Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy

Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82840/povidky-z-jedne-kapsy-povidky-z-druhe-kapsy-82840.JPG 4 1368 158

Ze všech jeho románů, próz i skvělých fejetonů patří Povídky z první a druhé kapsy k tomu nejlepšímu. Povětšinou detektivní příběhy, jejichž hrdiny jsou policejní komisaři, agenti, strážníci, četníci, ale také sňatkoví podvodníci, zločinci či fanatičtí sběratelé, přinášejí daleko více, než se na první pohled zdá. Čapek v nich uplatnil všechny stránky svého výjimečného talentu. Nejenže je skvělým vypravěčem napínavých příběhů, ale zároveň mistrem paradoxů, autorem, který jednou uplatní svůj smysl pro jemnou ironii (básník ve svých verších podvědomě zachytí číslo auta, které srazilo ženu), jindy přiblíží své pojetí spravedlnosti, kterou nelze vtěsnat do žádných zákonů, jindy napůl vážně napůl s tichým úsměškem předvede novou psychoanalytickou metodu jak usvědčit vraha i rychle rozpoznat novináře. Čapkovy povídky jsou přeloženy do všech myslitelných jazyků, většina z nich bezesporu obstojí ve srovnání s dílem největších mistrů drobných próz ve světové literatuře; přiznávám, že nikdy jsem žádnou knihu nečetl tolikrát a s takovým potěšením jako právě tuto.... celý text

Langosh
02.07.2016 4 z 5

Pěkná kniha, velmi čtivá. Zajímavé povídky, snad všechny jsou z prostředí policie, soudů a podobně. Moje první kniha od Čapka a jeho styl mě zaujal. Aspoň tuto knihu napsal čtivě a zajímavě. Uvidíme další knihy, které od něho budu číst. Škoda jen, že ty povídky jsou krátké. Mám radši dlouhé příběhy.

bareva
17.05.2016 4 z 5

Čapek nikdy nezklame. :) Povídky mě vtáhly do období kdy byly napsané. Jednoduchost zločinů a polapení zločinců je dnes úsměvná a taková milá. :)

Bumeso
01.05.2016 5 z 5

Geniální dílo. Více netřeba

Chemiczka
28.04.2016 5 z 5

Krásná sbírka ještě krásnějších povídek. Úžasná čeština, vytříbený styl páně Čapkovy.
Povídky na sebe nenavazují, ani nemají nic společného, a přesto jsou celé povídkové sbírky soudržné a skvěle to funguje.
Výborná oddechovka nad kterou nemusíte přehnaně přemýšlet, ale jen si užít to jak Čapek popisuje různé lidské osudy, kriminální delikty, ale i obyčejný lidský život.
Poslední povídky z Druhé kapsy v sobě skrývají mnohem více než jen popisy zločinů. Kladen důraz je na svědomí, žití s vědomím krutých činů, ale i život s předsudky a také důležitost jednoho rozhodnutí, s kterým se nám promění celý život vzhůru nohama.

annihilation
13.04.2016 5 z 5

Netvrďte mi, že jste si v Povídkách z jedné a druhé kapsy nenašli "to svoje". Byť je pojí společné téma, každá je přeci trochu jiná - jedna vás pobaví, druhá rozesmutní, jiná vám rozšíří obzory a ta další zase donutí přemýšlet nad něčím, o čem jste nikdy ani nesnili. Na tak velké sbírce různých (byť krátkých) děl je vidět skvělý Čapkův rozhled, jeho nesmírná inteligence, smysl pro humor, ale i jakási forma lidskosti v tom nejprostším významu.

"Kdyby se člověk hrabal ve své minulosti, našel by, že v ní je dost látky na docela jiné životy. Jednou...buď omylem nebo z náklonnosti...si vybral jenom jeden z nich a dožívá jej až do konce; ale nejhorší je, že ty druhé, ty možné životy nejsou tak docela mrtvé. A někdy se stane, že v nich pocítíš bolest jako v uříznuté noze."

Bilky
15.03.2016 5 z 5

Karel ČAPEK je pre mňa unikát nielen ako románopisec, či poviedkár, ale aj ako dramatik, novinár, esejista, filozof, cestovateľ aj fotograf a predovšetkým ako ČLOVEK. Ale nebojte sa, nejdem sa tu odbavovať superlatívmi a samou chválou nad jeho dielom, len ho krátko ospievam ;)

Samotné poviedky sú tak rôznorodé, že okrem žánru krimi, pretínajú aj rovinu filozofickú. Spájajú glosátorské prvky s nadhľadom tak vecným a inteligentným, až autora podozrievam z geniality :) Toto všetko sa mu darí na minimálnej ploche a popritom úplne zľahka a nenútene používa psychológiu aj mystiku na prehĺbenie napätia, alebo na prinútenie čitateľa k zamysleniu (sa).

