Společenstvo Prstenu

Společenstvo Prstenu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29867/bmid_spolecenstvo-prstenu-zIK-29867.jpg 5 8747 716

Pán prstenů série

Je tomu již více než půl století od chvíle, kdy poprvé vyšel Tolkienův Pán prstenů. První díl se objevil roku 1954, poslední vyšel v Anglii roku 1956. Dočkal se vesměs pochvalných recenzí, ale čtenářský úspěch přišel až v uvolněných šedesátých letech, kterým snad více konvenovala fantazie s jakou profesor Tolkien jakoby odnikud vyčaroval svou Středozemi. Pán prstenů je sága volně navazující na Hobita, který vyšel už v roce 1937. Teprve v této fascinující trilogii autor odkryl, kolik toho vlastně ví o tajemném světě, který tolik připomíná ten náš, a přece je něčím zvláštní. Dramatická historie spjatá s prstenem temné Moci by asi nebyla tak účinná, kdyby se neodehrávala ve světě s vlastní historií, osídleném mnoha národy s vlastními jazyky, s osobitým viděním světa, a především vlastními příběhy. Historie války o prsten, tvrdí stvořitel Středozemě, je jen jedním z těchto příběhů, sice důležitým, ale přesto zůstává jen epizodou v tisíciletých dějinách světa, v němž lidé ještě nehrají tak podstatnou roli a dělí se o historický i životní prostor s elfy, trpaslíky, hobity, skřety... Snad právě tušení hloubky Tolkienova světa čtenáře na jeho knihách tak fascinuje.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Fellowship of the Rings , 1954

Georgianna
11.04.2011

Tato knížka se mi líbila

Kvothe
10.04.2011 5 z 5

Skvělá fantasy kniha - je asi pravda, že je v ní více popisů, ale to bývalo v Tolkienově době docela běžné i v jiných knihách (alespoň se mi to zdá) - přesto to vůbec nevadí - Středozemě je o to reálnější a opravdovější. Nemohu se dočkat, až se mi povede si LOTRA :-) přečíst znova - to bude za hodně dlouho, ale přesto se na to chystám.

Tcica
24.03.2011 4 z 5

Úžasná kniha, ale na mě tam bylo moc popisů krajiny...Nechtělo se mi to číst, ale musím uznat, že to bylo super!

kuba.dash
20.03.2011 4 z 5

Po Hobitovi, který byl spíše pohádkou, mě Společenstvo potěšilo syrovějším přístupem, a ačkoliv jsem byl ochuzen o napětí z děje, jelikož jsem předtím viděl film, se mi celkově líbilo. Fantasy ovšem není přímo můj hrnek turka, takže za 4 hvězdy a nechť Vás knihy provází...

Romaine
19.03.2011 3 z 5

Možná je to tím, že jsem viděla prvně film, ale čtení pro mě bylo bolestné - moc natahované, části, které by vůbec nemuseli tam být,.. Další díly jsem už ani nezačala.

knihovnice
07.02.2011 4 z 5

Hezké čtení,ale ještě před tím doporučuji přečíst Hobit-aneb cesta tam a zpátky,
nebotˇ dějově předchází Pána Prstenů...

Verrrunka
02.02.2011 4 z 5

Tak abych se přiznala, tak jsem čekala ještě o krapet víc. Ale jako zarputilý odpůrce filmu jsem vážně ráda, že jsem se přemohla! Myslím, že dojde i na další díly, i když je asi něčím proložím.

JohnCZ
02.02.2011 5 z 5

Z celé trilogie se mi tento díl četl asi nejlépe. Možná proto, že než všechny ty hrady a Rohan/Gondor mám radši prostředí Kraje a melancholicky laděné hobity (či elfy). A popis putování Společenstva byl jedinečný. Oproti filmu je pochopitelně kniha v mnoha věcech jiná a určitě lepší. Skvělý úvod do děje a výborný začátek Války o Prsten. Jedna z mých nejoblíbenějších knih - 5* Na trilogii PP velmi oceňuji skvělý český překlad včetně naprosto dokonale zvolených českých názvů. Ačkoli jsem v doslovném překládání jmen a názvů spíše proti, u PP je to zvládnuto na výbornou. Obzvlášť nedokážu pochopit Tolkienovu fantazii. Takové množství detailů z tohoto světa, národů a vlastních jazyků... Ten člověk byl buď blázen nebo tam někdy musel být a nebo.... měl prostě úžasnou fantazii. Každopádně poklona tak hluboká, že by to tak ani uctivý hobit nedokázal.

