Anjel v podsvetí

Anjel v podsvetí https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434422/bmid_anjel-v-podsveti-6jj-434422.jpg 5 413 121

V Prahe vyčíňa mor a cisár Rudolf II. sa aj s celým dvorom presťahoval do Plzne. Povesť tohto mravopočestného, panovníkovi oddaného mesta však ohrozuje séria zločinov. Najprv sa záhadne stratí synovec ruského vyslanca Vlasjeva, ktorý prišiel vyjednávať v mene cára Godunova. Pod hrozbou škandálu radnica poverí hajtmana Leopolda Steina, aby mladíka našiel. Prípad je však zložitejší a stopy vedú k vysokopostaveným osobám, hajtman teda požiada o pomoc svojho brata, chýrneho vyšetrovateľa Joachima Steina. Kapitán prichádza do Plzne so seržantom Jarošom po boku. V meste ich však čakajú hrozné správy a rozbieha sa nebezpečné pátranie, v ktorom nechýbajú umučení anjeli, tajné bratstvo zhýralých kacírov, dvojtvárni alchymisti, vražední špióni a démon, čo loví duše v labyrinte podzemných chodieb pod Plzňou.... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Anjel v podsvetí , 2020

tonysojka
01.02.2021 4 z 5

Někde níže se objevil termín "šestákový"román.
A proč ne? Jako člověk ,který od Červenáka přečetl téměř vše,si troufnu tvrdit,že Ďuro ani větší cíl(kromě série o kapitánu Báthorym)nemá.
Působí na mně dojmem ,že píše hlavně pro své pobavení a jestli si to přečte ještě někdo další a je ochoten za to zaplatit,je jen dobře.
Radši si přečtu historický dobrodružný příběh okořeněný kořením útočícím na mou první signální,než knihu,z které pochopím snad jen název nakladatelství.
I přes některé výtky či výčitky níže v komentářích uvedené musím napsat,že koření je namícháno opět proklatě dobře.
:-)

kajzo
31.01.2021 4 z 5

Zo začiatku som sa trochu ošíval, ale potom ma dej pohltil a už som sa od knihy nemohol odtrhnúť. Nevadil mi inkognito príchod Barbariča, prehnaná aktivita cisárskych radcov či tety Frostovej, návšteva u cisára Rudolfa sa mi celkom páčila. Je to historický román, niektoré veci by mali byť trochu prehnané, ale s citom a mierou, čo v tomto prípade fungovalo. Od Červenáka sme opäť dostali to, čo sme očakávali – dobre vystavaný detektívny príbeh, nuansy, skutočné dobové postavy v zápletke. Konzervatívny Joachim Stein je presne taký, aký má byť, takto ho máme radi. Tentoraz si to hlavné postavy viac „odpracovali“, nepoužívali moderné vyšetrovacie metódy, o ktorých pred Conanom Doylom nikto nechyroval. A čo ten Jaroš? Stane sa z neho časom mních?

Ramiel
30.01.2021 2 z 5

Zápletka byla vcelku zajímavá. Ovšem zjevení se Barbariče v Plzni mi přišlo vyloženě na sílu, aby zde zase byli všichni tři hlavní hrdinové. (Ale těžko říct, jak jen ho do tohoto dílu dostat, aby to dávalo smysl.) I role císaře Rudolfa a arcivévody Maxmiliána mi přišly spíše podivné. Nejvíce mi ale vadilo chování císařových rádců, protože to nedávalo vůbec žádný smysl. S jejich možnostmi řešit věci tak, jak je napsáno v knize... ne, to ne. Dobře to vystihl ve svém komentáři Lester555. No a závěrečné zabroušení do neurochirurgie je snad hloupý vtip. Takže za mě průměrná kniha. Autor už určitě napsal lepší, mnohem lepší. Tak snad tato kniha není předzvěstí sestupné tendence.

špulo
27.01.2021 4 z 5

Veru, rozporuplné pocity. Na jednej strane je všetko ako má byť. Na druhej strane tam je všetko, pre všetkých. Od siahodlhých rozhovorov po vyšperkované slovné prestrelky, od sympatických postáv po tie fuj!, od celkom detailných popisov po brutálnu akciu, od atmosféry doby po atmosféru totálnych bakchanálií... A tak by som mohol pokračovať aj 30x ďalej. Každý si tam nájde niečo fajn a každý tam nájde niečo navyše, čo tam nemuselo byť. V tom vidím problém tejto knihy. Jej multiuniverzálnosť. Až autora podozrievam z komerčného zámeru. Dokážem mu to síce v dnešnej dobe odobriť, ale ako roduprávny červenákofil dvíham pravé obočie. No aj tak som náramne zvedavý, čo nám Ďuri navarí v ďalšom chode;))...

nero 13
27.01.2021 5 z 5

Pokračování příběhu o naší vyšetřovací trojici nás zavede do druhého největšího českého města Plzně v době kdy se na nějaký čas stala sídelním městem Habsburské říše, aby vyšetřila řádění údajného démona v podzemí města. Setkáme se při tom i s otcem kapitána Steina, vedle kterého náš morous Stein vypadá jako milý a laskavý člověk a také znovu narazíme na faktické vládce císařského dvora Trautsona a Rumpfa, dovolím si předpovídat že další díl by se mohl týkat politického pádu této dvojice který nastal krátce po ději v tomto díle.

