Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/bmid_starec-a-more-ulX-558.jpg 4 6565 771

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Československý spisovatel

The Old Man and the Sea , 1952

Kontryhelka
02.12.2020 2 z 5

Kniha mně nijak nezaujala. Přečteno jen jednou jako povinná četba.

Petzar
28.11.2020

hezká kniha. Sice mi to přišlo až příliš zdlouhavé a místy se mluvilo stále dokola o tom samém, ale skvělá je myšlenka. Když se člověk nevzdá, může dokázat neuvěřitelné věci. Tato kniha má i mnoho dalších myšlenek (jako př: příroda, staří...), nad kterými je fajn se zamyslet.

Honziin
23.11.2020 4 z 5

Kniha kterou jsem si vybral k maturitní četbě. Četla se velmi dobře, a přečtená byla rychle. Plavbu starce po moři jsem si užil, přál jsem mu úlovek, a fandil mu při boji se žraloky. Kniha pro příjemné pohodové čtení.

Renatka11
14.11.2020 4 z 5

Krásný příběh o úžasném člověku a nádherné rybě, který se mi i přes svou útlost ale nečetl úplně snadno. Obdivovala jsem starcovu moudrost, vůli, pokoru a odvahu. Jsem moc rada, že jsem se ke knížce konečně dostala, a těším se na dalšího Hemingwaye.

misatrix
14.11.2020 2 z 5

Tato kniha mi přijde velice přeceňována. Chápu, ze ma odrážet houževnatost, nezdolnost a viru. Presto mi přijde, ze existuje mnoho knih, které by si zaslouzily byt zahrnuty do povinné četby vic, než tato kniha.

GeRaltzRiVie01
17.10.2020 5 z 5

Nechápu proč v tom každý hledá nějaký skrytý význam nebo velkou myšlenku. Já si užil i samotný souboj starce s obří majestátní rybou a hordou krvelačných žraloků. Konec taky nebyl marný - děda neodešel jako chudák, kterého opustilo štěstí, ale jako Rybář, co chytil tu největší rybu. Ne všechno musí mít nějaký skrytý filozofický podtext.

PetrCepek
05.10.2020 5 z 5

Tohle se nikdy neomrzí.

ViktorieMars
05.10.2020 3 z 5

Zajímavě napsaná klasika. Na maturitní četbu je to super.

Terezka05
04.10.2020 4 z 5

Ze začátku se kniha četla sama. Později kdy Santiago vyplul na moře mi to už přišlo zdlouhavé a mírně nudné, ale i přesto to mělo svou napínavost. Kniha ve mě zanechala pěkný dojem.

renca9071
26.09.2020

Klasika mého i světově oblíbeného autora. Hemingway v této knize používá jazyk (v originále i v překladu), který se tak krásně čte. Docela i napínavý boj mezi odhodlaným starcem jít si za svým (chytit velkého marlína) a přírodními živly (mořem a větrem, ...) a rybou, která se za každou cenu nechce nechat chytit. Poutavý příběh starce, který se natolik snaží a jehož snaha trvá neuvěřitelných 80 dní, kterému fandí snad každý čtenář, aby vytrvalého a obrovského marlína ulovil. Bohužel je smutné, že po tak dlouhém snažení a odhodlání má stařec na konci smůlu. V té chvíli mi ho je líto. Klasická kniha, kterou by měl znát (min. ze školy) snad každý, a pokud ne, tak vřele DOPORUČUJI přečíst.

PetraBery
13.09.2020 5 z 5

Klasika čtená po více jak dvaceti letech. A stejně jako tenkrát, jsem i teď uchváceně četla souboj starého muže s jeho životní rybou. Ač krátký příběh, tak naprosto lidský, silný a výborně napsaný.

Kmotr99
12.09.2020 3 z 5

Próza krystalicky čistá jako vody Atlantiku.

Stařec a moře má tu smůlu (podobně jako Steinbeckovo O myších a lidech), že ho předchází pověst "té knihy", kterou musí každý znát, a která je navíc vnucovaná coby tzv. povinná četba, přitom si troufám tvrdit že oba spisovatelé napsali lepší díla.
Novelu jsem naštěstí četl dobrovolně, "na moři" jsem strávil jedno odpoledne babího léta a celkem jsem si to užil. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že se Hemingway snažil na stará kolena dokázat, že ještě umí psát a pokusil se vměstnat svoji poetiku a životní postoj do jedné delší povídky. Dopadl vlastně podobně jako Santiago - Stařec a moře je sice úctyhodný a řemeslně dobře napsaný úlovek, chybí mu "maso" (šťáva, drive, živelnost) předchozích románů.

Proto pokud vás dílo tolik nezaujalo, nelamte prosím nad Hemingwayem hůl - Sbohem armádo!, Fiesta (aka The Sun Also Rises) i soubor Povídek jsou super. Možná proto, že vychází víc z autorovi bezprostřední zkušenosti a na nic si nehrajou.

laura
28.08.2020 5 z 5

Srdcová záležitost mého dospívání. Četla jsem v sedmnácti a příběhu o starci a jeho věčném boji s mořem jsem propadla. Učaroval mi. Nevím, jestli bych to stejně cítila i dnes, s tím věkovým odstupem, ale tehdy se mi tahle kniha vpálila do srdce a navždy tam uvízla.

