Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7173 1571

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

mehilainen
02.02.2015 4 z 5

Pořád mám pocit, že už to tu bylo (Paasilinna, Waltari), ale rozhodně ne v tak lidem přístupné, nenáročné podobě. I když to chvílemi bylo trochu přehnané, mě to moc bavilo.

gomaki
02.02.2015 5 z 5

Mě se to tedy líbilo. Je to čistá nenáročná četba, která je plná vtipu a jistého kouzla.
Jen nechápu, jak tohle může někdo nafilmovat - vždyť to musí být filmová katastrofa :) Ale knižně, knižně je to poklad:)

Amiran
31.01.2015 5 z 5

Ze začátku mi přišlo divné, že ta knížka tak tlustá. Říkala jsem si, co tam autor tak vymýšlel, když začátek na dlouhé povídání moc není. Ale pak jsem to pochopila a nemohla jsem přestat číst. Celý ten příběh je celistvý a moc vtipný. Je jasné, že nic podobného se asi nestalo (nestane), ale jen představa, že někdo zažije za celý život asi 20 přiblížení smrti a stejně se odžije stovky, je fajn. :-D Líbí se mi autorův styl vyprávění. :-)

Merynkaw
28.01.2015 1 z 5

Obávám se, že knihu nedočtu.. není to můj šálek kávy.

Péťa86
28.01.2015 4 z 5

Knížka se mi moc líbila. Jen konec mi přišel trošku zdlouhavý, ale jinak jí dávám za ten konec čtyři hvězdičky. Je to krásný oddychový příběh.

Pavlnka
27.01.2015 4 z 5

Nebyla to špatná knížka, dobře se četla a měla spád, ale čekala jsem od ní podstatně více. Ach ta reklama :)

jethro.tull
25.01.2015 2 z 5

Průměrná kniha průměrně originální s průměrným napětím a průměrnou vtipností. Tady se někomu povedl vynikající marketingový tah! Kniha již nějakou dobu patří mezi Top 10 nejprodávanějších (a snad tedy i nejčtenějších) knih. Takhle prodat knihu, kterou bych charakterizoval slovy „do vlaku či na dovolenou“, jako světový bestseler, to se jen tak nevidí! Zároveň mě ale napadá otázka, co když někde leží, ať už vydaná či v šuplíku, kniha, která opravdu stojí za přečtení, ale nemá takovouto podporu?

ThomasMore
24.01.2015 1 z 5

Knihu jsem otevíral na první stránce s velkým očekáváním. Skutečnost mne nezklamala. Za velikým marketingovým projektem úplně obyčejný text - zlatý Švandrlík se svými humoristickými romány. Průnik do historie pro žáky 1. stupně ZŠ, které je třeba včas masírovat tou správnou historickou pravdou. S radostí jsem ji rychle vrátil majiteli a blahopřál si, že jsem nepodlehl a nekoupil ji.

M.S.
23.01.2015 5 z 5

Musím přiznat, že kniha byla nad má očekávání. Hned od první stránky jsem se do příběhu naprosto vžila. Příběh je plynulý, rychle ubíhá a díky mému zájmu o 2. SV jsem se vždy naprosto těšila na další prolnutí z Alanovy minulosti. Jsem opravdu nadšená, určitě si v nejbližší době pořídím i analfabetku. Vřele doporučuji!

markeetice
23.01.2015 5 z 5

Polovinu knihy jsem četla s udiveným smíchem a zvednutým obočím! Neskutečně vtipné, domyšlené a do kruhu uzavřené vyprávění. Švejk se může jít zahrabat, Forest Gump pokulhává a Garp na něj taky nemá! Stařík má prostě koule! I když je vlastně nemá...

DarekDevil
23.01.2015

Kniha se mi líbila a nasmál jsem se hodně. V knize jsou opravdu bezvadné hlášky, které se vždy objeví zčistajasna a kvůli své nečekanosti jsou o to údernější. Bezvadně také perlí Kráska, její slovník je úžasný. Některé pasáže mi přišli trochu rozvláčnější, ale ani tak nenudili.

