Stopařův průvodce Galaxií

Stopařův průvodce Galaxií
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/3996/bmid_stoparuv-pruvodce-galaxii-qT0-3996.jpg 4 4485 4485

Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z něhož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy...... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Argo

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy , 1979

JosefW
04.11.2018 3 z 5

Asi jsem očekával příliš mnoho a a právě proto mne kniha nechytila. Někdy až příliš ulítlé a celkově jsem se nějak nedokázal začíst.

ivič
15.10.2018 5 z 5

Prostě a jednoduše ... dokonalý. Autorův styl je podobný Zemeploše, což mi vyhovuje. Přečteno za jeden den, kniha splnila moje očekávání (možná i lehce předčila) a těším se na další díly. Dodatek: nejoblíbenější číslo- 42.

Yko
08.10.2018 5 z 5

Čtyřicet dva…

Lucii_Ami
08.10.2018 5 z 5

Kniha je stejně vtipná a zábavní jako film. Bohužel, jen první díl mě ta chytl. Další díly už mě tolik neuchvátily jak tento.

Mirka2778
03.10.2018 3 z 5

Nevím čím si toto dílko zasloužilo tolik superlativů. Dočetla jsem to až na podruhý.
Styl vyprávění mi nevyhovuje. Je to směs gagů, které ovšem nedrží příliš pohromadě.
Co mělo být vtipné, tam jsem nechápavě kroutila hlavou, kde mohlo být napětí, listovala jsem na konec kolikže mi zbývá ještě stran.
Od začátku se mi vnucuje srovnání se zeměplochou. Té jsem věrná už 15 let, tak je jasné kdo zůstane mým favoritem.
Další díl vrátím do knihovny neotevřený.

VerčaFF
02.10.2018 3 z 5

Zase jedna z knih, od kterých toho hodně čekáte, a výsledek je takový polovičatý. Určitě to bylo vtipné a autor má ten svůj svět hodně promyšlený. Na druhou stranu mám raději humor takového T. Pratchetta a tohle už mi přišlo, že to trochu tlačil z paty. První díl byl krátký a přečetla jsem ho hned, ale do druhého se mi momentálně vůbec nechce, nějak mě to neoslovilo.

Marylaa
01.10.2018 2 z 5

Problém takovýchto hodně slavných knih je, že člověk od toho čeká kdo ví co a ono nějak nic. Většinou.
Na to že to má být parodie, je tam příliš mnoho děje a pokud je děj důležité (asi ano, když tam je) je tam příliš mnoho odboček a všelijakého ničeho.
Hlavně jsem došla ke smutnému zjištění, že nemám smysl pro humor.

Tereza K.
30.09.2018 3 z 5

Takový typ literatury běžně nečtu, ale "Stopař" je klasika a protože znám několik pasáží a úryvků z knížky, chtěla jsem si ji přečíst celou... no v některých pasážích jsem měla dojem, že autor pouze skládá za sebe slova, která mu zrovna přijdou na mysl :-)) věřím však, že to je geniální dílo, které má spoustu rovin, narážek a odkazů, které jsem bohužel neodkryla. ALE! Don't panic, nepřikládám to za vinu knize či autorovi, ale sobě :-))

DericCaster
24.09.2018 5 z 5

Nepropadejte panice!
Po této knížce jsem sáhl jako zapřísáhlý trpaslíkofil a nelituji. Mám rád Britský humor a tak jsem se řechtal od žačátku do konce. pokud si chcete - díky smíchu - prodloužit život, určitě doporučuji ;)

Koza3
21.09.2018 4 z 5

Obecný komentář k pentalogii: Je to super sága, přečetl jsem ji šmahem celou a jsem příjemně potěšen. Vedle knižního zpracování Červeného trpaslíka se jedná o jedno z mála knižních britských scifin, u kterých to hýří vtipem. Škoda, že každý díl je od toho prvního příběhově vzdálený a nemá takové provazby, jaké bych si představoval. Základní myšlenky bývají často nevysvětleny a tak mě čeká dost googlení, abychom si ostatními geeky řekli, co vlastně znamená 42 :-)
Komentář ke knize: Po letech jsem se k tomu vrátil. Potřeboval jsem nějakou tenkou knížku do vlaku a Stopařův průvodce galaxií byla ta pravá. Desítky super vtípků, zajímavý rozjezd apokalyptického příběhu a hlavně odpověď na otázku Život, vesmír a vůbec! :-) Jdu na druhý díl.

Jury
20.09.2018 3 z 5

No jako vazne bych chtel vedet co autor hulil, ze ma takou predstavu o vesmiru a vubec :D vic se mi libil film ale ze zvedavosti zkusim druhy dil... Tenhle byl ke konci...nwm...naky divny ten finish proste... Pro me nak neprehledny... Uvidime u 2jky :)

Affares
19.09.2018 5 z 5

Tuhle knihu budete buď milovat nebo nad ní mávnete rukou, nicméně přečíst by si ji měl každý, jelikož je to světově velmi známá kniha. Navíc se dozvíte odpověď na otázkou "Života, vesmíru a vůbec" :-) Kniha má v sobě více nadsázky a ironie, než se nám může zdát. Samotný úvod o zbourání planety je sám o sobě úžasný, jak pomíjivé vše je a o jaké blbosti se staráme. Dále je to skoro kniha, kterou někdo psal na nějakých stimulech ale zároveň velmi povedená, čte se příjemně a rozhodně Vás rozesměje :-) Bilancuji mezi 4 a 5 hvězdami ale je to tak známé dílo, že prostě 5 musím dát.

