Stařec a moře

Stařec a moře
https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/bmid_starec-a-more-ulX-558.jpg 4 6586 6586

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Československý spisovatel

The Old Man and the Sea , 1952

Monini
06.06.2019 4 z 5

Filozofická kniha, která nemá co dělat v povinné četbě. To už musíte mít něco odžito, abyste v ní tu krásu a hluboké zamyšlení nad životem pobrali. Opravdu jsem cítila vůni slané vody a slyšela šplouchat vlny o tu malou loďku s tím staříkem, co ho opustilo štěstí...
(K vysokému hodnocení přispěl fakt, že jsem ji poslouchala jako perfektně namluvenou audioknihu)

Peti
29.05.2019

Knihu jsme poslouchali jako audioknihu, pan Mrkvička se čtení skvěle zhostil a i díky tomu hodnotím knihu kladně. Velice poutavý příběh, který ukazuje lidskou sílu a odhodlání i moudrost. Knihu bych ale číst nechtěla, určitě bych měla tendence přeskakovat stránky.

Mikius88
25.05.2019 1 z 5

Knížka z maturitní četby, nešel jsem po rozsahu, ale potrebuju ji i do angličtiny. Dočtená tak nějak z povinnosti, obsah sice chápu, ale myšlenkově jsem se s autorem nějak minul. Pro mě asi nejhorší knížka z četby, holt každému nesedne.

raketackova
22.05.2019 4 z 5

Kniha je dobrá, jen občas byl na mě popis děje příliš detailní a zdlouhavý. Vzhledem k tomu, že jde o dílo psáno tzv. metodu ledovce, můžete opravdu hledat mezi řádky a vyložit si to různými způsoby.

martin09
20.05.2019 4 z 5

Mnoho lidí tuto knihu shledává nudnou a nezáživnou. Já si myslím naprostý opak. Novela byla velice napínavá a čtivá. Autor se snaží zdůraznit, že i přes veškeré nástrahy života se nesmíme vzdávat a musíme si jít za svým cílem.

martina5069
17.05.2019 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha 2hodiny 29 minut.
Kniha o staříkovy, který miloval rybaření ale měl vždy smůlu. Kniha mě přišla taková smutná jako bych cítila beznaděj a samotu. Přítel, když kousek slyšel, zrovna boj se žraloky, tak hlásí : "Trošku morbidní né? " Ale mě osobně to tak nepřišlo.Určitě to není naposledy, co sem knihu poslouchala, časem si jí určitě i přečtu.

-Pečivo-
15.05.2019 4 z 5

Jelikož už hraju fotbal za starý pány, tak spadám do kategorie stařec. A protože jsem letos byl u moře, tak se na internetech objevila teorie, že se u Starce a moře jedná o moji autobiografii. Ale pozor, milí fanoušci, kdo si při šahání pro tuto knihu mysli, že se dočká pečiho životopisu, tak se nedočká! Můj dvorní životopísař Palivo ještě není hotový, Bronislavo! Ještě vydržte! Životopeč: Kompletní chlebopisy se chystají až do budoucna.

Stařec a moře je o rybaření a dědovi na moři. Bohužel ale na ryby nechodím. Můj děda na ryby taky nechodil, tak nemůžu objektivně hodnotit jak moc si Hemigway vymejšlí. Za mne ale dobrý a dávám 7/10.

Inny
12.05.2019 2 z 5

Uznávám autora a význam, který má kniha vyjadřovat, jinak mě vůbec nebavila. Dočetla jsem skoro z povinosti. Jediné, co mě aspoň trochu bavilo číst byla plavba domu s úlovkem a trampoty po cestě zpět.

sar.janurova
04.05.2019 4 z 5

Stařec a moře. Kniha, kterou člověk bez problémů přečte během dvou hodin. Moc se mi příběh rybáře Santiaga líbil. To, jak promlouval ke všemu, co viděl kolem sebe, bylo něco neskutečného. I ta jeho odvaha a touha postavit se všemu je prostě nepřekonatelná. Tohle nebylo poprvé ani naposledy, co jsem tuto knihu přečetla. Zamilovala jsem si ji. A díky ní se mi pohled na povinnou četbu úplně změnil.

Sajmonik
01.05.2019 5 z 5

Krásná kniha s pěkným dějem, překvapivým koncem. Kniha se mi hodně líbila a můžu říct, že si ji přečtu ještě několikrát.

špulo
30.04.2019 5 z 5

Môj jediný absolvovaný Hemingway. Čítané v období, keď som sám pre seba zistil, že povinná literatúra nie sú iba nudné ftákoviny a že jej autori napísali zaujímavé knihy aj mimo nej. Čili vo veku 17 - 18 rokov. Veľmi sa mi to páčilo. Myšlienky tohto dielka ma vtedy prefackali natoľko, že som jaksi už nenašiel odvahu prečítať si aj nejakého iného Ernesta. A to sa mi voľáki váľajú v polici. V každom prípade doporučujem prečítať až koncom strednej školy. Na otázku "Prečo?", odpoviem slovami mojich dcér vo veku 11 a 13 rokov: Preto.

Jura999
28.04.2019 4 z 5

Jo, toto by šlo. Neúnavnost starce a touha zvítězit souboj i v ohrožení života vytváří zajímavé myšlenky.
,,Člověka můžeš zničit, ale ne porazit."

Placi
21.04.2019 3 z 5

Příběh o odhodlání bojovat proti překážkám, nepřízni osudu a pochybám ostatních. Každý z nás se v určité fázi života snaží ulovit tu svou pomyslnou rybu a je jen na nás, jak se k tomu postavíme. Třeba bude náš cíl nedosažitelný jako v případě Hemingwayova rybáře, ale kdo nakonec vlastně ví, pokud se nepokusíme jít si za svým?

Mayalles
01.04.2019 5 z 5

Úžasná kniha, skvěle se četla. Moc se mi líbil jak děj, tak starcovy myšlenky a jeho odhodlanost. Jenom jsem neustále měla chuť na nějakou tu rybu :-)

Angie_Missfit
27.03.2019 4 z 5

Čtivá kniha o síle vůle, cti a hrdosti. Myslím,že o samotné lovení ryby jde až v poslední řadě. Důležitými momenty příběhu je právě lidské odhodlání a snaha o překonání sama sebe navzdory všem překážkám. Musím říct,že Stařec a moře není moje nejoblíbenější kniha od Hemingwaye, ale rozhodně je dobrá. Doporučuji ale spíše starším čtenářům,kteří více ocení existenciální přesahy textu.

OUTbrain
26.03.2019 5 z 5

Velmi čtivá a zajímavá kniha ve které je vše a nic zároveň.

Popko
24.03.2019 odpad!

Nečetla jsem, pustila jsem si audio knihu a jsem ráda, protože děj byl umorný i na poslech.

yvett239
22.03.2019 3 z 5

Knížka se sice četla dobře, nicméně popis lovení ryby mě nebavil. Myšlenka díla je ale moc pěkná a autorův styl mě bavil. Přečteno v rámci povinné četby.

markulka
17.03.2019 3 z 5

Kniha mě ani neuchvátila, ani nezklamala (upřímně jsem netušila, že jde napsat přes 100 stránek o tom, jak někdo loví rybu)... Každopádně její poslání se mi líbilo a jsem ráda, že jsem ji přelouskala.

Ronnie68
11.03.2019 4 z 5

Nebyla to špatná kniha na čtení .... cetla se jednim dechem ...