Společenstvo Prstenu

Společenstvo Prstenu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29867/bmid_spolecenstvo-prstenu-zIK-29867.jpg 5 8771 716

Pán prstenů série

Je tomu již více než půl století od chvíle, kdy poprvé vyšel Tolkienův Pán prstenů. První díl se objevil roku 1954, poslední vyšel v Anglii roku 1956. Dočkal se vesměs pochvalných recenzí, ale čtenářský úspěch přišel až v uvolněných šedesátých letech, kterým snad více konvenovala fantazie s jakou profesor Tolkien jakoby odnikud vyčaroval svou Středozemi. Pán prstenů je sága volně navazující na Hobita, který vyšel už v roce 1937. Teprve v této fascinující trilogii autor odkryl, kolik toho vlastně ví o tajemném světě, který tolik připomíná ten náš, a přece je něčím zvláštní. Dramatická historie spjatá s prstenem temné Moci by asi nebyla tak účinná, kdyby se neodehrávala ve světě s vlastní historií, osídleném mnoha národy s vlastními jazyky, s osobitým viděním světa, a především vlastními příběhy. Historie války o prsten, tvrdí stvořitel Středozemě, je jen jedním z těchto příběhů, sice důležitým, ale přesto zůstává jen epizodou v tisíciletých dějinách světa, v němž lidé ještě nehrají tak podstatnou roli a dělí se o historický i životní prostor s elfy, trpaslíky, hobity, skřety... Snad právě tušení hloubky Tolkienova světa čtenáře na jeho knihách tak fascinuje.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Fellowship of the Rings , 1954

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Naprosto ojedinělá kniha. První fantasy, které jsem v životě četla. Je hrozně znát, jak moc Tolkien miloval staré ságy a mytologie. Kniha plná základních pilířů každé společnosti, postav, které mají k dokonalosti daleko, ale přesto mají ve světě své místo... Další z knih, k nimž se může člověk v průběhu let vracet a znovu se do ní zamilovávat.

Ben Nevis
10.07.2013 4 z 5

Je to bezesporu kvalitní literatura, špička v žánru fantasy, kde se to hemží brakem. Nicméně kniha není až tak dobře napsaná. Je silná v popisech, ale už méně ve skládání příběhu a budování zajímavých postav. Každý mluví knižní řečí a z rozhovoru není poznat, že máme co do činění s různými rasami a charaktery. Na začátku se dozvíme vše podstatné, a tak během dalšího čtení už nečeká žádné překvapení vázané na minulost. Každý krok se nejprve probírá, a tak je v knize víc debat než děje a když dojde na děj, potkáme buď hodnou skupinku, která se o hrdiny postará nebo nepřátele a pak je boj.

Kniha není těžká, ale neposkytuje tolik zábavy a požitku, jako by mohla, přitom příběh má velký potenciál. Obdivuji autora, že vymyslel tolik zajímavých lokací a příběhů, ale obávám se, že napsal spíš historickou knihu, jak zamýšlel, a ne dobrodružný román.

Kniha je rovněž poplatná době, ve které nebylo nic nepředstavitelného, že sluha je psychicky závislý na pánovi a ženy se nepodílejí na ničem důležitém. Trochu mi vadil černobílý pohled na svět a silný rasismus. Elfové jsou nejmoudřejší, nejkrásnější, nesmrtelní, dobrota sama, přesto nebezpeční, všechno krásné a dobré vzešlo od elfů a i trpaslík je z nich paf. Za chvíli začnou ódy na elfy unavovat.

Po přečtení Společenstva prstenu dokážu lépe ocenit filmovou trilogii, která vybrala z knih to podstatné, lépe dávkuje informace i napětí.

Snow-White
05.07.2013 5 z 5

Tak jsem se konečně opět dostala k Tolkienově trilogii. Asi jsem prvně musela přečkat ten humbuk, který vypukl po natočení filmů, protože napoprvé jsem se do Společenstva nedokázala začíst. Napodruhé jsem knihu přečetla za chvilku a až na nadměrné užívání slova "smrtonosný" (aspoň podle mého dojmu nadměrného :-)), mě nadchla. Vzhledem k patřičnému časovému odstupu od filmu jsem byla schopná vytvořit si i vlastní představy neovlivněné Jacksonovým pojetím (které je ale výborné). Těším se na druhý díl. :)

