Stíny v ráji

Stíny v ráji https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30622/bmid_stiny-v-raji-JSQ-30622.jpg 4 612 59

Hlavní postavou románu o osudech německých emigrantů v Americe na sklonku druhé světové války je novinář, antifašista, který prošel koncentračním táborem a kriminály v západní Evropě a v Americe nalezl pomoc u německých emigrantů, možnost existence i osudovou lásku k ženě. Jeho počínající americký ráj se však začíná plnít stíny, když si uvědomuje honbu za penězi, kariérismus a neschopnost země pochopit hrůzy fašismu v Evropě. Zklamání mu nakonec přináší poválečný návrat do Německa, kde se setkavá s důsledky nacismu v tom smyslu, že lidé necítí odpovědnost za hrůzy, které napáchali.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Svoboda-Libertas

Schatten im Paradies , 1971

hnilda3
02.05.2019 3 z 5

Bohužel tohle byla první kniha od Remarqua, která mě pořádně nechytila. Přišla mi zdlouhavá. Příběh zajímavý, ale určitě bych ho znova nečetla.

Bezzubka
07.04.2019 1 z 5

... nedočteno... Nějak mě příběh nedokázal pohltit. Jinak tohoto autora miluju, ale tohle mi připadalo nudné, snad se na to za pár let budu koukat zase jinak...

Ajrad1981
29.12.2018 4 z 5

Vážně to bylo tak jednoduché být emigrantem v Americe? Jako že hned celá komunita emigrantů podává pomocnou ruku? Notabene že tu pomocnou ruku podávali Židé Němci? Předpokládám, že nějaká solidarita tam byla, ale míra popsaná v knize mi přišla poněkud přehnaná.
Musím ale říct, že popis pocitů a úvah a pochybností jednotlivých lidí byl hodně zajímavý. Přesto většina knihy by pro mě byla tak na průměr. Čtvrtou hvězdu přidávám za poslední část.

martunka
15.12.2018 5 z 5

Tato kniha mě velmi zaujala. Líbí se mi celkové ladění příběhu i charakterů postav.

intelektuálka
06.10.2018 5 z 5

Návrat ke knize EMR - tady vím, co mne čeká...

Spousta vyslovených myšlenek, kvalitní dialogy a stíny v duši člověka...

Poválečné období - emigrant Robert Ross připlouvá do Ameriky :

"Své pravé jméno jsem skoro zapomněl. Člověk dokáže zapomenout mnoho, když jde o holý život."

Jeho životem i vztahem k ženě se prolíná skepse - z toho, co prožil jako německý antifašista i z toho, co cítí po návratu do Evropy:

"Nikdo nenesl odpovědnost za to, co napáchal."

Kolik jsi tu promítl ze svého života - EMR ?

Jeho knihy vždycky doporučím - humanismus a protiválečné zaměření.

FreckledCathy
03.08.2018 3 z 5

Mám docela rozporuplné pocity, na jednu stranu se tam objevilo pár krásných myšlenek, nad kterými se člověk zamyslí, na druhou stranu na rozdíl od jeho jiných knih, co jsem zatím četla, se děj vlekl, přišlo mi, že se tam nic moc neodehrálo a můj doznívající výsledný pocit je takový nijaký.

LuckyZ
06.07.2018 3 z 5

Zajímavé čtení, po dlouhé době, opět u tohoto spisovatele.

niknikita
29.06.2018 5 z 5

Dočteno a usadil se mi smutek na duši, jako pokaždé, když odložím knihu svého oblíbeného Remarqua.

Moc dobře víme, že až něco ztratíme, teprve poznáme, jak důležité to bylo, ale vždycky nás ta zkušenost znovu zasáhne.
Stejně jako víme, že každý návrat v sobě nese zklamání, protože nikdy nic nezůstává stejné a taky my sami se měníme.
A konečně skutečnost, že člověk může být osamělý, přestože je mezi lidmi - to všechno a ještě spousta dalších myšlenek doznívá v mé hlavě, jako Stíny v ráji.

