Spasitel Duny

Spasitel Duny https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476906/bmid_spasitel-duny-1Mj-476906.jpg 4 1006 146

Duna série

Paul Atreides, zvaný teď převážně Muad'dib, je absolutním pánem světa – a zároveň obětí své vlastní předzvěstné schopnosti, která z něj v očích jeho poddaných udělala boha. Na Arrakis přijíždějí tisíce poutníků, aby se poklonili novému spasiteli a jeho sestře Alii. Fremenská vojska šíří vesmírem hrůzu a zkázu a ničí všechno a všechny, kdo se Paulovi postaví do cesty. Bývalé mocnosti, dnes do značné míry zbavené své moci, se ale nehodlají jen tak vzdát: Bene Gesserit, Gilda a Tleilaxané připravují tajné spiknutí proti božskému vládci – a silného spojence mají v jeho vlastní domácnosti: Paulovu manželku Irulán, dceru bývalého vládce Shaddama, která svému manželovi trpce vyčítá, že s ní nechce mít děti. Na scénu vstupuje tajná zbraň – ghola Hayt, Tleilaxany znovuoživený Duncan Idaho, který přináší svému staronovému vládci zkázu.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Baronet

Dune Messiah , 1969

Market116
25.12.2023 5 z 5

(SPOILER) I druhý díl poslouchán jako audiokniha a stejně úžasný jako díl první.
Nevím proč jsem si myslela, že teď už to Paul bude mít jednoduché...vždycky se najdou zlé duše, které mu závidí, chtějí se ho zbavit a uškodit mu. Tentokrát to zkusili přes jeho znovuoživeného přítele Duncana, ale netušili jak se to obrátí proti nim...
Tak moc jsem si přála, aby Paul a Chani mohli být spolu v klidu a míru, žít šťastně a mít další děti...to poslední se jim splnilo, nakonec se jim narodili dvojčátka, chlapec Leto II. a dcera Ghanima. Ale i tak mi srdce pukalo a slzy ukáply, kvůli Chani...pořád jsem doufala, že to Paul nějak změní, že se mu podaří jí nějak zachránit. Jako by nestačilo, že přišel o zrak...ztratil i svojí lásku. A to, že s ní nebyl v její poslední chvíli, při porodu, mi přišlo hrozně líto. Nakonec odešel do pouště, sám.
Ani nevím jaké pocity z toho mám. Smutné? Rozhodně. Zklamané? Asi trochu.
Ale zároveň mě zajímá, jak to bude dál. Co bude s dětmi? Aspoň, že mají tetu Alii a Duncana očividně. Tak jsem vážně zvědavá a doufám, že se mé srdce nějak zacelí...

Vendy1993
29.11.2023 4 z 5

Bylo zajímavé číst co se dělo po skončení Duny, Paul už není jen nějaký klouček, je to imperátor, má obrovskou moc a s tím spojené značné množství nepřátel....kniha jako pokračování se mi velmi líbila, jen mě docela vykolejil ten konec....upřímně, to jsem fakt nečekala

trudoš
26.11.2023 3 z 5

Paul Atreides dospěl a z mladíka se stal muž, jenž musí čelit vlastní velikosti. A když už jednou stanete na vrcholku potravního řetězce, kdy pro většinu národa jste roven bohu, zákonitě to s sebou přináší intriky z míst, odkud je sice čekáte, ale to neznamená, že jste na ně připraven...
Spasitel Duny je v mnoha ohledech jiný, než úvodní Duna, protože ta pobrala všechnu velkolepou akci. Frank Herbert ovšem nikdy nebyl prvoplánovým tvůrcem, který hodlal masy uspokojit mainstreamem. V druhé knize cyklu je mnohem přemýšlivější, staví hrdiny před nesnadná rozhodnutí a zároveň si připravuje půdu pro další vývoj. Pravdou je, že když jsem román četl poprvé coby -náctiletý kluk, nadšený jsem nebyl vůbec. Dost se na tom podepsal překlad Pavla Bojara a Marie Jakubcové, ale i mé mládí, které od knihy očekávalo něco úplně jiného. Třicet let životních zkušeností a nový překlad Veroniky Volhejnové udělaly svoje a i když nemohu říct, že jde o rovnocenného soupeře Duny, něco do sebe Spasitel rozhodně má.

felixrr
22.10.2023 4 z 5

I když je za mě tenhle díl taky trochu slabší, moc nechápu zdejší vlnu nevole, neboť hromada vnitřních myšlenek, náboženství, filozofie, věštění a intrik byla už v první Duně.

murdoch
03.09.2023 2 z 5

Pro mě nejslabší díl celé původní šestidílné série ještě od F. Herberta. Nejkratší, hodně zvláštní a celková filozofie pro mě osobně dost neuchopitelná. Pro přehled nad celou sérií nutno přečíst, ale mezi ostatní díly mi moc nesedí.

