Stopařův průvodce Galaxií

Stopařův průvodce Galaxií
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/3996/bmid_stoparuv-pruvodce-galaxii-qT0-3996.jpg 4 4485 4485

Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z něhož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy...... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Argo

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy , 1979

Eldaren
14.01.2019 5 z 5

Skvela kniha! Rychle se zaradila mezi me oblibene, tesim se na dalsi dily.
Sci-fi neni muj obvykly ci mnou oblibeny zanr, ale tomuhle nelze odolat.

Martin707
10.01.2019 5 z 5

Chybička se občas vloudí. Průvodci patří 42 hvězd.

VesmirnaOndatra
10.01.2019 5 z 5

Rereading po 10 rokoch, ale keďže pamäť je ku mne milosrdná, bolo to skoro ako tenkrát poprvé.
Keď už pre nič iné, tak pre toto sa mi oplatí dožiť sa štyridsiatky.

hroneczek
10.01.2019 5 z 5

Ze začátku mi přišla kniha trochu zvláštní specifickými názvy pangalaktických bytostí, jejich jmen a zvyklostí. Ale rychle jsem si zvykla a ještě se zasmála. Popisy některých situací jsou naprosto skvělé. Určitě si přečtu i další díly.

Oryk
07.01.2019

Stopařův průvodce je základní kniha pro každého, kdo si chce říkat fanoušek sci-fi. Přestože existují i čtivější knihy (některé pasáže Stopaře jsou poměrně náročné) a každému nemusí sednout velmi specifický humor, jedná se skutečně o knihu, která má v dnešní době stejný význam, jako kdysi knihy Coopera, nebo Londona. Osobně se mi příběh velmi líbil, stejně jako jeho protagonisté a jsem velmi zvědavý na další díly.

kralika
06.01.2019 4 z 5

Nejsem tolik nadšen, jak jsem očekával, přičemž na vině je jednoznačně má znalost filmu, který mi většinu nápadů z této knihy už prozrazdil. A co si budeme... už stylem je to kniha psaná na efekt při prvním čtení a proto mnoho věcí nevyznělo. To ovšem neznamená, že se jedná o povrchní zábavu, to rozhodně ne.

"Čas je iluze. A poledne teprv."

markyticka
30.12.2018 5 z 5

První díl jsem přečetla během odpoledne. Prvně jsem ho četla před 20ti lety, tak už jsem si úplně děj nepamatovala. I když odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec všeho občas používám a taky větu Sbohem, a dík za všechny ty ryby, ale ne každý to pochopí :)

Precim
29.12.2018 4 z 5

Dobrodružství Arthura a jeho společníku jsem četl již podruhé. Díky své zapomnětlivosti mě však mnoho bizarních zvratů a narážek překvapilo jako poprvé. Pokud umíte brát věci alespoň trošku s humorem a sedne vám styl vysoce nepravděpodobného humoru (např. když se raketa s nukleární hlavicí promění ve vorvaně obrovského), bude vám knížka příjemným zasmáním na pár hodin.

Nicméně žádná knížka není ideální podle vašich představ. U mě se největší zklamání dostavilo po přečtení, když jsem si uvědomil, že za celou knihu nebylo využito potenciálu "kolosálně užitečné součásti výbavy hvězdného stopaře", pro nás pozemšťany známé jako ručník (tedy až na jeho pozitivní psychologický efekt, který získáme znalostí jeho pozice v našem zavazadle). Ale jelikož jsem nečetl další díly, ve kterých je tato chyba možná napravena, pominu tento nedostatek ve svém hodnocení.

rutto45
27.12.2018 5 z 5

Originál, akého niet. Kniha, ktorá vám príde buď neskutočne smiešna, alebo neskutočne trápna. Malé odporúčanie pre čitateľov: nečítajte to v príliš zrelom veku. Žial, naseldujúce diely už neboli tak atraktívne.
...42

Matyus
23.12.2018 4 z 5

Skvělá kniha, ale podle zdejších komentářů se nemusí její styl líbit všem. Mně se ale její ztřeštěný humor líbí a o čekáte-li větší důraz smysluplný příběh, nedočkáte se. Ledaže byste četli pouze prvních dvacet stránek.
Přečtením ale určitě neprohloupíte.

tomas5327
22.12.2018 odpad!

