky v posledních 50 letech na toto téma u nás byly k dispozici. Nino, toto je jedna ze dvou PRAVDIVÝCH knih o KLDR. Díky, napiš druhý díl!

MagdaFish
14.12.2020

Hustá knížka! Fakt že jo! Téma jsem už znala z Nininých přednášek, ale číst to černé na bílém je jiný kafe. Neskutečně silné výpovědi lidí ze všech vrstev společnosti. Vřele doporučuji k přečtení.

Kencr
13.12.2020

Velice zajímavá a čtivá kniha od sympatické autorky. Musím si sehnat i tu předchozí knihu...

Ondřej84
09.12.2020

Při čtení knihy na mne sáhla hrůza. Viděl jsem mnoho televizních dokumentů a četl několik publikací o životě v jedné z nejhorších zemí světa, ale až do přečtení této knihy jsem měl neúplnou představu o tom, jak hrozná je Severní Korea. Velmi oceňuji formát i výběr respondentů z různých sfér společnosti. Kniha rozšířila mé dálkové poznání děsivé diktatury. Snad se ve svém životě dočkám pádu KLDR. Přeji všem bývalým i současným občanům KLDR, aby se krutá diktatura zhroutila a sochy vůdců šly k zemi.

karol.cadex
13.12.2020

Nina Špitálníková je pro mě dost inspirativní osoba, je to velmi inteligentní a navíc velmi erotická žena a dobrá autorka. A na knihu jsem se těšila.
Hned na prvních stranách mě ale zarazily překlepy, to mi nadšení trochu zkazilo a ubírá to na hodnotě knihy, se kterou si (nejen) autorka dala evidentně neskutečně práce.
Jako jo, příběhy jsou to alarmující a otřesný, ale asi něco málo jsem už o KLDR načetla a tak mě to úplně moc nešokovalo. Výpovědní hodnotu kniha pro mě má trochu menší, což rozhodně není problém autorky, ba naopak jsem ráda, že v ČR vychází práce o těchto tématech. Nicméně otázky jsou pokládány respondentům dost na tělo, zároveň jsou i neobyčejné (např. otázka na rituály k přivítání jara), ne všechny se točí jen kolem režimu nebo profesního života. Rozhovory jsou dost emotivní. Poslední rozhovor mi zahrál na takovou tu melancholickou strunu a všechny skvěle doplnil. Nemám výtky! Doufám, že se knize bude dařit.

Kiu
09.12.2020

Přečetla jsem knihu jedním dechem. Celý svět se zastavil a já čekala na každou další odpověď a odkrytí další části života. Vůbec si nedokážu představit žít v takovém světě.

juliesze
09.12.2020

Úžasně zajímavé podání rozhovorů o neskutečném světě, ve kterém lidé žijí. Výborně zvolené rozhovory, které vysvětlují mnohé a často jsou za hranu chápání, jelikož jejich život je natolik nepředstavitelný. Úžasný počin!

Arbenin
02.12.2020

Mrazive cteni

lotofhs
29.11.2020

Musím říct, že tato kniha se Nině povedla. Přečetla jsem jí skoro jedním dechem, ilustrace jsou vizuálně nádherné, obsah je velice zajímavý, po každém přečteném příběhu, jsem měla nutkání si přečíst další. Líbí se mi, jak se autorka snaží nekritizovat a neodsuzovat uprchlíky.
Nejvíce mě asi dostal příběh feministky, profesorky a asi převaděče. Díky těmto rozhovorům jsme měli šanci poznat "život" lidí, kteří utekli ze Severní Korei. Bohužel se to život nedá nazvat, při těch rozhovorech, jsem měla husí kůži a slzy v očích. Asi si nikdo nedokážeme představit, jaké hrůzy si tito lidé museli zažít a kolik dalších si jich zažívá.

Za mě pět hvězdiček, jde tu vidět, že si autorka dala s knihou obrovskou práci, máme tu vše vysvětlené, příběhy jsou opravdu moc zajímavé i když smutné. Musím znovu pochválit ilustraci, ta děj tak skvěle podtrhla a ozvláštnila, že jsem musela začít sledovat instagramový profil myokard :D

miSSSh
25.11.2020

Uzasna knizka s hruznym obsahem.
Moc bavila. Doporucuji.

... 10