pidalka777
04.07.2013 4 z 5

Kniha mě bavila mnohem víc než film

lukazsss
03.07.2013 5 z 5

Tolkien je opravdu úžasný vypravěč, což dokázal už v Hobitovi, ale tohle je ještě lepší :) Jako by vyprávěl historii skutečného světa, opravdu neuvěřitelné, plné emocí, krásných propracovaných bytostí a nádherných veršů, životních mouder, podle kterých se lze řídit v běžném životě. Kdyby šlo více jak 5* dám víc :)

joker_natalia
03.07.2013 5 z 5

Snad první (a zřejmě i poslední) fantasy, které přestože je neuskutečnitelné a neexistující, dokáže ve mně vyvolat porozumění a zvláštní pocit jako bych ty malé hobity, vznešené elfy, rozvážné enty, trpaslíky i lidi a čaroděje, kterými je tento příběh protkán, znala.

hardrock
01.07.2013 5 z 5

Tolkienova trilogia Pan Prstenov je povinna jazda pre vsetkych priaznivcov fantasy zanru. Tolkien so svojim dielom je totiz pre fantasy literaturu to, co je Beatles pre popmusic, a sice pevny zaklad, na ktorom stavaju ostatni autori. Vdaka za to.

KellyH
30.06.2013 5 z 5

Když jsem kdysi dávno (dobře, zase tak dávno to taky není, zhruba v osmé třídě ZŠ) Pána prstenů četla poprvé, přiznám se, že mě to příliš neuchvátilo. Ne že by se mi to vysloveně nelíbilo, zase takový barbar nejsem, ale tenkrát jsem měla hlavu úplně popletenou Harry Potterem a ostatní knihy šly holt do pozadí. Tolkienův svět jsem nechávala dlouho u ledu a to jak ten knižní, tak i filmový. Až před pár týdny jsem si řekla, že TEĎ je ten správný čas, kdy si Pána prstenů dostatečně užiju a dovedu ho ocenit. A tak se i stalo...
Středozem, hobiti, elfové, trpaslíci, Roklinka, Lothlórien... To všechno a ještě víc mě neskutečně okouzlilo a já jsem moc ráda, že jsem tomu dala druhou šanci a nechala se unášet dobrodružstvím Froda a jeho přátel, které se sice v prvním díle teprve rozvíjí, ale to na kvalitě ničemu neubírá, naopak si myslím, že pořádný začátek je pro dobrou knihu nutností.
Asi k tomu člověk musí dospět svou cestou, aby to pořádně pochopil a užil si výjimečný fantasy příběh.

stefi61
28.06.2013 3 z 5

Pro milovníky fantasy jako stvořené. Pokud se ještě najde někdo kdo neviděl filmovou trilogií, tak jednoznačně doporučuji nejdříve knížku a potom film, protože pokud opravdu člověk neví jaký příběh drží v ruce, musí se během čtení cítit opravdu jako "v jiném světě"
Proto u sebe jsem byla zklamaná, že jako první jsem shlédla film, pak už přece jen víte co si jak představit, a fantazie bohužel nepracuje na plné obrátky....Takže pro snílky a pro ty kdo chtějí prchnout před realitou dnešního světa, vřele doporučuji :)

Elvenisko
28.06.2013

Prečítané ako jedna z kníh, ktoré ma fakt bavili - ale za ideál to nepovažujem a musel som niektoré časti preskakovať...

bararich8
25.06.2013 5 z 5

Jednoduše: Pohltila mě.

mh.mail
24.06.2013 5 z 5

K trilogii Pán prstenů jsem se dostal mnohem dříve, než vůbec vypukla „Tolkienománie“, a jsem tomu rád. V létě 1989 jsem zakoupil první díl a jedním dechem ho přečetl. Pak jsem musel celý dlouhý rok čekat, než Mladá fronta vydala další díl. Čekání jsem si zkrátil přečtením Hobita, kterého jsem si nejprve půjčil z veřejné knihovny a pak i koupil. Následně se vydavatelství dostalo do finančních problémů a nebylo jisté, jestli to vůbec ustojí. Měl jsem velký strach, aby třetí díl nezůstal jenom v edičním plánu. Vše dobře dopadlo a měl jsem možnost dočíst celou trilogii až do konce.
Musím říct, že první kniha se mi líbila ze všech nejvíce. Seznamování se s celým Tolkienovým světem a stále ještě spíše komorní příběh, to bylo to hlavní, co mě úžasně bavilo. V dalších knihách trilogie se celý příběh již posunul od trojice hobitů k politice, vyšším zájmům a najednou to celé bylo někde jinde.
Když se pak objevil film, vypukla mánie a hobiti, elfové, Gandalf a spol. začali vykukovat na každém rohu (pomalu aby se člověk bál otevřít konzervu), byl jsem trochu znechucen a nutno říct, že mi to požitek z celé série poněkud narušilo.