Bee
21.01.2015 5 z 5

Jak už leckdo zmínil, trochu to připomíná Forresta Gumpa. S tím se nedá nesouhlasit, na druhou stranu ale - no a co? V týhle době je sakra těžký najít něco, co tu ještě nebylo.
Stoletého staříka jsem četla na cestě z dovolený během 27 hodinové cesty autobusem a musím říct, že mi to tu cestu nádherně vylepšilo. Příběh je poutavý, jeden nikdy neví, co přijde příště, a hlavně je to neskutečně vtipný. Někdy až absurdní.
Perfektně jsem se u toho nasmála a je to hodně povedená oddechovka pro lidi, co to neberou zas až tak vážně :)

Mia77
20.01.2015 5 z 5

Krásné milé čtení :-) Začátek knihy byl takový neutrální, ale čím jsem četla dál, tak to bylo lepší a lepší, někde jsem se opravdu ze srdce zasmála a určitě se k této knížce ještě vrátím. Století stařík mi trošku svými hláškami připomíná českýho švejka .... je mile, přidrzle vtipný :-) rozhodně doporučuji a už se těším na Analfabetku ...

Farisss
17.01.2015 5 z 5

Tak skvěle jsem se u knihy dlouho nezasmál. Pro mne rozhodně skvělá kniha, pokud od knihy čekám pobavení a taktéž propojení s význačnými událostmi tohoto století. Jak všechna setkání navazovala na sebe, bylo opravdu promyšlené. Nejvíc jsem se pobavil při setkání se Stalinem, tam stařík (v té době tedy ještě mladík) opravdu perlil.

harama
16.01.2015 5 z 5

Mě tento příběh velmi zaujal, a ihned jsem neváhal zakoupit Analfabetku, o níž se sice říká, že není až tak dobrá - ale určitě se budu bavit znovu. Možná je příběh skoro scifi, ovšem člověk nikdy nevěděl, co ho překvapí na další straně. A hlavně, obdivuji pana Jonassona, který si umí dávat souvislosti skvěle dohromady, a to, jak zakomponoval celý příběh do velkých světových událostí dvacátého století - to je to, co by se kromě humoru mělo v této knize ocenit nejvíce.

Za mě 5*, oddechové čtení, nemám výhrady :-)

lovina
16.01.2015 5 z 5

Já se u knížky moc bavila, skvělé propojení událostí, i když se to někomu zdá absurdní, já obdivuji autora za jeho fantazii.

BlackBlade
15.01.2015 3 z 5

Kniha se čte svižně a rychle, ale jak už tu bylo napsáno, čekal jsem mnohem více. Začátek skvělý, ale ty příběhy z Alanova života, které jsou v duchu Forresta Gumpa, jsou tak moc absurdní, že jsem moc nebavil...

ondaboss
15.01.2015 5 z 5

Prostě paráda. Užil jsem si to od začátku do konce. Bavil jsem se královsky. Viděno poté i v kině a můžu vřele doporučit.

Prosecký
13.01.2015 2 z 5

Nechápu. Zážitky se zmrzlým gaunerem a popleteným věčným studentem jsou vtipné, ale ne na 6 milionů prodaných kusů. Zápletka tu a tam dobrá, ale obehraná už od časů Forresta Gumpa. myslím si o sobě, že mám rád humor jakéhokoli druhu, ale tady mě to nenadchlo. Čekal jsem mnohem víc.

Klarinet
11.01.2015 4 z 5

"Je tak jak je, a bude tak jak bude." Vtipné, zábavné, poučné...při scéně slonice Soňi sedající si na dalšího delikventa a pronásledovatele brečíte smíchy...film je jiný, už ne tak třeskutě vtipný a vaše představy a fantazii při čtení nenahradí, ale taky stojí za okouknutí. Vřele doporučuji, krásná oddechovka, i když na druhou stranu mám dost známých, co jim humor Jonassona nesedl a knížku nedočetli...Já nikdy nebudu mít tolik odvahy udělat to, co stařík Alan ve 100 letech, natož dožít se jich :)