Strašidlo cantervillské

Strašidlo cantervillské https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/3404/bmid_strasidlo-cantervillske-XTx-3404.jpg 4 1244 185

Duch sira Simona je vytržen z poklidné existence na anglickém zámku Canterville, kde už po staletí osvědčenými metodami úspěšně děsí generace svých potomků. Nový majitel, vyslanec Spojených států amerických, je osvícený muž, který nemá pro astrální jevy nejmenší pochopení. Strašidlo, vtělení evropské romantiky a nostalgie, je konfrontováno s představiteli Nového světa, kteří byli tehdejšími Brity vnímáni jako vulgární, přízemní zbohatlíci. Rubáš tečkovaný hřbitovní prstí, rezavá dýka a krvavá skvrna svádějí marný hoj s Pinkertonovým nedostižným cídičem a Tinkturou doktora Dobella. Naštěstí je tu ještě vyslancova dcerka, půvabná a laskavá Virginie, která příběh dovede až ke smírnému konci.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Canterville Ghost , 1887

eliska2126
09.10.2019 3 z 5

Je to krátké a lehké čtení. Bavilo mě to a místy i pobavilo, hlavně tím spojením vynálezů moderních Američanů a starého strašidla. Styl, jakým je to psané byl super. Vůbec to nebyl takový ten jazyk ze starých dob i když je tohle dílo staré nejmíň sto let.

Szekynka
02.10.2019 5 z 5

Mini knížečka, na jedno odpoledne strávené pod peřinou s čajíkem v ruce ????. Vtipné, tajemné, lehké čtení. Na to, že se původně jednalo o „doplňkové“ dílko je příběh úplně super. Řekla bych, že O. Wilde se docela vytáhl a psal tuhle knížečku ve své vrcholné formě. Líbilo se mi, jak se snažil v knize zachytit snoubení starého (vtělení evropské romantiky a nostalgie v podobě strašidla) a nového v podobě nových obyvatel panství. Oddychové čtení a pro případ smutku, vhodný lék na rozptýlení, pobavení a rozehnání chmuru.

leny.wood
13.09.2019 5 z 5

To bylo tak osvěžující! Dokonalé spojení lehkosti a vtipu.

danny_21
22.08.2019 4 z 5

Roztomilá, rozpustilá veselohra o jednom duchovi, jehož noví majitelé nepatří k důstojně bohabojné britské aristokracii, nýbrž se jedná o povedenou rodinku pocházející od kořenů nesmrtelných zásad americké republikánské prostoty a nebohé entitě převrátí posmrtný život naruby. Moc příjemná jednohubka z pera klasika - 85 %

Jarushka9
30.05.2019 5 z 5

Lehké čtení na dobrou noc :-)

DracoMalfoy
24.05.2019 3 z 5

Hezký příběh, neurazil, nenadchnul.

raketackova
22.05.2019 5 z 5

Pěkná knížka, která má i přes malý rozsah naprosto skvělý obsah. Bavila mě od začátku do konce a s každým řádkem mě zajímalo jak to bude se strašidlem víc a víc.

Darinka.Makova
14.04.2019 4 z 5

Hned po Dorianu Grayovi nejlepší "wildeovka". Spokojenost.

Becca_books
12.04.2019

Tak první kniha z "povinné četby". Je docela krátká, ale příběh je moc hezký. Líbil se mi styl jakým je kniha psaná. Jsem zvědavá jaká bude v originále. A nutně potřebuju to modré vydání z levných knih :D

Ťapulka
21.01.2019 5 z 5

Při čtení jsem se pobavila, dvojčata byla úžasná a strašidla mi bylo nakonec líto. Velice se mi líbily i ilustrace. Kniha byla příjemnou oddechovkou a vsuvkou mezi obsáhlejšími kousky. Rozhodně doporučuji všem, malým i velkým.

Twinny
28.12.2018 4 z 5

Pěkná krátká knížečka na jeden večer. Dokáže zaujmout, pobavit, možná i malinko postrašit. Skvělá, když chcete číst, ale nemáte chuť začínat něco nového.

lucie2298
30.11.2018 5 z 5

Odpočinková knížka, která si najde čtenáře všech věkových skupin.

Anoell
10.11.2018 2 z 5

Rychlovka přečtená za chviličku, která neurazí, ale ani nenadchne. Přišlo mi to takové nemastné, neslané.

Jessica007
09.11.2018 4 z 5

Pěkná knížka. Dobře se mi četla, dílko je vtipné, svěží, humorné. Takové oddechové, svižné čtení.

Macicekh
01.10.2018 4 z 5

Pěkné, krátké, oddechové..

vodovodnice
20.09.2018 4 z 5

Vtipné a zajímavé dění v domě, kam se přistěhuje naprosto racionální rodinka, kde bydlí duch, který je zoufalý, že se ho noví obyvatelé nebojí. :-)

Vecerkova
01.08.2018 5 z 5

Strašidlo cantervillské má spád, který některým klasikám chybí. Námět by bez potíží vystačil na prózu třikrát delší, ale Wilde to dělá dobře.
Žádné zbytečně zdlouhavé popisné pasáže, určitě jedna z nejlépe čtivých klasik 19. století. Knížka milá, vtipná a kompaktní. Postava sira Simona je miloučká, s dobře vychovaným a svědomitým strašidlem není ani přesto, kolik úmrtí zapříčinilo, těžké soucítit.
Simonovy romantické představy jsou v kontrastu se způsoby soudobé americké rodiny, která je vykreslená jako materialistická a netolerantní. I dnes mi tato situace připadá vskutku aktuální- jako by přístup rodiny k siru Simonovi byl přesným ztvárněním toho, jak dnešní společnost přistupuje k tradicím a zvyklostem, které v běžném životě ustupují do pozadí.
Bylo to krásné čtení, s dobrým koncem, a pro ty, kdo umí číst mezi řádky, i s určitou hloubkou.

Thunder02
01.08.2018 5 z 5

Čtivá kniha která je vhodná pro čtenáře různého věku, ani není moc dlouhá takže se dá za den přečíst úplně bez problému. Popis ducha byl minimálně dost zajímavý a závěr nečekaný ale vcelku fajn

Marekh
01.08.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Je vhodná i pro dnešní děti. Líbil se mi popis ducha, jeho různé druhy strašení, konec knihy byl moc pěkný. Na konci knihy nalezneme poznámky, ve kterých jsou vysvětlena některá slova, která nalezneme v knize. Poznámky ocení nejenom děti. Škoda, že kniha není delší, měl jsem ji přečtenou zhruba za 1 hodinu. V knize se mi líbily také ilustrace.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Ach, smrt! Smrt musí být překrásná. Ležet v měkké, hnědé hlíně, nad hlavou mít vlnící se trávu a naslouchat tichu. Být bez včerejška a bez zítřka. Zapomenout na vše, odpustit životu, poznat mír a klid. Jen vy mi můžete pomoci. Vy mi můžete otevřít bránu domu smrti, neboť s vámi je stále láska a láska je silnější než smrt.

zimka.r
07.07.2018 3 z 5

Pěkná pohádka na volné odpoledne :)