Stařec a moře

Stařec a moře
https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/bmid_starec-a-more-ulX-558.jpg 4 6581 6581

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Československý spisovatel

The Old Man and the Sea , 1952

Ayen
03.09.2019 5 z 5

Dámy a pánové, máme zde jednu z knih, kterou si čtenář buď zamiluje, a nebo ji odloží zpátky na poličku. Tento příběh pro mne skrývá jedno rčení a to: v jednoduchosti je krása.
Prvních pár stran jsem litovala, že jsem si ji vybrala jako četbu k maturitě. Děj se táhl a tématiku moře obecně nemám ráda. Ale!
Později se děj přesunul k osamocenému rybáři na moři a k rybě. Od té chvíle jsem knihu hltala velkými doušky, až jsem se málem utopila.
A konec knihy? Nevěděla jsem jestli mám brečet, být naštvaná, nebo se radovat. Každopádně, k zamyšlení to bylo. Kdo touží po něčem neotřelém a nevšední výstavbě děje, hurá s knížkou do ruky.

Tereza99
03.09.2019 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a naprosto perfektní! :)

evelýny
01.09.2019 5 z 5

Kniha mě ohromila svojí jednoduchostí, prostým dějem.
Navždy pro mě bude symbolem pokory, lásky, naděje, přátelství, úcty, v neposlední řadě velké morální a duševní síly.
Santiago svůj čestný boj v knize vyhrál - doplul do přístavu.

Ernest svůj život ukončil výstřelem z vlastní zbraně. Nezastavila jej ani italská stříbrná medaile za statečnost v 1.sv. válce ani Bronzová hvězda za aktivní účast ve 2. sv. válce. Nezastavila jej ani Pulitzerova cena, nezastavila jej ani Nobelova cena. Svůj život ukončil stejným způsobem jako jeho otec. Náhoda? Osud?

Posloucháno jako audiokniha a myslím, že této knize mluvené slovo opravdu sluší, zvlášť v podání Václava Vosky z r. 1967.
Nadčasová kniha - nadčasová interpretace.
A já musím napravit svůj dluh vůči představitelům tzv.,,Ztracené generace,"

P.S: Proč, papá Ernesto...?

Fontak
31.08.2019 5 z 5

Jako milovník Oty Pavla a veškerého rybářského dění nemůžu ani hodnotit jinak. Souboj s velkou rybou, naděje, která umírá poslední a tenoučká knížka. Cca 100 stran. Význam díla? Musíme bojovat, i když je boj možná předem prohraný.

Cink262
30.08.2019 1 z 5

Nevím, co na Hemingwayovi jeho příznivci vidí. Nevím za co tu Nobelovu cenu dostal. Ano, za literaturu, ale za jakou knihu, protože "Stařec a moře" pro mě nebylo nic extra. Knihu jsem přečetl pouze v originále, ačkoli rybářskému náčiní nerozumím ani v češtině, natožpak v angličtině, snažil jsem proto se vyhledat vše, co by mi pomohlo rozkrýt další utajené významy. Proč jsem to dělal? Přišlo mi, že když už má kniha přes sto stran a vypráví o něčem tak prostém, mělo by v tom být skryto ještě něco. Nic, a nic v tom literárně nejhorším slova smyslu (tedy žádný existencialismus v tom nehledejme). Metafora snad jasná - boj člověka s naoko podřízenou přírodou, která doopravdy člověka zničí (pozor, neporazí, ale zničí, jak zní jedna z mála zajímavých myšlenek knihy). Dobře, ale to se dá shrnout na deset stránek a s trochou fantazie by příběh o podobných postavách a podobném příběhu dokázalo vymyslet dítě na základní škole. Někdy jsem si připadal, že čtu slohovou práci nějakého žáčka či žákyně, zejména v části, když připlouvají jednotliví žraloci (pěkně popořadě s bezostyšným zanedbáním krás jazyka). To mi trochu evokovalo Markovo evangelium nechvalně proslulé svojí spojkou "a", Hemingway se sice této spojce vyvaroval, ale příběhově je to tak jednoduché, jak si jen člověk dokáže představit. Když jsem si knihu půjčoval a nic moc o ní nevěděl, samotný název "Stařec a moře" mě měl varovat. Stařec je dosti kýčovitý motiv, stejně tak i moře.

A to je přesně to, co mají lidé rádi.

Bauriska
24.08.2019 2 z 5

,,Sežerte" mě, ale já ten příběh nechápu. Většinou se vyžívám ve filosofii příběhu a skrytých významech, ale tady prostě ne. Taky je to pouze stařec na moři.. Ale nemůže mi sednout každá kniha.

RosMeggie
18.08.2019 3 z 5

Za mě musím říci, že mě dílo příliš nenadchlo. Chápu filosofii celé knihy, přesto do mě nijak hlouběji nezasáhla.

K maturitě rozhodně nedoporučuji, kvůli téměř žádnému ději. Kniha je spíše o náznacích, myšlenkách rybáře a autora samotného.