Paldiny
27.01.2021 4 z 5

Najskôr ma vydesili dve mapky, a potom spletité tunely pod Plzňou pýtajúce si tretiu, ale nestratil som sa. Našťastie sa nestratili ani naši hrdinovia, ktorí sa opäť bok po boku môžu oháňať s poverovacími listinami s habsburskou pečaťou. I keď tento raz nie moc nahlas, pretože v meste piva na ne až toľko nepočujú. K slovám a skutkom sa dostanú i ďalší rodinní príslušníci, po iných nielen rodinných zase treba pátrať a ako inak veci komplikuje tajnostkárska vrchnosť. Anjel v podsvetí je výborný, vyvážený diel, v ktorom každý chvíľku ťahá bambitku, ktorý ponúkne napätie, smiech aj smútok, po tom čo posledné riadky predznamenávajú veľké zmeny, v lepšom prípade ďalšiu sólovku. Čo Anjelovi možno vytknúť, na môj vkus veľa popisov, veď nepotrebujem vedieť okolo akej zaváraniny práve postavy prešli. Inak bez väčších námietok a teraz ma ospravedlňte, dostal som chuť na Kubrickovu Eyes Wide Shut.

Lester555
24.01.2021 3 z 5

Hodnocení bude obsahovat spoilery:
Tento díl byl slabší než všechny předchozí a tolik mě nebavil. Vsuvka s císařem Rudolfem mi přišla zbytečná a ani jsme se nedočkali rozuzlení, navíc císař tam vůbec nemusel být a Steina mohli zdržovat jen rádci. Ono celkově přístup k panovníkovi a jeho rodině byl hodně přitažený za vlasy, že by se sám císař snížil k tomu, aby mluvil s nějakým kapitánem. Nebo že by princ Maxmilián se takto účastnil vyšetřování. Místy si to hlavní hrdinové udělali sami těžší, než to mohlo být (poznámka Steina, že na Merlianův statek pojedou jen ve třech a sám Stein zamítl Barbaričův návrh, aby místo obklíčili vojáci - proč?).
Dále Trautson a Rumpf - proč Steinovi házeli klacky pod nohy, když nakonec vyšlo najevo, že se smrtí hejtmana neměli nic společného?
Mě osobně se víc líbily díly, kde se řeší "místní" problémy na uvěřitelné "místní" úrovni, tzn. na úrovni města a jeho samosprávy, kde je Stein jak velká voda. Jakmile se do toho začne motat vysoká politika, intriky o moc, panovníci, nedej bože zahraniční politika... Ztrácí to podle mě na uvěřitelnosti.
Jinak líbilo se mi prostředí Plzně, vyšetřování, podzemí, tajemno.

Pasko
08.01.2021 4 z 5

Stále viac a viac priestoru dostáva Jaroš, a stáva sa minimálne rovnocenne dôležitou postavou ako Stein, či Barbarič. A popravde, bol by som sklamaný, ak by v ďalšej knihe už nevystupoval.
A, ak by v súčasnosti nebola pandémia, tak myslím, že vďaka tejto knihe by pribudlo veľa návštevníkov Plzňa, ktorí by sa vypytovali na podzemné chodby.

martin_aston
30.12.2020 3 z 5

Rozporuplná kniha.
To dobré: opäť všetci "traja pátrači" :) spolu, dynamicky plynúci dej, dobré bitky a súboje, zaujímavé historické fakty (stravovanie, obliekanie, geografické a politické reálie, zbrane, atď), ktoré robia knihu viac 3D a zvyšujú zážitok z čítania.
To menej dobré: kniha chce ohúriť a šokovať, akcia začína prebíjať dej. Viac akcie, viac súbojov, viac krvi, viac zvráteností a hnusu, viac vyhranené postavy, viac, viac, viac..., ale na úkor skutočného deja. Mne to nepridáva pôžitok z čítania.
To veľmi zlé: niekto nižšie spomínal "erotiku". Pokojne to nazvime písaným pornom. Áno, točil sa okolo toho ústredný motív knihy. Ale mne to vôbec, ale vôbec nesadlo. Červenák vie napísať vynikajúcu detektívku aj bez potreby sexuálnych orgií.
Zhrnuté a podčiarknuté, za mňa najslabšia kniha série. Ak by toto bola moja prvá detektívka od Červenáka, neviem, či by som pokračoval aj ďalšími dielmi.

