Spasitel Duny

Spasitel Duny https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476906/bmid_spasitel-duny-1Mj-476906.jpg 4 1006 146

Duna série

Paul Atreides, zvaný teď převážně Muad'dib, je absolutním pánem světa – a zároveň obětí své vlastní předzvěstné schopnosti, která z něj v očích jeho poddaných udělala boha. Na Arrakis přijíždějí tisíce poutníků, aby se poklonili novému spasiteli a jeho sestře Alii. Fremenská vojska šíří vesmírem hrůzu a zkázu a ničí všechno a všechny, kdo se Paulovi postaví do cesty. Bývalé mocnosti, dnes do značné míry zbavené své moci, se ale nehodlají jen tak vzdát: Bene Gesserit, Gilda a Tleilaxané připravují tajné spiknutí proti božskému vládci – a silného spojence mají v jeho vlastní domácnosti: Paulovu manželku Irulán, dceru bývalého vládce Shaddama, která svému manželovi trpce vyčítá, že s ní nechce mít děti. Na scénu vstupuje tajná zbraň – ghola Hayt, Tleilaxany znovuoživený Duncan Idaho, který přináší svému staronovému vládci zkázu.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Baronet

Dune Messiah , 1969

tomas3272
27.06.2020 3 z 5

Úplně jiné čtení než první díl. Jak psali kolegové níže, dvojka vám buď sedne nebo ne. Mně nesedla, ale z respektu ke druhé knížce dávám tři hvězdy. Mně vadilo, jak to bylo celé pesimisticky pojato.

ColbySawyer
08.06.2020 5 z 5

Spasitel Duny je úplně jiný než první díl. Kniha je to výrazně kratší a děj je mnohem pomalejší. Herbert si zde mnohem více zafilozofoval a někdy je to na škodu, jindy zase vůbec ne. Naprosto chápu, že tohle už sedne mnohem méně lidem. Není zde akce, vše se to odehrává na dost malém prostoru a oproti jedničce i v krátkém časovém horizontu. Děj zde funguje především díky vybudovaným postavám z prvního dílu, i když zaujmou i nové.

Druhý díl ságy z Arrakisu je velmi odlišný, pro někoho v dobrém a pro někoho ve špatném slova smyslu. Svět je pořád komplexní a fascinující, stejně tak postavy jsou natolik uvěřitelné, že si k nim člověk vztah ještě posílí a díky přiměřené délce i tempu si lze tohle dílo náležitě vychutnat.

1972Sixo
03.06.2020 4 z 5

Iné! Tak odlišné od prvej "Duny". V podstate nedejové. O akcii nemôže byť ani reči a najnapínavejšia časť je prechod Paula Atreidisa cez tržnicu. Ale pokiaľ máte puto k postavám (ako ja) vytvorené od prvého dielu, a sedí Vám spôsob rozprávania, tak to zaujme. Hlboké myšlienkové pochody a filozoficko - náboženské dišputy o tom ako politicky viesť vesmír, to nie je maličkosť. A zrovnávania Paulovho džihádu s pohnútkami Hitlera, či Stalina sú namieste. A tiež paralely so súčasnosťou sú viac než zrejme. To je podľa mňa aj najväčší prínos tejto knihy, ktorá mohla byť aj kľudne zahrnutá ako záver - dovetok k prvej Dune.

Alixon
04.05.2020 2 z 5

Hrozně složité čtení, plné nesmyslných vět typu : přinesl jsem taky příslušenství k pulznimu synchronizatoru nebo myšlenky rozmazanych obrysu se zvolna rozpijeli v temnotě, aniž by bylo možné je určit. Nekonečné systémy! Mentat nemůže jednat aniž by si byl vědom toho, že pracuje v nekonečných systémech. Pevně pozvání nemůže zastrit nekonečno!
Veskerosti nelze dát konečnou perspektivu. Spíše se Veskerost musí stát nekonečnem - na okamžik.
Došlo k tomu v celostátním spasmatu...

To je úplný blázinec. Nedám víc jak 2 hvězdy a to jsem velký fanda duny a mám za sebou už 7 knih.

Peter73
28.01.2020 4 z 5

Tažká kniha plná veľkých myšlienok, dej je pomerne zložitý, oproti prvému dielu nie taký priamočiarý. Nektoré myšlienky sú nadčasové, celkovo sa mi kniha páčila, aj keď jej čítanie nie je až také oddychové, vyžadovalo plné sústredenie pre pochopenie deja a božského Muad´diba.

VincentHS
19.08.2019 2 z 5

Oproti prvnímu dílu je Spasitel Duny z mého pohledu o dost slabší. Zdá se mi, že když Frank Herbert psal první Dunu, tak ani neuvažoval o tom, že by měla mít nějaká pokračování. Ta zřejmě vznikla až po velkém ohlasu čtenářů na původní román. Zde mi přijde, že autor tak nějak přešlapuje na místě a jen přemýšlí, kterým směrem se vydat. Hodně zde ubylo "sci" a převážilo jen samotné "fi". No, doufám, že v dalších pokračováních našel tu správnou cestu a já budu moci příště hodnotit za více než podprůměrné 2 hvězdy zde.

katarina4591
02.08.2019 3 z 5

Dlouho jsem si nebyla jista co o druhé knize Herbertovi série napsat. Svět který z Duny vzešel mě pořád baví, fascinuje a chtěla bych se o něm dozvědět víc. Avšak nemyslím že by mi Spasitel Duny přinesl v tomto ohledu zadostiučinění. Dějová linka, sic mně v mnohém nepřekvapila, byla příjemná, konec možná trochu patetický (ale to nemusí být nutně zlé). Avšak počet a kvalita filozofických zamyšlení mi v tomto díle moc nesedl.

