Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/bmid_starec-a-more-ulX-558.jpg 4 6558 771

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Československý spisovatel

The Old Man and the Sea , 1952

erik385
03.07.2021 5 z 5

Toto je fakt právom masterpiece. Počúval som ako audioknihu, načítanú skvelým Ladislavom Mrkvičkom, čo príbeh ešte umocnilo. Ale inak úplne chápem, že v osemnástich to maturantom nič nehovorí a pripadá im to nudné. Aj ja som si musel počkať na ten čas, kým knihu vstrebem. A určite si ju potom prečítam ešte raz, možno viackrát...

perdida
01.07.2021 3 z 5

Z knihy mám smíšené pocity... Chápu myšlenky příběhu - statečnost a odvaha. Po celou dobu jsem obdivovala starcovo odhodlání. Avšak prostředek knihy mi přišel zbytečně zdlouhavý.

tralaláček
21.06.2021 3 z 5

Po dočtení knihy jsem rozpačitá. Příběh se četl hezky, ale asi jsem od toho čekala něco víc na základě ocenění, které knížka nese. Docela úplně nechápu, proč je tahle kniha v seznamu maturitní četby. Co přesně si má čtenář z knížky odnést? Často uváděnou symboliku (vytrvalost, splynutí člověka s přírodou) této knihy sám pan spisovatel popřel slovy: "There is not any symbolism. All the symbolism that people say is shit."

Sharrymt
17.06.2021 5 z 5

Knihu jsem jednou rozečetla a pak na dlouho odložila. Když jsem se k tomu dostala podruhé, přečetla jsem to téměř okamžitě. Je to dílo, které si člověk nemůže číst, jak se mu zachce, musí prostě být naladěn na stejnou vlnu.
Atmosféra knihy mě vcucla a já slyšela po celou dobu v hlavě starcův hlas, jakoby mi to sám vyprávěl. Jednotlivé úryvky děje jsem si po zavření očí přemítala a viděla to tak podrobně, jako bych to sama prožila. A vůbec nejvíc kouzelné byla i slaná pachuť moře a teplo slunce, které jsem cítila, i když byla zima.

Lkova
14.06.2021 1 z 5

Ve škole jsem o díle Stařec a moře slyšela tolikrát, že jsem se těšila, až si knihu přečtu, když jsem dostala povinnou četbu k maturitě. Pořád si pamatuju, jak jsem si tu knihu s radostí nesla z knihovny, nadšeně ji otevřela už ve vlaku...
Ano, ta kniha ve vás něco nechá. Konkrétně ve mně nechala zklamání, už je to několik let a když ten název slyším, zase si vybavím tu frustraci. Celá ta vyjížďka na moře byla k ničemu a dodnes mě to štve!

Vendy1993
31.05.2021 3 z 5

knížku jsem četla kvůli povinné četbě, jinak si troufám tvrdit, že jinak bych to asi neotevřela....je to podle mě zvláštní příběh...takový až pochybný....místy to bylo sice napínavé ale jinak mě moc nezaujala...

BetSolo
24.05.2021 3 z 5

Knihu jsem rovněž četla v rámci povinné četby a musím se přiznat, že to nebyla žádná sláva. Příběh velice pěkný, ale na můj vkus dost jednoduchý a rozvláčný. Měla jsem docela problém se vůbec začíst. Rozhodně to nebylo tak hrozné, jak jsem se obávala, ale ani nic úžasného. Za mě osobně takový poctivý průměr.

Lucik100
18.05.2021 3 z 5

Kniha, kterou jsem četla v rámci povinné četby. Asi to není úplně šálek mé kávy.

VeDny
11.05.2021 2 z 5

Knihu jsem četla v rámci přípravy na maturitu a nesedla mi. Nesedla mi asi nejvíc ze všech kdy přečtených knih. Stránky jsem si musela dávkovat, abych se dostala vůbec ke konci. Jsem ve výsledku ráda, že jsem ji četla, jen to nebyl zrovna med.
Asi to bylo tím stylem i tématem. Styl je velmi strohý, zároveň je téma pro holku tehdy v pubertě dost nezáživné - stařík loví ryby. Hlubší myšlenku jsem zaznamenala, ale nijak zvlášť mě neohromila, ale za to asi může celková antipatie ke knize.

pungoš
06.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Povinná četba, dobře se čte :) Zajímavý souboj s rybou a mořem

baji42
01.05.2021 5 z 5

Útlá knížka, která ve vás dlouho zůstane.

