Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/bmid_starec-a-more-ulX-558.jpg 4 6571 6571

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Československý spisovatel

The Old Man and the Sea , 1952

Monika1717
19.04.2020 5 z 5

Starého rybáře mi bylo moc líto. Čekala jsem na zázrak, na to, že mu někdo nebo něco pomůže a žraloky zažene. Nestalo se tak. Útlá knížečka, kterou má snad každý ve své knihovně.

anez66
09.04.2020 5 z 5

Nádherný a smutný příběh.

helusa2
25.03.2020 5 z 5

Příběh, který mi skutečně připomínal širé moře - hluboký, zdánlivě klidný, pod povrchem se však dělo mnohé... Dýchala na mě zvláštní nostalgie, moudrost věků... Všechno zní pateticky, ale zkrátka - bylo to tam ;-)

tereza2787
21.03.2020 4 z 5

Jedná se o první knížku, kterou jsem přečetla k maturitě a jsem vážně ráda že to byla právě tahle kniha. Čtení mě moc bavilo. Odnesla jsem si z knihy hodně myšlenek a poznatků. A je stoprocentní, že se ke knize zase brzy vrátím.

Ann98
20.03.2020 4 z 5

Jedna z knih, na kterou mám opravdu zajímavé vzpomínky a nikdy na ni nezapomenu jak moc se mi vryla do paměti. Četla jsem ji několikrát a pokaždé mě nutí k zamyšlení a přemýšlení nad jednotlivými částmi a pokaždé si z dané knihy odnesu úplně něco jiného. Ostatně všechna díla tohoto autora mají hlubokou myšlenku. Nutí k zamyšlení nad lidskou vůlí, statečností, odvahou a smyslem života. Konkrétně tato kniha mě naučila jedno, ne vždy člověk vyhraje, ale je důležité se s tím poprat a nevzdat to předem. Za mě se jedná o knihu, kterou by si měl přečíst každý bez ohledu na to, zda si knihu bere k maturitě nebo ne.

Kacorkaa
14.03.2020 2 z 5

Četla jsem ji celkem dávno k maturitě … nekonečná a v té době mi nic neříkající kniha. Možná se k ní ještě někdy vrátím, ale nemyslím si, že by mě měla více zaujmout.

JupiterOnFire
14.03.2020 5 z 5

Tenhle příběh mě velmi oslovil. Je prostý a krásný ve své jednoduchosti.

Verunka926
11.03.2020 2 z 5

Kniha se četla poměrně dobře, ale příběh mě moc neoslovil, a proto mě čtení nebavilo.

_Saba_
02.03.2020 5 z 5

Tato kniha se dotkla mé duše jak doposud snad žádná jiná. Nikdy neomrzí ❤

Amolein
29.02.2020 4 z 5

Kratičká knížečka s velmi prostým dějem, ale hlubokým lidským příběhem asi dnes nezaujme každého. Především si myslím, že to není moc kniha pro maturanty. Většina z nich ji asi bude číst přinejlepším jako dobře napsané dobrodružství o rybáři. Někteří mohou obdivovat jeho odvahu, jiní ho spíše jako pomateného pošlou do starého železa. A souboj člověka s přírodou? Hlavní téma knihy. To dnes mladým lidem také nic neříká.

Myslím, že potřebujete mít už nějaké životní zkušenosti za sebou, abyste nečetli dobrodružství rybáře, ale pochopili, že máte v rukách knihu o životě. Kniha určitě je o nezdolnosti a odvaze člověka, ale mě nejvíce bavilo přemýšlet si nad dalšími významy knihy.

Nejvíc jsem zde vnímal smysl práce. Snažíte se vydat ze sebe to nejlepší, ale i při nejlepší vůli vyjde vaše snažení vniveč. Makáte, dřete, nevzdáváte se, překonáváte překážky, využíváte všechny možnosti, co máte, a výsledek je stejně ztracen. V téhle rovině stále přemýšlím nad závěrem knihy. který mi přijde takový useknutý a nedává jasnou odpověď na to, zda to mělo smysl, zda se situace bude znovu opakovat, atp.

Další rovinou příběhu je střet dvou světů. Starý svět versus nový svět. Stařík se svými zastaralými postupy zde selhává, ačkoli reprezentuje čest, vůli, pracovitost, odhodlanost atd., zatímco mladí rybáři moderního světa jsou úspěšní.

A takto bych mohl pokračovat. Věřím, že dospělý čtenář si v této knížce může najít také něco z takzvaných životních pravd.

_Gretchen_
28.02.2020 2 z 5

Příroda zničí -ne porazí- člověka. Kdo chce víc, nemá nic. Síla vůle, odhodlání... ok, ok. Paličatý děda si vzal do hlavy, že uloví rybu za každou cenu. Deep nuda

klara5466
21.02.2020 3 z 5

Knížku jsem dočetla s chutí a bavila mě i když dej není zrovna nijak rozvinutý. Ale když si v tom člověk najde tu hloubku děje a popřemýšli co tím vlastně autor chtěl říct .. tak je to super knížka

michal2601
18.02.2020 5 z 5

Jeden z nejkrásnějších a nejsilnějších příběhů, jaký jsem kdy četl. Rád se ke knize čas od času vracím, abych si připomněl nezlomnost lidského ducha.

Stella079
12.02.2020

Kniha je naprostý skvost. Nejvíce se mi líbí,že autor využil formy ,,skrytého ledovce". Hemingway je naprostý literární bůh, který je naprosto nadčasový.

martineden
10.02.2020 5 z 5

Není třeba vypisovat děj, postavy, to každý zná, ale chci dát plný počet a se vší parádou!

Anet2106
28.01.2020 5 z 5

Nádherný příběh o tom, jak důležité je nevzdávat se a bojovat bez ohledu na okolnosti a žraloky, kteří kolem nás plavou :)

Samar
26.01.2020 5 z 5

Stařec a moře a Mrkvička! Prostě boží kombinace audionahrávky.

kape97
26.01.2020 3 z 5

V době, kdy tato kniha byla jedna z těch "povinných" k maturitní zkoušce, jsem ji odložila s tím, že se tam nic neděje. Po pár letech jsem ji ale vzala do ruky znova a přečetla skoro za jeden večer. Ač se v knize nic velkého neděje, mezi řádky se odehrává boj Santiaga samého se sebou, pozorujeme laskavost mladého chlapce, který Santiagovi pomáhá a hlavně se ujišťujeme o tom, že být pokorný a věřit v sebe samého je více, než cokoliv ostatní.

KnihomolkaKatka
25.01.2020 3 z 5

Knížku hodnotím jako průměrnou, rozhodně však není úplně špatná. Na této knize se mi líbí hlavně čtivost a to, že vidíme, co si stařec během svého lovu myslí. To víme dokonale. Dějově? Abych pravdu řekla, nic moc se tam nestalo, nečekejte žádnou velkou akci, ale líbila se mi i scéna se žraloky a starcova vůle vydržet v těžkých časech.

monika011
24.01.2020 3 z 5

Stařec a moře je neuvěřitelně silné dílo o lidské vůli a vytrvání. Bohužel Hemingwayova metoda ledovce mi vůbec nevyhovuje, jak jsem se už jednou přesvědčila u jiné jeho knihy. Ale když se nad tím zamyslím, napsat knihu, kde popisujete převážně lov, to chce odvahu. A aby se poté zalíbila lidem, na to potřebujete talent a i trochu štěstí. Rozhodně stojí za přečtení.