Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476966/bmid_spasitel-TPX-476966.jpg 5 1711 474

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Project Hail Mary , 2021

Mindy
10.11.2021 5 z 5

Naprosto skvělé, bravurní, dokonalé. Mám ráda přesně takové sci-fi a takový humor. A ten konec mě teda dostal! Trochu přetechnizované, ale fakt moc moc dobré.

zigíš
08.11.2021 5 z 5

Asimov pro jednadvacáté století, s pořádnou porcí pop-kulturního humoru. Nebo ještě jinak: tím čím Chris Nolan pro film, je Andy Weir pro literaturu. Entertainer, kterého vystoupení pracuje s jednoďuchoučkým syžetem, aby na tu fascinující fabuli bylo radost pohledět (dá li čtenář všemu čas). A na rozdíl od chladného Anglána zvládá emoce. Pravda, pro mé cynické já někdy přes čáru a od Marťana ještě přisladil (!) ale to jsou jen takové drobnosti. Celek pořád baví a fascinuje. Znamenité dílo !

Tiburon
07.11.2021 5 z 5

Rozhodně ̶V̶ hvězdiček z ̶V̶ .

kokrokr
06.11.2021 5 z 5

Velmi chytré, propracované a dojemná závěrečná pointa. Přiznávám ale, že té chemie a fyziky bylo občas trochu moc a já se pak nudil.

malinle
06.11.2021 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé! Tohle nevšední přátelství mě moc bavilo. Pro mě velice zábavná a pozitivní knížka, která v člověku zanechá příjemný pocit.

DericCaster
02.11.2021 5 z 5

Dlouho jsem se těšil na další autorovo dílo a rozhodně nejsem zklamaný. Jako obvykle si zde příjdou na své milovníci technikálií, matematiky a fyziky. Narozdíl od předchozích děl přidal autor i rovinu mimozemského života a fandím jeho zpracování této myšlenky... Knížku jsem přečetl za dva dny a velice mne bavila, ale já nemohu napsat, že je to nejlepší autorovo dílo. Tím je pro mne pořád Marťan, kde prostě autor nešetřil skvělým humorem, který mi v tomto příběhu trochu chyběl... Přesto je to skvělá knížka a jen jsem trochu naštvaný, že zase budu - bůhví jak dlouho - čekat na další autorovo dílo...

sf1
31.10.2021 5 z 5

Podobně fascinující hard SF jako Dračí vejce.

Mona-Lisa
30.10.2021 5 z 5

ÚŽASNÉ od začátku do konce. Proč já proboha nečtu víc sci-fi?! Nechápu.

Současnost. Svět čelí hrozbě době ledové a jediný, kdo nás může zachránit je chlapík z lidu, bývalý vědec, který po zavrhnutí svých kolegů začal učit, ale teď je povolán zpět. Vydáte se do vesmíru na záchranou misi.

Já, která byla celý gympl ráda za trojku z fyziky, jsem si to nesmírně užívala i se svištícími odbornými pojmy kolem mé hlavy. A že jich bylo. Ono vám opravdu stačí základy, které uvízly v hlavě každému a i s nima vám vyskakují otázky a možnosti řešení ještě před hlavním hrdinou nebo zároveň s ním . A to mi přiznám se moc lichotilo.
Ono je to atraktivní a čtivé ve více směrech. Zaprvé je sympatické, že je v hledáčku hrdina, který čiší sarkasmem a vtipem a za druhé ho na začátku doprovázíte v situaci, kdy si sám nevzpomíná, kdo je a snaží se dostat z prekérní situace na vesmírné lodi. Takže taková únikovka.
Těch informací byla taková kvanta, že jsem se musela pekelně soustředit . Ale nijak mě to neodrazovalo ani jednu stránku.
A když se na scéně objeví spojenec, o kterém víš už z anotace? Bomba! Víc prozrazovat nebudu. Jen, že jsem díky situacím vzniklých díky tomuto spojenectví tak smála, brečela a byla napnutá jako už dlouho ne.
Takže spisovateli velké díky, díky, díky za zamilování si sci-fi. A ty si to přečti, přečti, přečti! (To ztrojení ti dojde po přečtení knížky)

Serja
27.10.2021 4 z 5

Pro mě mezigalaktická road movie komedie o přátelství.
Snad (právě vznikající) filmová adaptace nezklame.

bupilla
23.10.2021 5 z 5

Práve dočítané a teda fíha, toto bola pecka.
Zatiaľ čo po úžasnom Marťanovi som bola z Artemis trošilinku sklamaná, Spasitel ma dostal do kolien a jednoznačne je skvelý ako Marťan, ak nie lepší!
Mala som chuť na poriadne sci-fi, kde si pri čítaní aj potrápim svoje mozgové závity a kde dostanem kopec nezvyčajných námetov k zamysleniu a Spasitel mi to všetko poskytol a ešte aj oveľa viac.
Smiala som sa, chytala za hlavu, aj som bola dojatá - kniha vo mne vyvolala silné emócie a Grace mi bol od začiatku do konca príbehu veľmi sympatický a blízky, jeho myšlienkové pochody, nápady, jeho húževnatosť - zanechalo to vo mne hlboký dojem.
Technických vecí je tu zas celá kopa, čítanie chce sústredeného pozorného čitateľa, ale je to všetko napísané s ľahkosťou a naozaj zrozumiteľne, aj v tomto je Weir jednoznačne majster :)
Celkom by som prijala aj filmové spracovanie :)
Za mňa kniha jednoznačne stojí za to, porovnateľne dobré sci - fi sa len tak nenájde.
Bude pokladom v mojej knižnici a určite sa k nej budem rada vracať :)

sarka0168
21.10.2021 5 z 5

Pět hvězd za příběh a námahu, kterou to autora stálo - popsat to množství všemožných fyzikálních a jiných procesů a montáží všeho možného, jak je u něho už zvykem. Bylo to docela namáhavé číst... a rozhodně mi to nepřišlo méně technické. Ale protože miluju sci-fi, tak jsem spokojená. a ráda si knihu přečtu znova, nejspíš ji už snadněji schroupám.

Babouš
18.10.2021 5 z 5

Mozek Andyho Weira mě nepřestává překvapovat! I když jsem si po přečtení Marťana a Artemis myslel, že vím, co můžu čekat, Spasitel mě dostal. Kromě obvyklý nálože vědeckejch fakt, zajímavostí a bizárků tady na zábavným příběhu autor ukazuje, jaký trable by obnášelo cestování mimo sluneční soustavu nebo komunikace s mimozemskou civilizací. V hlavní roli sympaťák se smyslem pro humor, ironickejma hláškama a nekonečnou zásobou popkulturních narážek. I když sci-fi obvykle nečtete (jako já), Spasitele zhltnete nadsvětelnou rychlostí!

petr1522
16.10.2021 5 z 5

Bavilo mě to víc než Marťan. Je to pořád dost, ale o něco méně technické, pro mě tak akorát. Za mě zatím nejoblíbenější kniha od Weira.

Johncze
16.10.2021 5 z 5

Jelikož nechci dávat spoilery, tak nemohu vlastně vůbec popisovat příběh, ale věřte, že to fakt stojí za to a troufám si tvrdit, že to nebudete čekat. Pro mě zatím asi zároveň to nejlepší od Weira. Bude se toho dít hodně a opět se můžete těšit na jeho typický odlehčený a velice čtivý styl plný více či méně vědeckých odboček a že jich tu zase je! V tom dobrém smyslu. Nebudu se divit, když to pro některé bude až příliš divoké, ale osobně jsem se velice bavil.

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir