Stopařův průvodce Galaxií

Stopařův průvodce Galaxií https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/3996/bmid_stoparuv-pruvodce-galaxii-qT0-3996.jpg 4 4462 622

Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z něhož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy...... celý text

Humor Sci-fi Fantasy
Vydáno: , Argo

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy , 1979

xxtom
20.08.2017 3 z 5

Bláznivé sci-fi plné svérázné humoru. Kniha je rozhodně daleko lepší než film.

V.lee
19.08.2017 5 z 5

Knížka je nadčasová,fantazie Mr.Douglase neuvěřitelná,nejspíš a to bez urážky měl taky dvě hlavy jako Zafod Bíblbrox .... obdivuji jeho fantazii :-)

Jm.bazar
17.08.2017 4 z 5

Velmi zajímavá serie, velmi vtipná a zábavná (bohužel jen při prvním čtení), ale i přesto jsem hrdá, že je v mé sbírce

kh123
16.08.2017 4 z 5

Krásně ujeté, krásně zobrazující bezvýznamnost planetky Země a jejích obyvatel, krásně nenápadně nápadně vtipné ...

radushe79
05.08.2017 5 z 5

Dostal se mi naprosty nedostatek jasnych fakt! Genialni!

Janniska
03.08.2017 2 z 5

Kniha mne vůbec nevzala,četla jsem ji z povinosti ke knize rozečtené a do výzvy.Tenhke žánr mi nesedl.

frantisek8863
31.07.2017 2 z 5

Ač mám rád žánr sci-fi, tahle kniha mě nezaujala a naprosto jsme se minuli. Zkusil jsem film, nedokázal jsem ho ani dokoukat.

animovanej medv
30.07.2017 4 z 5

krásná kniha :)

Ninjer
28.07.2017 4 z 5

Konečně jsem si přečetl první díl z kultovní pětidílné trilogie. Znáte to - ručník, paranoidní android, smysl života je 42... Pokud ne, tak na vás občas lidi koukají divně, když jejich narážky nepochopíte (obvykle proto, že většinu času koukají ostatní divně na NĚ). Já jsem viděl pouze starý povedený seriál a nový nepovedený film, takže konečně doháním tenhle svůj velký literární rest.

První díl Stopařova průvodce po Galaxii je skvěle ujetá komediální sci-fárna, která je velmi kreativně napsána. Obyčejný Angličan Arthur Dent jednoho dne zjistí, že se mu chystají zbořit dům, což si měl zjistit na příslušném úřadu. Pozemská byrokracie je ale potrestána, když se ukáže, že se planeta Země taktéž neinformovala na příslušném úřadu ve své galaxii o plánované intergalaktické dálnici, a tak bude zbourána ještě dřív než dům Arthura Denta (vlastně technicky vzato najendou). Nebohý Arthur je ale včas zachráněn svým kamarádem Fordem, u něhož se ukáže, že je mimozemšťanem a dopisovatelem nejoblíbenější encyklopedie o vesmíru a životu v něm, a společně se vydávají na společnou kosmickou cestu, v níž jde každou chvíli o život.

Že je Stopař pořádná sranda asi nemusím zdůrazňovat. Douglas Adams si skvěle střílí z byrokracie, náboženství a lidstva obecně. Postavy jsou taky velmi zábavné, jen je velká škoda, že se (minimálně v prvním díle) moc neprojevují. Arthur a Ford jsou si svými hláškami občas příliš podobní a dívčí část party Trillian je v knize spíše jen na ozdobu. Především je ale divné - i když možná pro Stopaře příznačné - jak jsou hlavní postavy téměř pořád pasivní. Dějí se jim šílené věci, ale oni z toho vždy nějak vyklouznou, aniž by se museli snažit. Pomáhá jim především loď Srdce ze zlata, která jezdí na nepravděpodobnost, díky čemuž vzniká pro knihu taková deus ex machina. Smrtelné nebezpečí se může ve vteřině změnit v plejtváka a jede se dál.

Na druhou stranu postupné objevování šokujících informací kolem Země, která není nakonec tak bezvýznamná, jak se na začátku knihy naznačuje (ve Stopařově průvodci má pouze jednoslovné heslo: "Neškodná"), už měl asi autor promyšlené a ty dokáží čtenáře svou absurditou správně překvapit.

Zatraceně zábavná knížka se zvláštně pasivními hrdiny.

Osm ručníků z deseti.

Dean Winchester
27.07.2017 4 z 5

Rozjezd knihy celkem nudný a pro mě i dost zmatený - mnoho nových místy i nepochopitelných pojmů - občas jsem se musela do čtení dokopávat. Poté jsem se však začetla a vypadla z toho celkem zajímavá a zábavná knížka. Každopádně je to ale největší blbost, jakou jsem kdy četla :D

barlow
22.07.2017 4 z 5

První díl je fajn. Anglický humor, ztřeštěné nápady, které dávají smysl, pokud přistoupíte na hru autora. Ale další díly jsou stále více šílenější. Neříkám horší, ale první díl je jen taková rozvcička :D

nefernefer
10.07.2017 4 z 5

Tuhle knížku jsem dostala před třemi lety jako dárek, a přestože jsem se poctivě snažila, tak jsem jí tehdy nějak nepřišla na chuť. Teď jsem se rozhodla dát jí druhou šanci a dobře jsem udělala. Nejspíš jsem do ní potřebovala dozrát. :o) Neříkám, že jsem se válela smíchy, ale rozhodně jsem se bavila a jdu do dalšího dílu. :o)

Katranis
03.07.2017 5 z 5

42 :-)
Dodržuji Den Ručníků, a co vy? ;-)

SlamLenka
02.07.2017 4 z 5

Nemohu dát 4,5 hvězdičky, proto dávám 4. Jako snad jediné negativum vnímám občasnou přemíru cizích slov a "přeodbornosti", až se člověk trochu ztrácí, ale jinak je to úžasný absurdní humor, osvěžující, hravý - prostě super!

VeliiQ
28.06.2017 3 z 5

Nějak mě to nezaujalo, ne že by mě to nudilo, ale chvílemi jsem byla dost mimo a trochu jsem to čekala vtipnější. Ale určitě originální.

regenka
11.06.2017 4 z 5

No nejdriv jsem si pomyslela, pane boze, tohle nedoctu.. moc tezke na cteni,nekdy stupidni a malokdy vtipne.. ale cim vic jsem cetla,tim vic jsem cist chtela. Nakonec to ve mne neco zanechalo, a docela i chapu tu oblibenost :) Nicmene jsem byla rada, ze jsem docetla.. nekdy mozna dalsi 4 dily.. uvidime

katkah73
02.06.2017 5 z 5

Miluji britský humor!! Vtipná, svižná, nápaditá !! "...Ford si nejprve vytvořil jistou teorii, která toto zvláštní chování vysvětlovala: kdyby lidé nechali mluvidla zahálet, nejspíš by jim zatuhla. Po několika měsících pozorování a přemýšlení nahradil tuto teorii jinou: kdyby lidé nechali zahálet mluvidla, uvedli by tím do chodu mozek...."

martina.culik
29.05.2017 4 z 5

Kniha mě bavila a užila jsem si ji, ale myslím, že další díly už číst nebudu, jelikož mi přišlo, že takto je příběh hezky uzavřený a není třeba ho dál nějak rozpitvávat.

adorjas
28.05.2017 3 z 5

Britský humor, čo viac si priať?! Verím, že tí, ktorí mu holdujú sa budú smiať ostošesť.

fvalek
26.05.2017 5 z 5

Na britský humor jsem se velmi brzy naladil a knihu si v rychlosti přečetl jako jednohubku. Neuvěřitelně vtipná knížka plná náhod a nepravděpodobností. Bavila mě od začátku do konce, rychle odsýpá a není ani chvilku nudná. Postavy jsou super, jde se ve všem vyznat, děj je jednoduchý, ale ne primitivní. Nemá cenu vytýkat nějakou pomatenost, psaní blbostí atd., když to je cílem knihy ;)
Pro mě moc dobrá kniha, oddechovka :)