Zatmění

Zatmění https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1022/bmid_zatmeni-gzz-1022.jpg 4 4769 293

Stmívání / Twilight série

Kniha odhaluje také jiné věci, než samotný příběh, například minulost Jaspera a Rosalie. Ale teď k příběhu... V okolí se začínají dít zvláštní věci - lidé umírají a příčina není známá. Ve městě se skrývá Victoria, která chce pomstít svého druha Jamese. Proměňuje náhodně lidi v upíry, kteří bez milosti vraždí. Proto se upíři musí sjednotit s vlkodlaky, aby ochránili Bellu. Jacob je do ní beznadějně zamilovaný. Co se odehraje na vrcholku hor. Porazí Victorii? Zachrání Bellu? Bude Bella upírkou?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Eclipse , 2006

lady
09.12.2011 1 z 5

větší blobost jsem v životě nečetla.Upíři-oprus.viděla jsem film ten byl ještě pitomnější.

kiddlinka
29.09.2011 odpad!

Bella je omámená, kdykoli svého vyvoleného uvidí, tráví s ním 90% procent času, nevadí jí totální kontrola nad jejím životem, ani to že je za ni rozhodováno, s kým se smí přátelit, blábolí o spřízněnosti duší a lásce na věčnost, dokonce je ochotna stát se vykastrovanou verzí kdysi hrůzu nahánějícího monstra, přesto jí myšlenka na manželství s Edwardem navozuje záchvaty dávení, neboť se nechce už ve 20 vázat a bojí se, co by řekli lidi. Charlie nesnáší Edwarda, dělá scény, kdykoli ho v blízkosti Belly načapá, přesto jí ho z nějakého důvodu toleruje, ačkoli Edward je i podle jeho názoru tím nejhorším, co ji mohlo potkat - a Meyerová ani jednou nenaznačí, co je účelem tohohle chování. Edward Belle vysvětlí, že z ní nechce mít upíra, protože se bojí, že ji tím připraví o duši, načež Bella nadšeně vypískne „to je super, už jsem se bála, že je to proto, že bych se ti tak nelíbila“ – a Meyerové to přijde naprosto normální. Bella neváhá poslat přátele do bitvy, aby jí zachránili její nevděčný zadek před likvidací, načež v tu samou chvíli hazarduje se životem sváděním nadrženého upíra k sexu – je vidět, že její neustálé řeči o hlubokých výčitkách svědomí jsou myšleny opravdu vážně. Logika to bere do zadku přímo epicky. Zatmění už není ani vzdálený pokus o literaturu, je to prachsprostá fanfikce. Styl Meyrové charakterizuje TOTÁLNÍ lenost – lenost popsat dojmy, lenost zachytit prostředí, lenost vykreslit postavy a hlavně lenost psát vysvětlovací scény tak, aby se čtenář v 90% případů neztrácel, o čem je to vlastně řeč. Všechny ty předjímavé věty typu „a pak se to stalo, a pak mi to došlo, krve by se ve mně nedořezal“ následované několika odstavci bezobsažné vaty brousící kolem horké kaše patří do repertoáru desetiletých autorek. A celý ten důraz na to, jak je Bella bez chyby, obětavá, skromná, ačkoli ji všichni zbožňují (a ona samozřejmě nemá nejmenší páru proč), a jak svým rodičům dělá od svých sedmi let odborný pečovatelský dohled! Tohle je nejexemplárnější ukázka Mary Sue od původní Mary Sue. PS: Návod jak na první pohled poznat špatnou knihu: začíná závěrečnou, vágně popsanou scénou, která se marně pokouší vyvolat napětí, a dalších 400 stránek o ní nebude ani zmínka. To ilustruje, že autor knihy nemá nejmenší tušení, co je to literatura, neboť si ji plete se zkratkovitým popisováním filmových obrázků, a proto by měl čtenář knihu spálit a autora análně znásilnit hřeby pobitým kyjem. PPS: jak blbý a nedovzdělaný v dějinách vlastní země musí člověk být, aby mu jakožto americké rodačce nepřišlo ani trochu divné, že postava žije během Velké hospodářské krize jako ve vatičce, protože její papá je bankéř?!

Tripedalia
30.08.2011 1 z 5

Tak při čtení třetího dílu jsem to s touhle sérií už vzdala... Naprostá tragédie... upíři, vlkodlaci, Edward nebo Jacob? A nakonec ještě ta Victoria... Nikdy více...

Megii
27.08.2011 5 z 5

Mě se tato sága líbí a nechápu kritiku ostatních.

Tuffy
26.08.2011 3 z 5

Menší zlepšení oproti minulému dílu. Ale pořád je to tak neskutečně přeslazené, že bych zvracela. Promiňte, ale mě to nudilo. A ta menší akce na konci to vážně moc nezachránila...

Kaka.cs
23.08.2011 3 z 5

První polovina knížky nuda. Druhá polovina už byla lepší. Film se mi líbil mnohem víc. I když v knížce je dost věcí, které ve filmu chybí.