3DD!3
30.08.2023 5 z 5

Silné pokračování, které je mnohem filozofičtěji pojaté než první kniha o vzestupu Paula Atreida. Pletichy rebelantů vs šachové tahy nového imperátora směrem k vhodné budoucnosti navzdory jeho postižení probublávají celou knihou. Herbert přidává nové postavy a vrací do hry Duncana Idaha jehož probouzení a rozhovory s Paulem hrají na nostalgickou vlnu.

plomusujonak
28.08.2023 5 z 5

Spasitel Duny je nejkratší a zároveň nejhůře hodnocený díl z původní série románů o Duně od Franka Herberta. A já se ptám, proč tomu tak je, aniž bych si zjišťoval ohlasy ostatních čtenářů. Vždyť druhý díl je, co se týče kvality, obstojný tomu prvnímu, téměř nic mu nechybí. Inteligentní postavy, fantastické prostředí, fascinující příběh i moudrá rčení, kromě tedy nějakých závěrečných pojednáních, ale bez nich je možné se obejít bez problému. Napadá mě, že by nespokojenost mohla také pramenit z absence dobrodružné cesty jako v první knize. Někdo by mohl tvrdit, že se kniha změnila ve výčet složitých politických intrik bez nějakého pořádného příběhu, ale já nesouhlasím, protože zdánlivou nehybnost příběhu a zaměření se na politicko-náboženskou situaci vidím jako zajímavé přenesení konfliktu do abstraktní sféry. Nebo snad kvůli oživení jedné z hlavních postav, Duncana Idaha, přes nepsané pravidlo mezi spisovateli, že se mrtvé charaktery nemají oživovat. Avšak dle mého názoru je oživení Duncana Idaha příběhově dobře obhájeno a nijak to nekazí dojem z četby. Ať je to tedy, jak chce, nezmění to fakt, že jsem si tuto knížku náramně užil.

risha03
01.08.2023 2 z 5

Hodně slabý děj. Samé snové scenérie, nezábavný díl, který minimálně mě utvrdil, že další díly nemá cenu číst.

čerweek
12.07.2023 4 z 5

(SPOILER) "Rozum je prvou obeťou silného citu." Druhá časť po prečítaní zanecháva silné, no zvláštne dojmy. Pokračovanie je úplne odlišným dielom ako úvod. Kratšie, ale komplikovanejšie. Mysterióznejšie, no emotívnejšie. Dej sa hneď v úvode posunul o 12 rokov. Paul medzitým dobyl vesmír, stal sa jeho zvrchovaným vládcom a bohom v jednej osobe. Napriek tomu nenachádza pokoj, ani šťastie. Tentokrát bojuje viac so sebou, svojími víziami a dôsledkami vlastných úspechov. Jeho nepriatelia už nestoja na čele armád, ale útočia z týla. Postáv je omnoho menej a niektoré dobre známe z minulej časti (Jessica, Gurney Halleck) nedostali prakticky žiaden priestor. Pozornosť je sústredená na relatívne úzky okruh postáv, napriek tomu je Spasiteľ duny pomerne komplikovaným čítaním. Viac sa totiž intriguje a väčší dôraz sa kladie aj na vízie Paula a Alie. Nemožno však nepochváliť záver, ktorý je o ešte poznanie dramatickejší a emotívnejší ako v jednotke. Paulov trpký koniec a dobrovoľné odovzdanie sa Dune vo mne zanechalo rozporuplný pocit, či sa predsalen Frank Herbert trochu neunáhlil. To však budem môcť zodpovedať až na základe pokračovaní. Nateraz platí, že aj po druhej časti je Duna skvelým a osobitým dielom. Len sa treba pripraviť na to, že Spasiteľ duny pôsobí omnoho autonómnejšie ako tomu tradične pri pokračovaniach knižných sérií býva.

ArkAngel
09.07.2023 4 z 5

Český Atreides hodnotí Dunu: Úvodní část, která se zabývá víceméně jenom tím, kdo bude mít s kým dítě a jestli bude mít Alia nějakého partnera, je poměrně nudná, ale když se na scéně postupně více a více objevuje postava Hayta, se kterým přichází filosofování, postupně se to rozjíždí. Samotná mystická část s vizemi Paula je také dobře zpracovaná a skrze podivného trpaslíka a další bytosti člověk alespoň více rozkrývá neobvyklý svět samotné Duny.

guardian
14.06.2023 3 z 5

Po prvním díle bohužel přichází propad. Není to sice tak hrozné, ale dějovost a vykreslení světa (což je na Duně asi vlastně to nejzajímavější) nahrazuje filozofie a politika. To je zkrátka velký obrat a člověk natěšený z prvního dílu dočítá knihu alespoň zčásti zklamán.

bumble
03.06.2023 2 z 5

Tak to byl strmý sešup. Strašně těžké na čtení. Dlouhé, nudné a nic neříkající pasáže. Kam se poděla ta napínavost a zajímavost z prvního dílu. Zde jsem si opravdu sáhl až na dno a dočetl. Ale bez obalu, bylo to náročné.

stanislav0373
10.04.2023 3 z 5

Po celkem akčním a živém prvním díle tu máme drobné vystřízlivění. Objevování Arrakisu, pouště a jízdu na stvořitelích nahradí politika, pletichy a téměř neomezené schopnosti několika lidí... Pro mě trošku zklamání.