Majstrovu jazykovú štylistiku ani nejdem rozoberať, ale vďaka nej sa vám zhmotní starý sebestredný akademik rovnako verne ako vyslúžilá prostitútka, či kaviarenský povaľač a to oveľa vernejšie, akoby ste si pustili 3D LED TV značky PANASONIC made in Czech republic!

ODPORÚČAM: blogerom, hejterom a notorickým prispievateľom na FCB a iné sociálno-psychopatické siete, ale aj ľudom ktorí už dávno v médiach publikujú - lebo učiť sa od najlepšieho, nie je nikdy hanba ;) 95%

Malachit
08.01.2016 4 z 5

Z každé věty čiší čisté člověčenství. Mně se kniha četla velmi dobře a určitě se budu k některým povídkám vracet.

knihomolik1
15.12.2015 5 z 5

Povídky se mi moc líbily. K.Čapek byl v tomto ohledu mistr! Doporučuji k přečtení.

woodward
17.08.2015 5 z 5

Tyhle dvě sbírky určitě patří do "top ten" české literatury dvacátého století. Příběhy o šlépějích, o bláznivé Kláře, o básníku Neradovi, jehož podvědomé asociace pomohly objasnit smrtelnou dopravní nehodu, to všechno jsou zářivé střípky nesmrtelnosti autora, jemuž v českých zemích nebylo a není rovno.

Stolda
11.05.2015 5 z 5

Moc čtivě napsané, napínavé, mám rád Čapka.

lenkaknel
26.04.2015 2 z 5

Kniha je poměrně krátká, má 300 stránek a je menšího formátu (četla jsem vydání z r. 1961). Povídky jsou rovněž krátké, navíc Čapek píše čtivě. Tak proč jsem ji četla tři čtvrtě roku? Nevím. Vůbec mě nebavila a musela jsem se do čtení dost nutit.

Nikolka001
21.04.2015 3 z 5

Několik měsíců mi trvalo, abych přelouskala alespoň 50 stran. Bohužel tento styl četby mi nevyhovuje a u povinné četby se stále setkávám s více knihami, které nejsem schopna přečíst. Knihu odkládám nedočtenou na poličku a snad se k ní jednou vrátím.

svickop
09.04.2015 5 z 5

Vždycky jsem u Čapka obdivoval, jak se do nitra člověka dokázal snadno dostat a pomocí několika vět rozebrat jeho nejniternější představy, touhy, sny a pohnutky. A pokud si po přečtení těchto povídek neuvědomíte, že jste především Člověk, nemáte srdce.

Marbo
18.12.2014 5 z 5

Povídky pana Čapka patří k tomu nejlepšímu v rámci jeho díla a české literatury vůbec, což dokládá i fakt, že je to zatím jediná kniha co znám, kterou vezme do ruky i moje drahá polovička...

LPG
26.11.2014 4 z 5

Není to úplně můj rank, ale je to kniha a k tomu jsem si odškrtnul další povinnou četbu. Nad některou absurditou mi zůstal rozum stát a to mě opravdu pobavilo. Když to tak celé shrnu, doporučuji.

Ryan
23.11.2014 3 z 5

Sbírka převážně detektivních povídek. Mě osobně se to docela líbilo, některé povídky byly zajímavé více, některé méně a přečteno jsem to měl poměrně svižným tempem.

Alizon
03.10.2014 5 z 5

Jedna z mych oblibenych knizek, ke ktere se rada vracim. I kdyz nektere povidky znam uz skoro nazpamet. Naslo by se par oproti ostatnim slabsich povidek, ale vetsina z nich je proste skvelych - a to i tehdy kdyz se tam vlastne nic moc prevratneho nestane. Capek byl zkratka mistr vypravec, ktery by i pouhy let mouchy dokazal popsat poutave.

petra3242
03.10.2014 4 z 5

moc pěkné čtení, povídky mají děj, jsou vtipné, určitě doporučuju

Jirina10
31.07.2014

Já vlastním Povídky z jedné kapsy Povídky z druhé kapsy, vydané v roce 1964 Státním nakladatelstvím krásné literatury a umění, n.p. jako 1836. publikaci krásné litarutury.

Amandaa
11.07.2014

Nádhera. Milé povídky, které stojí za to přečíst.