Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/bmid_starec-a-more-ulX-558.jpg 4 6565 771

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Československý spisovatel

The Old Man and the Sea , 1952

Yuuki24
30.06.2020 5 z 5

Spousta lidí toto dílko nechápe a často nepochopí ani samotného autora. Ale tohoto autora zbožňuji ať je to jakékoliv jeho dílo. On byl unikát.

Corso
25.06.2020 5 z 5

Starca som si vybral ako temu na pisomnu maturitnu slohovu pracu zo slovenciny. Uvaha, recenzia. Pisal sa rok 1992. Profesor nasledne moju pracu vychvalil ako najlepsiu z celeho rocnika. Ja, cisty trojkar, preliezac s odretymi usami, "rozumny ale lajdak". Paradoxne bolo, dnes vam to potichu mozem snad prezradit, ze som v tej dobe Starca nemal precitaneho. Proste som len vedel o com to asi je. Mozem byt na seba hrdy, ze som to vedel tak obalit vatou a obkecat? No, asi ani nie. Neskor som dlh dorovnal a precital to. A ano, je to o zapase cloveka s prirodou, so samym sebou. O tom, ze mozete sa snazit ako chcete, niekedy je z toho nakoniec trt. O zufalstve ktore vas dovedie k zatvrdilosti a zurivo zatatym zubom. A je to o tom ze Hemi nikdy nepotreboval vela slov.

Aleh
21.06.2020 5 z 5

Novela má jednoduchý a prostý děj. Rybář, který každý den vyplouvá na svém člunu na širé moře, aby lovil ryby. To je jeho život, práce, obživa. Nic, víc, nic míň. Ernest Hemingway je autor, který si může dovolit předložit svým čtenářům takový jednoduchý příběh. Dokonce se díky dokonale propracovanému příběhu tato novela stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy a dodnes je i součástí maturitního seznamu četby našich středoškoláků. Autorovi totiž nejde jen o pouhé vyprávění samotného příběhu jednoho obyčejného chudého rybáře, ale především o samotnou postavu prostého rybáře, kterého autor obdařil obrovskou vůlí, statečností a hrdinstvím postavit se obrovské přesile a uchránit svůj úlovek, sám sebe, svůj život a své živobytí navzdory všem a všemu, co by se mu postavilo do cesty.

jachymkos
17.06.2020 3 z 5

Knížku jsem četl jako přípravu k maturitě a bohužel mě moc neoslovila. Nemůžu jí upírat, že je v ní spousta hlubších myšlenek, vyžaduje ale po čtenáři, aby se na ní při čtení hodně soustředil, a to mi dělalo problém.

MarekN.
16.06.2020

Kniha po čtenáři vyžaduje zamyšlení se, hledání skrytých významů a myšlenek, jinak hrozí, že se pro něj stane nudnou záležitostí, kterou chce mít jako povinnou četbu co nejdříve z krku.
Všemi deseti můžu doporučit zpracování audioknihy, kterou fantasticky čte Ladislav Mrkvička.

SLD
16.06.2020 3 z 5

Dobrá krátká kniha, vypráví o rybáři, kde se ukazuje vztah k přírodě a velká vytrvalost zkušeného rybáře.

Bartys25
15.06.2020 5 z 5

Skvělé Hemingwayovo dílo. Čte se jedním dechem a přináší mnoho napětí a zajímavých životním myšlenek.

Veronika568
15.06.2020 1 z 5

Knihu jsem přečetla, protože ji chci mít u maturity, ale nijak mě neoslovila. Je poměrně krátká, nepřišla mi moc složitá a příběh je docela pěkný. Po hlubším zamyslení mi přišla zajímavější, ale nic co bych si přečetla znovu.

Marty13
15.06.2020 2 z 5

Ok, pointa je zajímavá. Zbytek je ale nuda, nuda a nuda. Možná časem docením její kvality, ale v rámci povinné četby mě opravdu nezaujala.

Evaho73
12.06.2020 5 z 5

"Človeka je možno zničit, ale nie poraziť."
Asi tento citát mi najviac vystihuje podstatu príbehu.
Osobne však oceňujem krásny a dojemný vzťah chlapca k starcovi, kde jednoduchosť príbehu priam zdôrazňuje ako si jeden druhému vzájomne prospievali. Chlapec čerpal múdrosti a skúsenosti starca, ktoré mu oplácal svojou príkladnou starostlivosťou a to by mala byť prirodzená, žiaľ dnes už veľmi výnimočná, súčasť života.
Úcta a pomoc starším je pre mňa azda to najkrajšie nadčasové posolstvo, ktoré kniha okrem iných dokáže odovzdať.

anca_s
02.06.2020 4 z 5

Krásné. O lidské vůli, odhodlanosti a boji do posledního dechu. Mnohdy knížky, u kterých to nečekáte, vás dostanou.

m_martina
02.06.2020 4 z 5

Knihu jsem četla před dávnými lety v rámci povinné četby. A poměrně se mi líbila, přestože si myslím, že autor má i lepší knihy.

rozina351
26.05.2020 5 z 5

Jedním slovem WOW! Skláním se před autorem, který zde vyjádřil úžasnou sílu lidství.

pige
18.05.2020 4 z 5

Život je složitý, proto je dobré se učit od nejlepších. Někdo pochopí, někdo nikdy.

Lze číst i jako prvnoplanový příběh bez hlubšího zamyšlení.
Stručné a výstižné. Příběhu nic nechybí.

floribar
17.05.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila. Považuji ji za poměrně poutavou (přečetla jsem ji rychle). Obsahuje jasný, jednoduchý, ale přitom zajímavý příběh.

kurama45
13.05.2020 5 z 5

Metafora života na 112 stranách. Nádherný príbeh o rybárovi, ktorý mal v sebe Narutovu nezlomnosť a múdrosť staroby.

Gabriela143
13.05.2020 5 z 5

Po tejto knihe som siahla po x rokoch. Nádherný a zároveň smutný príbeh človeka.

koepster
29.04.2020 4 z 5

Musím říci, že ještě nikdy jsem s hlavní postavou necítil tolik, jako při čtení tohoto příběhu. Jak žraloci kousek po kousku okrádali chudého starce o cenný úlovek, na který se tak moc nadřel, bylo neskutečně frustrující a nikdy bych si nepomyslel, že by mi nějaké knižní postavy dokázalo být tak líto.

Jeár13
25.04.2020 5 z 5

Tehdy povinná maturitní četba ale překvapivě krásný příběh, konec není úplně happy úplně jako pohádka, ale život taky není jen o pohádkách. Kniha se skvěle četla, člověk by neřekl, že za tak malou a krátkou knížkou dokáže být veliký a napínavý příběh.

Monika1717
19.04.2020 5 z 5

Starého rybáře mi bylo moc líto. Čekala jsem na zázrak, na to, že mu někdo nebo něco pomůže a žraloky zažene. Nestalo se tak. Útlá knížečka, kterou má snad každý ve své knihovně.