motycek
29.12.2010 4 z 5

Tak jsem tomu konečně přišel na chuť. Zjistil jsem, že kniha plyne přesně podle prostředí, ve kterém se děj odehrává. Starý hvozd (nuda!) jsem četl celý den, jen proto, abych zjistil, proč je tato kniha tam vychvalována. Ale od kapitoly 'U skákavého poníka' jsem se zatajeným dechem čekal, co se příště stane, a četl do jedné do rána! Ve filmu mě dost naštvali, jak z Nazghúlů udělali takový jelita, a jak jich Aragorn všech devět zahnal (Galadriel říkala že by to nedokázala ani ona) mě prostě položilo. A vzhledem k tomu, že tam byl i ten jejich leader, to bylo dost přehnané. Teď jsem v polovině a myslím, že do 3. ledna kdy je mám vrátit, stihnu přečíst ještě dvě věže.

Vojta
30.11.-0001 5 z 5

Z celé trilogie se mi tato kniha četla nejhůř, chvíli trvá než se začne něco dít(v románu je to vlastně několik let). Ale přesto jsem byl po přečtení naprosto spokojený, dozvěděl jsem se některé zajímavé podrobnosti, které ve filmu vůbec nebyly(například, že existuje postava Toma Bombandila).

Selhan
30.11.-0001 5 z 5

Co jiného napsat, že je to má bezkonkurenčně nejoblíbenější kniha?

yloveiou
30.11.-0001 5 z 5

Již něco jiného než Hobit, ale ty kvalita tu stále je.Úžasná knniha

G.i.r.a
30.11.-0001 5 z 5

LOTR je skvělá trilogie, ale dílu Hobit nesahá ani po kotníky.

Pidzey
30.11.-0001 4 z 5

Chtěl bych tady hovořit o celé trilogii,protože já osobně,co se týče knižní verze nemám z těchto třeh knih favoryta.Všechny se mi líbyli stejně.Svět jaký pan Tolkien vytvořil,tolik ras,národů,jazyků to je až neuvěřitelný,kolosální naprosto úžasný.Já osobně považuji za jednu z nejlepších pasáží tu,jak popisuje bitvu u Helmova žlebu to je naprostý skvost.
Někde jsem četl že ve fantasi jsou dva takový velikáni,kolem kterých se diskutuje kdo že je lepší.Je to Pán prstenů a Zaklínač...nezlobte se prosím na mě,ale v tomto souboji u mne vyhrává Zaklínač.
Pán prstenů mě místama dost unavoval sálodlouhejma(i když krásnejma)popisama krajin a měst,kdežto Zaklínač je takový svižnější.Pokud bych měl tento souboj vyjádřit v procentuálním hodnocení tak Zaklínači dávám 90%(slabší třetí díl sági:Křest ohněm) a Pánu prstenů 80%(za ty únavné pasáže)..Prosím aby se na mě nezlobili zapřísáhlí fanoušci Pána prstenů,ale myslím že tohle mělo být řečeno.

Andy
30.11.-0001 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha po všech stránkách. Film se mi líbil úplně stejně jako knižní verze, ale chyběly mi v něm některé postavy, například pan Máselníček :-)), kdo nečetl knihu, tak by ani ve filmu nevěděl, kdo to je. Ale přes všechnu kritiku, Pán prstenů je opravdu mimořádná a vynikající kniha.

Sojkicz
30.11.-0001 5 z 5

Sága začíná, největší dílo fantasy jaké kdy vzniklo a moje jednoznačně nejoblíbenější knihy, které jsem všechny četl několikrát. Krásně využitý potenciál. Dokonalý příběh. Krásně zfilmované. A pár pařmenů se také povedl :o)