Půl knihy, deset kapitol jsem tomu dal... a zasmál jsem se jednou. Jinak mi přišlo že autor se zalíbením sepisuje náhodně generovaná slova do nesmyslných spojení a vět a přidává jeho oblíbené slovo náhoda. Zbytečné popisy zbytečných a nevtipných věcí. Za mě prostě ne a ne.

genie
12.12.2018 3 z 5

Tuhle knížku bych nečetla nebýt skvělého filmového zpracování … Příliš "cáklé".

Latté
10.12.2018 3 z 5

Jelikož miluju seriál Futurama a Červený trpaslík, tak jsem si chtěla přečíst i toto. Bohužel už je znát, že je kniha cca 40 let stará a pro mě zase tak vtipná nebyla.

black.ai
06.12.2018 5 z 5

Přiznám se, že první dva díly jsem zhltla jedním dechem a nasmála se, že mi tekly slzy. Brilantní humor, často opravdu dokonalé situace. A ačkoliv mi byla každá z hlavních postav vlastně neskutečně protivná, jakýmsi zvráceným způsobem si mě všichni získali.
Třetí díl už jsem, přiznám se, začínala číst několikrát, hodně jsem se ztrácela v ději a situace pro mě postrádaly lesk a šmrnc. Nakonec jsem dočetla trošku s vypětím sil.
Po překonání třetího dílu už jsem čtvrtý četla opět s lehkostí, ale spoustu dřívějších otazníků jaksi pořád viselo ve vzduchoprázdnu a chyběla mi nějaká (jakákoliv) pojítka s novými situacemi - těch odpovědí jsem se asi nakonec stejně nedočkala.
Poslední byl fajn, i když mám pocit, že byl děj od prvních dílů zase o notný kus vzdálenější a (i když - bez virblů a fanfár - některé věci z prvních dílů byly konečně vysvětleny) pro mě poslední působil lehce izolovaně od ostatních knih.

Jinak je tato sága klasika :-) těším se, až ji jednou sfouknu znova.

Klárai
24.11.2018 3 z 5

Snažila jsem se to přečíst celé, ale asi nejsem cílová skupina.

Corso
19.11.2018 5 z 5

Kedze uz mam tuto seriu doma, ale ako sa vravi, "kazdej pes, jina ves", proste jedna take vydanie, dalsia take, povedal som si "Preco nie". Mam rad komiksy Dana Cerneho. Ilustracie a graficke prevedenie je presne to prave, co od humornej knihy ocakavam, a Dan tomu pridal este jeden drobny level navyse. Takze nastal cas mat doma nie 5, ale 10 knih Stoparova pruvodce :)
K samotnemu romanu sa nebudem vyjadrovat, je to klasika najklasikovatejsia, a uz bolo o nej povedane a napisane vsetko. 5 hviezd bez diskusie. Cital som to zatial 4x a je jasne ze takato vec s vami ide zivotom jak Maly princ alebo Deti z Bullerbynu.

katushah
06.11.2018 2 z 5

Moc tomuto žánru neholduju, je to kniha do čtenářské výzvy.

E_Lan
05.11.2018 4 z 5

Jé je, to jsem se nasmál:-) Skutečně, tahle kniha je originální, vtipná, trochu nesmyslná až nikam nevedoucí, ale rozhodně zábavná. Navíc Vojta Dyk předvádí neskutečné jazykové kreakce, které mě při poslechu při jízdě na kole několikrát doslova ohrozily:-)

Faila
04.11.2018 4 z 5

Filmové zpracování Stopařova průvodce po galaxii mám moc ráda a konečně jsem se dostala i ke knize. Humor Douglase Adamse mi svou originalitou připomíná Pratchetta, ačkoliv mají oba poměrně rozdílný styl vyprávění. Ale právě ten neotřelý humor s nečekanými pointami, který je místy až šílený, prostě miluju.

Lily-fairy
04.11.2018 2 z 5

Čekala jsem mnoho, dostala jsem obrovskou směsici ničeho