Rose

ZlýJabko
09.08.2019 4 z 5

Krásně mi tenhle příběh splývá se Sisyfem. Z nějakého důvodu lidi zrovna tuhle útlou knížku moc nemusí, v mém případě je to zase jediný Hemingway, kterého strávím i s chlupama.

mitsucz
03.08.2019 5 z 5

Skromnost, pracovitost, houževnatost a pokora s jakou Santiago zvládá nástrahy moře, příběh obyčejného člověka na sklonku života, odvyprávěný skutečným mistrem pera. Knihu jsem četl před třiceti lety jako povinnou četbu, ale až teď na druhý pokus chápu, co nám chtěl Hemingway sdělit. Pět hvězd je málo :-)

GraceC
02.08.2019 5 z 5

"Morální síla" Tohle podle mě vystihuje knihu ve své naprosto jednoduché kráse. Osamělý stařec naposledy okusí dobrodružství svých mladých let a ve výsledku se mnohonásobně překoná. V knize je jeden krásný citát, který bych chtěla vyzdvihnout: „Člověk není stvořen pro porážku. Člověka je možné zničit, ale ne porazit.“ Tohle je vyobrazení síly lidské vůle.

Hodnocení: 9/10
Poslední věta: Starému se zdálo o lvech.

olga8832
29.07.2019 5 z 5

V audio podání super a napínavé.

Blueovercover
26.07.2019 5 z 5

Na této knize se dá najít hned několik myšlenek. Tahle kniha má co ukázat, ať už boj člověka s přírodou, nebo co dokáže vytrvalost a někdy i nepřipravenost. Příběh byl v jedné části celkem zdlouhavý a to především na konci, ale ve výsledku je to velmi pěkná kniha o životě. Řekl bych že je to spíše knížka pro chlapy, ale každý si z ní odnese aspoň něco. Ano stojí to za přečtení.

Crimble
25.07.2019 5 z 5

Krása v obyčejnosti.
Napadá mne toho víc, ale vše již bylo napsáno - lépe než bych to napsal já.

mau
25.07.2019 5 z 5

Napodruhé, daleko starší a úplně jiný zážitek. Jasných 5 *.

asanita
17.07.2019 4 z 5

Stařec a moře je nepochybně novela, jež stojí za přečtení, poněvadž autor pracoval s množstvím nadčasových témat. Myslím tím například boj člověka s přírodou nebo opovrhování starými lidmi, se kterým se můžeme setkávat dennodenně. Dílo nám navíc ukazuje, čeho všeho může člověk dosáhnout, pokud je pracovitý, vytrvalý a odhodlaný a že lidská víra a hrdost jsou pro člověka velmi důležité v jakémkoliv věku. Podle mě má novela co nabídnout všem věkovým kategoriím, jelikož starší lidé si díky ní mohou uvědomit, že jsou stále schopni dosáhnout velkých věcí a mladí lidé zase to, že jim toho starší lidé mohou spoustu předat a že se toho od sebe tyto dvě, zdánlivě velmi rozdílné, skupiny lidí mají hodně co učit.

Stradivarius
13.07.2019 5 z 5

Poprvé, když jsem knihu četl, mě vůbec nezaujala. Po letech jsem se k ní vrátil a musím hodnotit jako velmi podařené dílo, které alegoricky znázorňuje souboj člověka s okolnostmi i se sebou samým. Velmi povedené a určitě doporučuju. "Z černých mžitek strach neměl. Při tom úsilí, s jakým přitahoval šňůru, byly obvyklé. Ale dvakrát ho obešla mdloba a závrať a to ho zneklidnilo. "Nesmím přece zklamat sám sebe a umřít při takovéhle rybě"..."

amejzlík
10.07.2019 3 z 5

Vím že je to klasika ale nijak mne to nenadchlo. Celá kniha mi připadala velmi nudná a štvala mě starcova samomluva a taky to že na moře nevzal chlapce. Alespoň si uvědomil že na některé věci člověk prostě sám nestačí.

Kaplická469
09.07.2019 5 z 5

Nádherná klasika, kterou můžete buď obdivovat, nebo nenávidět.

ainny
23.06.2019 5 z 5

Nemůžu říct, že by Hemingway patřil k mým oblíbencům a vlastně jsem ho nikdy nevyhledávala, ale úryvek, který jsme četli při angličtině, mě zaujal natolik, že jsem si přečetla celou knížku v češtině a nelituju. Tahle one man show za to fakt stojí.

Celestino
08.06.2019

Bylo…, bylo to zvláštní čtení. Ale o to možná zábavnější. Napsané krásně, to jednoznačně. Slovní zásoba, obraty, přirovnání, prostě skvělé. Při čtení si člověk uvědomí náš zápas s životem (vím, mnohdy bývá příběh vyprávěn coby nekonečný zápas člověk x příroda, ale osobně jsem v tom spíše viděl celou naši pozemskou pouť se všemi těmi strastmi a našimi cíli). Třebas že starý rybář Santiago mi není charakterově blízký, přesto jsem si jeho příběh užil.
Postava Manolina mi zezačátku přišla trošku zbytečná, ale jak se příběh rozvíjel, dávala mi jeho úloha dokonalý smysl…

Vím, že v první řadě je tu důležitý onen motiv zápasu –který je stejně marný- přesto musím ještě zmínit opravdu skvělé vybarvení života námořníků během první poloviny 20. století. Stejně tak zápas se žraloky jsem četl jedním dechem.

Konec byl takový…, no, v první řadě nepřekvapil – hned jak začal Santiago svůj zápas jsem věděl, že nemůže vyhrát.