LenkaKrátká
26.04.2021

Klasika, kterou miluju.

LucyBooks
23.04.2021 3 z 5

Knihu jsem dostala v rámci povinné četby a musím říct, že jsem čekala více. Jsem spíše zklamaná. Vím, že příběh je záměrně psaný prostě a že nemá být jeho hloubka hned vidět, ale mně to nesedlo . Zároveň jsem ráda, že jsem se s příběhem blíže seznámila, zkusit se má vše.

AnoMANder
13.04.2021 3 z 5

Klasika, která donutí zamyslet se nad příběhem starého rybáře, který vede nemilosrdný boj o svou kořist.
Nádherně vylíčena tvrdá realita těžké fyzické práce, divokého moře.
Žádné strhující tempo, nečekané zvraty.
Místo toho vylíčena krása lidského přátelství, smyslu života.

ozzak
10.04.2021 5 z 5

moc pěkná novela o tom že člověk vy se nemel nikdy vzdávat přez nepřízní osudu .
S knihy sem dokonce i maturoval

Amole
10.04.2021 2 z 5

Popravdě vůbec nechápu jak muže být tato novela tak slavná. Příběh staví na velmi jednoduché a hluboké myšlence, což by nebylo špatné, kdyby ji autor buď rozváděl květnatým jazykem nebo přidával další dílčí myšlenky. Jenže tato kniha je opravdu jen jednoduchý příběh s jednoduchou, byď hlubokou, myšlenkou a jednoduchým jazykem a proto v díle nenacházím nějakou jedinečnost, která by podle mě měla pramenit právě z jazyka, nebo z myšlenek a příběhu.

oliverjunior
01.04.2021 3 z 5

Chyba není v autorovi - ale nejspíš ve mě. K Hemingwayovi jsem přistupoval až s přílišným prvotním respektem, a proto se zážitek z četby nesetkal s vysokými očekáváními, které jsem o knize zprvu měl.
Děj je sice jednoduchý, ale to není žádný nedostatek. Nejsem z těch, kteří slovo "jednoduchý" vnímají jako "špatný". Příběh má i velice hlubokou a silnou myšlenku, kterou jsem - doufám - z knihy pochopil.
Nicméně mám rád trochu víc barvitý jazyk, to mi nemůže mít nikdo za zlé. Mám rád umělecký, až lyrický sloh, který každou větu příběhu vykreslí díky své osobité obrazotvornosti. Tady mi to zkrátka chybělo.
Hemingway celkově - nejen v této knize - píše velice stroze a přímočaře. Přesně to se stalo jeho autorským rukopisem, díky tomu je nezaměnitelný. Mě ale mnohdy přijde čtení jeho děl jako číst nějakou zprávu, oficiální hlášení nebo závěr protokolu. Chybí mi tam ten třetí rozměr, ten aspekt spisovatele-básníka, který by text oživil.
Tuto knihu - stejně jako jejího autora - respektuji, ale nevyhledávám. Hemingway je vyhledávaná klasika, ne však pro mě.

zdenek6705
20.03.2021 4 z 5

Skoro se stydím, že jsem tuto klasiku přečetl až ve svých 28 letech. Krásný popis toho, jak pomíjivé je štěstí a vlastně i život.

Yukon777
07.03.2021 3 z 5

Ideovo zrozumiteľné od počiatku, takže o to by príliš nešlo. Nazdávam sa, že je veľa noviel tejto úrovne alebo lepších, ktoré sa nepoužili ako zámienka dať niekomu konečne nobelovku (aby kolegov ulovený kus nemal dlhšie rohy, preboha!) Dá sa, pravdaže, rybačka na mori, osamelosť, živly a odvaha bojovať o stratenú vartu až do úplnej prehry...pekné, ale nie unášajúce. Úvahy chlapca absolútne nevierohodné. Starcove áno. Niektoré veci sa mi od autora páčili omnoho viac, iné omnoho menej. Tak za tri.

Kal-El
05.03.2021 5 z 5

Zpočátku mi trochu vadilo, jak rychle se děj přesouvá na moře, nicméně později člověk s napětím hltá jednu větu za druhou, a sleduje starcův urputný boj. Samozřejmě se jedná o krapet jednodušší příběh, každopádně o to je silnější hlavní myšlenka tohoto krásného díla, které i přesto na jak malém prostoru se po většinu času děj odehrává, rozhodně nadchne, protože je zároveň skvěle napsané a hezky se čte. 9/10.