PWM
08.09.2018 4 z 5

Otevíral jsem jí jak humoristickou knihu a parodii na Sci-fi, za kterou je Stopařův průvodce vydáván. Měl jsem matné povědomí o vogonské poezii a několika dalších detailech a s tím jsem do toho šel…

Musím přiznat, že předsudky a očekávání jsou hrozná věc…zatmí naše oči i srdce a vidět vše v nezkaleném světle se nám podaří, jen když máme obrovské štěstí…. Já ho měl…

Teprve po přečtení Stopaře (ve skutečnosti se obávám, že to bylo až po „Život, vesmír a vůbec“) mi došlo, že Adams vůbec nepsal humoristickou knihu, ve které se to hemží skvělými „frky“ a je to parodie na Sci-Fi „k popukání“, jako třeba filmoví „Space Balls“ apod.

Adams je podle mého názoru spisovatel se spoustou skvělých nápadů, který si ale nevěří dost na to, aby se s nimi rozepisoval do klasické SF a tak jí ukryje do humoristického hávu a zamaskuje jízlivým humorem, vtipem a sarkasmem, čímž se kniha stává čtivou i pro ty, kdo by jinak po SF asi nesáhli.

Humor se mu nedá odpárat a tak se v něm nápaditost a originalita knih tak trochu ztrácí.

Myslím, že velmi dobře to ilustruje již sám fakt, že s dalšími knihami (musím přiznat, že jsem zatím četl jen první tři) humor do jisté míry vyčpívá (asi proto jsou další knihy maličko méně oblíbené) ale nápaditost a komplexnost myšlenek přibývá a knihy jsou proto méně „třeskuté“, ale ještě lepší SF.

Celkově vzato: je to skvělá a netradiční Sci Fi plná nápadů a humoru.

Dervish
03.09.2018 3 z 5

Podle většiny čtenářů jsem čekal velkou řachandu, ale nedočkal jsem se. Má to opravdu pár velmi vtipných momentů a řekl bych spoustu nádechů, kdy by to mohla být pecka, ale nějak se to nedotáhlo. Možná je to tím, že je to jen první díl z pěti, možná se to rozjede opravdu později a možná jen nejsem úplně cílová skupina. Každopádně když to srovnám s podobným dílem a to Spratkem od Eriksona, tak Adams prohrává na celé čáře, tam kde jde Stopařův průvodce do finiše, tam teprve Spratek začíná a rozjíždí se k legendárním hláškám. Ale jako jednohubka koneckonců funguje i Stopař, stačí nemít velká očekávání.

neurochirurg
29.08.2018 5 z 5

Geniální taškařice, která v sobě skrývá mnohem víc pravdy než kdejaké hlubokomyslné nudné veledílo, které se bere moc vážně. Někdo je z knihy nadšený, ale dá jen tři hvězdy? Proč? To že se u knihy směju nahlas, ji přeci nijak nesnižuje. Pět hvězd a basta!

NexTry
29.08.2018 5 z 5

Výborně jsem se bavil. Geniální humor s příchutí seriálu "Red dwarf". Bravo! :)

petuzla5591
28.08.2018 5 z 5

Pecka! Nové vydání má úžasné ilustrace.

AaronŠvec
21.08.2018 5 z 5

Parádní knížka, miluju tenhle styl humoru :)

"Ten, kdo dokázal stopovat napříč a našíř celou Galaxií, žít v drsných podmínkách, přespávat v brlozích, porvat se s osudem, překonat všechny obtíže, a kdo přesto vždycky ví, kde má ručník, je zřejmě člověk, s nímž je nutno počítat."

PS: Ilustrace Dana Černého jsou perfektní.

Etule
16.08.2018 3 z 5

Tenhle styl humor prostě miluju. :)

Marekh
14.08.2018 4 z 5

Kniha se mi celkově líbila, vyskytoval se v ní humor, je to oddechová kniha. Pravdou je, že některé situace mi nepřišly zábavné, nicméně kniha se četla dobře, námět knihy je fajn. Zábavné byly citace z knihy Stopařův průvodce Galaxií, rozesmál mne například také robot, který měl výhrady vůči dveřím, kterými procházel a celkově byl naštvaný na celý svět. :)

Časem si přečtu další díly z této série.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Ford si nejprve vytvořil jistou teorii, která toto zvláštní chování vysvětlovala: kdyby lidé nechali zahálet mluvidla, nejspíš by jim zatuhla. Po několika měsících pozorování a přemýšlení nahradil tuto teorii jinou: kdyby lidé nechali zahálet mluvidla, uvedli by tím do chodu mozek. Po čase zavrhl i tuto teorii jako cynickou a zavádějící a rozhodl se, že má lidi vlastně docela rád. Nikdy ho ale nepřestala trápit ta strašlivá spousta věcí, o kterých nemají ani tušení.

Vesmír je velký. Fakticky velký. To byste nevěřili, jak je hrozivě obrovitánsky nepředstavitelně veliký. Myslíte si třeba, že drogerie ve vaší ulici je daleko, ale proti Vesmíru je to úplný houby. Tak poslouchejte...

V dějinách všech významnějších galaktických civilizací rozeznáváme tři jasně rozlišitelné fáze, totiž Přežívání, Zkoumání a Vytříbenost, známé rovněž jako fáze JAK, PROČ a KDE. Pro první fázi je například charakteristická otázka "JAK si obstaráme jídlo", pro druhou "PROČ jíme?", kdežto pro třetí "KDE poobědváme?"