sgjoli
07.07.2019 3 z 5

Teda nečekala jsem, že se s touto knihou budu tak prát. První díl série jsem si nesmírně užila, ale tady jsem se místy dost trápila. Ten svět, který Herbert vytvořil, mne nesmírně fascinuje a jeho podobu se i tady podařilo autorovi skvěle zachovat a zobrazovat. Co se ale týká děje, v řadě pasáží jsem se trochu nudila. Jak mi v prvním díle nevadily nábožensko-filozofické rozhovory, tady jich bylo na můj vkus až moc. Přišlo mi to zde zbytečně dlouhé, na úkor děje - vzhledem k tomu, že Spasitel Duny je rozsahem celkem krátký román. Zdálo se mi, jako by příběh v řadě pasážích stál na místě a skoro nikam se neposouval. A to mne na tom asi štve nejvíc. Knihu hodnotím průměrně a nějak ztrácím chuť se pouštět do dalších dílů... :-(

Rawen616
13.04.2019 3 z 5

Herbert si Dunou nastavil laťku tak vysoko, že už ji zkrátka nikdy nepřekonal. Spasitel Duny je svým rozsahem spíše novela rozšiřující a uzavírající osudy několika postav z první knihy. Ale nemohu říct, že by se mi to nelíbilo. Hlavně potěšil nedobrý konec. Strmý vzestup k moci vždy musí být něčím vykoupen.

UPDATE: Čteno znovu po přečtení Duny. Dojem zůstává stejný ale asi jsem víc docenil návaznost na Dunu a vlastně mi přijde jako velká škoda, že Spasitel není přímo její součástí, protože to krásně uzavírá příběh Paula Atreida. Kéž by vyšlo to, co režisér Dennis Villeneuve naznačil, že by rád natočil trilogii a právě Spasitel by byl třetím dílem. Divácky by to asi nebylo tak populární, neboť jde hlavně o knihu rozhovorů a intrik ale byla to paráda. Takže ano, teprve díky Spasiteli mám pocit, že jsem dočetl první část Duny.

jfialova
15.03.2019 4 z 5

Kniha je na první pohled méně akční než první díl a některé čtenáře může odradit, což je škoda. Myšlenky zde obsažené dávají rámec celé sérii a posunují do úplně jiné dimenze.

apelttom
20.08.2018 3 z 5

Velký krok vedle. Myšlenky zajímavé, ale dohromady to prostě nefunguje. Dočíst knížku do konce je s každou stránkou težší a těžší.

PeterPetrik
30.07.2018 5 z 5

Prva kniha duny bola perfektna, ale toto... Jedna z najlepsich knih v mojom zivote. Majstrovsky rozvinuté myslienkove pochody postav. Pre mna ideal, urcite prejdem celu tvorbu od Herberta po tejto knihe.

Radous
06.06.2018 3 z 5

Poměrně krátké, nicméně na čtení náročné pokračování série. Místy je to skutečně velice abstraktní popis děje či úvah postav, že se v tom jeden ztrácí. Obdivuju překladatele - to muselo chtít dost fantazie samo o sobě.

xkubow
01.06.2018 4 z 5

Síce málo akce ale myšlienky dobré.

ravenrain
13.05.2018 4 z 5

Divokí fremeni majú pravdu: “Štyri veci nie je možné skryť - lásku, dym, stĺp ohňa a muža, ktorý kráča v otvorenej púšti.” (s.73)
Múdry muž sa pretvára podľa seba - blázon je živý len preto, aby zomrel. (s. 99)

SedllY
07.03.2018 3 z 5

Chvílemi super, chvílemi děsná nuda. Herbert zřejmě není můj šálek kávy.

Ghandimaster
07.03.2018 4 z 5

Tempo trochu zvolnilo. Politické zápletky a rafinované intriky mě baví snad nejvíc, takže jsem se bavil. Co mě nudilo byly dlouhé filozofické dojmy z pouště, které byly na hranici čitelnosti a básničky. To jako fakt někdo čte básničky? Kniha zkrátka více kolísala mezi nudou a skvělými pasážemi. Každopádně, jede se dál na této úžasné vlně z písku.

Ajrad1981
15.11.2017 3 z 5

Tak nevím. První díl jsem četla před víc jak 18 měsíci, takže mi na začátku chvilku trvalo, než jsem se zorientovala na Arrakisu a v postavách. Část, kde se pouze kuly pikle mě nebavila, zdála se mi moc politická, aspoň tedy vzhledem k mému aktuálnímu psychickému rozpoložení. V pasáži, kde opravdu došlo na realizaci spiknutí, bylo napětí, nebezpečí, ta byla fajn. Ke konci se mi fakt nelíbilo, jakým způsobem Paul viděl, když zabíjel nepřítele, i když vím, jaký žánr jsem držela v ruce, tak mi to přišlo divné, no. Ale úplný konec, tak to klobouk dolů před Paulem. Kdo z vůdců by tohle dokázal?
Přestože hodnotím jen třemi *, další díl si přečtu (doufám, že dřív jak za rok a půl). Jsem prostě zvědavá :-)

azertaaz
03.08.2017 4 z 5

Četlo se to hůř, než první díl, ale jen díky tomu, že je tam víc politiky a filozofování. Už jsem zvědavá, co se bude dít v dalších dílech.

M4P4
01.06.2017 2 z 5

Čítané tesne po prvej časti, výrazný kvalitatívny pokles. Ani poriadne neviem, o čom to bolo. Túto knihu už by som neodporučil nikomu, váham, či mám pokračovať ďalšími dielmi. Dosť veľké sklamanie.

space opera

Frank Herbert