GilGalad
31.05.2018 5 z 5

Silná kniha z prostředí německých emigrantů v USA. Vykořenění lidi spojuje a někdy rozděluji. Postava Nataši Petrovny je úžasná.

Verkavcelka
05.02.2018 4 z 5

Dlouho jsem od Remarqua nic nečetla. Do této knihy jsem se zpočátku nemohla začíst. Z příběhů lidí - emigrantů - ve mně zůstává smutno.

Alix
01.02.2018 4 z 5

Tahle kniha je trošku jiná, než jsem byla zvyklá. Není tak temná, ale stejně, jako v každém románě E. M. Remarque, se tady potkáváme s lidmi, kteří se snaží dát svůj život do pořádku, najít si místo v životě a prostě ... žít.

čuřil
01.09.2017 5 z 5

Opět za 5. Nic jiného ani nejde dát. Pan Remarque je opravdu jedinečný.
Dokonce bych řekl, že je to jedna z nejlepších co napsal. Ale příběh emigrantů, kdy někteří se přizpůsobí, jiné to semele a postupně ztrácí určitou víru je určitě nejen poučný. Včetně až překvapivě nelibého konce. Doopravdy - doporučuju!

Ivan F
22.05.2017 5 z 5

Dovolím si zacitovať z knihy:
"V koncentračných táboroch vyrátali, že jeden práceschopný a mladý žid má hodnotu len tisíc šesťsto dvadsať mariek. Za šesť mariek denne ho požičiavajú nemeckému priemyslu ako otroka - na jeho výživu v tábor určili šesťdesiat fenigov denne. Ďalších desať fenigov na amortizáciu jeho odevu. Priemerná dĺžka života: deväť mesiacov. To reprezentuje zisk vyše tisíc štyristo mariek. K tomu pristupuje racionálne zužitkovanie mŕtvoly: zlato zo zubov, oblek, cenné predmety, prinesené zlato, vlasy; po odrátaní dvoch mariek, čo sú náklady za spálenie, je to asi tisíc šesťsto dvadsať mariek zisku. Z toho treba odrátať bezcenné ženy a deti, splynovanie a spálenie stojí zhruba šesť mariek, a to isté sa týka aj starcov a chorých a tak ďalej. Pri veľkorysom rátaní je to ešte vždy priemerne tisíc dvesto mariek."

Prečítané znova na základe čitateľskej výzvy od 25.3.2017 do 30.3.2017

helenkan
01.05.2017 4 z 5

Zajímavá knížka.

ziriant
25.03.2017 4 z 5

Jak to jen napsat... Remarque mě vždycky dokáže přivést zpět k sobě. Když člověk tápe, je krásné zažít si takový příběh, byť třeba v zádumčivosti, a zapřemýšlet o světě tehdy, o světě teď. A tak vůbec.

Zdeňula
29.04.2016 5 z 5

Krásná knížka, moc hezky se mi četla......miluji knihy od Remarque!!!!

Dymond
24.02.2016 5 z 5

Úžasná kniha

Dalda
20.01.2016 3 z 5

Stíny v ráji sice nepatří k nejlepším autorovým románům, ale stojí za přečtení. Kniha zajímavě popisuje americkou realitu, postoj americké společnosti k imigrantům a k válce v Evropě, vztahy mezi imigranty samotnými. Trochu mi však vadí autorův pohled na Němce jako hlavní viníky války.

dajinz
09.12.2015

Lepší knihu jsem ještě nečetl. Postavy a jejich charakter dokonalé, popis prostorů vystižen tak, že je jednoduché si představit to období a vžít se do něj. Škoda, že není kniha zfilmovaná, zajímala by mě postava Nataši.

KLADIK
29.09.2015 5 z 5

Tuším že autorova poslední kniha. Konec je trošku otevřený dalšímu dění jak ostatně většina autorových knih. JInak krásné dílo jako vše od pana spisovatele. Názory a pohled na americký styl života a ,,kultůru´´je i po letech stále aktuální a jakoby také soudobý.
Doporučuji!!!