Krátký příběh plný hluboké touhy po obyčejném lidském štěstí, plný úcty k životu, plný nevyslovené lásky, něhy a tichého štěstí. Každý z nás někdy byl malým chlapcem (dívkou) a jednou bude starcem (stařenou) a život je vlastně náš věčný boj, který někdy prohráváme a někdy vyhráváme, ale nikdy bychom ho neměli vzdávat...

Kaori_
25.08.2020 5 z 5

Knihu jsem četla před lety v rámci povinné četby k maturitě a rozhodně svého výběru nelituji. :) Kniha byla spíše taková malá knížečka do kabelky a o to víc mě to bavilo číst. :D Příběh byl jednoduchý, ale přesto měl hloubku a určitě ve mě něco zanechal. :)

radkanin
19.08.2020 2 z 5

Pro mne naprosto nečtivý, těžkopádný styl. Z obsahu jsem si nic neodnesla..nejspíš není pro mne.

Elevant
09.08.2020 5 z 5

Neuvěřitelné, že kniha, ve které vystupuje v podstatě jediný protagonista a ryba, může být tak strhující a zároveň tolik vypovídající o životě Starce, jež vypovídá životě vůbec. V této knize o souboji muže s přírodou, kterou miluje, je zakomponována pravda o živočišně krásné podstatě člověka.
Za pozornost také stojí analogie Starce a Krista (do toho, popřemýšlejte nad tím), ačkoliv symboliku, kterou tím Hemingway do své knihy vložil, si musí každý interpretovat po svém.

Artim
02.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Když se Hemingwaye ptali poté, co se kniha stala velmi úspěšnou, co díky ní chtěl vlastně sdělit, řekl, že vůbec nic. Kniha dle něho neměla žádný přesah, hlubší myšlenku či podtext. Byla jen o tom, co v ní je, nic víc.
A my tam přesto tu hlubší myšlenku hledáme, protože by tam přeci měla být no a kdo hledá, najde - vztah člověka k přírodě, k sobě samému, boj ale i pokora, symbolika, to všechno tam je. A nebo je to skutečně jen obyčejný příběh o člověku, který se pošetile bije s něčím, na co už nestačí? Položme si otázku jinak. Za jakých okolností by to slavná kniha nebyla?
1) Kdyby hlavní postava byl pohledný arogantní mladík (Ivánek z Mrazíka), který si jde za svým americkým snem a vzdá to, nebylo by to hrdinské.
2) Kdyby stařec vyrazil na moře hned, aniž bychom poznali vztah k chlapci, nebylo by to dojemné.
3) Kdyby stařec nechytil nic, nebo jen malou rybu - byla by to nuda.
4) Kdyby marlína dotáhl do přístavu celého - byl by to hepáč.
5) Kdyby tam nebyli pasáže o baseballu, o páce, o snech a tužbách - nebylo by to lidské.

NemmamSlov
29.07.2020 4 z 5

(SPOILER) Knihu pozná snáď každý fanúšik literatúry. Príbeh starca, ktorý bojuje proti obrovskej rybe a silám mora. Autor krásne vystihuje vzťah medzi človekom a prírodou. Samotnú prírodu starec nebere na ľahku váhu a drží sa určených pravidiel. Vyhrá vytrvalí boj s rybou, no o rybu vďaka svojej tvrdohlavosti prichádza. Krásne je zobrazený aj vzťah medzi starcom a mladým rybárom. Osobne si myslím, že to nie je Hemingwayovo najlepšia kniha, ale na druhú stranu krátke a jednoduché dielo, pre človeka čo chce začať s povinnou literatútou je Starec a more dobrou vstupnou bránou.

Atlantis
28.07.2020 2 z 5

Opět budu za burana, ale já se prostě nebavil. Dodnes si z hodin českého jazyka a literatury pamatuji, že když se tohle Hemingwayovo dílo probíralo, říkal jsem si: "A to je všechno? Opravdu se tam nic jiného nestane?" a slíbil jsem si, že si jednou Starce a moře přečtu. Udělal jsem a opravdu, to co jste se naučili na střední na písemku, o tom je i kniha. A ano, chápu její podtext, nebojte se, ale rozhodně to není kniha, kterou bych doporučoval k přečtení.

haki34
12.07.2020 3 z 5

posloucháno jako audiokniha...
nechci ubírat dílu jeho kvality, ale místy celkem uspávalo. Příjemně. Nicméně obrovská poklona autorovi, jak si dokázal vyhrát s dějem odehrávajícím se v průběhu 2 dní..minutu po minutě zachytit starcův zápas. S rybou. S mořem. Sám se sebou.....ze školy mi utkvěl z úryvku, probíraného v literatuře, pocit něčeho zoufalého a smutného. A taky jsem měla za to, že to nakonec se starcem nedopadlo dobře...takže díky, Kovářskej, že jsem si dílo konečně poslechla, a zjistila, že je to celé trochu jinak ;)
hezkých 3,5*