Miliarda
29.03.2023 4 z 5

Akci a soupeření rodů Harkonnenů a Atreidů vystřídaly v 2. díle zákulisní intriky a politické machinace, což by nebylo při menší intenzitě na škodu, nicméně ve Spasiteli Duny je toho tolik, že jsem se místy ztrácel. Přes tuto drobnou vadu na kráse se však jedná o zdařilé pokračování a rád se pustím do 3.dílu.

MartinvonHau
15.03.2023 1 z 5

(SPOILER) Je několik knih, ke kterým se jednou za čas vracím. Namátkou je to Tolkienova trilogie, Adamsova Daleká cesta za domovem a také Herbertova Duna. Tu jsem četl minimálně čtyřikrát. A pokaždé jsem si říkal, že to i má další díly a měl bych si je také přečíst. Teď k tomu došlo a výsledek je takový, že jsem to číst neměl.
Asi chápu, co tím autor chtěl říct. Ovšem ty pseudofilozofické rozpravy mi přišly hloupé a povrchní. Ale to nebylo to nejhorší. V knize jsme se ocitli dvanáct let po událostech Duny. Celou galaxií se prohnal džihád, který stál miliardy životů. A to všechno ve jménu Muad´diba. Ten si zatím sedí v neuvěřitelně bombastickém paláci na Arakisu a celou dobu kňučí, že on to vlastně takhle nechtěl, a kdyby to neudělal, bylo by to ještě horší a nostalgicky vzpomíná na jednoduchý život v poušti. A to mě má jako dojmout? K tomu fremeni, kterým se nový život vyvolených evidentně líbí a chovají se jako Lidové milice. Může se pak někdo divit, že proti imperátorovi se chystá spiknutí? Asi ani ne. V závěru se pak Muad´dib vzdává moci a odchází do pouště. Podle mě o dvanáct let později, než odejít měl. A tím pádem je pro mě celá takhle kniha zbytečná. Navíc nevím, jestli se po ní ještě někdy k původní Duně vrátím. Celkově obrovské zklamání.

Chytuš
10.03.2023 5 z 5

UCHOKNIHA. Druhý díl je rozhodně filozofičtější a depresivnější, než předchozí kniha. Všechny ty intriky, podrazy, skryté významy... A psychedelie zůstává... Zdánlivě se nic moc neděje, ale zároveň se dostanete do bodu, kdy si uvědomíte, že se ve skutečnosti děje všechno. Jen skutečný mistr zvládne dát do knihy takovou dvousečnost. Pro mě si Duna drží laťku stále proklatě vysoko a druhým dílem se rozhodně skončit nedá!

AliceTief
22.02.2023 5 z 5

Tahle kniha byla pro mě velice emocionální. Bylo to hořkosladké....Určitě jsem zvědavá, jak se bude děj dále vyvíjet..

Audrina
22.01.2023 4 z 5

První Duna mě absolutně nadchla. Druhý díl mě ale bolel a v ději jsem se často ztrácela. Hodnocení dávám vyšší jen proto, že oceňuji celý vytvořený svět.

ujira
11.01.2023 4 z 5

Dobrá scifi oddechovka, trochu povadlejší oproti prvnímu dílu, dílem asi víc depresivní, víc filosofická, ale aspoň ne provoplánová.

Janadvorackova
26.11.2022 5 z 5

Jeden z mála hrdinů, který je jako záporák mnohem sympatičtější, než jako klaďas :). Je realističtější a člověk by ho politoval, kdyby mohl... Jenomže o tohle by nestál.
...jak by mluvila některá z víc než šedesáti miliard obětí?...
Za mě jednoznačně jedna z nej - ve všech ohledech - sérií fantastických žánrů.

Jeden ze čtenářů se v komentáři pozastavil nad srovnáním Paula a nám známých diktátorů. V knize to působilo trochu jako pěst na oko. Hittler, co se obětí týče, působil jako břídil. Nesedělo mi to do kontextu mé reality. Ale z pohledu Paula už to smysl dávalo. Trochu kontroverzní - jako vhled do možných příštích válek. Dnes se vlastně jen "nudíme."
No ale víte co? Nesmíme se bát :).

Když jsem to četla jako holka, nedokázala jsem ocenit všechny ty kličky a intriky, hlasy z pouště a vhledy. Není to série pro děti.
Ale litanie proti strachu mi onehdá... hodně dávno... pomohla před maturitní komisí :), takže opravdu nevím, něco na tom bude :).

space opera

Frank Herbert