Lolila
28.12.2020 5 z 5

Trojica hrdinov opäť spolu v akcii, tentokrát v Plzni. Dobrodružné, tajomné,.... na záver prekvapenie. Jednoducho výborná séria pokračuje....no.....uvidíme, čo bude ďalej.:-)

1972Sixo
28.12.2020 5 z 5

Červenák so svojou najznámejšou bandou IS BACK! A je to len dobré. Už to nie je len vyšetrovanie a sem - tam brutalitka. Tu už Ďuro zaťal do živého, rodinného, z čoho cítiť drámu. Fajné je, že chovanie akýchkoľvek postáv v akejkoľvek činnosti dáva zmysel a logiku. Atmosféra v niektorých pasážach stvorená na to príslovečné krájanie a dočkáme sa aj tých "lechtivých" brutalitiek a humoru.

LaCucaracha
21.12.2020 3 z 5

Tohle byla první kniha z řady, co jsem četla, ale nemám pocit, že by neznalost předchozích něčemu vadila. A co na to říct? Tak čtivé to určitě je, autor se snaží, aby to mělo spád, asi aby se čtenář náhodou nenudil, takže chrlí akci na akci, a nešetří rádoby efektními až šokujícími prvky, ke konci už to byla docela překypující slátanina. Často se něco rozuzlilo pomocí deus ex machina, což je trochu laciné, a nechybělo ani detektivní klišé s tím, že pachatel je levák. Ještě že neměli hodinky, to by se určitě rozbily a ukazovaly by čas vraždy. No a ještě několik věcí mi tam vadilo.
Jednak hlavní postava kapitán Stein – asi to má být postava kladná, ale jako taková je dost nesympatická: pyšný a povýšený, arogantní a přezíravý, pámbíčkářský a puritánský páprda. Tak s tím jsem se fakt neztotožnila. Jeho pobočník Jaroš je na tom mnohem lépe, ale nechápu, proč by se bystrý a chytrý mladý muž tahal s takovým mamlasem. Ale tady mi možná právě chybí ten kontext.
Dál je to na můj vkus moc okatě edukativní. Nevím, jestli to bylo zamýšleno jako taková nenápadná historická poučení (věci kolem panovníka a dvora, bitvy, dobové stolování nebo architektura...), ale na mě to působilo jak pěst na oko. Vůbec to není přirozeně začleněné do textu – naopak, okamžitě mi pokaždé v duchu vyskočil velký červený vykřičník !pozor! přichází zajímavý historický fakt!.
Taky působí trochu divně, i když je to s ohledem na dobu děje pochopitelné, jak se tam pohoršeně píše o zvrhlých sodomitských praktikách (hrdinný kapitán Stein už jen při tom pomyšlení bezmocně přivírá oči a div neumdlévá). Z toho důvodu to asi nebude úplně příjemné čtení pro 4% menšinu. Ty pobožné kecy o sodomii, zvrácenosti a zvrhlících by jim nemusely dělat dobře.
No a postupně se knížka poněkud zvrhla v erotickou literaturu. Přičemž nápadité nejsou jen praktiky, které tvoří jeden z ústředních motivů příběhu, ale v retrospektivě se dozvíme, že i milenka Jaroše umřela při nestandardní sexuální praktice, což ani s tímto případem nesouviselo. Asi jde holt o Červenákovo téma, stejně jako mučení lidí, což zrovna já neocením. I když pojem hrdelní zločin tu nabyl docela originálního významu, to i pobavilo.
Shrnuto a podtrženo, není to žádná extra kvalitní literatura, prostě zábavné čtení, takový šestákový román. Hodně mu přidává atmosféra plzeňského podzemí, a tak u mě končí jako slušný průměr, ale další knihy od autora už si odpustím.

Qta
13.11.2020 5 z 5

Poznáte to? Príbeh je tak skvelo napísaný, že vás drží v napätí a chcete vedieť, kto to všetko vlastne spískal a kto je za tým. Zároveň si však uvedomujete, že na ďalší diel série si budete musieť počkať a vás mrzí, že sa dostávate ku koncu. Presne takáto je aj táto kniha.
Tentoraz navštívime Plzeň- rodné mesto Steina, kde spolu s Jarošom prichádzajú na podnet kapitánovho brata, ktorý ho prosí o pomoc. Po čase sa k nim pridá aj Barbarič, ktorý je v meste inkognito. Nechýba množstvo nebezpečných situácií, intríg, viacero vyšetrovacích línií a zvratov.
Avšak pre mňa bol najviac prekvapujúci úplny záver, keď už bolo vlastne po vyšetrovaní. Kto vie, či sa so Steinom , Barbaričom a Jarošom stretneme ako trojicou.