Kateriska
01.08.2011 4 z 5

Stephenie Meyerová je úžasná a sympatická autorka. Musím říct, že z celé ságy se mi nejvíce líbil právě tento třetí a ještě čtvrtý díl (Rozbřesk). Myslím, že je velký plus, že jsem tu knihu přečetla ještě před tým, než jsem zhlédla film. Pro toho kdo film už viděl a právě přečetl knihu, si myslím to už nebude tak napínavé jako pro mě. Celá sága je super, to mi nikdo nevezme. Obdivuji Stephenii, protože píše čtivě a její knihy jsou velmi dobré!

Vironey
13.07.2011 1 z 5

Třetí díl této ságy je o poznání slabší než první dva, dějově je to dosti suché, Bella se projevuje prázdněji a sterilněji než v předchozích dvou dílech. Také milostný trojúhelník je rozebírán až příliš, dialogy vedené v tomto směru jsou omílány neustále dokola (asi k naznačení bezvýchodnosti situace nebo proč) a po chvíli vyloženě otravují.

Judy24
19.06.2011 3 z 5

Nemůžu souhlasit s tím, že by tahle knížka neměla děj. Přišlo mi to spíš naopak, tohle byl díl, který ho měl skoro nejvíc, i-když byl trochu natahovaný. Kdo má rád na desítky stránek rozepisované romantické scény, ten si taky pošmákne (musím přiznat, občas mě to chytne), ale nějak mě nebavilo to soupeření mezi Jacobem a Edwardem a scéna s žádáním o ruku byla taková dost trapná.

pet-kyval
05.06.2011 2 z 5

[053/11] (ebook) Docela se těším, až definitivně skončím s posledním dílem, protože se už ani nesměji. Není to smích škodolibý, ale spíše uculování se nad tou lacinou smrští lidského uvažování a slohu ze středoškolských hodin mluvnice. Beru to ale tak, že pro mládež se psát zkrátka musí, i kdyby na chleba nebylo a kdo je chytrý, vypracuje se dál bez větší újmy.

Vlastně je to lepší, než předešlé dva díly. Ale(!) kromě toho, že se paní Meyer trošku zmírnila v užívání přemrštěných emočních výkladů o fyzických proporcích, je to vlastně stejné. O to horší, že neumí používat rovnoměrně akční sekvence a vše hrotí do posledních stran a finální kapitolu ponechává pro vyobrazení dalšího děje. Beru, že se tu už na každé straně neobjevuje jeho ‘krásný pokřivený úsměv‘, ale o to víc se zaměřila na neustálé omílání o sebeobětování se pro prince s kůží barvy hašeného vápna. Vlastně mě štve, že Bella vůbec nepřemýšlí a nedokáže se poučit z toho, jak si opakovaně všímá jen a pouze povrchních a lživých věcí a nesnaží se prohlédnout pod povrch každé věci, která svou falší a jednoduchostí buší do očí.

Co se ostatních charakterů týče, nemají žádný vývin. Čekala bych, že se budou v průběhu měnit, ale nic. Možná to je i tím, že na upírech se za dva roky moc věcí nezmění, spolužáci ze školy jsou z děje naprosto vymazáni a velký taťka šerif… pche… Ani ti pubertální vlkodlaci nezaznamenali žádný vývoj, jen Jacob je o moc větší hulvát, než se na první pohled zdálo. No jo, ale proti gustu…

Nemyslím si, že se k této sérii někdy vrátím, protože neskýtá nic, co by mě k tomu přimělo. Je to na mě až příliš suché a nijaké. I když ta původní myšlenka vytvořit sexuální a vztahový podtext tam (fantasy), kde se v takové míře nikdy moc neřešil, vypadal původně slibně.

Georgianna
11.04.2011

Tato knížka se mi líbila

sBety
09.04.2011 1 z 5

Nekonečně natahované, stejně jako druhý díl.
PS: Rockwoodův komentář a hlavně jeho poslední odstavec mě doopravdy rozesmál. :D

Andynka
04.04.2011 4 z 5

Zatmění je strhující knížka, od které se těžko odpoutává...Je to napínavé a naprosto nereálné a nejspíš proto se mi líbí, že lidé se dostanou do světa, který si můžou zcela vyfantazírovat. Já osobně nemám co knížce vytknout.

Charmedka
14.03.2011 3 z 5

Nejslabší,dyt se celou knihu nic neděje,jedině až ke konci. Já se téměř celou knihu nudila.

izabelle
11.03.2011 1 z 5

Nuda. Nuda. Vůbec teď zpětně nevim o čem to bylo. Kdybych neměla k porovnání ještě pokračování tak má odpad.

fionKa
10.03.2011 5 z 5

Parádní kniha. xD Hodně bezva chvilek... Jak s Edwardem a Bellou tak s Jacobem a Alicí... :P No prostě se všemi!

katynais
28.02.2011 5 z 5

všechny díly se mi moc líbily

Slečna L.
20.02.2011 4 z 5

Kniha má sice zbytečně dlouhé pasáže, které by se daly vyškrtnout, ale po "Novém měsíci" celkem příjemné překvapení.

Jako film zatím nejlepší díl.

Amelie
31.01.2011 1 z 5

prvnich 300 stranek Bella chodi po lesem a rozjima o Edwardovi a dalsich 200 stranek o Jacobovi...

Čmoudová
31.01.2011 4 z 5

Tuhle knihu sága Twilight potřebovala, je v ní spousta akce.