Spasitel Duny

Spasitel Duny https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476906/bmid_spasitel-duny-1Mj-476906.jpg 4 1006 146

Duna série

Paul Atreides, zvaný teď převážně Muad'dib, je absolutním pánem světa – a zároveň obětí své vlastní předzvěstné schopnosti, která z něj v očích jeho poddaných udělala boha. Na Arrakis přijíždějí tisíce poutníků, aby se poklonili novému spasiteli a jeho sestře Alii. Fremenská vojska šíří vesmírem hrůzu a zkázu a ničí všechno a všechny, kdo se Paulovi postaví do cesty. Bývalé mocnosti, dnes do značné míry zbavené své moci, se ale nehodlají jen tak vzdát: Bene Gesserit, Gilda a Tleilaxané připravují tajné spiknutí proti božskému vládci – a silného spojence mají v jeho vlastní domácnosti: Paulovu manželku Irulán, dceru bývalého vládce Shaddama, která svému manželovi trpce vyčítá, že s ní nechce mít děti. Na scénu vstupuje tajná zbraň – ghola Hayt, Tleilaxany znovuoživený Duncan Idaho, který přináší svému staronovému vládci zkázu.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Baronet

Dune Messiah , 1969

Jarrimund
29.04.2013 3 z 5

V případě série Duny jdu evidentně proti proudu. První knihu jsem asi do poloviny chtěl odložit nedočtenou, ale druhá polovina, s úžasně propracovanou pouštní ekologií a dokonalým způsobem přežití fremenů, stála za to. Tento díl je však již jen pohádková fantasy ve sci-fi kulisách a další pokračování jsem tak jednoznačně odpískal. Zkrátka to není můj šálek čaje (propracovanost, mapy a slovníček však oceňuji).

Ládja
01.04.2013 5 z 5

Po několika letech jsem se vrátil k celé sérii, hlavně díky novým knihám ze světa Duny. I když se nevyrovná tento díl samotné Duně, tak kdyby byl přiřazen k Duně jako další přímá část, tak by se dle mého vůbec nic nestalo. Je zajímavé sledovat co s člověkem dokáže udělat nedozírná moc a že i vidění budoucnosti nemusí být jen dar, ale spíše jen prokletí. Jen si řekněme, kdo by skutečně chtěl znát budoucnost a vědět, že se z ní nemůže nijak vymanit? Důstojné pokračování příběhu. Začátek možná trochu až moc upovídaný, ale po chvilce se člověk začte a najednou je konec...

jardadr
12.02.2013

Myslím, že v tom se ukazuje Herbertova velikost, že se odvážil (jako jeden z mála autorů ság) učinit z v první knize naprosto kladného hrdiny hrdinu záporného. Sympatický Paul - Muad´Dib, který roní slzy nad protivníkem zabitým v souboji, se mění v nejhoršího tyrana a vraha v dějinách lidstva. Nakonec se proti němu obrací i bývalí vlastní spolubojovníci. Je to děsuplný obrat a trochu mi zkazil dojem z první Duny. Až si ji zase někdy budu chtít přečíst, budu asi cítit hořkost z představy dějů následujících . Jsem idealista - kladné hrdiny by nám neměli brát. :-)
Jenže na druhou stranu, v knize je tolik pravd. Je tam toho tolik,co nám chtěl Herbert sdělit, že aby to vyjádřil, nemohl volit jinak a ani nemohl vývoj ságy směřovat jinam.
Navíc je to hodně čtivá kniha, i když dosti složitá jak myšlenkově, tak dějově. Není těžké se ztratit v Herbertových intrikách na druhou.

vhumanik
18.12.2012 5 z 5

rozhodně mi v tom nechybí děj a to napětí tam nepotřebuju - na skromný počet stran je to víc než důstojné pokračování legendy

Leprikon
07.10.2012 4 z 5

Napsat pokračování k takovému dílu, jakou je Duna, nemohlo být snadné. Mě osobně v tomto díle chybí děj a větší napětí. Mnohem více se autor věnuje jednotlivým postavám a jejich vnitřnímu vývoji. I odkazy reálné společnosti a úvahy o fungování vesmíru potažmo lidstva jsou zde mnohem výraznější a tím je celá kniha někdy hůře pochopitelná. Ale předpokládám, že po přečtení celé té ságy mi to dá všechno mnohem větší smysl.

yerry
12.01.2012 5 z 5

Na to, že sa jedná o sci-fi s prvkami fantasy, odkaz tohoto diela je až príliš realistický. Pravidlo, že revolúcia požiera svoje vlastné deti platí aj pre Muad'Dibov džihád.
Zaujal ma jeden detail, kde sa Paul porovnáva počtom obetí so Stalinom a Hitlerom, ktorí popri ňom vyznievajú pomaly ako mierotvorcovia, Paulov džihád mal totiž na svedomí 61 miliárd obetí s kompletným vyhladením niekoľkých planét. Zaujímavé, Stalin bol alkoholik, Hitler bol psychopat a Paul používal návykové korenie.
Akcie v tejto časti veľa nebolo, ale príbeh bol písaný takým spôsobom, že som sa nedokázal od neho odtrhnúť. Plný počet bodov.

space opera

Frank Herbert