Galadwen
04.11.2020 5 z 5

Stein se vypravuje do svého (a mého) rodného města v době, kdy se nakrátko stalo hlavním městem habsburské monarchie. Chvíli jsem se obávala, že zase zůstane bez Barbariče, ale naštěstí dorazil i on a připadalo mi, že vztahy a špičkování mezi nimi fungují snad nejlépe z celé série. Zajímavý je posun postavy seržanta Jaroše nečekaným směrem na konci knihy, též bych se nedivila, kdyby i on dostal časem sólovku.
Příběh má výbornou, stupňující se dynamiku, nic mu nechybí. Snad jenom k rozřešení záhady je málo vodítek, ale tak už to chodí i ve skutečných kriminálních případech.

Peter73
03.11.2020 5 z 5

Dobrý historický román s kriminálnou zápletkou. Červenák výborne vystihol stredovekú Plzeň na prelome 16. a 17. storočia. Plastické popisy, ktoré vás vtiahnu do tejto drsnej doby. Záver prekvapujúci.

Gracian1964
29.10.2020 5 z 5

Nečítam knihy kvôli "akcii", takže mi ani vôbec neprekáža, keď k žiadnej nedôjde. Kvalita knihy sa neposudzuje podľa "akcie". A nemôžem ani súhlasiť s tým, že by šlo o slabšiu časť zo série. Mám pocit, že práve naopak, patrí podľa mňa medzi najlepšie. A skracovať o 100 strán? Moje nervy, božechráň. Ešte by som pokojne pridal, hm. V závere ma zaujala linka s Jarošom. Že by sa schyľovalo k niečomu samostatnému s ním v hlavnej úlohe? Nuž, to by bolo určite zaujímavé, už sa teším.

jaja4
15.10.2020 2 z 5

Anjel v podsvetí sa radí podľa mňa k tomu slabšiemu z tejto série. Niekde po bok Mŕtveho na Pekelnom vrchu. Prvá polovica knihy je plná opisov, ale veľa sa toho nestane. Druhá naopak výborne akčná a zamotaná. Skrátiť text o sto strán by bolo dobré, lebo prehrýzť sa k akcii bude pre sviatočných čitateľov fuška.

hanzmb
10.10.2020 5 z 5

Po slabší chvilce, kterou si autor vybral u Vlka a dýky, pokračuje už zase v nejlepší tradici série. V oblasti historických detektivek asi to nejlepší co momentálně u nás vychází. Má to příběh plný napětí, vhodně odlehčovaný štulci mezi hrdiny. Navíc lehce poznamenaný tajemnem, ďábelskými obřady a i na dobu nestandardním sexem. V logice vyšetřování nejsou zádrhele a ani si nepomáhá náhodnými zásahy. Co chtít víc. Jen mi pořád ze začátku něco chybělo. Až od zhruba třetiny knihy to zmizelo a k plné spokojenosti nechybělo už vůbec nic.

Igor1311
09.10.2020 5 z 5

Áno, áno, konečne je celý triumvirát vyšetrovateľov opäť pokope. Tentokrát sa vydávajú do Plzne, kde bol presídlený cisársky dvor, kapitán Stein najmä na popud svojho brata Leopolda. Tu sa začína vyšetrovanie, ktoré sa dotýka aj tých najväčších kruhov. Všetci zainteresovaní sa stretnú s vecami, ktoré otrasú ich vierou.
V knihe sa nachádzajú mnohé ďalšie historické postavy, dej mi pripomína mix Ohnivého znamenia a Krvi prvorodených. Pre mňa sa jedná o jednu z najlepších častí série, aj keď mám pocit, že záveru príbehu chýba akýsi razantnejší koniec, ale celková spokojnosť je nesmierna.

tartan
09.10.2020 5 z 5

Po predchádzajúcich dvoch prípadoch, ktoré boli Barbaričovou a Steinovou (spolu s Jarošom) sólovkou, sa všetci traja rudolfínski detektívi opäť stretávajú pri riešení obzvlášť zamotaného prípadu v Plzni, kde práve pre morovú epidémiu v Prahe presídlil cisársky dvor. Autor znovu osvedčuje znalosť historických reálií, ktoré umne zapája do svojho príbehu a tým ho oživuje množstvom pozoruhodných historických postáv a súvislostí. Ako už názov i anotácia naznačujú, tentokrát to bude skutočne temný prípad plný temných vášní, ale aj nečakaných stretnutí a zvratov. Celú sériu možno brať aj ako akéhosi historicko-geografického sprievodcu po habsburskej ríši na prelome 16. a 17. storočia. To bolo samo o sebe dosť pohnuté obdobie a tak možno len zvedavo očakávať, kam Červenák svojich hrdinov vyšle a aké zločiny a čriepky histórie pre čitateľov pripraví nabudúce.