Ladas27
21.06.2013 4 z 5

Pro mě asi nejslabší díl triologie, což neznamená, že by šlo o špatnou knížku. Jen mi nesedl ten zdlouhavý začátek a navíc je to jediná knižka z triologie, kdy jsem první viděl film a až pak si přečetl předlohu.

Jamal
20.06.2013 5 z 5

První díl trilogie je ze všech tří nejhezčí. Všem, kteří si jej chtějí přečíst doporučím si předem přečíst "Hobit, cesta tam a zase zpátky". Na tuto knihu se totiž Společenstvo prstenu často odkazuje.

ladymanson
20.06.2013 2 z 5

Ač milovník fantasy, Pán Prstenů mi nikdy nepřirostl k srdci. Svět Středozemě je bezpochyby zajímavý, nikoli však už příběh samotný, natož pak postavy. Myslím, že celý obsah všech tří knih byl dokonale vystižen zhruba ve 2 min scénce ve filmu Clerks 2 od Kevina Smithe = pořád se tam jen někam chodilo, dokonce i stromy tam chodily. :-D Jinak pro milovníky, kteří mi za tento názor budou chtít utrhout jistě hlavu, mezi mé nejoblíbenější fantasy patří Zaklínač, Kočkodlak Xin a Jestřáb a Rybářka, což jsou knihy stavěné na úplně jiném principu než LOTR, proto mě asi také vůbec nenadchnul.

Thanyss
19.06.2013 4 z 5

Nesmrtelná klasika, příjemně pohádková fantasy, kde se neustále něco děje. Myslím si, že není třeba rozepisovat nesporné kvality Tolkienova klenotu a tak můžu jen dodat, že má očekávání nebyla zklamána.
I když Malazská kniha padlých je pro mě stále na vrcholu žebříčku a asi ji jen tak něco nesesadí.

Donatello
13.06.2013 5 z 5

Velká fantazie= velký úspěch na trhu, moc pěkný příběh

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Už je to pár rokov, čo som jedným dychom zhltla celú trilógiu Pána Prsteňov.
Aj keď fantasy nepatrí medzi moj obľúbený žáner, vždy sa nájde výnimka, ktorá potvrdí toto pravidlo a v tomto prípade sú to knihy Tolkiena.
Dodnes si pamatám, že pri čítaní sa od knihy nedalo odtrhnúť, úplne celá ma pohltila.....musím podotknúť, že knihu som čítala pred tým, než som videla film.
Pri čítaní som si na základe dokonalého Tolkienovho rozprávania vytvorila svoje vlastné predstavy o svete Hobitov a Elfov, ktoré sa už nikdy nezmenia.

vipera
08.06.2013 5 z 5

Trilogie Pána Prstenů je jedno z nejdokonalejších děl, jaké jsem kdy četla. Je to trochu těžší čtení, což je dáno jak strukturou příběhů, tak autorovým smyslem pro perfekcionismus, ať už jde o charakter postav či o popisy krajiny. Ve skutečnosti jde ale o to, jak je dílo dokonalé svou jednoduchostí. Vždyť celá trilogie je vlastně o tom, že jeden kluk někam nese prsten...Je to prostě úchvatný příběh.

Sklenička
08.06.2013 5 z 5

Příběh o tom, jak i obyčejná postavička může dokázat veliké věci. Příběh o tom, jak je vše provázané, nic se nevyskytne "jen tak". Příběh o síle přátelství, charakteru. Příběh o dobru a zlu, který osloví člověka i dnes a i přesto, že kulisy, ve kterých se děj odehrává, jsou vymyšlené. Příběh, který vás i přes filosofickou a etickou hloubku pohltí a vy z něj odejdete pozměněni. Uměle stvořený mýtus, ve kterém poznáte odrazy současného světa. To vše najdete v mimořádně propracovaném fantasy díle.